0

چاکرا چیست؟

چاکرا چیست ؟ مکان چاکراها چاکراها کجا هستند چاکرا درمانی چیه؟
ثبت شده 3 سال پیش توسط فرزیاب از سوالات جستجو شده ویرایش شده در 1400/3/16

در مورد چاکراها خیلی شنیدم . یک نفر در مورد چاکراها توضیح بده 

ممنونم


1 جواب

0
2 سال پیش توسط: زهره چراغی

با ۷ چاکرای اصلی بدن، مراکز اصلی انرژی، آشنا شوید

آیا می‌دانید چاکرا چیست و کجاست؟ اصلا چاکراها به چه دردی می‌خورند؟ در بدن انسان ۷ چاکراه یا چاکرا وجود دارد که مراکز اصلی انرژی در بدن به شمار می‌روند. به شما پیشنهاد می‌کنیم این مطلب روزیاتو را بخوانید تا با مراکز انرژی‌های مثبت و منفی بدن آشنا شوید.

احتمالا شما از برخی افراد در مورد باز کردن چاکراهای بدن شنیده‌اید. به این معنی که وقتی تمام چاکراهای بدن باز باشند، انرژی می‌تواند آزادانه در بین آنها جاری شده و بین جسم، ذهن و روح هارمونی یا هماهنگی برقرار شود. چاکرا در زبان سانسکریت به معنی چرخ است و شما می‌توانید آنها را مانند چرخ‌هایی در نظر بگیرید که جریان آزاد و سیال انرژی مثبت را بدن روان می‌کنند.
بدن ما شامل انرژی های مثبت و منفی است. سمت راست بدن حاوی انرژی مثبت و سمت چپ بدن حاوی انرژی منفی است. این انرژی ها بر مسیر چرخشی چاکراها نیز تاثیر می گذارند. به نظر می رسد هر چاکرا نام و رنگ به خصوصی نیز دارد که به طور مارپیچ از مرکز آن به سمت بیرون در حرکت است و به یکی از رنگ های رنگین کمان مربوط می شود. هزاران سال است که چاکراها در شرق شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

برای آنهایی که در زمینه چاکراهای بدن مبتدی هستند و خیلی در مورد آن اطلاعات ندارند، می‌توانیم در این مطلب روزیاتو نشان دهیم که چطور می‌توانند متوجه شوند هر کدام از ۷ چاکرای اصلی بدن از تعادل خارج می‌شود. علاوه بر این، می‌خواهیم مشخصات هر کدام از چاکراها را از ریشه تا تاج تعریف کنیم تا شما با آنها آشنا شوید.

چاکرا‌های اصلی
چاکرا‌های اصلی مراکز انرژی در حال چرخش هستند که به‌طور معمول ۳ تا ۴ اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می‌کنند و به آن‌ها انرژی می‌دهند.

چاکرا‌های اصلی درست مانند نیروگاه‌هایی هستند که انرژی حیاتی را برای اعضای حیاتی و اصلی تأمین می‌کنند.

اگر این نیروگاه‌ها به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار می‌شوند، زیرا برای درست کار کردن، انرژی حیاتی کافی ندارند.

چاکرا‌های فرعی
قطر چاکرا‌های فرعی یک تا دو اینچ است و چاکرا‌های بسیار کوچک، بخش‌های کم اهمیت‌تر کالبد جسمانی را کنترل می‌کنند و به آن‌ها انرژی می‌دهند.

چاکرا‌ها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند.

چاکرا‌ها از دو طریق غده درون‌ریز و سیستم عصبی بر جسم اثر متقابل دارند.


۱- چاکرای ریشه یا مولادهارا
چاکرای روت یا ریشه (Root Chakra) اساس و بنیان ما را نشان می‌دهد. در بدن انسان، این چاکرا در پایین ستون مهره‌ها یا نخاع قرار گرفته است و به انسان حس قرار گرفتن روی زمین را می‌دهد. وقتی چاکرای ریشه باز باشد ما در مورد توانایی تحمل چالش‌ها و ایستادن روی دو پای خود حس اطمینان داریم. وقتی این چاکرا مسدود شود، احساس ترس ما را فرا می‌گیرد؛ انگار ما روی زمینی بی‌ثبات ایستاده‌ایم.

مکان: انتهای نخاع، در محل دنبالچه
چیزهایی که کنترل می‌کند: مشکلات بقا و دوام مانند استقلال مالی، پول و غذا
شعار: من نمی‌توانم از یک بنیان ناپایدار و متزلزل رشد کنم.
رنگ: قرمز
عنصر: زمین
سنگ: هماتیت (نوعی سنگ آهن)
زمان شکل‌گیری: یک تا ۷ سالگی

 

۲- چاکرای ساکرال یا سوآدهیستانا
چاکرای ساکرال (Sacral Chakra) یا خاجی به شما اطلاع می‌دهد که چطور با احساسات خود و احساسات دیگران ارتباط برقرار می‌کنید. این چاکرا فرمانده خلاقیت و انرژی جنسی است. آنهایی که چاکرای ساکرال بسته دارند ممکن است حس کنند کنترل زندگی خود را در دست ندارند.

مکان: پایین شکم، حدود ۵ سانتی‌متر زیر ناف
چیزهایی که کنترل می‌کند: حس فراوانی، سلامت و رفاه، رضایت و جذابیت جنسی
شعار: من همیشه به دیگران احترام می‌گذارم اما نه قبل از خودم.
رنگ: نارنجی
عنصر: آب
سنگ: چشم ببر
زمان شکل‌گیری: ۸ تا ۱۴ سالگی

۳- چاکرای سولار پلکسوس یا مانیپورا
چاکرای سوم، چاکرای سولار پلکسوس (Solar Plexus Chakra) است که با بدن شما صحبت می‌کند تا اطمینان داشته باشید و کنترل زندگی را در دست بگیرید. به مدت‌ها قبل فکر کنید؛ یعنی آخرین باری که عصبی یا نگران بوده‌اید یا حس کردید دلتان ناگهان به پایین می‌ریزد. اینجاست که چاکرای بدن شما فعال است. اگر چاکرای سولار پلکسوس شما مسدود شود، ممکن است بیش از اندازه احساس خجالت و تردید داشته باشید. آنهایی که چاکرای ساکرال باز دارند، به راحتی می‌توانند خود حقیقی‌شان را ابراز کنند.
مکان: بالای شکم در ناحیه معده
چیزهایی که کنترل می‌کند: ارزش دادن به خود، اعتماد به نفس، خودباوری و عزت نفس
شعار: عشق به خود زمانی شروع می‌شود که من تمام قسمت‌های خودم را بپذیرم.
رنگ: زرد
عنصر: آتش
سنگ: کهربا
زمان شکل‌گیری: ۱۵ تا ۲۱ سالگی
این مطلب را هم بخوانید: مغز خود را ساکت کنید؛ چگونه در خانه مدیتیشن کنیم؟

۴- چاکرای قلب یا آناهاتا
چاکرای قلب (Heart Chakra) به منزله پلی بین چاکراهای پایین‌تر (مرتبط با مادیت) و چاکراهای بالاتر (مرتبط با معنویت) به شمار می‌رود. همان طور که از نامش پیداست، این چاکرا می‌تواند بر توانایی ما در عشق دادن و عشق گرفتن از دیگران و خودمان تاثیر بگذارد. کسی که چاکرای قلبش بسته است، به سختی می‌تواند آغوش خود را به سوی افرادی که در زندگی‌اش هستند باز کند. اگر قلب فردی باز باشد، می‌تواند عمیقا احساس شفقت، مهربانی و همدردی داشته باشد.

مکان: وسط سینه، درست بالای قلب
چیزهایی که کنترل می‌کند: عشق، لذت و آرامش درونی
شعار: وقتی خودم را دوست داشته باشم، دوست داشتن دیگران آسان‌تر است.
رنگ: سبز
عنصر: هوا
سنگ: کواترز قرمز
زمان شکل‌گیری: ۲۱ تا ۲۸ سالگی

۵- چاکرای گلو یا ویشودها
چاکرای گلو (Throat Chakra) به چاکرای قلب صدا می‌دهد و توانایی ما در ارتباط با قدرت درونی خود را کنترل می‌کند. وقتی این چاکرا کاملا فعال و با تمام ظرفیت در حال کار باشد، به ما اجازه می‌دهد که خودمان را صادقانه و شفافانه ابراز کنیم. وقتی فردی چاکرای گلوی بسته دارد، در یافتن لغات برای توصیف احساسی که دارد با مشکل مواجه است.

مکان: گلو
چیزهایی که کنترل می‌کند: ارتباط، ابراز وجود، و صداقت
شعار: من همیشه حقیقت خودم را می‌گویم.
رنگ: آبی روشن، فیروزه‌ای
عنصر: صدا، موسیقی
سنگ: زمرد کبود
زمان شکل‌گیری: ۲۹ تا ۳۵ سالگی
چاکراه چیست

۶- چاکرای چشم سوم یا آجنا
همان طور که بالا می‌رویم، به ارتباط با خدا یا ارتباط الهی نزدیک‌تر می‌شویم. چاکرای چشم سوم (Third-Eye Chakra) توانایی ما در دیدن تصویر بزرگتر و ارتباط با شهود را کنترل می‌کند. این چاکرا را می‌توانید به منزله چشم روح ببینید: اطلاعات فراتر از سطح را ثبت می‌کند. رخدادهای بصری و شهودی در فردی که چاکرای چشم سومش باز است غیرمعمول نیستند.

مکان: پیشانی بین دو چشم (به این چاکرا، چاکرای ابرو هم گفته می‌شود)
چیزهایی که کنترل می‌کند: شهود، تخیل و خرد
شعار: من پذیرای کشف چیزهایی هستم که دیده نمی‌شوند.
رنگ: آبی تیره، بنفش
عنصر: نور
سنگ: آمتیست یا یاقوت ارغوانی (لعل بنفش)
زمان شکل‌گیری: ۳۶ تا ۴۲ سالگی


۷- چاکرای تاج یا ساهاسرارا
چاکرای تاج (Crown Chakra) بالاترین چاکرا است و درست روی سر قرار دارد. این چاکرا نماد توانایی بدن برای ارتباط کامل با معنویت است. وقتی شما چاکرای تاج کاملا باز داشته باشید، یعنی قدرتی که تعداد کمی از مردم فقط آن را دارند، می‌توانید به آگاهی و هشیاری بیشتری دست پیدا کنید.

مکان: بالاترین نقطه روی سر
چیزهایی که کنترل می‌کند: زیبایی بیرونی و درونی، ارتباط با روح
شعار: من برای عشق و نور یک کشتی هستم.
رنگ: بنفش، سفید
عنصر: آگاهی الهی
سنگ: کوارتز یا الماس شفاف
زمان شکل‌گیری: ۴۳ تا ۴۹ سالگی

سوال یا مشکل مطرح شده از بخش جستجو توسط مدیر سایت در بخش سوالات درج شده است اگر شما سوالی مشابه با این سوال یا ایرادی چه از لحاظ نوشتاری چه از لحاظ دستور زبان و غیره مشاهده میکنید می توانید این سوال را از اینجا ویرایش کنید

loader

لطفا شکیبا باشید ...