0

پرانا چیست؟

پرانا چیست چگونه از پرانا استفاده کنم نحوه یادگیری پرانا آموزش پرانا
ثبت شده 3 سال پیش توسط فرزیاب از سوالات جستجو شده ویرایش شده در 1400/3/11

پرانا چیست و چگونه میشه یادش بگیرم 


1 جواب

1
3 سال پیش توسط: زهره چراغی


می‌پرسین پرانا چیست ؟ 
به زبون ساده بگم، پرانا همه چیزه!
تو کتاب پراسنا اوپانیشاد نوشته «پرانا آتش است، پرانا خورشید است، پرانا ابر است، باد است، پرانا قاتل شیاطین است. پرانا زمین است. پرانا چیزی است که نیست (منظور، خلاء) ، همیشه جاویدان است! پرانا مرکز همه چیز است.»
پرانا شبیه انرژی الکتریسیته‌س. هر چیزی که در حرکت هست، توسط پرانا به حرکت افتاده.
پرانا ریه‌های ما رو به حرکت در میاره، و نفَس به ریه‌ها وارد میشه و ازش خارج میشه.
در پشت صحنه‌ی همه چیز، پرانا قرار داره!
ذهن ما، ارباب حواس و اندام‌های ماست. و پرانا ارباب ذهن هست. اگه ذهن ما موتور باشه، پرانا قدرتیه که موتور رو به حرکت وا می‌داره!
از پرانا، پرانا‌های دیگه به وجود میان که تو عالم یوگا بهشون آپانا، سامانا، ویانا، و اودانا میگن. اینا تو بخش‌های مختلف بدن هستن، اما پرانا نیروی پشت همه و همه چیزه!
خب، حالا که فهمیدیم پرانا چیست ، سوال بعدی اینه که یوگی ها چطور این قدرت عظیم رو کنترل میکنن؟
جواب: توسط تکنیکی به اسم پرانایاما! پرانا یعنی نیروی حیات، انرژی زندگی. و یاما به معنای طریقه‌ی کنترل کردن هست. برا همینه که یکی از حیاتی ترین تمرین‌ها تو یوگا پرانایاما هست.
بذارین یه جمله از کتاب خیلی معروف «هاتا یوگا پرادیپیکا» بگم: « وقتی تنفس غیر طبیعی هست، ذهن سرگردان میشود. اما وقتی نفَس تحت کنترل قرار میگیرد، ذهن هم تحت کنترل قرار می‌گیرد. برای همین، یوگی‌ها تا هر زمانی که خودشان بخواهند زنده می‌مانند!»
هر کسی که دنبال « زندگی کردنه » باید یاد بگیره که چطور نفس بکشه!
آدما تا زمانی که نفس میکشن زنده هستن. وقتی نفس کشیدن تموم میشه، فرد به اصطلاح می‌میره!
«تا زمانی که نادی ها (عصب ها) پاکسازی نشدن، پرانا نمیتونه وارد سوشومنا (یکی از نادی‌های اصلی) بشه. و تا زمانی که پرانا وارد سوشومنا نشده، هیچ موفقیتی برای یوگی وجود نداره.
به محض اینکه نادی ها پاکسازی شدن، یوگی در تمرین پرانایاما موفق شده. و اونوقته که بدن اون لاغر و نحیف میشه. این نشونه‌ی موفقیت در تمرین پرانایاما هست. چون که پرانا وارد کانال سوشومنا شده. »
« هیچ موفقیتی بدون پاکسازی نادی ها وجود نداره. و هیچ پاکسازی‌ای بدون تمرین پرانایاما وجود نداره.»
« فرزانه خودش را وقف تمرین پرانایاما می‌کند، و بنابراین هیچ ترسی از مرگ ندارد»
«وقتی پرانا وارد سوشومنا می‌شود، ذهن کاملا متمرکز می‌شود. به این حالت می‌گویند: اونمانی آواشتا (ثبات و پایداری ذهن (تحت هر شرایطی)»
« توسط تمرین پرانایاما یوگی می‌تواند به سیدهی ها (قدرتهای فوق بشری) دست یابد.»
« با پایین بردن پرانا و بالا بردن آپانا، یوگی با گذشت زمان جوان‌تر می‌شود.»
۸ نوع پرانایاما وجود داره که حتما باید تحت نظر یه مربی حرفه‌ای آموخته بشن. هر کدوم از پرانایاما ها میتونن بیماری‌های خاصی رو درمان کنن. (مدارک خیلی زیادی وجود داره که نشون میده واقعا این اتفاق میوفته!)
یکی از اساتید تراز اول یوگا میگه: «وقتی فرد استاد پرانایاما شد، هیچ چیزی در ۳ جهان وجود ندارند که فرد نتواند به آنها دست یابد.»
تا اینجا یاد گرفتیم که پرانا چیست و چه کاربردهایی داره و تمرین پرانایاما چی هست.
خب، حالا جالبه بدونیم که کارهای فوق بشری‌ای که یوگی ها انجام میدن بوسیله قدرت همین تمرین پرانایاما هست.
البته هدف اونا این نیست که یه سری قدرتهای فرابشری بدست بیارن. هدف رهایی کامله. اما تو این مسیر به قدرتهایی دست پیدا میکنن که افراد عادی رو متحیر میکنه.
اگه افرادی که تو دنیای مدرن و شلوغ دارن زندگی میکنن تمرین پرانایاما انجام بدن، بعد از چند ماه از نتایجی که روی ذهن و بدنشون میذاره حسابی سورپرایز میشن. بدنشون سبک و فعال میشه. و تنبلی و سستی، مثل تاریکی قبل از طلوع از هم میپاشه و نابود میشه.
تمرین پرانایاما آسونه! به قدری که هر کسی میتونه انجامش بده. جوون، پیر، بیمار، سالم، … نفَس کشیدن کلید جوانی ابدی هست! یادمون نره که بدن ما مدام داره نفس میکشه! و اگر نفس نکشه خواهد مرد!
وقتی آدما تو شرایط سخت و بحرانی هستن، تمرین نفس کشیدن فورا آرومشون میکنه.
نفس بکش!
دنیا براتون سخت میگیره؟ احساس میکنین که جایی تو این دنیا ندارین که بدرخشین و فقط دارین عمرتون رو سپری میکنین؟
من بهتون میگم نفس کشیدن رو تمرین کنین! بعد از تمرین فورا خواهید دید که چقدر قدرت پیدا کردین و با چه روحیه قدرتمندی آماده‌ی نبرد با سختیای زندگی هستین.
با یه انرژی جدید، با یه ایمان جدید و یک امید قدرتمند.
آیا با مشکلی درگیر هستین که لازمه ذهنتون آروم باشه و فکر کنین و یه ایده‌ی بکر پیدا کنین؟
پیشنهاد من به شما اینه که قبل از اینکه بخواین با مشکل روبرو بشین، قدرت درونیتون رو با تمرین تنفس بیشتر کنین. هیچ چیزی مثل تنفس بهتون آرامش، تعادل، و قدرت نخواهد داد.
وسط استرس‌ها و طوفان‌های عظیم، وسط نبرد، نیروهای عظیم الهی درونتون رو با تلاش زیاد برای تنفس شکوفا کنین.
هر روز بی وقفه تمرین کنین، و خواهید دید چقدر معجزه آسا نیروهای ذهنی، جسمی، و روحیتون شکوفا خواهند شد.
اونوقت همیشه خودتون ارباب خودتون خواهید بود. همیشه مقدار خیلی خیلی زیادی انرژی جسمی و ذهنی خواهید داشت که میتونین علاوه بر خودتون روی دیگران هم تاثیر مثبت بذارین و بهشون سود برسونین.
تمرین‌های تنفسی زندگی شما رو به تعادل و آرامش میرسونه، از اضطراب و نگرانی و فرسودگی نجاتتون میده، چون که باعث میشه نیروی طبیعی حیاتی رو درون خودتون داشته باشین و به تمام بخش‌های سیستم بدن و ذهنتون قدرت بدین.
باعث میشه به منبع بی انتهای الکتریسیته وصل باشین و هر روز باتریتون رو شارژ کنین!

ارتباط بین یوگی و پرانا چیست؟
یوگی فردی است که بر این علم تبحر می یابد و از هیچ نیرویی نمی هراسد. چرا که او بر تمام تجلیات انرژی در جهان برتری دارد.

آنچه که به عنوان “قدرت وجودی” شهرت دارد، چیزی جز استعداد طبیعی شخص در کنترل پرانای خودش نیست. بعضی از افراد در زندگی روزمره شان موفق تر از دیگران هستند و این امر ناشی از نیروی نهفته در پرانا می باشد. این افراد امور روز خود را با مهارت انجام می دهند اما خودشان از آن ناآگاه هستند. این درحالی است که یک یوگی با قدرت اراده و کاملا آگاهانه عمل می کند. عده ای دیگر از انسان ها هم وجود دارند که پرانا را بدون آگاهی و برای مقاصد پست دنیایی صرف می کنند.

در بسیاری از فعالیت های بدن آدمی مانند کارکرد قلب، گوارش، باز و بسته کردن پلک ها، قدم زدن، دویدن و غیره حضور پرانا کاملا مشهود و قابل مشاهده است.

پرانا پل ارتباطی بین کالبد فیزیکی و کالبد اختری است. هنگامی که این ریسمان ارتباطی بین این دو کالبد، سست، تضعیف و یا قطع شود، کالبد اختری از بدن فیزیکی جدا شده و در نهایت مرگ، رخ می دهد.

پرانای فعال در بدن فیزیکی مجزا از کالبد اختری است. این پرانا در حالتی ظریف، بی حرکت و بدون تجلی ظاهری و به صورت تجزیه ناپذیر در در طول دوران از هم پاشیدگی جهانی باقی می ماند. هنگامی که نوسانات آرام گرفت، پرانا حرکت کرده و با اثرگذاری بر روی آکاشا، اشکال متفاوتی را ایجاد می کند. باید بدانید که جهان و انسان از پرانا و آکاشا تشکیل شده اند که به اصطلاح امروزی و خودمانی می توانیم بگوییم از انرژی و ماده تشکیل گردیده اند.
پرانا روح واقعی عمل تنفس است و شما به واسطه ی تسلط بر فعالیت های تنفسی می توانید کنترل موثری بر تمام فعالیت های بدن و جریانات عصبی آن داشته باشید.

از طریق پرانایاما می توانید بر رفتار خود نظارت داشته باشید و زندگی فردی خود را با حیات جهانی هماهنگ کنید.
 دم و بازدمی که با فکر و اندیشه و تحت کنترل اراده هدایت و مهار شود، نیرویی حیات بخش و انرژی زا خواهد بود و می توان از آن به صورت آگاهانه و برای تکامل خود استفاده کرد.
از پرانا می توان برای درمان بیماری های صعب العلاجی که در بدن خود شخص و یا دیگری وجود دارند استفاده کرد.
آنچه که در حین تنفس وارد بدن تان می کنید پراناست نه فقط هوای اتمسقری. به شما می گویم که، به آرامی و یکنواخت و با تمرکز هوا را وارد بدن خود کنید و نفس تان را تا زمانی که احساس آرامش می کنید نگه دارید  و سپس با آرامی بازدم را انجام دهید. یادتان باشد که در تمرینات کار با پرانا نباید فشاری به خودتان وارد کنید.
عده ای بر این باورند که پرانا برخلاف ذهن، در همه ی شرایط و در همه حال حاضر است. برای مثال در خواب عمیق، ذهن غایب بوده ولی پرانا حضور دارد.
پرانا در قلب جای دارد ولی بسته به فعالیت و عملکردش به پنج شکل زیر و با پنچ مسئولیت زیر متجلی می شود:
۱-پرانا – جایگاه در قلب
۲-آپانا – جایگاه در مقعد
۳-سامانا – جایگاه در منطقه ی ناف
۴-اودانا – جایگاه در گلو
۵-ویانا – جایگاه در تمامی بخش های بدن

۱-ناگا – ناگا مسئول اعمالی چون آروغ و سکسکه
۲-کورما – مسئول باز نگه داشتن چشم ها
۳-کریکارا – مسئول احساس گرسنگی و تشنگی
۴-دواداتا – مسئول خمیازه
۵-دانانجایا – عامل تجزیه ی بدن گس از مرگ

پرانا چه رنگی است؟
گفته شده؛ پرانا به رنگ خون، گوهر قرمز و یا رنگ مرجانی قرمز است. آپانا به رنگ سفید و قرمز، سامانا رنگی بین شیر خالص یا کریستالی و ویانا به رنگ پرتوهای نور است.

 

سوال یا مشکل مطرح شده از بخش جستجو توسط مدیر سایت در بخش سوالات درج شده است اگر شما سوالی مشابه با این سوال یا ایرادی چه از لحاظ نوشتاری چه از لحاظ دستور زبان و غیره مشاهده میکنید می توانید این سوال را از اینجا ویرایش کنید

loader

لطفا شکیبا باشید ...