0

مقدار مصرف کود کبوتر برای هر درخت چقدر است؟

میزان کود کبوتر برای درختان کود کبوتر برای درخت کود کبوتر خوب مقدار کوددهی کبوتر
ثبت شده 3 سال پیش توسط فرزیاب از سوالات جستجو شده ویرایش شده در 1400/3/13

چندتا درخت دارم می خوام بهشون کود کبوتر بدهم . مقدارسو نمی دونم 


1 جواب

0
2 سال پیش توسط: پریسا قلی زاده

مقدار مصرف کود کبوتر برای هر درخت


نویسنده : نازنین رحمانی | زمان انتشار : 1399-11-15 08:39:25

از میان مواد غذایی اصلی (یعنی: نیتروژن، فسفر و پتاسیم) درختان میوه، به‌طور معمول تا آغاز باروری، تنها به نیتروژن اضافی نیاز دارند و مقدار فسفر و پتاسیم موجود در خاک برای تامین نیازهای آنها تا آن زمان کافی است، مگر اینکه خاک از نظر این دو عنصر، کمبودی داشته باشد.

 

برای اضافه کردن نیتروژن به خاک، فرمولی کلی و بسیار تقریبی توسط باغداران به کار گرفته می‌شود. طبق این فرمول، باید بر حسب میزان رشد، در هر سال ۶۰ تا ۹۰ گرم نیتروژن خالص تا حداکثر ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم به ازاء هر سال سن، به هر درخت داده می‌شود. بدین ترتیب، یک درخت پاکوتاه به ازاء هر سال سن خود ۶۰ گرم (تاحداکثر ۵۰۰ گرم) و یک درخت قوی و پررشد به ازاء هر سال سن خود ۹۰ گرم (تا حداکثر ۱۰۰۰ گرم) نیتروژن در سال دریافت خواهد کرد و پس از رسیدن به میزان حداکثر، مقدار کود دریافتی سالانه‌ی آنها به ترتیب ۵۰۰ و ۱۰۰۰ گرم ثابت خواهد ماند که باید در دو یا سه نوبت، یکی در اول بهار و یک تا دوبار در طول فصل رویش، به درخت داده شود.

میزان مصرف کودهای فسفره و پتاسه، برحسب نوع گیاه و مقدار این کودها در خاک، ۵۰ تا ۱۵۰ کیلو در سال در هکتار می‌باشد. برای مصرف، باید کودها با خاک زیر سایه‌انداز درخت مخلوط گردند و درخت مورد نظر، در صورت امکان، بی‌درنگ آبیاری شود.

عناصر کم‌مصرف مانند آهن، روی، منیزیم و غیره را باید تنها در صورتی به خاک اضافه کرد که علایم کمبود آنها در باغ دیده شود. برای تعیین مقدار مورد لزوم از عناصر یاد شده، بهترین راه تجزیه برگ درختان و اندازه گیری مقدار عنصر مورد نظر و مقایسه آن با مقدار یک گیاه سالم و یا با اعداد جداول خاصی که برای این کار وجود دارند می‌باشد.

کودهای حیوانی دارای ارزش غذایی چندانی نیستند و بیشتر به‌خاطر بهبود خواص فیزیکی خاک و بالابردن قدرت نگهداری آب مورد مصرف قرار می‌گیرند. بر حسب میزان مواد آلی موجود در خاک، مصرف ۴۰ - ۱۰ تن کود دامی پوسیده در سال در هر هکتار باغ توصیه شده است.

در بسیاری از موارد، کشت کود سبز، به ویژه گیاهان یکساله تیره‌ی لوبیاسانان که قدرت تثبیت نیتروژن هوا را دارند، در باغ توصیه می‌شود. این گیاهان هنگامی که در آخر فصل رشد به‌وسیله‌ی شخم با خاک مخلوط شوند، اولا مانند کودهای دامی، خواص فیزیکی خاک را بهبود می‌بخشند و ثانیا با رها کردن نیتروژن تثبیت شده‌ی خود در خاک حاصلخیزی آن را بالا می‌برند.

 

آیا این مطلب برای شم

مدفوع کبوتر به عنوان کود: نحوه استفاده ، یادآوری می شود

بسیار موثر برای تغذیه گیاه ، استفاده آسان از آن فضولات پرندگان و به ویژه کبوترها است. کود آلی به دلیل اثربخشی و مقرون به صرفه بودن در بین باغداران بسیار محبوب است. با وجود سهولت استفاده ، کود خاک باید

مدفوع کبوتر به عنوان کود: نحوه استفاده ، یادآوری می شود

 

Ads by optAd360

محتوا:

بسیار موثر برای تغذیه گیاه ، استفاده آسان از آن فضولات پرندگان و به ویژه کبوترها است. کود آلی به دلیل اثربخشی و مقرون به صرفه بودن در بین باغداران بسیار محبوب است. با وجود سهولت استفاده ، کود خاک باید طبق قوانین خاصی انجام شود.

 

Ads by optAd360

آیا می توان از فضولات کبوتر به عنوان کود استفاده کرد

مدفوع کبوتر به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی ، به عنوان کود مورد استفاده گسترده قرار گرفت. این شامل عناصر کمیاب و مواد مغذی ضروری است. عمل کود سریعتر و پربارتر از کود است. در کشت محصولات مختلف ، جذب مواد آلی عملکرد خوبی می دهد.

عناصر کمیاب در فضولات کبوتر بیشتر از کود اسب یا گاو است. این به دلیل ویژگی های تغذیه ای و ساختار سیستم هضم پرندگان است. محتوای نیتروژن در امرار معاش کبوترها 4 برابر کود اسب و فسفر 8 برابر گاو است.

کودهای معدنی عملکرد را افزایش می دهند ، اما می توانند در محصول نهایی جمع شوند. این میزان بیش از حد نیترات در سبزیجات و میوه ها آشکار می شود. فضولات کبوتر سازگار با محیط زیست است. تمام عناصر کمیاب موجود در آن به خوبی توسط گیاهان جذب می شوند.

استفاده از زباله های زباله کبوترهای وحشی توصیه نمی شود. غذای آنها تنظیم نشده است. زباله های آلوده به انگلی و عفونت ها ممکن است در رژیم غذایی گنجانده شود. برای جلوگیری از شیوع آنها ، استفاده از فضله کبوتر پرندگان وحشی غیرممکن است.

 

Ads by optAd360

کدوم بهتره - فضله کبوتر یا مرغ

بیشتر اوقات باغبان و باغبان از فضله مرغ استفاده می کنند. این ماده حاوی اکسید منیزیم ، آهک ، اسید فسفریک ، گوگرد و پتاسیم است. غنی از نیتروژن است. فضولات مرغ می تواند تغذیه محصولات باغی را بدون افزایش غلظت نمک در خاک فراهم کند.

با مقایسه مرغ با اردک ، مقدار بیشتری از مواد مغذی در اولین مورد ذکر شده است. تغذیه با فضولات کبوتر بسیار کمتر استفاده می شود ، زیرا این پرنده اغلب در مقیاس صنعتی پرورش نمی یابد. در عین حال ، او موثرترین است. در حالت تازه ، کبوتر از نظر نیتروژن (9/17 درصد) و اسید فسفریک (18 درصد) از مرغ برتر است ، اما ترکیب آن تا حد زیادی به خوراک طیور بستگی دارد.

از مزایای کود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترکیب شیمیایی غنی ؛
 • کارایی؛
 • توانایی ذخیره سازی طولانی
 • امکان استفاده در انواع مختلف ؛
 • کمپوست با کیفیت پخت و پز.

 

Ads by optAd360

با استفاده صحیح از فضولات کبوتر ، ساختار خاک ، ترکیب شیمیایی آن بهبود می یابد و مواد مغذی اشباع می شوند که باعث افزایش فعالیت بیولوژیکی خاک می شود.

ترکیب فضله کبوتر

ترکیب شیمیایی بستر کبوترها به آنچه پرندگان تغذیه می کنند بستگی دارد. رژیم گیاهی و لوبیایی کبوترها منجر به افزایش نیتروژن می شود. غلات با مواد افزودنی گچ - به افزایش پتاسیم ، کلسیم در ترکیب کود کمک می کند. علاوه بر این ، شامل موارد زیر است:

 • منیزیم
 • منگنز
 • اهن؛
 • کلسیم
 • مولیبدن
 • گوگرد؛
 • بور

هرچه مدفوع کبوتر بیشتر ذخیره شود ، مقدار نیتروژن کمتر می شود. افت سریع شاخص در هنگام نگهداری در انبوه های باز رخ می دهد. برای حفظ خواص مفید کود ، لازم است که آن را به درستی ذخیره کنید: به صورت بسته ، خشک یا مایع.

چرا فضولات کبوتر مفید است

فواید استفاده از فضله کبوتر فقط در تغذیه گیاهان نیست. مواد آلی موجود در زمین باعث تحریک میکروارگانیسم ها و درگیری کرم های خاکی می شود. آنها مواد زائد را ترشح می کنند ، بقایای گیاهان را پردازش می کنند و مقدار هومات های مفید برای گیاهان و انسان را افزایش می دهند. اسیدهای هیومیک ، که توسط بدن از طریق محصولات به دست می آیند ، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند ، از سموم پاک می کنند.

اگر به جای کودهای معدنی از مدفوع کبوتر استفاده می کنید ، ترکیب و ساختار خاک بهبود می یابد. مقدار فسفر و نیتروژن برای تأمین تغذیه گیاه کافی است. اگر از خاکستر چوب به عنوان پتاس استفاده می کنید ، پس محصول بدست آمده سازگار با محیط زیست خواهد بود. بهترین زمان برای استفاده از پانسمان رویه خشک بهار یا پاییز است. در بهار سه هفته قبل از کاشت از مدفوع خشک کبوتر استفاده می شود. زمان لازم است تا غلظت نیتروژن و اشباع خاک با عناصر کمیاب کاهش یابد.

نحوه جمع آوری و ذخیره کود کبوتر

ارزش جمع آوری فضولات کبوتر فقط از طیور به منظور جلوگیری از خطر ابتلا به اورنیتوز است. برای ذخیره سازی ، از چندین روش استفاده می شود:

 • مخلوط کردن با خاک اره
 • خشک کردن و بسته بندی در کیسه های کاغذی یا معمولی ؛
 • خوابیدن با لایه های ذغال سنگ نارس و نی برای پوسیدگی ؛
 • سوختن تا خاکستر (با این حال ، نیتروژن از بین می رود).

هنگام ذخیره فضولات کبوتر به شکل خام ، قسمت عمده ای از خواص مفید به زودی از بین می رود. کود باید بدون دسترسی به رطوبت خشک شده در یک اتاق قرار داده شود.

این کار را می توان هم در شرایط طبیعی ، هم مستقیم روی کبوترها و هم در کوره های حرارتی انجام داد. در حالت دوم ، کود در دمای بالا ضد عفونی می شود.

در بسیاری از کشورهای جهان ، کود کود کبوتر پس از خشک شدن به صورت پودر خرد می شود. پس از استفاده به عنوان محلول آبی در نسبت 1 به 10.

 

Ads by optAd360

نحوه استفاده از فضله کبوتر به عنوان کود

از هر کبوتر می توانید ماهیانه 3 کیلوگرم بستر بدست آورید. روش های مختلفی برای استفاده از آن به عنوان کود وجود دارد.

می توانید آن را به طور مرتب در اتاق زیر شیروانی جمع آوری کنید ، کبوترخانه نگهداری کرده و از آن برای تهیه کمپوست استفاده کنید. برای سرعت بخشیدن به روند کار ، باید یک جعبه چوبی با شکاف هایی به عرض حداقل 5 سانتی متر بگیرید. سوراخ هایی برای اکسیژن رسانی و تهویه هوا مورد نیاز است. کمپوست در لایه هایی متشکل از فضله کبوتر ، برگ ، کاه ، ذغال سنگ نارس ، چمن تهیه می شود. جز nit نیتروژن از یک چهارم همه اجزا فراتر نمی رود. برای به دست آوردن سریع کمپوست ، شما نیاز به یک محلول ویژه دارید که هر لایه با آن آبیاری شود. سرعت بخشیدن به رسیدن به بیل زدن مداوم مخلوط کمک می کند.

علاوه بر کمپوست ، از مدفوع کبوتر می توان به صورت خشک ، در محلول آبی ، گرانول های صنعتی استفاده کرد.

به صورت خشک

پانسمان بالا اغلب برای محصولات ریشه ، درختان میوه و بوته های توت استفاده می شود. کود با فضولات خشک کبوتر مخصوص سیب زمینی و سبزیجات به ویژه مثر است. برای این منظور ، هنگام فرود در 1 مربع. متر 50 گرم ماده خشک ایجاد کنید.

مقدار کود اعمال شده در زیر درخت میوه به اندازه آن بستگی دارد. برای یک کوچک - 4 کیلوگرم برای بزرگسال کافی است - در هر فصل حدود 15 کیلوگرم طول می کشد. بستر در بهار یا پاییز استفاده می شود. به طور مساوی در اطراف دایره نزدیک ساقه پراکنده شده و در یک لایه 10 سانتی متری خاک حفر می شود.

بدون خاک رس ، سبک سازی و بهبود کیفیت ساختاری از مدفوع خشک کبوتر برای خاک رس استفاده نکنید.

به صورت مایع

اعتقاد بر این است که استفاده از محلول موثرتر از کود خشک است. این اثر سریعتر ایجاد می شود ، اما لازم است که فضولات کبوتر را به درستی تولید کنید تا به گیاه آسیب نرساند:

 1. ماده خشک در یک ظرف قرار می گیرد.
 2. به ترتیب متناسب با بستر 1 تا 10 آب بریزید.
 3. برای 10 لیتر محلول ، 2 قاشق غذاخوری خاکستر و یک قاشق غذاخوری سوپرفسفات اضافه کنید.
 4. تخمیر به مدت دو هفته کنترل می شود و گهگاهی هم می زنیم.
 5. از محلول بارش استفاده نمی شود.

 

Ads by optAd360

پانسمان بالا در بهار یا پاییز با تکرار هر دو هفته یک بار انجام می شود. با استفاده از مایع می توانید منطقه را قبل از حفر بارور کنید ، قبل از باردهی با آبیاری فاصله ردیف از گلدان توت فرنگی را تغذیه کنید. بلافاصله پس از ساخت پانسمان مایع ، گیاه به مقدار زیادی با آب سیراب می شود.

توجه! اجازه تماس محلول با برگهای گیاهان را ندهید. در غیر این صورت ممکن است منجر به سوختگی شود. بهترین زمان روز برای استفاده از کود عصر است.

قوانین تغذیه

استفاده از فضولات کبوتر به عنوان کود برای خاکهای لومی ، چرنوزم ها امکان پذیر است. در این خاک میزان رطوبت و هوموس لازم برای جذب نیتروژن وجود دارد. استفاده از آن در خاک ماسه ای به دلیل کمبود رطوبت معنی ندارد. اگر آهک در خاک وجود داشته باشد ، فضولات کبوتر باعث آزاد شدن آمونیاک می شود.

مصرف کود بهاره باعث افزایش عملکرد محصولاتی می شود که در این سایت به مدت 3 سال رشد می کنند. استفاده از فضولات کبوتر به صورت کمپوست به صورت تازه ، خشک و دانه ای باروری را در سال اول 65٪ ، در سال دوم - 25٪ ، در سال سوم - 15٪ افزایش می دهد.

تغذیه تازه برای زمستان توصیه می شود. در حال پوسیدگی ، خاک را با مواد مغذی اشباع می کند. معرفی کود تازه در بهار منع مصرف دارد ، زیرا امکان سوختن و پوسیدگی ریشه گیاهان وجود دارد. در این زمان ، مناسب ترین فرم مایع از بالا لباس. مدفوع و گرانول خشک بهتر است در حفر پاییزه استفاده شود.

ویژگی های کود محصولات مختلف

سیب زمینی رایج ترین محصول در زمین های باغ است. از کود آلی پرندگان برای آن به سه روش استفاده می شود:

 • به صورت مایع - یک سوم سطل فضولات کبوتر با آب رقیق می شود ، پس از چهار روز آنها 20 بار رقیق می شوند و 0.5 لیتر در هر چاه می ریزند.
 • ماده خشک یا دانه ای - قبل از کاشت اضافه شده است ؛
 • خشک - پراکنده در سایت برای حفاری با سرعت 50 گرم در هر متر مربع.

بعد از اینکه سیب زمینی به جرم سبز دست یافت ، باید کود آلی متوقف شود تا نیروهای آن به سمت تشکیل غده ها هدایت شوند.

از گوجه فرنگی با محلول فضولات کبوتر تغذیه می شود تا توده سبز ایجاد کند. غلظت و روش تهیه کود همان سیب زمینی است. کاربرد قبل از گلدهی توصیه می شود. بعداً ، گوجه فرنگی برای تشکیل و رشد میوه به پتاسیم نیاز دارد.

درختان باغ در بهار با محلول فضله کبوتر تغذیه می شوند و آن را در یک شیار مخصوص حفر شده در فاصله 0.7 متر از تنه می ریزند.

به محصولات گل و توت در طول فصل رشد دو بار در ماه کود به شکل محلول آبی داده می شود. سه هفته قبل از چیدن توت ، پانسمان بالا باید متوقف شود.

 

Ads by optAd360

نتیجه

علیرغم این واقعیت که بستر کبوتر به عنوان کود بسیار کارآمد شناخته می شود ، با توجه به مکان جمع آوری ، باید با احتیاط مصرف شود. اگر از مقدار مجاز بیشتر شود ، می توان افزایش قابل توجهی در توده سبز و در عین حال ، عدم وجود میوه به دست آورد. مرگ احتمالی گیاهان به دلیل بیش از حد نیتروژن.

با غلظت مناسب و انتخاب زمان مناسب برای کوددهی خاک با فضله کبوتر ، بدست آوردن محصول غنی از هر یک از محصولات واقع بینانه است. در عین حال ، انواع توت ها ، سبزیجات و میوه ها سازگار با محیط زیست هستند.

بررسی بستر کبوتر به عنوان کود

Protasova Lyubov Andreevna ، 47 ساله ، Kemerovo شوهر من برای امروز یک سرگرمی نسبتاً نادر دارد - او یک کبوترخانه دارد. برای سرگرمی من ، گل سازی ، این یک کشف واقعی بود. پانسمان بالا با تزریق فضولات کبوتر چنان تأثیری ایجاد می کند که همه در اطراف من تعجب می کنند که چرا باغ من به این شدت شکوفا می شود. درختان سیب و گلابی به خوبی پاسخ می دهند. میوه ها بزرگ ، آبدار هستند. Feofanov Sergey Sergeevich ، 57 ساله ، Kaluga او سال گذشته فضولات کبوتر دانه ریز را زیر سیب زمینی آورد. این اثر قابل مشاهده بود: بوته های بسیار قدرتمندی رشد کردند و سیب زمینی ها بسیار عظیم بودند. از بین همه کودهای مورد استفاده ، این ماده بسیار مثر بود.

کود کبوتری و ویژگیها و خواص آن در کشاورزی

به وسیله ادمین ثمر به روز رسانی شده در آگوست 19, 2020

 به اشتراک گذاری

کبوتر Pigeon با نام علمیColumbidae متعلق به خانواده پرندگانی تنومند و سالم با گردن کوتاه، منقار کوتاه و باریک است که در درجه اول از دانه ها، میوه ها و گیاهان تغذیه می کنند. کود کبوتری Pigeon droppings fertilizerنوعی کودبسیار قلیایی بوده و می تواند ریشه های ظریف و ساقه های گیاهان را بسوزاند.
این کود به دو صورت مایع و کمپوست قابل استفاده است و نوعی کود کامل یا NPK بشمار می آید که شامل مقادیر مناسبی از ازت، فسفات و کلسیم است.

کود فضله کبوتر

بهترین نوع کود کمپوست است اما باید از پرندگان سالم و اهلی تهیه می شود نه از کبوتران وحشی. این کود برای گیاهان با خوراک بالا مانند گوجه فرنگی، هندوانه، بادنجان، گل رز و دیگر گیاهان نیازمند به خاک غنی، بی نظیر است.

کود کبوتر برای درخت از قبیل درختان پسته و باغ های انگور بسیار عالی است. همچنین در جالیزکاری و کاشت خربزه نیز عملکرد بی نظیری دارد.
همچنین بعنوان ضد انگل جالیز بوده و خاک را ترد و نرم می کند.
کود کبوتری برای زمین های طالبی و خیار بخصوص در زمان صفویان استفاده می شد.

ویژگیها

در قرون وسطی ارزش زیادی برای اروپاییان هنگامی که مردم کبوتر خانه داشتند و کبوتران را در بالای شیروانی خانه های خود نگهداری می کردند، داشت.
کود کبوتر نرخ بالاتری از نیتروژن ، فسفر و پتاسیم نسبت به دیگر ماکیان دارد و کمپوست آن، بهترین نوع در میان انواع دیگر کود هاست. از خواص آن می توان بعنوان فعال کننده کمپوست در کومه نام برد که یک روش خوب برای فساد کومه بوده و موجب ایجاد یک کمپوست عالی برای باغ خواهد شد.

فواید کود کبوتر

از فواید کود کبوتر در نگه داشتن خاک در وضعیت عالی، استفاده در دباغی، چرم سازی و ساخت باروت می توان نام برد.
همچنین در گذشته استخراج نیترات از کود کبوتر انجام می شد. دیگر استفاده جالب و مدرن از مدفوع کبوتر در کشور مراکش است. محلول یا بخار آمونیاک موجود در مدفوع کبوتران بومی این کشور در دباغی چرم مفید است بطوری که در طول فرآیند دباغی از مدفوع کبوتران وحشی جهت ایجاد انعطاف پذیری چرم استفاده می شود.

مطالب مرتبط :
مناسب ترین مقدار و زمان مصرف ورمی کمپوست در مزارع و باغات
کرم ورمی کمپوست و نحوه تکثیرآن

ترکیبات کود کبوتر

کود کبوتر بعنوان مرغوبترین کود جهان پیش ازین در مصرباستان ارزش بالایی داشته است. ترکیبات آن در مقایسه با دیگر فضولات حیوانات دارای بیشترین مقدار نیتروژن، فسفر و مقادیری از پتاسیم، منیزیم و گچ است.
این کود در مقایسه با دیگر کود ها، مدفوع حیوانات و سرگین ها دارای بیشترین مواد آلی یعنی حدود ۳٫۸% بوده و با کود چلغوز برابر است.
مدفوع کبوتر را همچنین می توان در سطح کرم یا Vermi قرار داد

https://e-samar.com/8207-2/

سوال یا مشکل مطرح شده از بخش جستجو توسط مدیر سایت در بخش سوالات درج شده است اگر شما سوالی مشابه با این سوال یا ایرادی چه از لحاظ نوشتاری چه از لحاظ دستور زبان و غیره مشاهده میکنید می توانید این سوال را از اینجا ویرایش کنید

loader

لطفا شکیبا باشید ...