0

چه نوع خاکی برای کاشت گیاهان اپارتمانی مناسب است؟

گیاه اپارتمانی گلکاری خاک مناسب کاشت خاک مناسب کاشت گل و گیاه خاک مناسب گل اپارتمانی خاک مناسب برای گل کاری
ثبت شده 3 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/15

میخواهم چند نوع گل اپارتمانی بکارم اما نمیدانم چه نوع خاکی برای کاشت انها مناسب تر است لطفا راهنمایی کنید


1 جواب

0
3 سال پیش توسط: پریسا قلی زاده

انواع خاک گلدان، چه نوع خاکی برای رشد گیاه آپارتمانی مناسب است؟

انواع خاک گلدان، چه نوع خاکی برای رشد گیاه آپارتمانی مناسب است؟

گیاهان آپارتمانی در بستری پرورش داده می‌شوند که به آنها بستر رشد می‌گویند. این بستر می‌تواند کمپوست یا خاک باشد که در بسیاری از مواقع پیت در ترکیب آنها وجود دارد.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام وی آی پی شاپ، زمانی که بسته‌های خاک را از گلفروشی و گلخانه تهیه می‌کنید، می‌توانید آنها را به طور مستقیم درون گلدان بریزید و نتیجه خوبی هم بگیرید، چون این خاک ضدعفونی شده و دارای ترکیب مناسبی از مواد مختلف برای گیاهان هستند.

در این مطلب می‌خواهیم به یکی مورد مهم بعد از خرید گیاه آپارتمانی؛ یعنی آشنایی با انواع خاک گلدان بپردازیم تا با شناخت ویژگی‌های هرکدام و اطلاع از نیازهای گیاهی، بدانید کدام خاک گلدان برای گیاهان آپارتمانی شما مناسب است. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا انواع خاک های گلدان را بهتر بشناسید.

ترکیب مناسب انواع خاک گیاهان آپارتمانی

بسیاری از گیاهان آپارتمانی در ترکیبی از انواع خاک، زندگی سالم‌تری دارند. به عنوان یک قانون کلی گل‌های آپارتمانی به خاک گلدانی احتیاج دارند که به‌اندازه کافی نفوذپذیر و سبک باشد و منافذ و فضای کافی داشته باشد و ریشه بتواند به راحتی درون آن رشد.

۱. خاک سبک برای گلدان گیاهان آپارتمانی

سبک بودن و خلل داشتن خاک سبک گلدان به این منظور است که آب به راحتی درون آن حرکت و به‌اندازه‌ای نباشد که نتواند هیچ رطوبتی را حفظ کرده و همه آن را از قسمت زهکش خارج کند.

اگر خاک گلدان گیاهان آپارتمانی سنگین باشد و منافذ کافی درون آن وجود نداشته باشد، دچار غرقابی شدن می‌شود و با آبیاری هیچ فضایی برای تنفس ریشه باقی نخواهد ماند.

۲. تهیه خاک گلدان

خاک گلدان ها می‌تواند مقداری آب نگه دارد و اجازه عبور هوا به درون خود را نیز بدهد، همچنین از میکروارگانیسم‌ها هم حمایت کرده و مواد غذایی و عناصر مغذی که برای رشد و سلامت گیاهان آپارتمانی ضروری است را هم حفظ کند.

به طور کلی اغلب افراد برای خاک گلدان گیاهان خانگی خود از پیت یا کمپوست خانگی استفاده می‌کنند. این ترکیبات برای گیاهان خانگی ضروری هستند و اگر مواد دیگری به آن اضافه شوند به تقویت و رشد بهتر گیاهان کمک می‌کنند.

۳. معرفی انواع خاک گلدان خاک پیت

خاک پیت یا همان تورب در بسیاری از نقاط جهان محبوب شده است. خاک پیت تقریبا برای همه گیاهان خانگی مناسب است و می‌تواند رطوبت ایده آل و مواد غذایی را در خود نگه دارد. خاک پیت با سرعت بسیار کمی از بین می‌رود.

خاک پیت باعث رشد بیشتر گیاهان آپارتمانی و درنتیجه فتوسنتز بهتر در آنها می‌شود و چرخه طبیعی بهتری به وجود می‌آورد. خاک پیت را می‌توانید مستقیما بعد از آن که از بسته خارج کردید و بدون ترکیب کردن با محصول دیگری استفاده کنید. این بسته‌های آماده حاوی مواد مغذی هستند و برای چند ماه می‌توانند گیاه را تغذیه کنند.

۴. آشنایی با انواع خاک گلدان کمپوست فری پیت

کمپوست فری پیت ترکیب موادی مانند الیاف نارگیل، کمپوست سبز، پوسته‌های خردشده درخت و مواد غیر ارگانیکی همچون شن و ماسه و پشم سنگ است. این مواد می‌توانند آب را درون خود حفظ کنند و مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز گیاهان آپارتمانی را در اختیارش قرار دهند.

 اگر حس کردید مواد درون بسته خاک گلدان فری پیت حجیم و سنگین است، برای سبک‌تر شدن آن می‌توانید فری پیت را با دیگر بسترها مخلوط کنید. اگر فقط الیاف درخت نارگیل در تشکیل این بستر نقش داشته باشند، آنچه باقی می‌ماند کوکوپیت نام دارد.

۵. خاک پیت ماس برای چه گیاهانی مناسب است؟

خزه اسفاگنوم به نام خاک پیت ماس شناخته می‌شود که برای کاشت کاکتوس و اکثریت گیاهان آپارتمانی مناسب است. برای گیاهان آپارتمانی که ریشه‌های ضخیم دارند و نیاز به نورشان بالا است، پیت ماس مناسب است.

یک موضوع مهم که در مورد خاک پیت ماس باید بدانید این است که خود این خزه زنده است و به نگهداری نیاز دارد تا بتواند گیاه شما را نیز تامین کند. سلول های مرده و زنده خزه اسفاگنوم هر دو می‌توانند مقدار زیادی آب را تا ۲۵ برابر وزنشان درون خود نگه‌دارند.

اگر می‌خواهید این بستر زنده بماند، نمی‌توانید آن را با پیت یا کمپوست مخلوط کنید ولی می‌توانید تنهای سطح رویی بستر گلدان را با پیت ماس بپوشانید.

۶. انواع خاک گیاهان آپارتمانی خاک پرلیت

یکی از سوالاتی که مشتریان در هنگام خرید گل می‌پرسند این است که دانه های ریز و درشت سفید رنگی که شبیه به ذرات یونولیت است، چه نوع خاکی است؟

خاک پرلیت

 پاسخ: خاک پرلیت را می‌توانید برای ظاهری زیباتر هم به سطح خاک گلدان خود اضافه کنید. فرم طبیعی خاک پرلیت متراکم است مثل یک سنگ ریزه می‌ماند و با گرما دیدن، منبسط می‌شود. شاید با نگاه اول تصور کنید که سنگین است، ولی با به دست گرفتن پرلیت متوجه وزن پایین آن می‌شوید.

پرلیت آب را درون خود حفظ می‌کند و باعث سبک شدن بستر می‌گردد. به طور کلی پرلیت تنها در میزان کم و نسبت مشخصی در ترکیب با خاک استفاده می‌شود و اگر حجم آن از آنچه باید بیشتر شود، حجم آب زهکشی شده افزایش‌یافته و مواد غذایی کم می‌شوند. اغلب خاک پرلیت را برای نشا و قلمه هایی که نیاز به رطوبت زیاد دارند، مورداستفاده قرار می‌دهند.

انتهای رپرتاژ آگهی

 

انواع خاک گلدان، خاک مناسب برای رشد گیاهان خانگی چیست؟

favorite_border 0

 

send اشتراک گذاری

گیاهان خانگی: گیاهان آپارتمانی در بستری مغذی پرورش داده می شوند که به آنها بستر رشد می گویند. این بستر می تواند کمپوست یا خاک باشد که در بسیاری از مواقع پیت در ترکیب آنها وجود دارد. زمانی که بسته های خاک را از گلفروشی و گلخانه های معتبر تهیه می کنید، می توانید آنها را به طور مستقیم درون گلدان بریزید و نتیجه خوبی هم بگیرید، چون این خاک استریل شده و دارای ترکیب مناسبی از مواد گوناگون و مغذی برای گیاهان هستند.

خانمان

در این مطلب می خواهیم به معرفی انواع خاک گلدان بپردازیم تا با شناخت ویژگی های هر کدام و اطلاع از نیازهای گیاهی، بدانید کدام خاک گلدان برای گیاهان آپارتمانی شما مناسب است. اگر باغبان خانگی هستید که دوست دارید انواع خاک برای گلدان را بشناسید و خودتان ترکیب مناسب را برای گیاهان آپارتمانی تان تهیه کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا انواع خاک های گلدان را بهتر بشناسید.

مطالب پیشنهادی: کود دادن به گیاهان خانگی، می توانید به سلامت گیاه خود کمک کنید!

خاک گلدان

ترکیب مناسب انواع خاک گیاهان آپارتمانی

بسیاری از گیاهان خانگی در ترکیبی از انواع خاک گلدان گوناگون زندگی سالمتری دارند. به عنوان یک قانون کلی گیاهان آپارتمانی به خاک گلدانی احتیاج دارند که به اندازه کافی نفوذپذیر و سبک باشد و خلل و فرج کافی داشته باشد و ریشه بتواند به راحتی درون آن رشد. کند. البته سبک بودن خاک گیاهان آپارتمانی نباید به اندازه ای باشد که نتواند گیاه را محکم و صاف نگه دارد.

مطلب پیشنهادی: آبیاری گیاهان آپارتمانی، زیر گلدانی را غرق در آب کنید!

خاک

خاک سبک برای گلدان گیاهان آپارتمانی

سبک بودن و خلل و فرج داشتن خاک سبک گلدان به این منظور است که آب به راحتی درون آن حرکت و به اندازه ای نباشد که نتواند هیچ رطوبتی را حفظ کرده و همه آن را از قسمت زهکش خارج کند. اگر خاک گلدان گیاهان آپارتمانی سنگین باشد و منافذ کافی درون آن وجود نداشته باشد، دچار غرقابی شدن می شود و با آبیاری هیچ منفذی برای تنفس ریشه باقی نخواهد ماند.

مطلب پیشنهادی: انواع گلدان، بیا ببینیم کدوم به دکوراسیون تو میاد!

تهیه خاک گلدان

خاک گلدان ها می تواند مقداری آب نگه دارد و اجازه عبور هوا به درون خود را نیز بدهد، همچنین از میکروارگانیسم ها هم حمایت کرده و مواد غذایی و عناصر مغذی که برای رشد و سلامت گیاهان آپارتمانی ضروری است، را هم حفظ کند. به طور کلی اغلب افراد برای خاک گلدان گیاهان خانگی خود از پیت یا کمپوست خانگی استفاده می کنند. این ترکیبات برای گیاهان خانگی ضروری هستند و اگر مواد دیگری به آن اضافه شوند به تقویت و رشد بهتر گیاهان کمک می کنند.

مطلب پیشنهادی: کمپوست خانگی، با زباله های آشپزخانه کود درست کنید!

معرفی انواع خاک گلدان "خاک پیت"

خاک پیت یا همان تورب در بسیاری از نقاط دنیا همه گیر و محبوب شده است. خاک پیت تقریبا برای همه گیاهان خانگی مناسب است و می تواند رطوبت ایده آل و مواد غذایی را در خود نگه دارد. خاک پیت با سرعت بسیار کمی از بین می رود.

قیمت خاک پیت ارزان است. خاک پیت در بسیاری از فروشگاه های کشاورزی و گلخانه ها در دسترس شما قرار می گیرد. اگر دقت کنید در بسیاری از گلدان های گیاهان آپارتمانی درون خانه تان این بستر دیده می شود.

مطالب بیشتر: زیباترین گیاهان آپارتمانی، از نگاه یک اینستاگرامر ایرانی

پیت

خاک پیت باعث رشد بیشتر گیاهان خانگی و در نتیجه فتوسنتز بهتر در آنها می شود و چرخه طبیعی بهتری به وچود می آورد. خاک پیت را می توانید مستقیما بعد از آنکه از بسته خارج کردید و بدوت ترکیب کردن با محصول دیگری استفاده کنید. این بسته های آماده حاوی مواد مغذی هستند و برای چند ماه می توانند گیاه را تغذیه کنند.

مطالب بیشتر: گل های آپارتمانی مقاوم به سرما، 10 مهمون زمستونی من

آشنایی با انواع خاک گلدان "کمپوست فری پیت"

کمپوست فری پیت ترکیب موادی مانند الیاف نارگیل، کمپوست سبز، پوسته های خرد شده درخت و مواد غیر ارگانیکی همچون شن و ماسه و پشم سنگ است. این مواد می توانند آب را درون خود حفظ کنند و مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز گیاهان آپارتمانی را در اختیارش قرار دهند. اگر حس کردید مواد درون بسته خاک گلدان فری پیت حجیم و سنگین است، برای سبکتر شدن آن می توانید فری پیت را با دیگر بسترها مخلوط کنید. اگر فقط الیاف درخت نارگیل در تشکیل این بستر نقش داشته باشند، آنچه باقی می ماند کوکوپیت نام دارد.

مطالب پیشنهادی: گیاهان مضر برای حیوانات خانگی، باید مراقبشون باشیم!

فری پیت

خاک پیت ماس برای چه گیاهانی مناسب است؟

خزه اسفاگنوم به نام خاک پیت ماس شناخته می شود که برای کاشت کاکتوس و اکثریت گیاهان آپارتمانی مناسب است. برای گیاهان آپارتمانی که ریشه های ضخیم دارند و نیاز نوری شان بالا است، پیت ماس مناسب است.

نکته ای که در مورد خاک پیت ماس باید بدانید این است که خود این خزه زنده است و به نگهداری نیاز دارد تا بتواند گیاه شما را نیز تامین کند. سلول های مرده و زنده خزه اسفاگنوم هر دو می توانند مقدار زیادی آب را تا 25 برابر وزنشان درون خود نگه دارند. اگر می خواهید این بستر زنده بماند، نمی توانید آن را با پیت یا کمپوست مخلوط کنید ولی می توانید تنهای سطح رویی بستر گلدان را با پیت ماس بپوشانید.

مطالب پیشنهادی: از بین بردن پشه های گلدان، چه باید کرد؟

خزه
انواع خاک گیاهان آپارتمانی "خاک پرلیت"

خاک پرلیت دانه های ریز و درشت سفید رنگی است که از هم شبیه سنگریزه است و هم شبیه به ذرات یونولیت. پرلیت را می توانید برای ظاهری زیباتر هم به سطح خاک گلدان خود اضافه کنید. فرم طبیعی خاک پرلیت متراکم است مثل یک سنگ ریزه می ماند و با گرما دیدن، منبسط می شود. شاید با نگاه اول تصور کنید که سنگین است، ولی با به دست گرفتن پرلیت متوجه سبک بودن ان می شوید. پرلیت آب را درون خود حفظ می کند و باعث سبک شدن بستر می گردد. به طور کلی پرلیت تنها در میزان کم و نسبت مشخصی در ترکیب با خاک استفاده می شود و اگر حجم آن از آنچه باید بیشتر شود، حجم آب زهکشی شده افزایش یافته و مواد غذایی کم می شوند. اغلب خاک پرلیت را برای نشا و قلمه هایی که نیاز به رطوبت زیاد دارند، مورد استفاده قرار می دهند.

مطالب پیشنهادی: گیاه آپارتمانی پوتوس، این قلبِ سبز برای شما!

پرلیت

برای مطالعه مطالب مرتبط در مورد باغبانی و گیاهان خانگی به بخش مربوطه بروید. سوالی دارید که جواب آن را پیدا نمی کنید؟ در قسمت دیدگاه از چیدانه بپرسید.

 

خاک گیاهان آپارتمانی

خاک یکی از عناصر اصلی و مهم در پرورش و رشد هر گیاهی به حساب می آید و ترکیب و مواد مغذی موجود در خاک برای رشد گیاهان آپارتمانی از اهمیت بالایی برخوردار هست. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چه خاکی برای گیاه تان مناسب است؟ تمام افرادی که به گیاهان علاقه دارند و حتی گلخانه دار ها نیز این سوال را برایشان ایجاد می‌شود که خاک مناسب برای رشد گیاه و گلهای آپارتمانی چیست؟ اگر در انتخاب خاک مناسب گیاه خود دقت نکنید امکان دارد که شرایط گیاه تامین نشود و باعث از بین رفتن و پوسیدگی ریشه گیاه شود. اما نگران نباشید در این مقاله نحوه تهیه خاک گلدان ها را به شما آموزش خواهیم داد تا برای همیشه این مشکل را خودتان حل کنید. با ما در “نازبو” همراه باشید. جهت خرید خاک و بستر کشت مناسب به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی به شرح زیر است:

۱- گیاهان آپارتمانی به خاک گلدانی احتیاج دارند که به اندازه کافی نفوذپذیر و سبک باشد و خلل و فرج کافی داشته باشد و ریشه بتواند به راحتی درون آن رشد. کند. البته سبک بودن خاک گیاهان آپارتمانی نباید به اندازه ای باشد که نتواند گیاه را محکم و صاف نگه دارد.

۲- زهکشی خوب داشته باشد یعنی آب به راحتی درون آن حرکت کند ولی به اندازه ای نباشد که نتواند هیچ رطوبتی را حفظ کند و همه آن را از قسمت زهکش خارج کند. اگر خاک گلدان گیاهان آپارتمانی سنگین باشد و منافذ کافی درون آن وجود نداشته باشد، دچار غرقابی شدن می شود و با آبیاری هیچ منفذی برای تنفس ریشه باقی نخواهد ماند.

خاک گلدانی مناسب

۳- با توجه به نوع گیاه مواد مغذی به اندازه کافی در آن وجود داشته باشد. همچنین از میکروارگانیسم ها هم حمایت کرده و مواد غذایی و عناصر مغذی که برای رشد و سلامت گیاهان آپارتمانی ضروری است، را هم حفظ کند. به طور کلی اغلب افراد برای خاک گلدان گیاهان خانگی خود از پیت ماس یا ورمی کمپوست استفاده می کنند. این ترکیبات برای گیاهان خانگی ضروری هستند و اگر مواد دیگری به آن اضافه شوند به تقویت و رشد بهتر گیاهان کمک می کنند. جهت خرید پیت ماس و خرید ورمی کمپوست به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

از کجا بفهمیم چه خاکی مناسب است و چه خاکی نامناسب؟

با یک آزمایش ساده می توانید متوجه مناسب بودن خاک برای گیاهان آپارتمانی بشوید. مقداری از خاک را کمی مرطوب کنید طوری که تمام قسمت مرطوب شود سپس خاک را در یکی از دستان خود بریزید و دست خود را ببندید بعد از ۲ ثانیه دست خود را باز کنید یا باید خاک مچاله شده باشد یا اینکه به محض باز کردن دست خاک نیز از هم پاشیده شود و مچاله نشود . اگر خاک مچاله شد و به هم چسبید پس این یک خاک سنگین است و درصد رس آن بالاست درست است که مواد غذایی خوبی ممکن است داشته باشد اما چون زهکشی مناسبی ندارد و چسبندگی آن بالاست ریشه گیاه را خفه کرده و باعث مرگ گیاه می شود هرچقدر درصد این چسبندگی کمتر باشد می توان گفت ترکیب مناسبی از خاک گیاهان آپارتمانی می باشد. اما اگر خاک مچاله نشود و دوباره روی کف دستتان پهن شود این خاک بهترین و عالی ترین خاک برای گیاه آپارتمانی شما است.

 

یکی از مهم ترین عوامل در رشد بهتر گل و گیاه، خاک آن می‌باشد.?

خاک می‌تواند سبک یا سنگین انتخاب شود.

انتخاب این مورد به نوع گل و گیاه بستگی دارد.

به طور قطع می‌توان گفت بهترین خاک برای گلدان خاکی است که توانایی عبور آب از خود را داشته‌باشد.

همچنین خاک باید توانایی این را داشته‌باشد که آب اضافی را از خود خارج کند.

خاک می‌تواند باعث رشد و پرورش گل و گیاه شود به همین سبب انتخاب بهترین خاک برای گلدان بسیار ضروری است.

شاید در نگاه اول معرفی بهترین خاک برای گلدان کار سختی باشد.

اما با کمی دقت به ویژگی‌های گل و گیاه مورد نظر می‌توان بهترین خاک برای گلدان را انتخاب کرد.

 

 

 

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

?مهم ترین ویژگی های بهترین خاک برای گلدان چیست؟

خاک‌هایی که مخصوص گلدان هستند برای استفاده‌ی خانگی بسیار مناسب است.

زیرا می‌توانند به خوبی آب را درون خود نگه دارند.

برخی از افراد تصور می‌کنند که خاک گلدان بهتر از خاک باغچه است.

باید بدانید که این تصور کاملا اشتباه است و هر خاکی مزایا و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد.

تنها باید بدانید که خاک را برای چه هدفی می‌خواهید و با تناسب به آن بهترین خاک برای گلدان مورد نظر را انتخاب کنید.

تنها مواردی که می‌توان در مورد این خاک‌ها بیان کرد این است که خاک گلدان از خاک باغچه گران‌تر است.

 

بهترین خاک برای گلدان

از مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین خاک برای گلدان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین خاک برای گلدان، سبک بودن آن می‌باشد.

 درون خاک گلدان مواد ارگانیک مختلفی مانند خاک اره وجود دارد.

 خاک گلدان شباهت زیادی به خاک‌های طبیعی دارد.

 تنها تفاوت آن‌ها مواد موجود در آن‌ها است که برای اهداف خاص به آن اضافه می‌شود.

 بهترین خاک برای گلدان عقیم است و هیچ گونه میکروارگانیسمی درون خود ندارد.

 

چگونه خاک گلدان بسازیم؟

به طور کلی خاک‌ها به دو دسته خاک معدنی و عالی تقسیم می‌شوند.

برای تهیه‌ی بهترین خاک برای گلدان باید از هر دو نوع آن استفاده کرد.

اگر شما نیز جزء افرادی هستید که می‌خواهید خاک گلدان را خودتان در خانه تهیه کنید می‌توانید از روش‌های مختلفی بهره بگیرید.

یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت بهترین خاک برای گلدان به صورت زیر می‌باشد.

 

خرید کود

 

افزودن به علاقه مندی ها

کود گل دهی

۲۰,۰۰۰ تومان

 

افزودن به علاقه مندی ها

کود برگ دهی

۲۰,۰۰۰ تومان

 

افزودن به علاقه مندی ها

کلات آهن

۳۰,۰۰۰ تومان

 

افزودن به علاقه مندی ها

کود تقویت ریشه

۲۰,۰۰۰ تومان

 

افزودن به علاقه مندی ها

کود گیاهان گلدار(ارکیده) protect nature

۳۰,۰۰۰ تومان

 

افزودن به علاقه مندی ها

کود کاکتوس protect nature

۳۰,۰۰۰ تومان

 

افزودن به علاقه مندی ها

کود مایع آهن protect nature

۳۰,۰۰۰ تومان

 

برای مشاهده موارد بیشتر، کلیک کنید. 🙂

 

برای تهیه‌ی بهترین خاک برای گلدان باید از مواد زیر استفاده کنید:

حدود ۴۵ درصد شن و یا ماسه شکسته شده.

حدود ۱۵ درصد کمپوست.

حدود ۱۵ درصد رس برای اینکه آب خاک حفظ شود.

حدود ۱۰ درصد مواد مکمل.

حدود ۱۰ درصد کوکوپیت.

برای تقویت بهتر خاکی می‌توان از پوست پرتقال، پوست درختان به صورت خرد شده و … استفاده کرد.

با استفاده از ترکیبات بالا می‌توان بهترین خاک برای گلدان و گل و گیاه را تهیه کرد.

افراد می‌توانند با توجه به گل و گیاه مورد نظر این درصد‌ها را تا حدودی کم و زیاد کنند.

البته باید اطلاعات لازم در این زمینه را داشته‌باشند.

کمپوست یکی از مهم‌ترین ترکیبات خاک است که می‌توان آن را نیز ساخت.

برای ساختن کمپوست کافیست شاخ و برگ گیاهان، کود‌های حیوانی و … را تجزیه کرد.

برای انجام این عمل باید کرم‌ها، قارچ‌ها و … را به آن اضافه کرد.

 

خاک برگ

خاک برگ نیز از دیگر خاک‌هایی است که افراد دوست دارند خود آن‌ها را بسازند و برای گل و گیاه استفاده کنند.

برای این کار باید ابتدا برگ‌های خشک درختان را جمع‌آوری کنید و آن‌ها را درون یک گودال قرار دهید.

برای پوسیده شدن آن‌ها باید آن‌ها را آبپاشی کنید و اوره یا ازته را به آن اضافه کنید.

به همین ترتیب لایه‌هایی را درون گودال روی یکدیگر قرار‌دهید تا تجزیه به خوبی انجام شود.

برای به دست‌آوردن بهترین خاک برای گلدان لازم است که هر چند وقت یک بار لایه‌های مورد نظر را جابجا کنید.

بعد از حدود ۸ تا ۱۰ ماه می‌توانید بهترین خاک برای گلدان را داشته‌باشید.

با توجه به مطالب بالا می‌توانید تفاوت خاک برگ با کمپوست را متوجه شوید.

 

بهترین خاک برای گلدان

 

تست با کیفیت بودن خاک گلدان

بسیاری از افراد نمی‌توانند از روی ظاهر خاک، به کیفیت داشتن آن دست پیدا کنند.??‍♀️

این افراد می‌توانند با یک آزمایش ساده به مناسب بودن و با کیفیت بودن خاک دست پیدا کنند.

برای این کار مقداری از خاک را مرطوب کنید و در دست خود قرار دهید.

اجازه دهید خاک برای دو تا سه ثانیه درون دست شما باشد.⏱️

بعد از آن دست خود را باز کنید و به خاک دقت کنید.

دو حالت پیش می‌آید. خاک ممکن است به صورت مچاله شده بماند و یا اینکه از هم بپاشد.

اگر خاک سنگین باشد به طور قطع به صورت مچاله باقی می‌ماند، زیرا میزان رس آن بالا است.

این نوع خاک زهکشی خوبی نخواهد شد و ممکن است باعث خفه شدن ریشه ی گل و گیاه شود.

البته باید بدانید که این خاک مواد‌غذایی خوبی در خود خواهد‌داشت.

در واقع می‌توان بیان کرد خاکی که چسبندگی کمتری داشته‌باشد می‌توان بهترین خاک برای گلدان باشد.

در نتیجه اگر با باز کردن دست، خاک از هم پاشید می‌توانید بدون شک بیان کنید که این خاک، بهترین خاک برای گلدان است.

 

بهترین خاک برای گلدان

 

جهت پرسش در رابطه با مشکل گیاهتان و اطلاع از راه‌های درمان آن، اینجا کلیک کنید و با کارشناس متخصص گل و گیاه ارتباط برقرار کنید.

?معرفی خاک سبک و خاک سنگین

خاک‌های گلدانی به دو صورت سنگین و سبک وجود دارند.

اما نمی‌توان به طور قطع بیان کرد که بهترین خاک برای گلدان خاک سنگین یا خاک سبک است.

نوع گل و گیاه و میزان سبک و سنگین بودن خاک بسیار مهم است.

برای آشنایی بیشتر برخی از ویژگی‌های آن‌ها را برای شما بازگو می‌کنیم.

خاک‌های سنگین

خاک‌های سنگین بیشتر از رس تهیه شده‌اند و  قدرت زهکشی بالایی ندارند.

این به معنای این است که این خاک نمی‌تواند به راحتی آب اضافی را از گلدان خارج کند.

و این کار باعث می‌شود تا ریشه‌ی گیاه بپوسد و خفه شود و در نهایت گل و گیاه از بین برود.

البته در برخی موارد که پوسیدگی کمتر باشد گل و گیاه تنها نمی‌توانند رشد کنند و در اندازه‌ی معینی باقی می‌مانند.

خاک‌های سبک

خاک‌های سبک به خاک‌هایی گفته می‌شوند که زهکشی بالایی دارند و آب به راحتی از آن خارج می‌شود.

البته باید دقت داشته باشید که خاک خیلی سبک اصلا مناسب نیست.

زیرا باعث می‌شود که با هر بار آبیاری مواد غذایی نیز از خاک خارج شوند

و هیچ ماده ی غذایی برای رشد و پرورش گیاه باقی نمی‌ماند.

به این خاک‌ها خاک ماسه‌ای نیز گفته می‌شود.

برخی از گیاهان مانند ساکولنت و کاکتوس به رطوبت علاقه‌ای ندارند.

پس بهتر است برای این گل‌ها از خاک سبک استفاده شود.

 

https://www.isna.ir/news/99053022495/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%DA%AF%D9%84%D8%AF%D8%A7%D9%86-%DA%86%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%AE%D8%A7%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

loader

لطفا شکیبا باشید ...