0

اسباب بازی مناسب کودک زیر دو سال باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

اسباب بازی بازی کردن بچه ها اسباب بازی کدوک زیر دو سال خرید اسباب بازی نوزاد اسباب بازی نوزاد خرید اسباب بازی
ثبت شده 3 سال پیش توسط فرزیاب از سوالات جستجو شده ویرایش شده در 1400/3/12

میخواستم بدوم جنس اسباب بازی هایی که برای بچه زیر دو سال میخرم چی باید باشه؟


1 جواب

0
3 سال پیش توسط: fsddff766

بعد از تولد کودک، والدین هر کاری لازم است انجام می‌دهند تا فرزندشان شاد باشد. از جمله ابزارهای شادی آفرین برای کودک اسباب بازی است. اما اسباب بازی علاوه بر جنبه سرگرمی می‌تواند وسیله شناخت و مهارت آموزی برای کودک نیز باشد. به همین دلیل انتخاب اسباب بازی مناسب بسیار مهم است. اگر می‌خواهید بدانید اسباب بازی مناسب کودک 18 تا 24 ماهه چیست، این مقاله را تا انتها بخوانید. 

کودک در این سن چگونه بازی می­کند؟

 • جنب و جوش زیادی دارد. به جلو، کنار ، عقب می‌­رود و می‌­دود.
 • می‌­تواند نخ یک اسباب ­بازی را گرفته و دنبال خود بکشد یا با یک اسباب­ بازی هل­ دادنی بازی کند.
 • می‌­تواند روی چرخ‌­های مخصوص کودکان نوپا به سرعت حرکت کند.
 • حرکت مچ‌­های خود را هماهنگ می­‌کند.
 • می‌­تواند از پازل­‌ها استفاده کند و توپ را پرتاب کند.
 •  دایره­ لغاتش می‌­تواند یک گستره­ 50 تا 200 واژه‌­ای باشد.
 • مشتاق است که تلاش کند و هر چیزی که با آن درگیر می‌­شود را امتحان کند.
 • می‌­تواند از جهت‌­ها پیروی کند.
 • می‌­تواند یک بلوک را روی بلوک دیگر بگذارد.
 • روی یک طرف کاغذ خط­خطی می­‌کند و طرف دیگر را نیز خالی رها نمی­‌کند.
 • دوست دارد که با خمیر بازی خودش را سرگرم کند اما آن را به شکل  خاصی در نمی‌­آورد.
 • می‌­تواند حالات مختلفی از لذت گرفته تا خستگی و یا حسادت را از خود نشان دهد.
 • به نظرمی‌رسد که چیزی که پیشتر روی داده را درک می‌­کند و می‌­تواند چیزی که پس از آن اتفاق می‌­افتد را پیش ­بینی کند.

اسباب بازی برای نوزاد

اسباب بازی های متناسب با کودکان 18 تا 24 ماهه

 
 • اسباب­ بازی‌­هایی که به هماهنگی دست و چشم کمک می­‌کنند: سر و کله زدن با چالش ­های کوچک مانند مرتب کردن اشکال یا انداختن توپ به سمت سبد حس پیشرفت را به کودک 18 تا 24 ماهه می­دهد و به رشد مهارت‌­های حل مسأله که یکی از تجربه­‌های مهم در امر یادگیری اولیه­ یک کودک نوپا است کمک می­‌کند. هنگامی که فرزندتان واکنش­ ها و جزئیات اسباب ­بازی را بررسی می­‌کند با تشویق­‌های غیر مستقیم مهارت های طبیعی کودک مانند جسارت را در او پرورش دهید. این تشویقها به او اعتماد به نفس می­‌دهند تا بعداً بتواند از پس چالش­‌های بزرگتر نیز به خوبی بر آید.در این سن کودک به تدریج می‌­تواند بین رنگ­‌ها و شکل‌­ها و نام­‌هایشان ارتباط برقرار کند. با گفتن نام رنگ­ها با صدای بلند و اشاره به اسباب ­بازی­هایش به تقویت این ارتباطات کمک کنید. در مورد اشکال یا سایر ویژگی­های ظاهری اسباب­ بازی­های او هم همین روش را به کار ببرید. به فرزند­تان کمک کنید مفهوم شمردن را درک کند. یکی از ویژگی­های مشخص اسباب ­بازی را انتخاب کنید ( مثلا دندانه­هایش را) و نشان دهید که چه تعداد از آن وجود دارد. همین طور که به آنها ضربه می­زند بلند­بلند آنها را بشمارید و بگویید چند تای دیگر از آنها باقی مانده است. ضمنا، با نشان دادن و گفتن رو/زیر، بالا/پایین، درون/بیرون، سخت/نرم، از این اسباب­ بازی‌ها برای بیشتر کردن میزان یادگیری مفاهیم و تقویت زبان­ استفاده کنید.
 • مجموعه بازی­ های ساختنی و درست کردنی: این پر جنب و جوش­های کوچک دوست دارند ببینند چه کارهایی می­توانند انجام دهند. این اسباب ­بازی­ها با فعالیت زیاد و لذتی که در کودک ایجاد می کنند، رشد حرکتی وهماهنگی دست و چشم در آنها  را تقویت کرده و به درک آنها از روابط علی و معلولی کمک می کنند. همراه با او این اسباب ­بازی­ها را بررسی کنید. به ویژگی ­ها و مشخصات آن ها علاقه نشان دهید و فکر کردن و حدس زدنش را با پرسیدن سؤالاتی راجع به کارکرد آنها تقویت کنید:«ببین وقتی این مهره رو میذارم اینجا چی میشه؟» «به نظرت وقتی این دستگیره رو بکشیم چی میشه؟»با هم کتاب­های مصور مربوط به وسایل نقلیه­ ساختمانی را بخوانید و ببینید که چطور کار می­کنند. وقتی در راه خانه هستید اگر چنین وسایلی را دیدید به آنها اشاره کنید و شباهت آنها با اسباب بازی­هایش را به او یادآوری کنید.همچنین، می توانید با دادن دستورات ساده و کوتاه ، تخیلش را تقویت کنید.مثلا بگوئید:«باید اون بولدوزرها رو اونجا خالی کنیم. می­تونی کمک کنی؟»
ساختن لگو و بلوک به عنوان اسباب بازی
 
 • اسباب بازی های سواری­ باتری­ خور آرام: پس از آن که کودک یاد گرفت که خودش حرکت کند، مفاهیم اولیه مربوط به فاصله و جهت‌­ها را هم یاد خواهد گرفت. حالا او باید کنجکاوی کند، بهترین راه را برای دور زدن موانع پیدا کند و برای مسیرهای حرکت خود برنامه داشته باشد. اسباب ­بازی­های سواری می‌­توانند در تمرین این قبیل مهارت­‌ها به او کمک کنند و نیازش به استقلال را ه برآورده کنند. اطراف وسیله نقلیه­ او را خلوت کنید تا به خاطر برخورد با اشیا خسته و ناامید نشود. همزمان با اینکه به تدریج کنترل بیشتری را به دست می‌­آورد، به تدریج یاد می­گیرد که چگونه از موانع عبور کرده یا آنها را دور بزند. او به سرعت یاد می­گیرد که با کارهای خودش کنترل را به دست بگیرد. می­توانید با گفتن واژ‌ه ها هنگامی که عقب و جلو می­رود درکش از جهت­‌ها را هم بیشتر کنید و به او بگویید که وسیله‌­اش را حرکت دهد، آن را متوقف کند یا دور بزند. پس از آنکه کودک بر کنترل وسیله­ خود مسلط شد و فهمید که چه طور بایستد و حرکت کند، برایش یک مسیر کوتاه مشخص کنید تا آن را طی کند و در طول مسیر برایش راهنما­های مشخصی را قرار دهید. این کار باعث می­شود هنگامی که حدس می­زند برای پیمودن این مسیر چه باید بکند حس جهت ­یابیش هم تقویت شود. همچنین، می توانید با پیشنهاد مسیرهای متفاوت به او، رسیدن به افراد مختلف و حتی خوردن چیزهای خوشمزه در طول مسیر تخیلش را هم پرورش دهید.
 
 • اسباب بازی های سواری که با کودک بزرگ می‌شوند: بعضی از اسباب ­بازی­های سواری با رشد کودک و مهارت­های فیزیکی او قابل تطبیق هستند. همزمان با افزایش مهارت­های تعادلی، جهت یابی و تسلط در زمینه­ هدایت وسیله و کنترل پدال­ها، این سواری­ها تا زمان رسیدن کودک به مرحله­ای که خودش مستقلانه سواری کند و طوری براند که گویا سوار یک سه چرخه است قابل تبدیل هستند. پس از این تغییر و تحول، اعتماد به نفس و قدرت تخیل کودک نیز رشد خواهند کرد. احتمالاً باید در ابتدا هنگام سوار و پیاده شدن کمکش کنید اما خیلی زود خودش خواهد توانست با اعتماد به نفس سوار شود.هنگامی که کنترل را به دست می ­آورد و خودش به تنهایی بازی می­کند، با لبخند و تشویق اعتماد به نفسش را تقویت کنید. تمام حرکاتش برای حرکت به جلو و سرعت گرفتن را مورد توجه و تشویق قرار دهید. چند قدم جلوتر بایستید و صدایش کنید: «از این طرف بیا؛ می­دونم که می­تونی». سپس چند قدم بیشتر فاصله بگیرید، تشویقش کنید که به آنجا برسد و همین طور ادامه دهید و با استفاده از واژه ­های ساده برای توصیف کارها درکش را از جهت­ های اصلی تقویت کنید: عقب و جلو، بایست و برو، پیاده و سواره، جلو و پشت. به او اجازه دهید وقتی که برای قدم زدن بیرون می­‌روید با وسیله­ خودش شما را همراهی کند. این یک فرصت عالی برای تمرین مهارت­های حرکتی بزرگ، جهت­ ها و حس تعادل او است.
 
بازی کودک با قطار
 
 • ماشین، کامیون، قطار و سایر وسایل نقلیه: وقتی که کودک با وسایل نقلیه­ اسباب ­بازی بازی می­کند تخیلش تقویت می­شود. او از اینکه خودش تصمیم گیری می­کند لذت می برد و حس آزادی را تجربه می­کند: «امروز کامیونمو کجا ببرم؟ کجا باید بایسته؟ کی رانندگی می­کنه؟ کار اونا چیه؟» در مورد انواع مختلف وسایل نقلیه و محل استفاده­ آنها برایش کتاب­های مصور بخوانید. با اشاره به بخش های مختلف این اسباب ­بازی­ها آگاهیش را افزایش دهید و بعد این بخش­ها را به عکس­های موجود در کتاب مصور یا وسایل نقلیه­ واقعی که با هم می­بینید مرتبط سازید. به توانایی شنوایی کودک­ درباره جهت­ها توجه کنید (در این سنین پایین آنها را خیلی ساده بیان کنید) و با واگذاری کارهای ساده و کوچک به او بگذارید که درباره­ حل این طور مسائل فکر کند.مثلا بگوئید: «می­تونی کامیونت و ببری اون طرف در و بار بولدوزرو اونجا خالی کنی؟»اجازه دهید چیزهایی که در اطراف وسایل نقلیه ­اش هستند را حمل کند یا از آنها برای حمل و نقل افراد از یک مکان به مکان دیگر استفاده کند. با این کار او به تدریج مورد استفاده­ هر وسیله را می شناسد.
 • اسباب ­بازی­هایی برای تشویق یادگیری: وقتی یادگیری به صورت جذاب و تعاملی باشد، کودک بیشتر به آن علاقمند می­شود و خود را درگیر آن می­کند. اسباب­ بازی­های مخصوص یادگیری کودکان به فکر کردن و بهبود دایره لغات کودک کمک می­کنند.به او کمک کنید بین مفاهیم ساده­ معرفی شده در این اسباب­بازی­ها مانند حروف، اعداد، شکل­ها و رنگ­ها با موارد آشنای دنیای واقعی اطرافش ارتباط برقرار کند. همچنین،هنگامی که سوار اتومبیل هستید، با انجام بازی­های حرفی یا عددی یادگیریش را تقویت کنید. به یک شیء اشاره کنید و بگویید:«این یک علامت ایست قرمز هست. ایست با حرف...... شروع میشه.اسم تو هم با حرف ...... شروع میشه».
https://www.ninisite.com/article/147/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D9%86%DB%8C%D9%85-%D8%AA%D8%A7-%D8%AF%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87

سوال یا مشکل مطرح شده از بخش جستجو توسط مدیر سایت در بخش سوالات درج شده است اگر شما سوالی مشابه با این سوال یا ایرادی چه از لحاظ نوشتاری چه از لحاظ دستور زبان و غیره مشاهده میکنید می توانید این سوال را از اینجا ویرایش کنید

loader

لطفا شکیبا باشید ...