0

الیاف مناسب برای پر کردن بالش چیست؟

پر کردن بالش بالش پر داخل بالش الیاف داخل بالش بو گرفتن بالش بهترین بالش
ثبت شده 2 سال پیش توسط الهه مقدم نژاد ویرایش شده در 1400/3/11

سلام وقتتون بخیر میشه سوال کنم از دوستان برای داخل بالشت از چی استفاده کنم که خوب باشه قبلا پر گرفتم ولی بعد از مدتی بو گرفت

الیاف مناسب برای پر کردن بالش چیست؟

5 جواب

0
2 سال پیش توسط: نیلوفر موسوی

سر گذاشتن در یک بالش مناسب و استاندارد یکی از راه‌های مهم برای سلامتی است. خوابیدن روی بالشت نامناسب سبب بیماری هایی نظیر انواع سردردها، بی حس شدن شانه و بازو خواهد شد. حتی یکی از عوامل مهم خر و پف کردن انتخاب نا صحیح بالش است. بالش های از مواد مختلفی پر می شوند و شاید از خود بپرسید کدام الیاف بالش مناسب تر است ؟ الیاف بالش می بایست بهداشتی و متناسب با وضعیت ما باشد. متخصصین این حوزه توصیه کرده اند که هر ۱۲ یا ۱۸ ماه یک بار می بایست بالش را تعویض کرد. اگر عمر بالش هایی که استفاده می کنید از این میزان عبور کرده حتما می بایست بالشی جدید تهیه کنید.

«داشتن بالشی مناسب هنگام خواب تنها به بهبود کیفیت خواب ما کمک نمی کند، بلکه باعث می شود استراحتی سالم و کامل هم داشته باشیم و صبح روز بعدمان را با شادابی بیشتری آغاز کنیم.» دکتر میشل بروس

انواع الیاف بالش

بالش هایی که شرکت های نساجی و وسایل خواب تولید می کنند به کمک دستگاه پرکن بالش بدون دخالت دست و به طور بهداشتی از مواد مختلفی پر می شوند که هرکدام از این الیاف به فراخور شرایط مصرف کننده استفاده می شود.

 • بالش پشمی و پنبه ای

محتویات بالش ها می تواند از جنس پنبه و پشم و ترکیبی از هردو باشد. اما به این نکته باید توجه کرد که میزان حساسیت و آلرژی به این مواد بسیار بالا است و جزو بالش های حساسیت زا محسوب می شود و برای کودکان و افراد مبتلا به آسم توصیه نمی شود. میکروب و قارچ در پشم و پنبه رشد خوبی دارند بنابراین باید به این مقوله توجه نمود. البته این مواد گرم هستند و در فصول سرد گزینه مناسبی به شمار می آیند.

 • کرک و انواع پر

کرک و پر به دلیل نرمی و سفتی متعادلی که دارند سر و گردن را در هنگام خواب راحت نگه می دارد و به همین علت بهترین بالش محسوب می شود و متخصصان این حوزه بر این موضوع صحه می گزارند.

 • فوم

قوم های مصنوعی بدون حساسیتی هستند. در انتخاب فوم توجه به تراکم آن کنید چرا که هرچه تراکم آن بیشتر شود میزان فرو رفتگی سر در آن کمتر می شود.

 • الیاف مصنوعی

تراکم نیز در بالشت های پر شده با الیاف مصنوعی اهمیت ویژه دارد. اگر تراکم آن کم باشد سبب فرو رفتن سر و گردن در آن می شود و روز خود را بر گردن درد شروع خواهید کرد.

بالش پنبه ای

بالش پنبه ای

ویژگی های بالش خوب

قبل از خرید بالش حتما به مواد درون آن توجه کنید. الیاف مضر سبب انتقال انواع آلرژی ها به پوست و موی سر شما می شوند. درزی از بالش باز نباشد و پارچه روی آن کاملا دور دوزی شده باشد. بالشت ها می بایست توسط دستگاه بسته بندی بالش، وکیوم و پلمپ شده باشند تا از ورود آلودگی ها جلوگیری کند.

از اینکه روی بالش انتخاب خود در همان فروشگاه به منظور امتحان سر بزارید اصلا خجالت نکشید. سفتی بیش از حد و یا نرمی آن اصلا مجوزی برای خوب یا بد بودن محصول نیست. حتما توجه کنید که بالش خوب هنگام خوابیدن سر را هم تراز با شانه‌های ما قرار می‌دهد؛ بدین معنی که سر نباید به عقب یا جلو خم گردد.

ارتفاع بالش نیز یکی از معقوله های مهم در این زمینه است و به راحتی فرد استفاده کننده مرتبط خواهد بود اما ارتفاع استاندارد آن چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۶ سانتی متر است. ارتفاع بلند بالش باعث ایجاد گرفتگی گردن و سردرد می شود اما اگر عادت به خوابیدن بر روی این چنین بالشت هایی دارید نیازی به ترک عادت نیست.

حتما در انتخاب بالش به نوع کاربرد و شخص استفاده کننده توجه کنید. متخصصان معتقدند که از بالش نباید برای کودکان کمتر از یک سال استفاده کرد. بالش و نرمی ان می توان جلوی تنفس کودک را بگیرد و خطر آفرین باشد.

بیشتر بخوانید: تشک سفت بهتر است یا نرم ؟

شستشوی بالش

ما همواره بر روی بالش دچار تعریق می شویم. این تعریق به مرور سبب رشد قارچ ها روی پارچه و درون بالش می شود. چون این آلودگی ها با چشم غیر مسلح دیده نمی شود ما آن ها را نادیده می گیریم. به همین دلیل برای جلوگیری از عوامل بیماری زا بهتر است هرچند مدت بالش های خود را شستشو دهیم.

این مدت برای شستشوی رو بالشی کمتر است و می بایست هر ۲ ماه یکبار رو بالشی های خود را در آورده و شستشو دهیم. خود بالش نیز با توجه به محتویات آن قابل شستشو است. اما توجه داشته باشید اگر رو باشتی خود را به صورت مداوم شستشو دهیم، خود بالش نیازمند شستشوی سالیانه است.

تمام انواع الیاف بالش را می توان به کمک ماشین لباسشویی شست به جز بالش هایی که با پشم و پنبه پر شده اند. پنبه و پشم بعد از آب خوردن به هم چسبیده و گوله گوله می شوند. به همین علت می بایست ابتدا محتویات بالش را جداگانه شست و خشک کرد، و سپس آن ها را با دست باز کرد و مجددا درن بالش ریخت. حال شاید بهترین درک کرده باشید که کدام الیاف بالش مناسب تر است برای شما.

0
2 سال پیش توسط: مینا سلطانی

بالش پر انتخاب مناسبی برای افرادی است که عادت به استفاده از بالشهای سنتی دارند. بالشهای پر موجود در بازار معمولا ترکیبی از پر ریز و پر درشت غاز می باشند. تفاوت درصد پر ریز به پر درشت موجب تغییر در ارتفاع و نرمی بالش می شود. ویژگی بارز پر ریز، نرمی آن و مناسب بودن آن برای کسانی است که دچار دردهای عضلانی گردن می باشند. معمولا پس از مدتی استفاده ارتفاع این بالش ها کمتر می شود. اگر دنبال بالشی با سطح ارتفاع کم تا متوسط هستید این نوع بالش ها می تواند گزینه مناسبی باشند .

8 نوع بالش برای یک خواب راحت و آسوده

 

1- بالش پر :

 

بالش پر انتخاب مناسبی برای افرادی است که عادت به استفاده از بالشهای سنتی دارند. بالشهای پر موجود در بازار معمولا ترکیبی از پر ریز و پر درشت غاز میباشند. تفاوت درصد پر ریز به پر درشت موجب تغییر در ارتفاع و نرمی بالش میشود. ویژگی بارز پر ریز، نرمی آن و مناسب بودن آن برای کسانی است که دچار دردهای عضلانی گردن می باشند. معمولا پس از مدتی استفاده ارتفاع این بالش ها کمتر می شود. اگر دنبال بالشی با سطح ارتفاع کم تا متوسط هستید این نوع بالش ها می تواند گزینه مناسبی باشند. بعلاوه اگر عادت به خوابیدن روی شکم دارید بهتر است از بالش پر استفاده نکنید زیرا معمولا سر تیز پرها پس از مدتی از رویه بیرون میزند. نکته دیگر اینست که می توانید آنها را به راحتی با دست و یا داخل ماشین لباسشویی بشویید. بعلاوه پرهای استفاده شده در این نوع محصولات ضد عفونی شده و کاملا بهداشتی می باشند.این محصول از سر و گردن شما محافظت نمی کند و بیشتر جنبه راحتی و لطافت را داراست.

 

                               

 

2 -بالش الیاف مصنوعی :

بالش الیاف مصنوعی که از الیاف مایکروژل تهیه شده اند معمولا بسیار نرم، خوش فرم، و حالت ژله دارند که لمس آن را بسیار خوشایند می کند.  الیاف مایکروژل مشابه به ابریشم است و مناسب برای افرادی است که به دنبال بالشی راحت اما با قیمت معقول تر می باشند. لازم به ذکر است بالشت های الیاف تاچ ضد حساسیت هستند. به طور کل الیاف مایکروژل استفاده شده در بالش ها به دو دسته کلی تقسیم میشوند: در هم تنیده و گلوله ای. الیاف گلوله ای معمولا کمی سفت تر از الیاف در هم تنیده می باشند و مشابه پشم گوسفند هستند . نرمی و سفتی این دسته از بالش ها بستگی به سلیقه شخص دارد و با کم و زیاد کردن الیاف داخلی می توان ارتفاع آن را تنظیم کرد .

                               

 

 

 

3-بالش طبی:

انتخاب بالش طبی مناسب یکی از راه حل های مهم بهبود گردن درد می باشد. همچنین این بالش برای کسانی که مستعد دردهای عضلانی گردن نیز میباشند مناسب است. فوم هوشمند به کار رفته در بعضی از بالش های طبی، سبب پر کردن قوس گردن شده و از درد های احتمالی شانه ، کتف، گردن  پیشگیری میکند . این محصول قابل شست و شو  با ماشین لباسشویی نیست و بهتر است برای مراقبت و دوام بیشتر نسبت به شستن رویه آن اقدام نمایید .

 

مزایا : 

 • برای کسانی که به پهلو و یا به صورت طاق باز می خوابند استفاده از این بالش بسیار مناسب است 
 • مموری فوم نه تنها ضد حساسیت است بلکه استفاده از آن به کسانی که آلرژی دارند نیز توصیه می شود
 • نسبت به بالش های قدیمی و کهنه  تهویه مناسب تری داشته و خنک تر هستند 
 • ممکن است این محصول کمی سفت و محکم باشد اما سر به آن عادت کرده و این سفتی آزاردهنده نیست
 • بالش های طبی انواع مختلفی دارند و به شکل بالش معمولی ، مستطیل ، قوس دار ، گردنی یا همان u شکل و ... عرضه می شود 

 

                               

 

4-بالش طبی خنک کننده:

این بالش با داشتن یک لایه ژل خنک کننده علاوه بر فراهم نمودن مزایای بالش طبیسبب تعریق کمتر شده و همچنین جذب و نفوذ باکتری ها را به داخل بالش کمتر میکند. وجود این لایه حس خنکی و نرمی مطبوع و لذت بخشی را به مصرف کننده القا می کند که گردش خون را نیز در بدن شما آسان می کند . امکان دارد استفاده از این نوع بالشت ها برای کودکان خوشایند نباشد که البته هم ضرورتی ندارد .یکی از ایراداتی که از بالش طبی می توان گرفت این است که استفاده از آن برای کسانی که عادت به دمر خوابیدن دارند کمی سخت است اما سلامتی شما مهم ترین مسئله است و در اولویت قرار دارد . بنابراین این لایه ی ژله ای  ضعف بالش های طبی معمولی را برطرف کرده و موجب می شود از تعریق سر و گردن جلوگیری شود .

 

 

                               

 

5-بالش خنک کننده:

این نوع بالش با داشتن دریچه های توری شکل سه سانتی متری در دور آن مانند هواکش عمل کرده و  سبب گردش جریان هوا در الیاف داخلی می شوند. در نتیجه تعریق پوست را کمتر کرده و به عنوان بالشی بهداشتی و ضد باکتری شناخته می شود . بعلاوه این بالش با داشتن لایه زیرین سبب عدم جابجایی الیاف داخلی و بیرون زدگی آن می شود. لازم به ذکر است الیاف داخلی این محصول مایکروژل است که لطافت و نرمی لذت بخشی دارد و حس پر را به شما القا می کند در صورتی که بهای کمتری را نسبت به بالش پر می پردازید . 

 

                              

 

6-بالش پشم:

پشم گوسفند به دلیل طبیعی بودن ، مناسب برای افرادی است که پوستی حساس دارند ، زیرا پشم سبب تنفس پوست می شود. بعلاوه اگر به دنبال بالشتی سفت و با ارتفاع استاندارد هستید این محصول می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. خاصیت دیگر پشم تنظیم دمای پوست مجاور به آن می باشد بنابراین سبب تعریق کمتر شده و خوابی راحت را به ارمغان می آورد . پشم گوسفند از زمان های قدیم و به طور طبیعی به دلیل سفت بودن و ثابت نگه داشتن سر و گردن مورد استفاده مردم قرار می گرفته  است. محتویات داخلی این نوع بالش ها نیز قبل از قرار گرفتن در داخل بالش در کارخانه به خوبی شسته و ضد عفونی می شوند و هیچگونه آلودگی و کثیفی در آنها باقی نمی ماند. لازم به ذکر است که این نوع محصول دارای دوام بالاتری نسبت به سایر محصولات دارد و دیرتر حالت خود را از دست می دهد. بهتر است بعد از شست و شوی پشم و خشک شدن آن با دست از هم باز شوند و مجددا داخل رویه قرار گیرند .

 

                              

 

 

7-بالش الیاف طبیعی بامبو:

این محصول انتخابی مناسب برای افرادی است که به دنبال حس لطافت و نرمی می باشند. همچنین به دلیل گیاهی بودن ، ضد حساسیت و آنتی باکتریال است. برای کودکان و افرادی که از آلرژی های تنفسی و پوستی رنج میبرند بامبو میتواند گزینه مناسبی باشد.

مزایا :

 • خاصیت ضدباکتری بیشتری نسبت به الیاف پنبه دارد
 • خاصیت آنتی استاتیک به مراتب بیشتری نسبت به الیاف پنبه دارد
 •  از الیاف گیاهی در رویه و الیاف داخلی استفاده شده است
 • ضد آلرژی و آنتی باکتریال می باشد
 • به شست و شوی کمتری نیاز دارد
 • شستشوی آسان با قابلیت جداپذیری رویه از الیاف داخلی
 • قابلیت جذب بالای رطوبت و تعریق کمتر 

                               

 

8-بالش تنسل(اکالیپتوس)

این محصول با رویه گیاهی و خنکی که دارد و همچنین خاصیت ضد حساسیت خود بسیار مورد استقبال افراد مختلف قرار می گیرد . گیاه اکالیپتوس با ایجاد حس خنکی و لطافتی که دارد بهترین انتخاب برای استفاده در رویه بالشت هاست . نرمی و حس خوشایند خوابی آسوده و راحت را با این محصول تجربه کنید .https://irtac1.ir/sites/4/31/article.html/articleid/6/8%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D8%AA

 

 

                                

0
2 سال پیش توسط: پریسا قلی زاده

کدام الیاف بالش مناسب تر است

 1. خانه
 2. کدام الیاف بالش مناسب تر است

کدام الیاف بالش مناسب تر است

کدام الیاف بالش مناسب تر است

 •  ارسال شده توسط : محبوب ماشین
 •  مرداد ۱۳, ۱۳۹۸
 •  بدون دیدگاه

سر گذاشتن در یک بالش مناسب و استاندارد یکی از راه‌های مهم برای سلامتی است. خوابیدن روی بالشت نامناسب سبب بیماری هایی نظیر انواع سردردها، بی حس شدن شانه و بازو خواهد شد. حتی یکی از عوامل مهم خر و پف کردن انتخاب نا صحیح بالش است. بالش های از مواد مختلفی پر می شوند و شاید از خود بپرسید کدام الیاف بالش مناسب تر است ؟ الیاف بالش می بایست بهداشتی و متناسب با وضعیت ما باشد. متخصصین این حوزه توصیه کرده اند که هر ۱۲ یا ۱۸ ماه یک بار می بایست بالش را تعویض کرد. اگر عمر بالش هایی که استفاده می کنید از این میزان عبور کرده حتما می بایست بالشی جدید تهیه کنید.

«داشتن بالشی مناسب هنگام خواب تنها به بهبود کیفیت خواب ما کمک نمی کند، بلکه باعث می شود استراحتی سالم و کامل هم داشته باشیم و صبح روز بعدمان را با شادابی بیشتری آغاز کنیم.» دکتر میشل بروس

انواع الیاف بالش

بالش هایی که شرکت های نساجی و وسایل خواب تولید می کنند به کمک دستگاه پرکن بالش بدون دخالت دست و به طور بهداشتی از مواد مختلفی پر می شوند که هرکدام از این الیاف به فراخور شرایط مصرف کننده استفاده می شود.

 • بالش پشمی و پنبه ای

محتویات بالش ها می تواند از جنس پنبه و پشم و ترکیبی از هردو باشد. اما به این نکته باید توجه کرد که میزان حساسیت و آلرژی به این مواد بسیار بالا است و جزو بالش های حساسیت زا محسوب می شود و برای کودکان و افراد مبتلا به آسم توصیه نمی شود. میکروب و قارچ در پشم و پنبه رشد خوبی دارند بنابراین باید به این مقوله توجه نمود. البته این مواد گرم هستند و در فصول سرد گزینه مناسبی به شمار می آیند.

 • کرک و انواع پر

کرک و پر به دلیل نرمی و سفتی متعادلی که دارند سر و گردن را در هنگام خواب راحت نگه می دارد و به همین علت بهترین بالش محسوب می شود و متخصصان این حوزه بر این موضوع صحه می گزارند.

 • فوم

قوم های مصنوعی بدون حساسیتی هستند. در انتخاب فوم توجه به تراکم آن کنید چرا که هرچه تراکم آن بیشتر شود میزان فرو رفتگی سر در آن کمتر می شود.

 • الیاف مصنوعی

تراکم نیز در بالشت های پر شده با الیاف مصنوعی اهمیت ویژه دارد. اگر تراکم آن کم باشد سبب فرو رفتن سر و گردن در آن می شود و روز خود را بر گردن درد شروع خواهید کرد.

بالش پنبه ای

بالش پنبه ای

ویژگی های بالش خوب

قبل از خرید بالش حتما به مواد درون آن توجه کنید. الیاف مضر سبب انتقال انواع آلرژی ها به پوست و موی سر شما می شوند. درزی از بالش باز نباشد و پارچه روی آن کاملا دور دوزی شده باشد. بالشت ها می بایست توسط دستگاه بسته بندی بالش، وکیوم و پلمپ شده باشند تا از ورود آلودگی ها جلوگیری کند.

از اینکه روی بالش انتخاب خود در همان فروشگاه به منظور امتحان سر بزارید اصلا خجالت نکشید. سفتی بیش از حد و یا نرمی آن اصلا مجوزی برای خوب یا بد بودن محصول نیست. حتما توجه کنید که بالش خوب هنگام خوابیدن سر را هم تراز با شانه‌های ما قرار می‌دهد؛ بدین معنی که سر نباید به عقب یا جلو خم گردد.

ارتفاع بالش نیز یکی از معقوله های مهم در این زمینه است و به راحتی فرد استفاده کننده مرتبط خواهد بود اما ارتفاع استاندارد آن چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۶ سانتی متر است. ارتفاع بلند بالش باعث ایجاد گرفتگی گردن و سردرد می شود اما اگر عادت به خوابیدن بر روی این چنین بالشت هایی دارید نیازی به ترک عادت نیست.

حتما در انتخاب بالش به نوع کاربرد و شخص استفاده کننده توجه کنید. متخصصان معتقدند که از بالش نباید برای کودکان کمتر از یک سال استفاده کرد. بالش و نرمی ان می توان جلوی تنفس کودک را بگیرد و خطر آفرین باشد.

بیشتر بخوانید: تشک سفت بهتر است یا نرم ؟

شستشوی بالش

ما همواره بر روی بالش دچار تعریق می شویم. این تعریق به مرور سبب رشد قارچ ها روی پارچه و درون بالش می شود. چون این آلودگی ها با چشم غیر مسلح دیده نمی شود ما آن ها را نادیده می گیریم. به همین دلیل برای جلوگیری از عوامل بیماری زا بهتر است هرچند مدت بالش های خود را شستشو دهیم.

این مدت برای شستشوی رو بالشی کمتر است و می بایست هر ۲ ماه یکبار رو بالشی های خود را در آورده و شستشو دهیم. خود بالش نیز با توجه به محتویات آن قابل شستشو است. اما توجه داشته باشید اگر رو باشتی خود را به صورت مداوم شستشو دهیم، خود بالش نیازمند شستشوی سالیانه است.

تمام انواع الیاف بالش را می توان به کمک ماشین لباسشویی شست به جز بالش هایی که با پشم و پنبه پر شده اند. پنبه و پشم بعد از آب خوردن به هم چسبیده و گوله گوله می شوند. به همین علت می بایست ابتدا محتویات بالش را جداگانه شست و خشک کرد، و سپس آن ها را با دست باز کرد و مجددا درن بالش ریخت. حال شاید بهترین درک کرده باشید که کدام الیاف بالش مناسب تر است برای شما.

http://mahboobmachine.com/%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D9%81-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/

8نوع بالش برای یک خواب راحت و آسوده

بالش پر انتخاب مناسبی برای افرادی است که عادت به استفاده از بالشهای سنتی دارند. بالشهای پر موجود در بازار معمولا ترکیبی از پر ریز و پر درشت غاز می باشند. تفاوت درصد پر ریز به پر درشت موجب تغییر در ارتفاع و نرمی بالش می شود. ویژگی بارز پر ریز، نرمی آن و مناسب بودن آن برای کسانی است که دچار دردهای عضلانی گردن می باشند. معمولا پس از مدتی استفاده ارتفاع این بالش ها کمتر می شود. اگر دنبال بالشی با سطح ارتفاع کم تا متوسط هستید این نوع بالش ها می تواند گزینه مناسبی باشند .

8 نوع بالش برای یک خواب راحت و آسوده

 

1- بالش پر :

 

بالش پر انتخاب مناسبی برای افرادی است که عادت به استفاده از بالشهای سنتی دارند. بالشهای پر موجود در بازار معمولا ترکیبی از پر ریز و پر درشت غاز میباشند. تفاوت درصد پر ریز به پر درشت موجب تغییر در ارتفاع و نرمی بالش میشود. ویژگی بارز پر ریز، نرمی آن و مناسب بودن آن برای کسانی است که دچار دردهای عضلانی گردن می باشند. معمولا پس از مدتی استفاده ارتفاع این بالش ها کمتر می شود. اگر دنبال بالشی با سطح ارتفاع کم تا متوسط هستید این نوع بالش ها می تواند گزینه مناسبی باشند. بعلاوه اگر عادت به خوابیدن روی شکم دارید بهتر است از بالش پر استفاده نکنید زیرا معمولا سر تیز پرها پس از مدتی از رویه بیرون میزند. نکته دیگر اینست که می توانید آنها را به راحتی با دست و یا داخل ماشین لباسشویی بشویید. بعلاوه پرهای استفاده شده در این نوع محصولات ضد عفونی شده و کاملا بهداشتی می باشند.این محصول از سر و گردن شما محافظت نمی کند و بیشتر جنبه راحتی و لطافت را داراست.

 

                               

 

2 -بالش الیاف مصنوعی :

بالش الیاف مصنوعی که از الیاف مایکروژل تهیه شده اند معمولا بسیار نرم، خوش فرم، و حالت ژله دارند که لمس آن را بسیار خوشایند می کند.  الیاف مایکروژل مشابه به ابریشم است و مناسب برای افرادی است که به دنبال بالشی راحت اما با قیمت معقول تر می باشند. لازم به ذکر است بالشت های الیاف تاچ ضد حساسیت هستند. به طور کل الیاف مایکروژل استفاده شده در بالش ها به دو دسته کلی تقسیم میشوند: در هم تنیده و گلوله ای. الیاف گلوله ای معمولا کمی سفت تر از الیاف در هم تنیده می باشند و مشابه پشم گوسفند هستند . نرمی و سفتی این دسته از بالش ها بستگی به سلیقه شخص دارد و با کم و زیاد کردن الیاف داخلی می توان ارتفاع آن را تنظیم کرد .

                               

 

 

 

3-بالش طبی:

انتخاب بالش طبی مناسب یکی از راه حل های مهم بهبود گردن درد می باشد. همچنین این بالش برای کسانی که مستعد دردهای عضلانی گردن نیز میباشند مناسب است. فوم هوشمند به کار رفته در بعضی از بالش های طبی، سبب پر کردن قوس گردن شده و از درد های احتمالی شانه ، کتف، گردن  پیشگیری میکند . این محصول قابل شست و شو  با ماشین لباسشویی نیست و بهتر است برای مراقبت و دوام بیشتر نسبت به شستن رویه آن اقدام نمایید .

 

مزایا : 

 • برای کسانی که به پهلو و یا به صورت طاق باز می خوابند استفاده از این بالش بسیار مناسب است 
 • مموری فوم نه تنها ضد حساسیت است بلکه استفاده از آن به کسانی که آلرژی دارند نیز توصیه می شود
 • نسبت به بالش های قدیمی و کهنه  تهویه مناسب تری داشته و خنک تر هستند 
 • ممکن است این محصول کمی سفت و محکم باشد اما سر به آن عادت کرده و این سفتی آزاردهنده نیست
 • بالش های طبی انواع مختلفی دارند و به شکل بالش معمولی ، مستطیل ، قوس دار ، گردنی یا همان u شکل و ... عرضه می شود 

 

                               

 

4-بالش طبی خنک کننده:

این بالش با داشتن یک لایه ژل خنک کننده علاوه بر فراهم نمودن مزایای بالش طبی سبب تعریق کمتر شده و همچنین جذب و نفوذ باکتری ها را به داخل بالش کمتر میکند. وجود این لایه حس خنکی و نرمی مطبوع و لذت بخشی را به مصرف کننده القا می کند که گردش خون را نیز در بدن شما آسان می کند . امکان دارد استفاده از این نوع بالشت ها برای کودکان خوشایند نباشد که البته هم ضرورتی ندارد .یکی از ایراداتی که از بالش طبی می توان گرفت این است که استفاده از آن برای کسانی که عادت به دمر خوابیدن دارند کمی سخت است اما سلامتی شما مهم ترین مسئله است و در اولویت قرار دارد . بنابراین این لایه ی ژله ای  ضعف بالش های طبی معمولی را برطرف کرده و موجب می شود از تعریق سر و گردن جلوگیری شود .

 

 

                               

 

5-بالش خنک کننده:

این نوع بالش با داشتن دریچه های توری شکل سه سانتی متری در دور آن مانند هواکش عمل کرده و  سبب گردش جریان هوا در الیاف داخلی می شوند. در نتیجه تعریق پوست را کمتر کرده و به عنوان بالشی بهداشتی و ضد باکتری شناخته می شود . بعلاوه این بالش با داشتن لایه زیرین سبب عدم جابجایی الیاف داخلی و بیرون زدگی آن می شود. لازم به ذکر است الیاف داخلی این محصول مایکروژل است که لطافت و نرمی لذت بخشی دارد و حس پر را به شما القا می کند در صورتی که بهای کمتری را نسبت به بالش پر می پردازید . 

 

                              

 

6-بالش پشم:

پشم گوسفند به دلیل طبیعی بودن ، مناسب برای افرادی است که پوستی حساس دارند ، زیرا پشم سبب تنفس پوست می شود. بعلاوه اگر به دنبال بالشتی سفت و با ارتفاع استاندارد هستید این محصول می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. خاصیت دیگر پشم تنظیم دمای پوست مجاور به آن می باشد بنابراین سبب تعریق کمتر شده و خوابی راحت را به ارمغان می آورد . پشم گوسفند از زمان های قدیم و به طور طبیعی به دلیل سفت بودن و ثابت نگه داشتن سر و گردن مورد استفاده مردم قرار می گرفته  است. محتویات داخلی این نوع بالش ها نیز قبل از قرار گرفتن در داخل بالش در کارخانه به خوبی شسته و ضد عفونی می شوند و هیچگونه آلودگی و کثیفی در آنها باقی نمی ماند. لازم به ذکر است که این نوع محصول دارای دوام بالاتری نسبت به سایر محصولات دارد و دیرتر حالت خود را از دست می دهد. بهتر است بعد از شست و شوی پشم و خشک شدن آن با دست از هم باز شوند و مجددا داخل رویه قرار گیرند .

 

                              

 

 

7-بالش الیاف طبیعی بامبو:

این محصول انتخابی مناسب برای افرادی است که به دنبال حس لطافت و نرمی می باشند. همچنین به دلیل گیاهی بودن ، ضد حساسیت و آنتی باکتریال است. برای کودکان و افرادی که از آلرژی های تنفسی و پوستی رنج میبرند بامبو میتواند گزینه مناسبی باشد.

مزایا :

 • خاصیت ضدباکتری بیشتری نسبت به الیاف پنبه دارد
 • خاصیت آنتی استاتیک به مراتب بیشتری نسبت به الیاف پنبه دارد
 •  از الیاف گیاهی در رویه و الیاف داخلی استفاده شده است
 • ضد آلرژی و آنتی باکتریال می باشد
 • به شست و شوی کمتری نیاز دارد
 • شستشوی آسان با قابلیت جداپذیری رویه از الیاف داخلی
 • قابلیت جذب بالای رطوبت و تعریق کمتر 

                               

 

8-بالش تنسل (اکالیپتوس)

این محصول با رویه گیاهی و خنکی که دارد و همچنین خاصیت ضد حساسیت خود بسیار مورد استقبال افراد مختلف قرار می گیرد . گیاه اکالیپتوس با ایجاد حس خنکی و لطافتی که دارد بهترین انتخاب برای استفاده در رویه بالشت هاست . نرمی و حس خوشایند خوابی آسوده و راحت را با این محصول تجربه کنید .

 

                                

 

با مراجعه به لینک های زیر می توانید جهت اطلاعات بیشتر و خرید این محصولات اقدام نمایید:

بالش پر

بالش الیاف مصنوعی

بالش طبی

بالش طبی خنک کننده

بالش خنک کننده

بالش پشم

بالش بامبو

بالش تنسل

https://irtac1.ir/sites/4/31/article.html/articleid/6/8%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D8%AA

بالش پر بهتر است یا پنبه ؟

 

بالش پر

انتخاب نوع بالش در افراد دلایل گوناگون و متفاوتی دارد که به سلیقه و الزامات شخصی آنها مربوط می‌شود. اما پاسخ صحیح به این پرسش که بالش پر بهتر است یا پنبه ، نیاز به مقایسه مزایا و معایب این دو نوع ماده دارد.
اگر مایلید نتیجه این مقایسه را بدانید در خواندن این مطلب با ما همراه شوید.

تاریخچه

همانقدر که روح و روان انسان نیازمند آرامش است جسم او نیز طالب استراحت می‌باشد.
روش‌های برآورده کردن این دو نوع نیاز با هم متفاوت است. اما خواب را می‌توان نقطه مشترک در آرامش روح و جسم دانست.

یک خواب خوب و کامل به نوبه خود تمهیدات و ملزوماتی می‌طلبد.

مکانی برای آسایش، سکون و آرامشی برای دوری از هیجانات زمان بیداری و البته بستری برای آرمیدن از جمله این پیش‌نیازها هستند.

برای کسانی که به بالش خود عادت دارند این مورد در رسیدن به نقطه آرامش نقش بزرگی ایفا می‌کند.
بسیاری از مردم بدون بالش خودشان خواب راحتی نخواهند داشت. این وابستگی اغلب در زمان طولانی پدید آمده و براحتی هم تَرک نمی‌شود.
بسته به نوع و جنس بالش و تأثیرات مثبت و منفی آنها این عادت می‌تواند سودمند یا مضر واقع شود.

بالش پر بهتر است یا پنبه : کدام جنس بالش بهتر است؟

میزان حساسیت افراد نسبت به نوع موادی که در وسایل شخصی آنها بکار رفته با یکدیگر متفاوت است.
برخی افراد در کاربرد مواد مختلف بسیار آزادانه عمل می‌کنند بدون آنکه دچار مشکلات خاصی شوند. در حالی که گروهی دیگر با وجود رعایت احتیاط در استفاده از مواد اولیه مدام با موارد حساسیتی و تنش‌های آلرژیک درگیرند.

طی ساعات طولانی خواب و استراحت بالش بصورت مکرر و مدام با صورت و بینی افراد در تماس است.

به همین دلیل نیز نوع، کیفیت و درجه خلوص مواد اولیه مصرفی در آن بسیار مهم است و در صورت وجود ناسازگاری با بدن تولید مشکلات مختلفی می‌نماید.
با وجود افزایش محصولات تولیدی و تنوع مواد مصرفی در بالش، پر و پنبه هم‌چنان به عنوان دو مورد اصلی و عمده در این صنعت مطرح هستند.
بسیاری از مردم کماکان این دو ماده طبیعی را بر الیاف مصنوعی و فوم‌های کارخانه‌ای ترجیح می‌دهند.
اما واقعاً کدامیک از این دو ماده برای تهیه بالش بهتر است.

سبک، نرم و راحت…مثل پر!!

پر که از آن به عنوان نماد سبکی و نرمی یاد می‌شود از جنس کراتین، نوعی پروتئین حیوانی بوده و ماده‌‌ی تشکیل دهنده ناخن و منقار پرندگان نیز بشمار می‌رود.
همین ماده در انسان به شکل مو و ناخن موجود است.
نوع شکل‌گیری سلول‌های حاوی کراتین از آنها موادی با درجات سختی و نرمی بسیار متفاوت از ناخن و مو تا پر پرندگان را ساخته است.

در این طیف وسیع و متنوع، پَر سبک‌ترین و نرم‌ترین مورد محسوب می‌شود و به همین دلیل نیز از آن در ساخت و تولید محصولاتی با این مشخصه استفاده می‌گردد.
مانند بالش پَر و کاپشن و پوشش‌هایی از این دست که با بهره‌گیری از نرمی و لطافت پر تهیه می‌شوند. اما به راستی بالش پر بهتر است یا پنبه ؟

حفظ گرما نیز از دیگر خصوصیات پر است که در تولید محصولات کالای خواب کاربردهای مفیدی دارد.
هر چند در برخی موارد نیز همین عامل بعنوان فاکتوری منفی محسوب می‌شود.
برای مثال استفاده از بالش‌های پر در مناطق گرمسیر با این چالش روبروست.
البته امروزه با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ی ساخت رویه‌های عایق از سرایت این گرما به سطح بالش پیشگیری شده است.
انعطاف‌پذیری بالا و شکل‌پذیری فوق‌العاده‌ی انواع بالش پر نیز به عنوان فاکتور اصلی راحتی و لطافت محصولات حاوی آن بشمار می‌آید که تولیدات البسه و پوشاک خواب را از این نقطه نظر بسیار ممتاز و با ارزش نموده است.

بالش پر بهتر است یا پنبه ؟

بالش پر بهتر است یا پنبه : قیمت بالش پر !

باید اذعان نمود که تهیه و تولید پَر برای بکارگیری در بالش و دیگر موارد مصرفی با طی مراحل سختی صورت می‌گیرد که مشمول صرف زمان و هزینه بالایی است.
این مراحل چه با دست و بصورت سنتی انجام گیرد و چه توسط ماشین‌های تولید بشکل صنعتی و در کارخانه، بهر شکل پرزحمت و طاقت‌فرساست.

همین عامل نیز قیمت بالش پر را در میان سایر تولیدات از این قبیل بشدت بالا برده است.

البته این قیمت بسته به نوع پر و درجه نرمی آن تا حدود زیادی متغیر است.
برای مثال پر مرغ‌های معمولی با انواع پر غاز و قو از نظر درجه نرمی، کیفیت و قیمت قابل قیاس نیستند.
علاوه بر کم بودن تعداد این پرندگان و مشکلات زیاد دسترسی به پرهای غاز، قو و سایر پرندگان غیراهلی، درجه بالای نرمی پر آنها نیز بر قیمت‌شان موثر است.
اما به هر شکل و با هر نوع کیفیت اصولاً تولیدات بالش پر از متریال گران قیمت محسوب می‌شوند.

بالش پر بهتر است یا پنبه : پنبه… و خواص آن:

یکی از مشکلات عمده در استفاده از پر برای پر کردن بالش وجود حساسیت بالا و ایجاد آلرژی در افراد است.
همانطور که گفته شد منشأ تولید پر از منابع حیوانی بوده و بخشی پروتئینی از ساختار بدن پرندگان محسوب می‌شود.
این پروتئین طبیعی که به شکل الیاف بسیار ظریف خلق شده می‌تواند تا مدت‌ها سلولهای زنده‌ی بدن پرنده را در خود داشته باشد.

هنگام استفاده از این نوع بالش پرها در کیسه‌هایی از لایه‌های مختلف روکش شده قرار داده می‌شوند.

چه بسا که بخشی از این مواد هنگام تنفس وارد ریه و دستگاه تنفسی انسان شده و در آن ایجاد حساسیت و آلرژی نمایند.
منشأ برخی سرفه‌های شبانه و بدخوابی‌های آلرژیک در بالشهای پَر ریشه‌یابی شده است. هرچند وجود روکش قوی، ضخیم و عایق می‌تواند تا حدود زیادی از ایجاد آلرژی پیشگیری نماید.
به این منظور لازم است تا ضمن اطمینان از تمیزی بهداشت پَر به کار رفته و صحت مراحل تولید آن نسبت به حساسیت افراد با این نوع متریال تحقیقات لازم صورت گیرد و در صورت وجود آلرژی تنفسی، از به کارگیری این بالش‌ها صرف نظر شود.

پنبه و خواص بی‌شمار:

پنبه نیز یکی دیگر از مواد به کار گرفته شده در تهیه کالای خواب خصوصاً در بالش و تشک است که به خاطر طبیعی بودن و قدرت انطباق بالا با سیستم پوست و تنفس انسان بسیار مثبت و کارآمد عمل می‌کند.
در استفاده از پنبه برای پُر کردن بالش از حساسیت و آلرژی های فصلی تا حدود زیادی معاف و مصون هستیم.
پنبه اصولاً خنک بوده و دمای بالش را برای خوابی آرام و راحت مهیا می کند.
به این ترتیب و با استفاده از پنبه جلوی تعریق بیش از حد و مرطوب شدن رویه بالش گرفته شده و زمینه برای آرامش در خواب فراهم می‌گردد.

پنبه به دلیل تهویه عالی و جابجایی مناسب هوا در آن هم برای پر کردن بالش و هم در الیاف روکش کاملاً کاربردی و مفید است.

عدم وجود عوامل حساسیت‌زا در پنبه، روکشهای پنبه‌ای بالش را جزو مناسب‌ترین‌ها نموده است.
ضمن اینکه این ماده طبیعی برای پر کردن بالش نیز به عنوان یک متریال شناخته شده و مورد تایید استفاده می‌شود.
بالش پنبه خصوصاً در مناطق گرمسیر طرفداران زیادی دارد، اما از آنجا که الیاف آن رطوبت را به آسانی جذب می‌کنند می‌توانند بر وزن تمام شده بالش یا تشکی که توسط پنبه تهیه شده تاثیر زیادی داشته و وزن آن را تا حد زیادی بالا ببرد.
به همین دلیل است که در مناطق مرطوب اقبال چندانی به بالش و تشک پنبه‌ای وجود ندارد.

بالش پر بهتر است یا پنبه ؟

بالش پر بهتر است یا پنبه : بالش کودکانه:

کاربرد پنبه در تهیه بالش کودکانه بسیار مرسوم و از نظر مدیکال نیز مورد تایید است، زیرا کودکان نیازمند بالشی با الیاف طبیعی و فارغ از مشکلات حساسیتی هستند.
دستگاه تنفسی ظریف و تازه کودکان در مقابله با عوامل حساسیت‌زا دچار آلرژی شدید می‌شود که در صورت ادامه به بروز آلرژی ثابت یا آسم در سنین بزرگسالی تبدیل شده و مشکلات و عوارض زیادی را برای فرد به دنبال خواهد داشت.
دقت بالا در انتخاب بالش برای کودکان نیز از همین جا منشأ می‌گیرد.
با وجود نرمی پَر و راحتی بالشهای ساخته شده از آن متخصصین کودکان توصیه چندانی برای استفاده از این نوع بالش برای کودکان و نوزادان نمی‌کنند.

قیمت بالش پنبه‌:

 

انواع بالش حاوی پنبه موجود در بازار معمولاً قیمت مناسب و پایین‌تری نسبت به انواع پَر و بالشهای هوشمند دارند.
به این ترتیب که تهیه آنها با پنبه طبیعی یا ترکیب با الیاف مصنوعی صورت‌گرفته و قیمت‌شان هم نسبت به روال معمول بازار متناسب و قابل قبول است.
کاربرد الیاف ترکیبی پنبه و پلی‌استر این روزها در بازار تولید بالش و محصولات کالای خواب بسیار رایج و متداول است.
قیمت تمام شده مناسب، سهولت جابجایی و حمل، نظافت آسان و همه پسند و شناخته شده بودن این محصولات تاثیر زیادی در رواج آنها بین مردم داشته است.
بسیاری از مردم در طبقه متوسط برای تهیه بالش پنبه جهت جهیزیه عروس دچار دردسر نمی‌شوند و با قرار دادن چند جفت بالش پنبه به عنوان جهیزیه با هزینه متناسب رضایت طرفین جلب می شود.

 

بالش پنبه با دوام و زیباست!

 

ماندگاری و طول عمر بالش پنبه نیز نسبتاً بالا و مناسب بوده و الیاف طبیعی آن در ترکیب با پلی استر تا مدتها به شکل اصلی و اولیه باقی مانده و تخریب یا دفرمه نمی‌شود.
روکش این نوع بالش را می‌توان به آسانی از آن جدا نمود و پس از شستشو و اتو کشیدن به شکل اولیه مجدداً استفاده نمود.
برای مراقبت از بالش پنبه‌ای و اصولاً هر نوع بالش لازم است تا از نفوذ رطوبت به آن جلوگیری شود.

https://www.garmonarm.com/%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D9%BE%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DB%8C%D8%A7-%D9%BE%D9%86%D8%A8%D9%87%D8%9F/

0
2 سال پیش توسط: نیلوفر موسوی

بالش پر

انتخاب نوع بالش در افراد دلایل گوناگون و متفاوتی دارد که به سلیقه و الزامات شخصی آنها مربوط می‌شود. اما پاسخ صحیح به این پرسش که بالش پر بهتر است یا پنبه ، نیاز به مقایسه مزایا و معایب این دو نوع ماده دارد.
اگر مایلید نتیجه این مقایسه را بدانید در خواندن این مطلب با ما همراه شوید.

تاریخچه

همانقدر که روح و روان انسان نیازمند آرامش است جسم او نیز طالب استراحت می‌باشد.
روش‌های برآورده کردن این دو نوع نیاز با هم متفاوت است. اما خواب را می‌توان نقطه مشترک در آرامش روح و جسم دانست.

یک خواب خوب و کامل به نوبه خود تمهیدات و ملزوماتی می‌طلبد.

مکانی برای آسایش، سکون و آرامشی برای دوری از هیجانات زمان بیداری و البته بستری برای آرمیدن از جمله این پیش‌نیازها هستند.

برای کسانی که به بالش خود عادت دارند این مورد در رسیدن به نقطه آرامش نقش بزرگی ایفا می‌کند.
بسیاری از مردم بدون بالش خودشان خواب راحتی نخواهند داشت. این وابستگی اغلب در زمان طولانی پدید آمده و براحتی هم تَرک نمی‌شود.
بسته به نوع و جنس بالش و تأثیرات مثبت و منفی آنها این عادت می‌تواند سودمند یا مضر واقع شود.

بالش پر بهتر است یا پنبه : کدام جنس بالش بهتر است؟

میزان حساسیت افراد نسبت به نوع موادی که در وسایل شخصی آنها بکار رفته با یکدیگر متفاوت است.
برخی افراد در کاربرد مواد مختلف بسیار آزادانه عمل می‌کنند بدون آنکه دچار مشکلات خاصی شوند. در حالی که گروهی دیگر با وجود رعایت احتیاط در استفاده از مواد اولیه مدام با موارد حساسیتی و تنش‌های آلرژیک درگیرند.

طی ساعات طولانی خواب و استراحت بالش بصورت مکرر و مدام با صورت و بینی افراد در تماس است.

به همین دلیل نیز نوع، کیفیت و درجه خلوص مواد اولیه مصرفی در آن بسیار مهم است و در صورت وجود ناسازگاری با بدن تولید مشکلات مختلفی می‌نماید.
با وجود افزایش محصولات تولیدی و تنوع مواد مصرفی در بالش، پر و پنبه هم‌چنان به عنوان دو مورد اصلی و عمده در این صنعت مطرح هستند.
بسیاری از مردم کماکان این دو ماده طبیعی را بر الیاف مصنوعی و فوم‌های کارخانه‌ای ترجیح می‌دهند.
اما واقعاً کدامیک از این دو ماده برای تهیه بالش بهتر است.

سبک، نرم و راحت…مثل پر!!

پر که از آن به عنوان نماد سبکی و نرمی یاد می‌شود از جنس کراتین، نوعی پروتئین حیوانی بوده و ماده‌‌ی تشکیل دهنده ناخن و منقار پرندگان نیز بشمار می‌رود.
همین ماده در انسان به شکل مو و ناخن موجود است.
نوع شکل‌گیری سلول‌های حاوی کراتین از آنها موادی با درجات سختی و نرمی بسیار متفاوت از ناخن و مو تا پر پرندگان را ساخته است.

در این طیف وسیع و متنوع، پَر سبک‌ترین و نرم‌ترین مورد محسوب می‌شود و به همین دلیل نیز از آن در ساخت و تولید محصولاتی با این مشخصه استفاده می‌گردد.
مانند بالش پَر و کاپشن و پوشش‌هایی از این دست که با بهره‌گیری از نرمی و لطافت پر تهیه می‌شوند. اما به راستی بالش پر بهتر است یا پنبه ؟

حفظ گرما نیز از دیگر خصوصیات پر است که در تولید محصولات کالای خواب کاربردهای مفیدی دارد.
هر چند در برخی موارد نیز همین عامل بعنوان فاکتوری منفی محسوب می‌شود.
برای مثال استفاده از بالش‌های پر در مناطق گرمسیر با این چالش روبروست.
البته امروزه با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ی ساخت رویه‌های عایق از سرایت این گرما به سطح بالش پیشگیری شده است.
انعطاف‌پذیری بالا و شکل‌پذیری فوق‌العاده‌ی انواع بالش پر نیز به عنوان فاکتور اصلی راحتی و لطافت محصولات حاوی آن بشمار می‌آید که تولیدات البسه و پوشاک خواب را از این نقطه نظر بسیار ممتاز و با ارزش نموده است.

بالش پر بهتر است یا پنبه ؟

بالش پر بهتر است یا پنبه : قیمت بالش پر !

باید اذعان نمود که تهیه و تولید پَر برای بکارگیری در بالش و دیگر موارد مصرفی با طی مراحل سختی صورت می‌گیرد که مشمول صرف زمان و هزینه بالایی است.
این مراحل چه با دست و بصورت سنتی انجام گیرد و چه توسط ماشین‌های تولید بشکل صنعتی و در کارخانه، بهر شکل پرزحمت و طاقت‌فرساست.

همین عامل نیز قیمت بالش پر را در میان سایر تولیدات از این قبیل بشدت بالا برده است.

البته این قیمت بسته به نوع پر و درجه نرمی آن تا حدود زیادی متغیر است.
برای مثال پر مرغ‌های معمولی با انواع پر غاز و قو از نظر درجه نرمی، کیفیت و قیمت قابل قیاس نیستند.
علاوه بر کم بودن تعداد این پرندگان و مشکلات زیاد دسترسی به پرهای غاز، قو و سایر پرندگان غیراهلی، درجه بالای نرمی پر آنها نیز بر قیمت‌شان موثر است.
اما به هر شکل و با هر نوع کیفیت اصولاً تولیدات بالش پر از متریال گران قیمت محسوب می‌شوند.

بالش پر بهتر است یا پنبه : پنبه… و خواص آن:

یکی از مشکلات عمده در استفاده از پر برای پر کردن بالش وجود حساسیت بالا و ایجاد آلرژی در افراد است.
همانطور که گفته شد منشأ تولید پر از منابع حیوانی بوده و بخشی پروتئینی از ساختار بدن پرندگان محسوب می‌شود.
این پروتئین طبیعی که به شکل الیاف بسیار ظریف خلق شده می‌تواند تا مدت‌ها سلولهای زنده‌ی بدن پرنده را در خود داشته باشد.

هنگام استفاده از این نوع بالش پرها در کیسه‌هایی از لایه‌های مختلف روکش شده قرار داده می‌شوند.

چه بسا که بخشی از این مواد هنگام تنفس وارد ریه و دستگاه تنفسی انسان شده و در آن ایجاد حساسیت و آلرژی نمایند.
منشأ برخی سرفه‌های شبانه و بدخوابی‌های آلرژیک در بالشهای پَر ریشه‌یابی شده است. هرچند وجود روکش قوی، ضخیم و عایق می‌تواند تا حدود زیادی از ایجاد آلرژی پیشگیری نماید.
به این منظور لازم است تا ضمن اطمینان از تمیزی بهداشت پَر به کار رفته و صحت مراحل تولید آن نسبت به حساسیت افراد با این نوع متریال تحقیقات لازم صورت گیرد و در صورت وجود آلرژی تنفسی، از به کارگیری این بالش‌ها صرف نظر شود.

پنبه و خواص بی‌شمار:

پنبه نیز یکی دیگر از مواد به کار گرفته شده در تهیه کالای خواب خصوصاً در بالش و تشک است که به خاطر طبیعی بودن و قدرت انطباق بالا با سیستم پوست و تنفس انسان بسیار مثبت و کارآمد عمل می‌کند.
در استفاده از پنبه برای پُر کردن بالش از حساسیت و آلرژی های فصلی تا حدود زیادی معاف و مصون هستیم.
پنبه اصولاً خنک بوده و دمای بالش را برای خوابی آرام و راحت مهیا می کند.
به این ترتیب و با استفاده از پنبه جلوی تعریق بیش از حد و مرطوب شدن رویه بالش گرفته شده و زمینه برای آرامش در خواب فراهم می‌گردد.

پنبه به دلیل تهویه عالی و جابجایی مناسب هوا در آن هم برای پر کردن بالش و هم در الیاف روکش کاملاً کاربردی و مفید است.

عدم وجود عوامل حساسیت‌زا در پنبه، روکشهای پنبه‌ای بالش را جزو مناسب‌ترین‌ها نموده است.
ضمن اینکه این ماده طبیعی برای پر کردن بالش نیز به عنوان یک متریال شناخته شده و مورد تایید استفاده می‌شود.
بالش پنبه خصوصاً در مناطق گرمسیر طرفداران زیادی دارد، اما از آنجا که الیاف آن رطوبت را به آسانی جذب می‌کنند می‌توانند بر وزن تمام شده بالش یا تشکی که توسط پنبه تهیه شده تاثیر زیادی داشته و وزن آن را تا حد زیادی بالا ببرد.
به همین دلیل است که در مناطق مرطوب اقبال چندانی به بالش و تشک پنبه‌ای وجود ندارد.

بالش پر بهتر است یا پنبه ؟

بالش پر بهتر است یا پنبه : بالش کودکانه:

کاربرد پنبه در تهیه بالش کودکانه بسیار مرسوم و از نظر مدیکال نیز مورد تایید است، زیرا کودکان نیازمند بالشی با الیاف طبیعی و فارغ از مشکلات حساسیتی هستند.
دستگاه تنفسی ظریف و تازه کودکان در مقابله با عوامل حساسیت‌زا دچار آلرژی شدید می‌شود که در صورت ادامه به بروز آلرژی ثابت یا آسم در سنین بزرگسالی تبدیل شده و مشکلات و عوارض زیادی را برای فرد به دنبال خواهد داشت.
دقت بالا در انتخاب بالش برای کودکان نیز از همین جا منشأ می‌گیرد.
با وجود نرمی پَر و راحتی بالشهای ساخته شده از آن متخصصین کودکان توصیه چندانی برای استفاده از این نوع بالش برای کودکان و نوزادان نمی‌کنند.

قیمت بالش پنبه‌:

 

انواع بالش حاوی پنبه موجود در بازار معمولاً قیمت مناسب و پایین‌تری نسبت به انواع پَر و بالشهای هوشمند دارند.
به این ترتیب که تهیه آنها با پنبه طبیعی یا ترکیب با الیاف مصنوعی صورت‌گرفته و قیمت‌شان هم نسبت به روال معمول بازار متناسب و قابل قبول است.
کاربرد الیاف ترکیبی پنبه و پلی‌استر این روزها در بازار تولید بالش و محصولات کالای خواب بسیار رایج و متداول است.
قیمت تمام شده مناسب، سهولت جابجایی و حمل، نظافت آسان و همه پسند و شناخته شده بودن این محصولات تاثیر زیادی در رواج آنها بین مردم داشته است.
بسیاری از مردم در طبقه متوسط برای تهیه بالش پنبه جهت جهیزیه عروس دچار دردسر نمی‌شوند و با قرار دادن چند جفت بالش پنبه به عنوان جهیزیه با هزینه متناسب رضایت طرفین جلب می شود.

 

بالش پنبه با دوام و زیباست!

 

ماندگاری و طول عمر بالش پنبه نیز نسبتاً بالا و مناسب بوده و الیاف طبیعی آن در ترکیب با پلی استر تا مدتها به شکل اصلی و اولیه باقی مانده و تخریب یا دفرمه نمی‌شود.
روکش این نوع بالش را می‌توان به آسانی از آن جدا نمود و پس از شستشو و اتو کشیدن به شکل اولیه مجدداً استفاده نمود.
برای مراقبت از بالش پنبه‌ای و اصولاً هر نوع بالش لازم است تا از نفوذ رطوبت به آن جلوگیری شود.

0
2 سال پیش توسط: سیده فاطمه موسوی

بالش پر انتخاب مناسبی برای افرادی است که عادت به استفاده از بالشهای سنتی دارند. بالشهای پر موجود در بازار معمولا ترکیبی از پر ریز و پر درشت غاز می باشند. تفاوت درصد پر ریز به پر درشت موجب تغییر در ارتفاع و نرمی بالش می شود. ویژگی بارز پر ریز، نرمی آن و مناسب بودن آن برای کسانی است که دچار دردهای عضلانی گردن می باشند. معمولا پس از مدتی استفاده ارتفاع این بالش ها کمتر می شود. اگر دنبال بالشی با سطح ارتفاع کم تا متوسط هستید این نوع بالش ها می تواند گزینه مناسبی باشند .

8 نوع بالش برای یک خواب راحت و آسوده

 

1- بالش پر :

 

بالش پر انتخاب مناسبی برای افرادی است که عادت به استفاده از بالشهای سنتی دارند. بالشهای پر موجود در بازار معمولا ترکیبی از پر ریز و پر درشت غاز میباشند. تفاوت درصد پر ریز به پر درشت موجب تغییر در ارتفاع و نرمی بالش میشود. ویژگی بارز پر ریز، نرمی آن و مناسب بودن آن برای کسانی است که دچار دردهای عضلانی گردن می باشند. معمولا پس از مدتی استفاده ارتفاع این بالش ها کمتر می شود. اگر دنبال بالشی با سطح ارتفاع کم تا متوسط هستید این نوع بالش ها می تواند گزینه مناسبی باشند. بعلاوه اگر عادت به خوابیدن روی شکم دارید بهتر است از بالش پر استفاده نکنید زیرا معمولا سر تیز پرها پس از مدتی از رویه بیرون میزند. نکته دیگر اینست که می توانید آنها را به راحتی با دست و یا داخل ماشین لباسشویی بشویید. بعلاوه پرهای استفاده شده در این نوع محصولات ضد عفونی شده و کاملا بهداشتی می باشند.این محصول از سر و گردن شما محافظت نمی کند و بیشتر جنبه راحتی و لطافت را داراست.

 

                               

 

2 -بالش الیاف مصنوعی :

بالش الیاف مصنوعی که از الیاف مایکروژل تهیه شده اند معمولا بسیار نرم، خوش فرم، و حالت ژله دارند که لمس آن را بسیار خوشایند می کند.  الیاف مایکروژل مشابه به ابریشم است و مناسب برای افرادی است که به دنبال بالشی راحت اما با قیمت معقول تر می باشند. لازم به ذکر است بالشت های الیاف تاچ ضد حساسیت هستند. به طور کل الیاف مایکروژل استفاده شده در بالش ها به دو دسته کلی تقسیم میشوند: در هم تنیده و گلوله ای. الیاف گلوله ای معمولا کمی سفت تر از الیاف در هم تنیده می باشند و مشابه پشم گوسفند هستند . نرمی و سفتی این دسته از بالش ها بستگی به سلیقه شخص دارد و با کم و زیاد کردن الیاف داخلی می توان ارتفاع آن را تنظیم کرد .

                               

 

 

 

3-بالش طبی:

انتخاب بالش طبی مناسب یکی از راه حل های مهم بهبود گردن درد می باشد. همچنین این بالش برای کسانی که مستعد دردهای عضلانی گردن نیز میباشند مناسب است. فوم هوشمند به کار رفته در بعضی از بالش های طبی، سبب پر کردن قوس گردن شده و از درد های احتمالی شانه ، کتف، گردن  پیشگیری میکند . این محصول قابل شست و شو  با ماشین لباسشویی نیست و بهتر است برای مراقبت و دوام بیشتر نسبت به شستن رویه آن اقدام نمایید .

 

مزایا : 

 • برای کسانی که به پهلو و یا به صورت طاق باز می خوابند استفاده از این بالش بسیار مناسب است 
 • مموری فوم نه تنها ضد حساسیت است بلکه استفاده از آن به کسانی که آلرژی دارند نیز توصیه می شود
 • نسبت به بالش های قدیمی و کهنه  تهویه مناسب تری داشته و خنک تر هستند 
 • ممکن است این محصول کمی سفت و محکم باشد اما سر به آن عادت کرده و این سفتی آزاردهنده نیست
 • بالش های طبی انواع مختلفی دارند و به شکل بالش معمولی ، مستطیل ، قوس دار ، گردنی یا همان u شکل و ... عرضه می شود 

 

                               

 

4-بالش طبی خنک کننده:

این بالش با داشتن یک لایه ژل خنک کننده علاوه بر فراهم نمودن مزایای بالش طبی سبب تعریق کمتر شده و همچنین جذب و نفوذ باکتری ها را به داخل بالش کمتر میکند. وجود این لایه حس خنکی و نرمی مطبوع و لذت بخشی را به مصرف کننده القا می کند که گردش خون را نیز در بدن شما آسان می کند . امکان دارد استفاده از این نوع بالشت ها برای کودکان خوشایند نباشد که البته هم ضرورتی ندارد .یکی از ایراداتی که از بالش طبی می توان گرفت این است که استفاده از آن برای کسانی که عادت به دمر خوابیدن دارند کمی سخت است اما سلامتی شما مهم ترین مسئله است و در اولویت قرار دارد . بنابراین این لایه ی ژله ای  ضعف بالش های طبی معمولی را برطرف کرده و موجب می شود از تعریق سر و گردن جلوگیری شود .

 

 

                               

 

5-بالش خنک کننده:

این نوع بالش با داشتن دریچه های توری شکل سه سانتی متری در دور آن مانند هواکش عمل کرده و  سبب گردش جریان هوا در الیاف داخلی می شوند. در نتیجه تعریق پوست را کمتر کرده و به عنوان بالشی بهداشتی و ضد باکتری شناخته می شود . بعلاوه این بالش با داشتن لایه زیرین سبب عدم جابجایی الیاف داخلی و بیرون زدگی آن می شود. لازم به ذکر است الیاف داخلی این محصول مایکروژل است که لطافت و نرمی لذت بخشی دارد و حس پر را به شما القا می کند در صورتی که بهای کمتری را نسبت به بالش پر می پردازید . 

 

                              

 

6-بالش پشم:

پشم گوسفند به دلیل طبیعی بودن ، مناسب برای افرادی است که پوستی حساس دارند ، زیرا پشم سبب تنفس پوست می شود. بعلاوه اگر به دنبال بالشتی سفت و با ارتفاع استاندارد هستید این محصول می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. خاصیت دیگر پشم تنظیم دمای پوست مجاور به آن می باشد بنابراین سبب تعریق کمتر شده و خوابی راحت را به ارمغان می آورد . پشم گوسفند از زمان های قدیم و به طور طبیعی به دلیل سفت بودن و ثابت نگه داشتن سر و گردن مورد استفاده مردم قرار می گرفته  است. محتویات داخلی این نوع بالش ها نیز قبل از قرار گرفتن در داخل بالش در کارخانه به خوبی شسته و ضد عفونی می شوند و هیچگونه آلودگی و کثیفی در آنها باقی نمی ماند. لازم به ذکر است که این نوع محصول دارای دوام بالاتری نسبت به سایر محصولات دارد و دیرتر حالت خود را از دست می دهد. بهتر است بعد از شست و شوی پشم و خشک شدن آن با دست از هم باز شوند و مجددا داخل رویه قرار گیرند .

 

                              

 

 

7-بالش الیاف طبیعی بامبو:

این محصول انتخابی مناسب برای افرادی است که به دنبال حس لطافت و نرمی می باشند. همچنین به دلیل گیاهی بودن ، ضد حساسیت و آنتی باکتریال است. برای کودکان و افرادی که از آلرژی های تنفسی و پوستی رنج میبرند بامبو میتواند گزینه مناسبی باشد.

مزایا :

 • خاصیت ضدباکتری بیشتری نسبت به الیاف پنبه دارد
 • خاصیت آنتی استاتیک به مراتب بیشتری نسبت به الیاف پنبه دارد
 •  از الیاف گیاهی در رویه و الیاف داخلی استفاده شده است
 • ضد آلرژی و آنتی باکتریال می باشد
 • به شست و شوی کمتری نیاز دارد
 • شستشوی آسان با قابلیت جداپذیری رویه از الیاف داخلی
 • قابلیت جذب بالای رطوبت و تعریق کمتر 

                               

 

8-بالش تنسل (اکالیپتوس)

این محصول با رویه گیاهی و خنکی که دارد و همچنین خاصیت ضد حساسیت خود بسیار مورد استقبال افراد مختلف قرار می گیرد . گیاه اکالیپتوس با ایجاد حس خنکی و لطافتی که دارد بهترین انتخاب برای استفاده در رویه بالشت هاست . نرمی و حس خوشایند خوابی آسوده و راحت را با این محصول تجربه کنید .

 

                                

 

با مراجعه به لینک های زیر می توانید جهت اطلاعات بیشتر و خرید این محصولات اقدام نمایید:

بالش پر

بالش الیاف مصنوعی

بالش طبی

بالش طبی خنک کننده

بالش خنک کننده

بالش پشم

بالش بامبو

بالش تنسل

loader

لطفا شکیبا باشید ...