0

بهترین محله های تهران برای زندگی کجاست؟

خرید خانه اجازه منزل در تهران خوش آب و هوا ترین منطقه تهران بهترین محله تهران رهن خانه در تهران اجاره مسکن
ثبت شده 3 سال پیش توسط فهیمه مقدم نژاد ویرایش شده در 1400/3/11

برای اجاره خانه در تهران کدوم محله ها رو پیشنهاد میدید؟ هم قیمت مناسبی داشته باشند و هم آرام و خوش آب و هوا باشند

بهترین محله های تهران برای زندگی کجاست؟

1 جواب

0
3 سال پیش توسط: fsddff766

وقتی حرف از بهترین محله های تهران است، اولین چیزی که به ذهن می‌آید، بالاشهر است. اصطلاح بالاشهر، لزوما شمال یک شهر نیست، بلکه به مناطقی که به لحاظ امکانات و سطح سواد و رفاه بالا هستند گفته می‌شود. اما در تهران، بالاشهر در شمال تهران قرار دارد. با این که مناطق زیادی در تهران وجود دارند که امکانات زیادی برای زندگی دارند، اما منطقه یک به معنای واقعی کلمه، اعیان نشین است. دلیل آن برج‌های بزرگ با امکانات بالا است که مجهز به تکنولوژی روز دنیا هستند. مانند برج قصر چناران که مجهز به اینترنت اشیاست. در ادامه به توضیح بهترین محله های تهران به ترتیب مناطق می‌پردازیم.

بهترین منطقه در تهران

بیایید بررسی کنیم بالاشهر کجاست و چه معیاری یک منطقه را به بالاشهر تبدیل می‌کند؟

ویژگی‌های بهترین محله های تهران

برای سنجش وضعیت یک منطقه، فاکتورهای زیر در نظر گرفته می‌شود. با استفاده از این فاکتورها، مناطق مختلف تهران را با هم می‌سنجیم:

 1. سواد و تحصیلات مردمان منطقه
 2. تراکم جمعیت منطقه
 3. نرخ بیکاری افراد مستقر در منطقه
 4. استفاده از تکنولوژی روز و اینترنت
 5. آب و هوای منطقه
 6. دسترسی راحت به زیرساخت‌های شهری
 7. امنیت منطقه
 8. فرهنگ ساکنین منطقه
 9. زیبایی بصری منطقه، شامل سرسبزی، تمیزی، جذابیت و…
 10. وجود امکاناتی مانند مراکز آموزشی مختلف، مراکز فرهنگی و مذهبی، مراکز درمانی و…
 11. موقعیت جغرافیایی منطقه

ولنجک

ولنجک، یکی از لوکس‌ترین و بهترین محله های تهران است که در منطقه ۱ واقع شده و در شمال تهران و نزدیک ارتفاعات توچال قرار گرفته است. ویلاها و آپارتمان‌ها و برج‌های ولنجک شهرت بسیار دارد. قیمت بالای زمین در این منطقه، باعث شده فقط قشر مرفه در این منطقه، سکونت کنند.

فرمانیه

محله‌ای اعیان نشین در منطقه ۱ که جزو بهترین محله های تهران است. با وجود مدرن بودن، قدمتی ۲۰۰ ساله دارد. دلیل نام‌گذاری آن به فرمانیه، سکونت خانواده‌ای به نام فرمانفرمایان، یکی از خانواده‌های پرنفوذ دوران قاجار است. این محله به لحاظ قیمت زمین، جزء اولین‌ها است که با قدم زدن در خیابان‌های آن، می‌توان به لاکچری بودن آن پی برد.

قیطریه

قیطریه، از بهترین محله های تهران است که بسیار خوش آب و هواست و در منطقه ۱ واقع شده است.  قیطریه باغ بزرگی بوده که نخست وزیر ناصرالدین شاه، آن را به محل سکونت خود تبدیل کرده بود. با وجود تغییراتی که قیطریه تهران در طول زمان با آن مواجه بوده است، اما این منطقه از ابتدا، محل سکونت افراد مرفه بوده و یکی از انتخاب‌های همیشگی افراد مرفه برای زندگی به شمار رفته است. در این منطقه کمتر کسی از قشر متوسط یا معمولی را می‌بینید.

ساکنین قیطریه از دو سبک مختلف هستند. برخی ساکنان بومی و قدیمی هستن که اکثرا در خانه‌های ویلایی قیطریه ساکن هستند. بخش دیگر، افراد جوان‌تری که به تازگی این محله رو برای سکونت انتخاب کرده‌اند. این افراد عموما آپارتمان را انتخاب می‌کنند.

الهیه

الهیه نیز یکی از بهترین محله های تهران است که بسیار خوش آب و هواست. محله‌ای بسیار اعیان نشین در منطقه ۱ تهران. در زمان قاجار، کارخانه کبریت‌سازی نماد الهیه بود. سفارت‌های زیادی در محله‌ی الهیه تهران قرار دارند از جمله باغ سفارت آلمان، باغ سفارت روسیه و باغ سفارت ترکیه. مجتمع پارمیس که از برج‌های لاکچری تهران است، در این محله واقع شده است.

تجریش

از بهترین محله های تهران است که محبوب و پرخاطره نزد مردم تهران و افرادی است که تهران‌گردی داشته‌اند.  محله تجریش با قدمت زیادش، از مکان‌های ارزشمند در تاریخچه‌ شهر تهران محسوب می‌شود. محله تجریش مرکز شهرستان شمیرانات است و در منطقه ۱ واقع شده است. این محله مراکز خرید بسیار زیادی از جمله مجتمع تجاری ارگ را در خود دارد. بازار تجریش با حال و هوای متفاوتش، بسیار محبوب است. به خصوص، در ایام نزدیک عید نوروز که پر هیاهو می‌شود. آب و هوای تجریش، معتدل متمایل به سرد است.

نیاوران

نیاوران، عنوان شمالی‌ترین محله‌ی تهران را به خود اختصاص داده و در منطقه ۱ واقع است. محله‌ای بسیار خوش آب و هوا که در دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد. دمای آن همیشه چند درجه‌ای خنک‌تر از سایر نقاط تهران است. این محله به علت ارتفاع بیشتر، سهم کمتری هم از آلودگی هوای تهران دارد و امروز، از لوکس‌ترین و باکلاس‌ترین نقاط در شهر تهران است. بافت غالب این محله، ترکیبی از خانه‌های ویلایی لوکس، برج‌ها و پنت هاوس‌های مدرن است. برج آلتون که یکی از لاکچری‌ترین ساختمان‌های تهران است، در این منطقه واقع شده است.

زعفرانیه

محله زعفرانیه یکی از برجسته‌ترین و بهترین محله های تهران است که در منطقه ۱ واقع شده است. زعفرانیه یکی از محلات شمال تهران و منطقه‌ی شمیرانات است. یکی از مرتفع‌ترین و خنک‌‌ترین مناطق تهران که از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار بوده و همین امر سبب شده این منطقه از انتخا‌ب‌های اولیه‌ی مردم برای زندگی باشد .زعفرانیه در گذشته به صورت باغ و زمین‌های حاصلخیز بوده است که در طی زمان تغییر شکل داده و به یکی از لوکس‌ترین و بهترین محلات تهران تبدیل شده است.

فرحزاد

یکی از بهترین محله های تهران به لحاظ آب و هوا است. در گذشته روستایی خوش آب و هوا بوده و با گذشت زمان تا حدودی بافت قدیمی خودش را حفظ کرده است. این محله یکی از جاذبه های توریستی و گردشگری شهرداری منطقه ۲ تهران است.

شهرآرا

این محله در شمال غربی منطقه ۲ واقع شده است. بافت مسکونی قدیمی، بافت سرسبز، چشم‌انداز خوب از ویژگی‌های این محله است.

گیشا

یا همان کوی نصر یکی از محله‎های سرزنده به خاطر بافت جدید و مراکز خرید و مجاورت برج میلاد به شمار می‌رود. در مورد شماره‌گذاری کوچه‌ها از منهتن نیویورک پیروی کرده است. مردمان این منطقه بالای ۹۰ درصد باسواد هستند. گیشا در منطقه ۲ تهران واقع است.

مناطق تهران

سعادت آباد

یکی از بهترین محله های تهران است که به لوکس بودن شهرت دارد. دارای بافت شهری به‌روز و جدیدی است. امکانات شهری مناسب٬ دسترسی راحت به بزرگراه‌ها و ویژگی‌های معماری، از ویژگی‌های شاخص سعادت آباد محسوب می‌شود. سعادت آباد در منطقه ۲ واقع است.

  پونک

یکی از بهترین محله های تهران به لحاظ محبوبیت در میان مردم است. بخش اعظم آن در منطقه ۵ شهرداری و بخش دیگر آن در منطقه ۲ تهران واقع شده است. بافت پونک غالبا نوساز و قیمت خانه‌ها در این منطقه به نسبت بالاست.

هر چند که محله پونک از قدمت زیادی برخوردار است اما با این وجود، اغلب بافت این محله و ساخت و سازهای صورت گرفته در پونک، نوساز و لوکس هستند. این محله، بیشترین معاملات خرید و فروش و اجاره آپارتمان در غرب تهران رو دارد. آرامش حاکم بر آن و بافت مطلوب این محله برای ساکنین، باعث تشویق مردم برای سکونت در این منطقه شده است.

  شهرک غرب

شهرک غرب یا همان شهرک قدس، یکی از شهرک‌های قدیمی تهران و محله‌ای لوکس اعیان‌نشین و گران‌قیمت در منطقه ۲ تهران است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این محله شهرسازی مدرن٬ آب و هوای پاکیزه٬ امکانات رفاهی و خانه‌های ویلایی با معماری خاص است

ونک

ونک یکی از بهترین محله های تهران است که لوکس اما سرزنده و پویا است. فروشگاه‌های زیبا و پر زرق و برقی دارد و ساختمان‌هایش بسیار زیبا هستند. ونک قدمت زیادی دارد و از جمله مناطقی است که بعدها به علت گسترش شهر، داخل مرزهای تهران قرار گرفته است.

ونک در ابتدا، به شکل روستایی خوش آب و هوا بوده و بیشتر ساکنین آن را درباریان و افراد متمول تشکیل می‌دادند. ونک در منطقه ۳ تهران واقع است.

تهرانپارس

تهرانپارس، محله‌ای بزرگ است که در منطقه ۴ و ۸ تهران قرار گرفته است. محله تهرانپارس که تاریخی نسبتا قدیمی دارد، قبلا به صورت چند آبادی و روستا بوده و برخی از ساکنین اولیه آن را زرتشتیان تشکیل می‌دادند. بعدها ‌این محله «تهران پاریس» نام گرفت و بسیاری از آمریکایی‌های مقیم‌ ایران، در آن ساکن شدند. خیابان‌های تهرانپارس، کماکان از لحاظ دسترسی و نظم، نسبت به سایر محلات، مدرن‌تر و شکیل‌تر هستند.

شهران

شهران نیز یکی از بهترین محله های تهران است که در غرب تهران و در منطقه ۵ واقع است. از رفاه و آرامش و هوای خوبی برخوردار است. تا چند سال پیش، خانه‌های ویلایی در آن زیاد بود، اما در حال حاضر، با توجه به جهش قیمت مسکن در این محله، انبوه‌سازی در آن پر رونق شده است. قیمت مسکن در شهران شمالی بالاتر است. در شهران جنوبی دسترسی شهری مناسبتر بوده و قیمت خرید آپارتمان در آن کمتر است.

سید خندان

این محله را می‌توان فرهنگی ترین محله منطقه ۷ نام نهاد که از قدیمی‌ترین محلات این منطقه به شمار می‌آید. شهرت اصلی این محله، به دسترسی آن به مراکز فرهنگی و تفریحی است که می‌توان از این مراکز به فرهنگسرای ارسباران اشاره کرد.

شهرک پرند

پرند شهرکی تازه تأسیس است که واقع در شهرستان رباط کریم واقع شده است. این شهرک در ۳۵ کیلومتری غرب تهران و در کنار اتوبان ساوه احداث شده است. پرند ۷ فاز دارد و در آینده قرار است به ۱۶ فاز گسترش یابد. فازهای صفر تا سه، شامل املاک سنددار شرکتی یا شخصی‌ساز و فازهای ۴ تا ۶ شامل املاک مسکن مهر می‌شوند. شهر پرند ویژگی‌های زیادی دارد از جمله:

 1. آب و هوای تمیز و خنک
 2. شهر خلوت و بدون ترافیک
 3. شهری مدرن و نوساز
 4. موقعیت جغرافیایی خوب
 5. قیمت ملک مناسب
 6. ساکنین آن کارمندان و بازنشستگان از جمله پزشک، مهندس، نیروی انتظامی هستند.

سخن آخر


شناخت کامل مناطق مختلف تهران یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای خرید یا اجاره ملک و خانه است تا بتوانید دقیقا متناسب با نیازهای خود، بهترین محل را برای سکونت خود انتخاب کنید. خواندن پست‌های زیر می‌تواند در این موارد اطلاعات بیشتری را برای شما مهیا کند:

https://address.ir/blog/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AD%D9%84%D9%87-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86/

 

loader

لطفا شکیبا باشید ...