1

مارک زاکربرگ چطور به ثروتمندترین برنامه نویس دنیا تبدیل شد؟

مارک زاکربرگ ثروتمند ترین برنامه نویس مارک زاکربرگ ثروتمند نبوغ مارک زاکربرگ مارک زاکربرگ و برنامه نویسی رمز موفقیت مارک زاکربرگ
ثبت شده 3 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/10

می خوام بدونم رمز موفقیت مارک چیه و چطور به این جایگاه رسیده است

مارک زاکربرگ چطور به ثروتمندترین برنامه نویس دنیا تبدیل شد؟

3 جواب

0
3 سال پیش توسط: نیلوفر موسوی

یکی از مشهورترین کار آفرینان جهان مارک زاکربرگ نام دارد که موسس فیس بوک است و عنوان جوان‌ترین میلیاردر دنیا را به خود اختصاص داده است. وی قادر است با تمرکز کافی مشکلات را حل و فصل کند و ایده‌های نوینی را در ذهن خلاق خود به تصویر بکشد. مارک زاکر برگ معتقد است که هیچ موفقیتی به تنهایی به دست نمی‌آید و برای پیشرفت و ارتقا باید تیمی منظم و با تجربه ایجاد شود. وی توانست با تشکیل تیمی با مهارت و کارآزموده برترین شبکه اجتماعی که فیس بوک نام دارد را ایجاد نماید. به طور حتم همه شما عزیزان با این شبکه اجتماعی آشنا هستید. فیس بوک خیلی سریع توانست از تمام نقاط جهان کاربران بسیاری را به عضویت خود در آورد. به طور حتم دانستن زندگینامه مارک زاکر برگ و موفقیت وی برای شما نیز جذاب است. در ادامه به شرح زندگی وی می‌پردازیم. پس همراه ما باشید.

تولد و دوران کودکی مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ در 19 می 1984 در شهر نیویورک متولد شد. وی خانواده تحصیل کرده‌ای دارد، پدرش دندان پزشک و مادرش، به عنوان روانپزشک فعالیت می‌کرد.

مارک پس از ورود به دبستان از کامپیوتر استفاده می‌کرد و خیلی سریع توانست برنامه نویسی را فرا گیرد. او ابتدا به کمک پدرش توانست برنامه ‌نویسی بیسیک آتاری را شروع نماید. خیلی سریع پیشرفت کرد به طوری که پدرش برای تعلیم و آموزش او مدرس متخصص برنامه‌ نویسی استخدام کرد.

مارک خیلی سریع‌تر از تصور معلمش پیش رفت به طوری که در سن ۱۲ سالگی توانست، یک نرم‌افزار پیام‌ رسان خانگی با نام زاکنت را طراحی و برنامه نویسی کند. این نرم افزار از قابلیت اتصال بین تمامی کامپیوترها برخوردار بود. از این طریق مارک کامپیوترهای خانه و مطب پدرش را به یکدیگر مرتبط کرد و اجازه ‌داد تا انتقال پیام ‌ها بین خانه و مطب انجام پذیرد. خوب است بدانید که زاکنت ورژن اولیه مسنجر AOL است که بعدها به بازار وارد شد. علاقه مارک به برنامه نویسی در حدی زیاد بود که وی برای سرگرمی و تفریح، برنامه‌ بازی‌‌های کامپیوتری را عوض می‌کرد و از این طریق ورژن‌های پیشرفته ‌تری را طراحی و برنامه نویسی می‌کرد.

دوران دانشگاه مارک زاکربرگ

در دوران دبیرستان، مارک زاکربرگ به آکادمی فیلیپس اکستر در نیوهمپشایر مراجعه کرد و در رشته‌ علوم ادبیات توانست نتایج شگفت انگیزی کسب نماید، وی همچنین به ادبیات کلاسیک علاقه زیادی داشت و توانست هم‌ گام با دوران دبیرستان در رشته ادبیات کلاسیک دیپلم بگیرد. همچنین علاقه او به برنامه ‌نویسی و توسعه نرم‌افزار بسیار زیاد بود به‌‌طوری که توانست نرم ‌افزاری در زمینه پخش رسانه‌ با نام سیناپس برای فایل ‌های صوتی MP3 اختراع کند. در سال ۲۰۰۲ وارد دانشگاه هاروارد شد. استعداد او به حدی زیاد بود که در سال دوم دانشگاه موفق شد عنوان برنامه ‌نویس کمپ دانشگاه را از آن خود کند. مارک الیوت زاکربرگ در دوران دانشجویی خود برنامه‌ای تحت عنوان CourseMatch را توسعه داد. این برنامه برای کمک به دانشجویان در زمان انتخاب واحد نوشته شد تا تصمیم گیری دانشجویان در انتخاب واحد با توجه به انتخاب‌های دانشجویان دیگر انجام پذیر باشد تا دانشجویان بتوانند گروه‌های مطالعاتی تشکیل دهند.

مارک زاکربرگ و تاسیس فیسبوک

در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ مارک وب ‌سایت جدیدی را با دامنه thefacebook.com برنامه نویسی کرد. او در انجام این کار تنها نبود و این وب سایت با همکاری چهار نفر از دوستان او انجام شد. این وب ‌سایت ابتدا برای دانشگاه هاروارد نوشته شد. اما مدتی بعد در کالج‌ها و دانشگاه‌‌های دیگر نیز توسعه یافت. این پروژه شبکه اجتماعی خیلی سریع پیش رفت، مارک تصمیم گرفت دانشگاه را ترک کند تا بتواند وقت و تمرکز خود را بر روی این پروژه متمرکز سازد. در این مدت استفاده از فیس ‌بوک برای تمامی دانشجویان فراهم شد. تنها شرط ورود داشتن ایمیل قابل‌ دسترس آموزشی بود و در حین ثبت ‌نام، کاربران می‌بایست یک فرم که حاوی اطلاعات شخصی بود را تکمیل می‌کردند و یک عکس از خودشان به‌ عنوان تصویر پروفایل ارسال می‌کردند.

در صورتی که شخصی به ‌جای عکس واقعی خود از تصاویر آواتار استفاده می‌کرد، پروفایلش حذف و از فیس بوک خارج می‌شد. در همان سال مارک با شخصی به نام پیتر تیل ملاقات کرد و توانست رضایت وی را برای سرمایه گذاری بر روی فیس بوک با مبلغ ۵۰۰هزار دلار جلب نماید. مارک و تیم پیاده سازی پروژه فیس بوک او به مکانی کوچک در پالوآلتو نقل مکان کردند و آنجا را به دفتر کار تبدیل نمودند؛ در واقع فعالیت اصلی آن‌ها از آن دفتر آغاز گردید.

فیسبوک و کسب درآمد از آن

در اولین عرضه‌ای که در سهام فیس ‌بوک انجام پذیرفت، مارک زاکربرگ موفق شد با ۵۰۳.۶ میلیون سهم ۶۰ درصد آرای کمپانی را به خود اختصاص دهد و لقب مرد شماره یک فیس‌بوک را دریافت نماید. رتبه‌‌های بعدی شرکت بعد از مارک، ادواردو ساورین با ۳۵ درصد و مسکوویتز با ۵ درصد بودند. در نهایت کریس هیوز نیز به‌ عنوان رابط مطبوعاتی فیس‌بوک منتخب گردید. از فیس بوک استقبال باور نکردنی شد و در پایان سال ۲۰۰۴ تعداد کاربران فیس‌بوک به بیش از یک‌ میلیون نفر رسید. در سال ۲۰۱۳ میزان معاملات صورت گرفته فیس‌بوک ۷.۸۷میلیارد دلار و ارزش خالص درآمد این شرکت به ۱.۵ میلیارد دلار تخمین زده شد.

درآمد اصلی فیس‌بوک از قسمت تبلیغات متنی در صفحات شبکه‌‌های اجتماعی حاصل می شود. به بیان ساده‌تر تعداد بیشمار کاربران و زمانی که آن‌ها در این وب‌ سایت سپری می‌کنند، تبدیل به درآمدهای حاصل از تبلیغات شده است. بیشترین میزان درامد فیس بوک از این تبلیغات متنی است که حدود ۸۵٪ را در بر می‌گیرد. مابقی درآمد فیس‌بوک از طریق خرید و فروش‌ مجازی که در این وب سایت انجام می شود، تامین می‌شود.

اوج‌گیری فیسبوک

مارک زاکربرگ به عنوان یک مغز اقتصادی و یک نابغه بزرگ، کمپانی‌های مستقل را خریداری می‌کند تا زیر حمایت فیس‌بوک به انجام امور و فعالیت‌های خود بپردازند. این نابغه در آوریل سال ۲۰۱۲ اینستاگرام را خریداری کرد. همان طور که می‌دانید اینستاگرام در حال حاضر بزرگ‌‌ترین شبکه اشتراک‌ گذاری عکس‌ های موبایل است که کاربران بسیار زیادی در سراسر دنیا عضو آن هستند و هر روز نیز به تعداد کاربران آن افزوده می‌شود. در مارس سال ۲۰۱۴ مارک شرکت آکیولس ریفت و امتیاز هدست واقعیت مجازی را خریداری کرد. رهبری و مدیریت این کمپانی توسط پالمر فریمن لاکی انجام می‌گردید و زاکربرگ برای خرید آن با پرداخت ۲۰۰ میلیون پول نقد و ۲۳.۱ میلیون دلار از سهام فیس‌بوک را نیز واگذار کرد. ضمن این که مارک در اکتبر سال ۲۰۱۴، به خریداری پروژه واتس‌اپ به مبلغ ۲۲میلیارد دلار اقدام نمود که ۵۹.۴ میلیارد دلار آن به‌صورت نقدی و مابقی آن از سهام فیس‌بوک پرداخت گردید.

زندگی شخصی مارک زاکربرگ

شاید علاقه داشته باشید تا کمی در خصوص زندگی سخصی مارک زاکربرگ بدانید. او برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ پریسیلا چان را ملاقات کرد. چان در بوستون آمریکا به دنیا آمده بود و والدین او از پناهندگان ویتنامی - چینی بودند. چان جزو اولین افرادی بود که به عضویت فیس‎بوک در آمد. در ۱۹ می سال ۲۰۱۲ مارک زاکربرگ و پریسیلا چان با یکدیگر ازدواج کردند و در دسامبر سال ۲۰۱۵ دختر آن‌ها با نام ماکسیما چان زاکربرگ چشم به جهان

0
3 سال پیش توسط: پریسا قلی زاده

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

فکر کنم همه شما از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده‌اید، کار اصلی این شبکه‌ها این است که شما و دوستان را از طریق اینترنت به هم وصل کند. اما سؤال اصلی که برای من پیش آمد، این بود که چرا شبکه‌هایی مثل فیس‌بوک، واتساپ و اینستاگرام اینقدر موفق بوده‌اند و بقیه شبکه‌ها را کنار زده‌اند؟ مگر خالق این‌ها با دیگر شبکه‌ها فرق می‌کرده؟ در حقیقت نه، اما فردی که این شبکه‌ها را مدیریت می‌کند مدیر خوبی است. آیا شما می‌دانید که صاحب این شبکه‌های معروف کیست؟ خب بحث اصلی امروز ما درباره مارک زاکربرگ، مدیر این شبکه‌ها است و قصد داریم ببینیم که مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد. پس اگر دنبال این هستید که بدانید مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد با ادامه این مقاله همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید

1) مارک زاکربرگ، برنامه‌نویس کوچک

2) در کودکی کار هشتاد ساله‌ها را کرد

3) زاکنت، اولین اختراع مدیر فیس بوک

4) وقتی دانشگاه رفت…

5) پروژه فیس‌مش

6) فیس‌بوک، اختراع زاکربرگ

7) پروژه هاروارد کانکشن، زمینه‌ساز فیس‌بوک

8) فیس‌بوک، چطور مارک را میلیاردر کرد؟

9) مارک در پشت میله‌های زندان

10) مارک زاکربرگ و بیل گیتس

11) چتر فیس‌بوک

12) بخشش کلید ثروتمندی!

13) ما هم می‌توانیم مثل زاکربرگ شویم؟

دوستان خوبی که الان در حال مطالعه این مقاله هستید، به شما قول می‌دهم که امروز کلی اتفاق خوب برای شما رقم خواهد خورد. چرا که مارک زاکربرگ زندگی پر فراز و نشیبی داشت و دارد که مملوء از نکات سازنده است. امیدوارم که از این نکات در زندگی خود استفاده کنید و مثل مارک در لیست ثروتمندان جهان قرار بگیرید. پس اگر شما هم دوست دارید به ثروتی مثل ثروت او برسید، ادامه این مقاله را بخوانید که زمینه‌ساز خوبی برای شما خواهد بود.

مارک زاکربرگ، برنامه‌نویس کوچک

فکر کنم همه ما درباره مارک زاکربرگ چیزهایی به گوشمان خورده است. مارک زاکربرگ یا به عبارت دیگر مارک الیوت زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg) کودکی با استعداد در زمینه برنامه‌نویسی بود. آن هم در خانواده‌ای که هیچ کدام از اعضای آن‌ در برنامه نویسی تبحری چندانی نداشتند. فکر کنم برایتان سؤال پیش بیاید که مارک چطور توانست به سطح خوبی از برنامه‌نویسی برسد و جهان را از این رو به آن رو کند؟

جوابش این است که او از کودکی با کامپیوتر بزرگ شد و در همان زمان توسط پدرش تحت آموزش زبان بیسک قرار گرفت. خب، در ادامه این مقاله به شما خواهم گفت که مارک در برنامه‌نویسی تا کجا پیش رفت و اینکه آیا واقعاً فیس‌بوک برای خودش بود؟

از همه این‌ها که بگذریم، مارک در خانواده شش نفره خودشان احساس خوبی را داشت. البته در آن خانواده مارک تنها پسر خانواده بود و او دارای سه خواهر به نام‌های رندی، دانا و امیل زاکربرگ بود. مارک پدر و مادری داشت که او را در این مسیر به خوبی و با تمام وجود کمک کردند. چرا که آن‌ها تحصیل کرده بودند. پدر دندان پزشک او ادوارد زاکربرگ و مادر روانشناس او کارن نام داشت که در موفقیت مارک به او کمک بسیاری کرده بودند. از جمله کمک‌هایی که پدر مارک به او کرد، آموزش زبان بیسیک آتاری به مارک بود.

در کودکی کار هشتاد ساله‌ها را کرد

همان طور که به شما گفته بودم مارک با کامپیوتر بزرگ شد و با آن تمام لحظات زندگی خود را با آن گذراند. پس این کمک بسیار زیادی را به مارک جوان کرد تا به یک برنامه‌نویس درست و حسابی تبدیل شود، ولی فکر کنم در رابطه با مارک نمی‌دانستید که او زبان بیسیک آتاری را از پدرش در مدت خیلی خیلی کوتاهی یاد گرفت، آن هم به طوری که از او پیشی گرفت. در اینجا بود که پدر مارک تصمیم گرفت برنامه‌نویسی به نام دیوید نیومن را استخدام کند تا به مارک درس بدهد.  مارک مثل همیشه از آن چیزی که انتظار می‌رفت زودتر یاد گرفت. یعنی طوری شده بود که جناب نیومن تمام سعی می‌کرد علم خودش را بالا ببرد تا مارک از او پیشی نگیرد.

مارک همه چیز را خیلی سریع یاد می‌گرفت و این یادگیری سریع منجر به این شد که او در سن دوازده یا سیزده سالگی شبکه شخصی خودش را طراحی کند!

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

زاکنت، اولین اختراع مدیر فیس بوک

به شما گفتم که مارک در سنین دوازده یا سیزده سالگی تبدیل به یک برنامه‌نویس شد. زمانی که آموزش های مارک به پایان رسید، وقت آن شد که او از آن‌ها استفاده کند.

پس او شروع به کار بر روی پروژه‌ای کرد که خانه خودشان را به مطب پدرشان متصل می‌کرد. این شبکه که زاکنت (zucknet) نام داشته، موقعیتی را برای خانواده ایجاد کرده بود که می‌توانستند حتی در محل کار نیز با پدرشان در ارتباط باشند و در کل خانواده زاکربرگ از این شبکه که تمامی اطلاعات را از خانه به مطب یا برعکس منتقل می‌کرد، لذت می‌بردند.

جالب است که مارک وقتی دوره برنامه‌نویسی خود را به پایان رساند، به کدها بازی‌های رایانه‌ای دست می‌برد و آن نسخه را به نسخه‌ای پیشرفته‌تر با امکانات بیشتر تبدیل می‌کرد، البته این کارهای مارک فقط از روی خوش گذرانی بوده و او قصد دیگری همچون فروش این چنین محصولات را نداشته است.

وقتی دانشگاه رفت…

مارک زاکربرگ در دوران دبیرستانش دوران طلایی رابه سر می‌برد. مثلاً او آنقدر به زبان کلاسیک علاقمند بود که در دوران دبیرستان در کنار برنامه‌نویسی، دیپلم زبان کلاسیک را هم گرفت. اما علاقه بیش از حد مارک به برنامه‌نویسی آنقدر زیاد بود که در دانشگاه مشغول به تحصیل در رشته برنامه‌نویسی شد.

همان طور که گفتم مارک دوران طلایی خودش را در دبیرستان سپری می‌کرد و این دوران طلایی در دانشگاه تبدیل به دوران درخشش او شد. از جمله کارهایی که مارک در دوران درخشش خودش کرد، ساخت یک نرم‌افزار برای پخش موسیقی به نام سیناپس بود.

البته سیناپس مثل همه برنامه‌های پخش موزیک نبود، یکی از آن ویژگی‌های محشری که این برنامه داشت این بود که این برنامه، زمانی که به لیست آهنگ‌های شما دسترسی پیدا می‌کرد، با بررسی دقیق آن لیست تشخیص می‌داد که آهنگ مورد علاقه بعدی شما چه چیزی می‌تواند باشد. هیولا‌های فناوری جهان، از جمله مایکروسافت پیشنهاداتی را برای خرید این برنامه دادند که مارک همه آن‌ها را رد کرد.

مارک در سال 2002 از دانشگاه فیلیپس اکستر فارق التحصیل و سپس وارد دانشگاه هاوارد شد. همان طور که از چهره مارک و گذشته‌اش معلوم است، نمی‌تواند یک جا بنشیند و دست از تلاش کردن بردارد، پس در سال دوم تحصیل در دانشگاه هاوارد به بهترین فرد کمپ برنامه‌نویسی تبدیل شد و همچنین در این دوران او برنامه‌ای را به نام (CourseMatch) ساخت که در آن دانشجویان می‌توانستند در رابطه با انتخاب واحد خودشان از دیگران مشورت بگیرند و با آن‌ها صحبت کنند. ولی به جای این کارها، ای کاش مارک برنامه‌ای را برنامه‌نویسی می‌کرد که سر امتحانات به دادمان می‌رسید!

کارگردان دیوید فینچر دوران دانشگاهی هارواردِ مارک زاکربرگ را تا مدیریت فیس‌بوک در فیلمی به نام شبکه اجتماعی به تصویر کشیده است.

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

پروژه فیس‌مش

وقتی که مارک وارد دانشگاه هاوارد شد، در خوابگاه خودشان یک سری دفترچه‌هایی با نام فیس‌بوک را طراحی کرده بود که در آن دفترچه‌ها نام دانشجویان در خوابگاه، همراه با عکسشان موجود بود. مدتی از این ماجرا گذشت تا این که مارک سایتی را صرفاً جهت تفریح راه اندازی کرد که به صورت تصادفی عکس چهار نفر از دانشجویان در سایت می‌آمد و بازدیدکنندگان به آن‌ها رأی می‌دادند.

البته که این سایت به دلیل استفاده از عکس‌های حجم بالا سرور هاروارد را مسدود کرد، به طوری که دیگران نمی‌توانستند به راحتی به اینترنت وصل شوند و بعد از مدتی به خاطر مشکلات اخلاقی که داشت توسط دانشگاه هاروارد این سایت کاملاً بسته شد، از جمله این موارد اخلاقی عکس دانشجویانی بود که دوست نداشتند در این سایت باشند که مارک از آن‌ها عذرخواهی کرد.

فیس‌بوک، اختراع زاکربرگ

بعد از هاروارد کانکشن، در 4 فوریه سال 2004 مارک با دامنه‌ای به نام (Thefacebook.com) شروع به کار کرد، گروه فیس‌بوک شامل چهار نفر به نام‌های ادواردو ساورین، کریس هیوز، اندرو مک کالم و داستین موسکوویتز به همراه یک مدیر به نام مارک زاکربرگ بود که توانستند برای این شبکه اتفاقات خوبی را رقم بزنند.

در حقیقت فیس‌بوک سایتی بود که برای دانشجویان دانشگاه هاوارد به وجود آمده بود. ولی بعدها در دانشگاه‌های دیگر نیز گسترس پیدا کرد، این شبکه آنقدر قوی ظاهر شد که در تابستان سال 2004 تعداد کاربران به 4 هزار نفر رسید و در همان زمان بود که مارک فردی به نام پیتر تیل را پیدا کرد که بر روی این شبکه مبلغ پانصد هزار دلار سرمایه‌گذاری کرد!

مارک وقتی دید که در دانشگاه اکثر شرایط به ضررش است، در سال دوم دانشگاه هاروارد که یکی از بهترین دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا است را ترک کرد و تمام وقت بر روی فیس‌بوک پرداخت. وقتی که مارک دانشگاه هاروارد را ترک کرد، دیگر آزاد بود تا فیس‌بوک را در تمامی دانشگاه‌ها ایالات متحده آمریکا گسترش دهد. این کار را با دانشگاه‌های استندفورد و کلمبیا شروع کرد.

همان طور که به شما گفته بودم مارک مدیریت فیس‌بوک را در اختیار گرفت، اما این مدیریت رسمی نبود تا این که فیس‌بوک سهام خود را وارد بازار آزاد کرد و مارک با حدوداً 60 میلیون دلار، 60 درصد از سهام فیس‌بوک را خرید و شد مرد اول فیس‌بوک…

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

پروژه هاروارد کانکشن، زمینه‌ساز فیس‌بوک

پس از مسدود شدن پروژه مارک، دانشجویی به نام دیویا نارندا به همراه دوستانش به نام‌های تایلر و کامرون وینکلووس تصمیم به راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی کردند. این شبکه را به این منظور ساختند که دانشجویان اطلاعات شخصی خودشان را در آن ذخیره و مطالب خوب را با دیگر دانشجویان در میان بگذارند. این شبکه با هیچ گونه مشکلات مالی همراه نبود، چرا که برادران وینکلووس پدری داشتند که مشاور مالی موفقی بود و به همین خاطر این پروژه مشکل مالی نداشت. آن‌ها از مارک دعوت کردند که به سایت آن‌ها سرعت ببخشد و مارک زاکربرگ قبول کرد که با آن‌ها همراه شود.

ولی مارک از همان اول به این همکاری شک داشت و این فکر نمی‌کرد که این افراد بتوانند چنین کاری را بکنند و همان طور که انتظار می‌رفت این پروژه نیز با شکست مواجه شد. اما درس بزرگی را برای مارک به جای گذاشت. این کار ایده یک شبکه اجتماعی را در ذهن مارک انداخت…

فیس‌بوک، چطور مارک را میلیاردر کرد؟

پس از این که این شبکه به راه افتاد تا زمستان سال 2005 تعداد کاربران به 50 میلیون نفر رسید، عوامل فیس‌بوک به این فکر فرو رفتند که چگونه می‌توانند از این شبکه کسب درآمد کنند و پولی را به جیب بزنند.

مثل همیشه، تبلیغات اولین ایده‌ای بود که به ذهن افراد گروه رسید، اما مارک دوست نداشت که صفحات فیس‌بوک پر از تبلیغات شود و ظاهر این صفحات زیبا را از بین ببرد. اما در این بین شرکت‌هایی هم بودند که چشم انتظار خرید فیس‌بوک بودند، مثلاً یاهو به فیس‌بوک پیشنهاد 900 میلیون دلار را داد اما مرد اول فیس‌بوک این پیشنهاد را نیز رد کرد. نه فقط یاهو بلکه هیولاهای دیگری نیز این پیشنهادات را به فیس‌بوک دادند تا آن را به دست آوردند اما جواب مارک مثل همیشه منفی بود.

با این حال، الآن فیس‌بوک و دیگر شبکه‌هایی که در زیر چتر فیس‌بوک هستند، از طریق تبلیغات برای صاحبان این شرکت درآمدزایی می‌کنند. مثلاً اگر درآمد ماهانه 1.5 میلیاردی فیس‌بوک را در نظر بگیریم، 85 درصد این مبلغ سهم تبلیغات در این شبکه و آن 15 درصد دیگر درآمد حاصل از خرید و فروش‌های اینترنتی است.

 

 

مارک در پشت میله‌های زندان

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟ این سؤالی بود که امروز به آن پرداختیم و مشخص شد که فیس‌بوک رمز این موفقیت عظیم برای مارک بوده است. مارک تازه به دوران اوج خود رسیده بود که در سال 2006 برادران وینکلووس به همراه نارندا از مارک شکایت کردند. آن‌ها معتقد بودند که مارک ایده آن‌ها را دزدیده و فیس‌بوک ایده آن‌ها بوده. اما مارک دلایل موثق تری برای اثبات این ماجرا داشت که فیس‌بوک برای او است، اما در این میان فردی به نا جان تامسون (Jon tamson) پیدا شد که او هم مدعی بود که فیس‌بوک ایده او بوده و مارک باید حق من را بدهد.

درنهایت مارک مجبورد شد که به شاکی‌های اول پرونده مبلغی حدود 45 میلیون دلار را پرداخت کند، که 20 میلیون دلار این مبلغ به صورت نقدی و بقیه آن از سهام فیس‌بوک به آن‌ها داده شد.

خیلی از ایده‌ها هستند که اگر در دستان صاحبان ایده‌شان باقی بمانند به موفقیت نمی‌رسند، اما اگر شخص دیگری روی آن کار کند، می‌تواند به موفقیت برسد، درست مثل استیو جابز. همانطور که در مقاله زندگینامه استیو جابز گفتیم، استیو نه مهندس الکترونیک بود، نه برنامه نویس، در حقیقت او کسی بود که قدرت شکل دادن ایده‌ها و درنهایت فزوش آن به مردم را داشت. او از نیازهای مردم با خبر بود و با تجربه‌ای که داشت، می‌دانست که مردم چه تغییری می‌خواهند. مارک هم همینطور، اگر ایده فیسبوک به ذهنش نمی‌رسید، هیچ وقت برنامه او به محبوبیتی که در حال حاضر دارد نمی‌رسید.

مارک زاکربرگ و بیل گیتس

بعد از آن ماجراها در سال 2007 اتفاق بسیار خوبی برای مارک و صاحبان سهام فیس‌بوک رقم خورد، شرکت مایکروسافت یا به عبارت دیگر هیولای کامپیوتری جهان، 2 درصد از سهام فیس‌بوک را به قیمت 240 میلیون دلار خریداری کرد. به نظر من که این معامله، معامله دو سر سود بود، چرا که همزمان با خرید این بخش از سهام فیس‌بوک، بیل گیتس پیج رسمی خود را در این شبکه راه انداخت و هر روز چندین ساعت را در آن صرف چت کردن با مردم می‌کرد که این چت‌ها تا مدت کمی پایدار بود، چرا که تعداد کاربرانی که تقاضای چت کردن با بیل گیتس را داشتند زیاد بود و ویژگی‌های فیزیکی و جسمانی بیل به او اجازه نمی‌داد که با این افراد چت کند، پس برای همین پیچ خودش را بست.

با حضور بیل گیتس در فیس‌بوک تعداد کاربرانی که در این شبکه فعالیت می‌کردند بیشتر شد و کاربران دیگری که قبلاً در این شبکه عضو بودند حضور پر رنگ‌تری را پیدا کردند.

از دیگر کارهایی که بیل با این شبکه انجام داد، بزرگ‌ترین معامله تبلیغاتی بود که در سال 2011 بین بیل گیتس و مارک زاکربرگ رخ داد.

پیشنهاد می کنم اگر می خواهی با خود بیل گیتس بیشتر آشنا شوید، به مقاله بیل گیتس کیست مراجعه کنید.

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

چتر فیس‌بوک

از آن دسته کارهایی که مارک بارها و بارها آن را تکرار کرد، گرفتن شرکت‌های دیگر در زیر چتر فیس بوک بود. مارک فیس‌بوک را مادر همه شبکه‌های اجتماعی می‌داند، پس یک مادر باید هوای بچه‌هایش را داشته باشد. منظورم این است که وقتی مارک این پیام رسان ها را می‌خرد، آن‌ها را به مادر اصلی خودشان برمی‌گرداند و به اوج شکوه می‌رساند.

خب، برگردیم به سال 2011 زمانی که مارک زاکربرگ اینستاگرام را که یک شبکه اشتراک عکس بود، به قیمت یک میلیون دلار خرید، او این شبکه را خرید تا به آن درجه‌ای که لایقش است برساند، یعنی اینستاگرام در دستان مارک شد اینستاگرام! چرا که این شبکه تنها تحت پوشش (ios) بود و مارک آن را به دنیای اندروید وارد کرد. با این که اینستاگرام برای مارک سود نداشته است.

از دیگر دستاورد‌های مارک برای چتر مادری فیس‌بوک خرید واتساپ بود، این پیام رسان در سال 2014 توسط مارک به قیمت 22 میلیارد خریداری شد که مبلغ 60 میلیون این شبکه به صورت نقدی و مابقی این مبلغ از سهام فیس‌بوک پرداخت شد و آن را به یکی از بهترین پیام رسان ها تبدیل کرد که امروزه در کشور ما همه چتر نشینان فیس‌بوک در صدر پیام رسان ها قرار دارند.

و درنهایت باید گفت که این کارهای مارک او را به هشتمین ثروتمند جهان تبدیل کرده است، آن هم با دارایی حدود 71 میلیون دلار.

بخشش کلید ثروتمندی!

تقریباً وقتی به زندگی همه انسان های موفق دنیا نگاه می‌کنم، متوجه می‌شویم که همه آن‌ها چیزی را در زندگی خود بخشیده‌اند که خداوند بیشتر به آن‌ها داده است. نمونه بارز آن‌ها بیل گیتس است که در یک لحظه، مبلغی به اندازه 10 میلیارد دلار را صرف کارهای خیر خود کرده است. انگار که همه موفق‌های دنیا فهمیده‌اند که بخشش همان کلیدی است که ما را به موفقیت می‌رساند.

البته خالی از لطف نماند که مارک زاکربرگ هم از این قاعده مستثنأ نیست، او نیز دستی بر کارهای خیر دارد. از پرداخت صد میلیون دلار برای مدرسه‌های دولتی در نیوجرسی گرفته تا بخشش 99 درصدی سهام شبکه اجتماعی معروف فیس‌بوک. از دیگر کارهایی که که مارک در این زمینه انجام داده است امضاء تعهد نامه نیکوکاری است که او قول داده در طول زندگی‌اش 50 درصد از ثروتش را اهدا کند. از دیگر افرادی که مثل مارک این تعهد نامه را امضاء کردند عبارت‌اند از: بیل گیتس، جورج لوکاس و وارن بافت.

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

مارک زاکربرگ چگونه پولدار شد؟

ما هم می‌توانیم مثل زاکربرگ شویم؟

این نگاهی به طور کاملاً خلاصه وار به زندگی مارک زاکربرگ بود، زندگی این فرد همانند آنتونی رابینز و بیل گیتس و دیگر افراد موفق دنیا پر از درس‌های پنهانی است که می‌تواند کلید موفقیت ما باشد. راستی چرا ما نتوانیم مثل موفق‌های دنیا شویم؟

غیر ممکن است که ما موفق نشویم، بگذارید یک حقیقت را درباره زندگی خودمان بگویم. “ما اصلاً به دنیا آمدیم که موفق شویم” اگر نمی‌خواستیم موفق شویم خداوند اصلاً ما را نمی‌آفرید! پس حواستان به خودتان باشد که فقط یک نمونه از شما در دنیا وجود دارد و وجود خواهد داشت.

فقط کافی است که راه خودت به سمت موفقیت را پیدا کنی.

و نکته آخری که می‌خواهم به شما یادآوری کنم این است که شما بهترین نمونه خودتان هستید، پس حواستان به موفقیت‌هایتان باشد.

مارک زاکربرگ چگونه به ثروتمندترین برنامه نویس دنیا تبدیل شد؟

یکی از مشهورترین کار آفرینان جهان مارک زاکربرگ نام دارد که موسس فیس بوک است و عنوان جوان‌ترین میلیاردر دنیا را به خود اختصاص داده است. وی قادر است با تمرکز کافی مشکلات را حل و فصل کند و ایده‌های نوینی را در ذهن خلاق خود به تصویر بکشد. مارک زاکر برگ معتقد است که هیچ موفقیتی به تنهایی به دست نمی‌آید و برای پیشرفت و ارتقا باید تیمی منظم و با تجربه ایجاد شود. وی توانست با تشکیل تیمی با مهارت و کارآزموده برترین شبکه اجتماعی که فیس بوک نام دارد را ایجاد نماید. به طور حتم همه شما عزیزان با این شبکه اجتماعی آشنا هستید. فیس بوک خیلی سریع توانست از تمام نقاط جهان کاربران بسیاری را به عضویت خود در آورد. به طور حتم دانستن زندگینامه مارک زاکر برگ و موفقیت وی برای شما نیز جذاب است. در ادامه به شرح زندگی وی می‌پردازیم. پس همراه ما باشید.

تولد و دوران کودکی مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ در 19 می 1984 در شهر نیویورک متولد شد. وی خانواده تحصیل کرده‌ای دارد، پدرش دندان پزشک و مادرش، به عنوان روانپزشک فعالیت می‌کرد.

مارک پس از ورود به دبستان از کامپیوتر استفاده می‌کرد و خیلی سریع توانست برنامه نویسی را فرا گیرد. او ابتدا به کمک پدرش توانست برنامه ‌نویسی بیسیک آتاری را شروع نماید. خیلی سریع پیشرفت کرد به طوری که پدرش برای تعلیم و آموزش او مدرس متخصص برنامه‌ نویسی استخدام کرد.

مارک خیلی سریع‌تر از تصور معلمش پیش رفت به طوری که در سن ۱۲ سالگی توانست، یک نرم‌افزار پیام‌ رسان خانگی با نام زاکنت را طراحی و برنامه نویسی کند. این نرم افزار از قابلیت اتصال بین تمامی کامپیوترها برخوردار بود. از این طریق مارک کامپیوترهای خانه و مطب پدرش را به یکدیگر مرتبط کرد و اجازه ‌داد تا انتقال پیام ‌ها بین خانه و مطب انجام پذیرد. خوب است بدانید که زاکنت ورژن اولیه مسنجر AOL است که بعدها به بازار وارد شد. علاقه مارک به برنامه نویسی در حدی زیاد بود که وی برای سرگرمی و تفریح، برنامه‌ بازی‌‌های کامپیوتری را عوض می‌کرد و از این طریق ورژن‌های پیشرفته ‌تری را طراحی و برنامه نویسی می‌کرد.

دوران دانشگاه مارک زاکربرگ

در دوران دبیرستان، مارک زاکربرگ به آکادمی فیلیپس اکستر در نیوهمپشایر مراجعه کرد و در رشته‌ علوم ادبیات توانست نتایج شگفت انگیزی کسب نماید، وی همچنین به ادبیات کلاسیک علاقه زیادی داشت و توانست هم‌ گام با دوران دبیرستان در رشته ادبیات کلاسیک دیپلم بگیرد. همچنین علاقه او به برنامه ‌نویسی و توسعه نرم‌افزار بسیار زیاد بود به‌‌طوری که توانست نرم ‌افزاری در زمینه پخش رسانه‌ با نام سیناپس برای فایل ‌های صوتی MP3 اختراع کند. در سال ۲۰۰۲ وارد دانشگاه هاروارد شد. استعداد او به حدی زیاد بود که در سال دوم دانشگاه موفق شد عنوان برنامه ‌نویس کمپ دانشگاه را از آن خود کند. مارک الیوت زاکربرگ در دوران دانشجویی خود برنامه‌ای تحت عنوان CourseMatch را توسعه داد. این برنامه برای کمک به دانشجویان در زمان انتخاب واحد نوشته شد تا تصمیم گیری دانشجویان در انتخاب واحد با توجه به انتخاب‌های دانشجویان دیگر انجام پذیر باشد تا دانشجویان بتوانند گروه‌های مطالعاتی تشکیل دهند.

مارک زاکربرگ و تاسیس فیسبوک

در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ مارک وب ‌سایت جدیدی را با دامنه thefacebook.com برنامه نویسی کرد. او در انجام این کار تنها نبود و این وب سایت با همکاری چهار نفر از دوستان او انجام شد. این وب ‌سایت ابتدا برای دانشگاه هاروارد نوشته شد. اما مدتی بعد در کالج‌ها و دانشگاه‌‌های دیگر نیز توسعه یافت. این پروژه شبکه اجتماعی خیلی سریع پیش رفت، مارک تصمیم گرفت دانشگاه را ترک کند تا بتواند وقت و تمرکز خود را بر روی این پروژه متمرکز سازد. در این مدت استفاده از فیس ‌بوک برای تمامی دانشجویان فراهم شد. تنها شرط ورود داشتن ایمیل قابل‌ دسترس آموزشی بود و در حین ثبت ‌نام، کاربران می‌بایست یک فرم که حاوی اطلاعات شخصی بود را تکمیل می‌کردند و یک عکس از خودشان به‌ عنوان تصویر پروفایل ارسال می‌کردند.

در صورتی که شخصی به ‌جای عکس واقعی خود از تصاویر آواتار استفاده می‌کرد، پروفایلش حذف و از فیس بوک خارج می‌شد. در همان سال مارک با شخصی به نام پیتر تیل ملاقات کرد و توانست رضایت وی را برای سرمایه گذاری بر روی فیس بوک با مبلغ ۵۰۰هزار دلار جلب نماید. مارک و تیم پیاده سازی پروژه فیس بوک او به مکانی کوچک در پالوآلتو نقل مکان کردند و آنجا را به دفتر کار تبدیل نمودند؛ در واقع فعالیت اصلی آن‌ها از آن دفتر آغاز گردید.

فیسبوک و کسب درآمد از آن

در اولین عرضه‌ای که در سهام فیس ‌بوک انجام پذیرفت، مارک زاکربرگ موفق شد با ۵۰۳.۶ میلیون سهم ۶۰ درصد آرای کمپانی را به خود اختصاص دهد و لقب مرد شماره یک فیس‌بوک را دریافت نماید. رتبه‌‌های بعدی شرکت بعد از مارک، ادواردو ساورین با ۳۵ درصد و مسکوویتز با ۵ درصد بودند. در نهایت کریس هیوز نیز به‌ عنوان رابط مطبوعاتی فیس‌بوک منتخب گردید. از فیس بوک استقبال باور نکردنی شد و در پایان سال ۲۰۰۴ تعداد کاربران فیس‌بوک به بیش از یک‌ میلیون نفر رسید. در سال ۲۰۱۳ میزان معاملات صورت گرفته فیس‌بوک ۷.۸۷میلیارد دلار و ارزش خالص درآمد این شرکت به ۱.۵ میلیارد دلار تخمین زده شد.

درآمد اصلی فیس‌بوک از قسمت تبلیغات متنی در صفحات شبکه‌‌های اجتماعی حاصل می شود. به بیان ساده‌تر تعداد بیشمار کاربران و زمانی که آن‌ها در این وب‌ سایت سپری می‌کنند، تبدیل به درآمدهای حاصل از تبلیغات شده است. بیشترین میزان درامد فیس بوک از این تبلیغات متنی است که حدود ۸۵٪ را در بر می‌گیرد. مابقی درآمد فیس‌بوک از طریق خرید و فروش‌ مجازی که در این وب سایت انجام می شود، تامین می‌شود.

اوج‌گیری فیسبوک

مارک زاکربرگ به عنوان یک مغز اقتصادی و یک نابغه بزرگ، کمپانی‌های مستقل را خریداری می‌کند تا زیر حمایت فیس‌بوک به انجام امور و فعالیت‌های خود بپردازند. این نابغه در آوریل سال ۲۰۱۲ اینستاگرام را خریداری کرد. همان طور که می‌دانید اینستاگرام در حال حاضر بزرگ‌‌ترین شبکه اشتراک‌ گذاری عکس‌ های موبایل است که کاربران بسیار زیادی در سراسر دنیا عضو آن هستند و هر روز نیز به تعداد کاربران آن افزوده می‌شود. در مارس سال ۲۰۱۴ مارک شرکت آکیولس ریفت و امتیاز هدست واقعیت مجازی را خریداری کرد. رهبری و مدیریت این کمپانی توسط پالمر فریمن لاکی انجام می‌گردید و زاکربرگ برای خرید آن با پرداخت ۲۰۰ میلیون پول نقد و ۲۳.۱ میلیون دلار از سهام فیس‌بوک را نیز واگذار کرد. ضمن این که مارک در اکتبر سال ۲۰۱۴، به خریداری پروژه واتس‌اپ به مبلغ ۲۲میلیارد دلار اقدام نمود که ۵۹.۴ میلیارد دلار آن به‌صورت نقدی و مابقی آن از سهام فیس‌بوک پرداخت گردید.

زندگی شخصی مارک زاکربرگ

شاید علاقه داشته باشید تا کمی در خصوص زندگی سخصی مارک زاکربرگ بدانید. او برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ پریسیلا چان را ملاقات کرد. چان در بوستون آمریکا به دنیا آمده بود و والدین او از پناهندگان ویتنامی - چینی بودند. چان جزو اولین افرادی بود که به عضویت فیس‎بوک در آمد. در ۱۹ می سال ۲۰۱۲ مارک زاکربرگ و پریسیلا چان با یکدیگر ازدواج کردند و در دسامبر سال ۲۰۱۵ دختر آن‌ها با نام ماکسیما چان زاکربرگ چشم به جهان گشود.

https://7learn.com/programming/start-programming-book

جمع بندی

مارک زاکربرگ میلیاردر فردی خیر و بشر دوست است که در سال ۲۰۱۵ عنوان پولدارترین مردان آمریکا در رده ۷ را به خود اختصاص داده است. از زمانی که مارک زاکربرگ در مسیر موفقیت قرار گرفت و به یک میلیارد تبدیل شد، میلیون‌‌ها دلار صرف فعالیت‌های بشر دوستانه کرد. وی صدها میلیون دلار برای حمایت از مدارس دولتی نیوجرسی اهدا نمود و تعهد نامه‌ای را امضا کرد که ۵۰ درصد ثروت وی در دوران زندگی‌‌اش به خیریه اهدا می‌شود. جالب است بدانید که مارک زاکربرگ در سال ۲۰۱۶ از سوی فوربز به‌عنوان اولین کارآفرین ثروتمند در رده سنی کمتر از ۴۰ سال، ششمین فرد قدرتمند جهان، سومین فرد ثروتمند در حوزه تکنولوژی و ششمین میلیاردر جهان به همگان معرفی شده است.

سون لرن

با آموزش های برنامه_نویسی و طراحی_وب،…

 

0
3 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

داستان موفقیت مارک زاکربرگ موسس فیسبوک

داستان موفقیت مارک زاکربرگ موسس فیسبوک : در این مقاله زندگی مارک زاکربرگ موسس شبکه اجتماعی فیسبوک و جوان ترین میلیاردر جهان که ماهانه بیشتر از ۱ میلیارد کاربر فعال دارد را مرور می کنیم. زمان زیادی از موقعی که مردم چنین امکانات ارتباطی نداشتند نمی گذرد اما امروز همه چیز تغییر کرده است. فیس بوک تنها محدود به ارتباطات شخصی نیست بلکه تعداد بی شماری فن پیج و گروه دارد که مردم را از سراسر کره خاکی گرد هم می آورد. واقعیت این است که فیس بوک به بانک عظیمی از پروفایل کاربران تبدیل شده است.

کودکی مارک زاکربرگ

مارک الیوت زاکربرگ در ۱۴ می ۱۹۸۴ به دنیا آمد و در حومه شهر نیویورک بزرگ شد. او دومین فزرند از چهار فرزند خانواده و تنها پسر این خانواده تحصیل کرده بود. پدر مارک، ادوارد زاکربرگ دندانپزشک و مادرش کارن زاکربرگ روانپزشک بود. پدرش یک مطب دندانپزشکی در کنار منزلشان داشت. مارک در دوران ابتدایی به برنامه نویسی علاقمند شد. در حقیقت دنیا به دو دسته تقسیم شده است: برنامه نویسان و کاربران اینترنت و مارک زمانی که ۱۰ سال داشت این قضیه را فهمید. مارک اولین مقدمات برنامه نویسی آتاری را از پدرش یاد گرفت.

در ۱۲ سالگی با استفاده از همان برنامه نویسی مقدماتی برنامه ای نوشت که اسمش را “زاک نت” گذاشت. مارک همچنین به بازی های کامپیوتری و برنامه های ارتباطی علاقه زیادی داشت و به گفته خودش تمام این کارها را از روی علاقه و سرگرمی انجام می داد. پدر مارک برایش معلم خصوصی کامپیوتر گرفت تا بتواند چیزهای بیشتری فرا بگیرد.

او در دبیرستان برنامه ای را برای لیست پخش mp3 نوشت که به دقت، سلیقه و ترجیحات کاربر را بررسی می کرد و یک لیست پیشنهادات ایجاد می کرد تا کاربر به آنچه می خواهد گوش دهد. مایکروسافت و AOL تمایل زیادی به استفاده از این برنامه نشان دادند. هر چند این استعداد جوان دعوت غول های آی تی را برای خرید یا همکاری به شکلی مودبانه رد کرد و به این شکل صدها هزار دلار پول و همکاری با بزرگ ترین شرکت های آی تی را نپذیرفت.

مارک شروع به ادامه تحصیل در آکادمی فیلیپس که یک مدرسه خصوصی بود کرد. او در این مدرسه در دروس علوم و ادبیات نتایج بسیار خوبی گرفت. در شمشیر بازی نیز استعداد زیادی از خود نشان داد و به زودی تبدیل به کاپیتان تیم شمشیر بازی شد. اما مارک همچنان با دنیای کدها جادو می شد و دوست داشت روی توسعه یک برنامه جدید کار کند.

در سال ۲۰۰۲ مارک زاکربرگ بعد از فارغ التحصیلی از مدرسه فیلیپس وارد دانشگاه هاروارد شد و در دومین سال دانشگاه به اسم و رسمی به عنوان یک توسعه دهنده برنامه کامپیوتری در محیط دانشگاه رسید.

فیس مَچ – سایتی سرگرم کننده برای رای دادن

در یکی از شبهای سال ۲۰۰۳ زمانی که مارک در خوابگاه دانشگاه بی خواب شده بود ایده سایت فیس مچ به ذهنش رسید. او تصمیم گرفت سایت دانشگاه هاروارد، جایی که دانشجویان عکس های خود را آپلود می کردند را هک کند. او برنامه ای نوشت که به صورت تصادفی عکس های دو دانشجوی خانم را انتخاب و در کنار هم می گذاشت، با این سوال که کدام زیباتر هستند؟ و گزینه ای برای رای دادن وجود داشت. دانشجویان زیادی در هاروارد سایت را دیدند. با زیاد شدن بازدیدکنندگان سرور سایت دیگر جوابگوی بازدید کنندگان نبود. مارک نیز به کمیته دانشگاه احضار و با توبیخ انضباطی روبرو شد. البته تاکنون دانشگاه هاروارد از هرگونه صحبت و اظهار نظر درباره این موضوع اجتناب کرده است.

به نقل از فوربس، مارک زاکربرگ هفته گذشته در رتبه بندی ثروتمندترین افراد جهان ارتقا یافت، او نه یک بلکه دو غول فناوری را پشت سر گذاشت تا رتبه خود را به پنجمین ثروتمند جهان برساند.

فوربس تخمین زده است که زاکربرگ ثروتی ۵۰ میلیارد دلاری دارد و این ثروت، او را ۲۰۰ میلیون دلار پایین تر از کارلوس اسلیم مکزیکی، چهارمین ثروتمند دنیا، قرار می دهد. درآمد خالص زاکربرگ از زمانی که درآمد سه ماهه پایانی فیس بوک اعلام شد، ۸٫۶ میلیارد دلار افزایش یافت. سهام فیس بوک از آن پس بیش از ۲۱ درصد رشد یافته است.
برعکس، بزوس این هفته کمتر درخشان بود. پس از اینکه در روز ۲۸ ژانویه آمازون تحلیل گران را در گزارش درآمد سه ماهه پایانی ۲۰۱۵ ناامید کرد، سهام این شرکت افت کرده و در نهایت بزوس بیش از شش میلیارد دلار از دست داد. از آن پس سهام آمازون در حال کاهش است و بیش از ۱۳ درصد افت کرده است.
در آخرین ساعت های روز دوشنبه یکم فوریه، بزوس مکان خود به عنوان پنجمین ثروتمند جهان را با تفاوت ناچیز ۶۰۰ میلیون دلاری بیش از زاکربرگ حفظ کرده بود، اما در روز سه شنبه وقتی که سهام آمازون چهار درصد افت کرد، درآمد خالص بزوس دو میلیارد دلار کاهش یافت و این میزان برای زاکربرگ کافی بود تا با بیش از یک میلیارد درآمد بیشتر از بزوس، جای او را بگیرد. آن روز، مدیرعامل آمازون درآمدی ۴۸٫۹ میلیارد دلاری داشت.
جف بزوس برای اولین بار در ۱۹۸۸ با درآمد خالص ۱٫۶ میلیارد دلاری در رتبه بندی ۴۰۰ ثروتمند جهان در فوربس قرار گرفت. ۱۰ سال پس از آن، مارک زاکربرگ با درآمد خالص ۱٫۵ میلیارد دلاری به رتبه بندی فوربس پیوست.

فیسبوک چگونه کسب در آمد می کند؟

در سال ۲۰۱۳ گردش مالی فیسبوک به ۷٫۷۸ میلیارد دلار و درآمد خالصش به ۱٫۵ میلیارد دلار رسید. نرخ رشد بسیار چشمگیر بود و در عرض ۳ سال ۶ برابر شده بود. نیمی از درآمد فیس بوک از تبلیغات موقعیتی به دست می آید. رشد سایت و زمان زیادی که کاربران در سایت صرف می کنند به فرصتی برای کسب درآمد از تبلیغات تبدیل شد.

۸۵% از نقدینگی فیسبوک از طریق تبلیغات بوده است و ۱۵% باقیمانده در نتیجه خرید از فیسبوک است. البته این محصولات مجازی هستند و مربوط به خرید دانه، میوه و سبزی است که برای طرفداران یک بازی به نام Farmville  است. فیس بوک در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که بازار جهانی برای محصولات مجازی به ۷ میلیارد دلار رسید و در سال ۲۰۱۴ به رقم ۱۵ میلیارد افرایش یافت.

در ابتدای سال ۲۰۱۳ فیسبوک سیستمی را برای ارسال پیام خصوصی راه اندازی کرد. برای هر ارسال به شخصی که در لیست دوستان شما نیست مبلغ یک دلار دریافت می شد. فیس بوک بعدها تصمیم گرفت برای ارسال به کاربران ارزشمند و شاخص خود مبلغ ۱۰۰ دلار دریافت کند. این راه ساده دیگری بود که فیسبوک درآمد خود را افزایش داد. البته فیس بوک از این کار هدف دیگری هم داشت و آن کاهش دریافت پیام های ناخواسته در پنل کاربران و تسهیل در تحویل پیام های مربوط و مفید بود.

شاید باور کردنش یکم سخت باشه، اما همه چی از یه اتاق توی خوابگاه دانشگاه هاروارد شروع شد که در واقع محل تولد بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی دنیا، یعنی فیسبوک بود. در فوریه ۲۰۰۴ بود که مارک زاکربرگ تصمیم گرفت تا اسمش رو سر زبونا بندازه و دستیابی به ثروت خالص ۷۱ میلیارد دلاری رو شروع کنه. اون موقع ها فیسبوک چیزی نبود که امروز می‌بینیم و اوضاع دقیقا برعکس بود. فیسبوک یک شبکه اجتماعی خصوصی بود که فقط دانشکده‌های هاروارد اجازه دسترسی به اون رو داشتن و دانشجوها هم از طریق یه ایمیل، به ساختن اکانت توی فیسبوک دعوت شدن.
در بیست و شش سالگی، مجله TIME زاکربرگ رو به عنوان “شخص سال” نامگذاری کرد. زاکربرگ به لطف تلاشش برای پیدا کردن راهی برای برقراری ارتباط بین مردم سراسر جهان از طریق فیسبوک، موفق به دریافت این عنوان شده بود. همون سال هم مجله فوربز، مارک زاکربرگ را به عنوان جوان‌ترین میلیاردر دنیا معرفی کرد. زاکربرگ میگه تا سال ۲۰۱۰، حدود ۴ میلیارد دلار بدست آورده بوده؛ توی سنی که بقیه مردم تازه به فکر پیداکردن کار میفتن!

فیسبوک چطوری ثروتمند شد؟

برای اینکه زاکربرگ بتونه از فیسبوک به درآمد برسه، باید یه جریان درآمدی ایجاد می‌کرد. برای همینم لازم بود افراد دیگه هم وارد فیسبوک بشن. مارک به همراه شریکاش فیسبوک رو عرضه عمومی اولیه (IPO) کردن.
در سال ۲۰۰۷، مایکروسافت ۱٫۶ درصد سهام فیسبوک رو به قیمت ۲۴۰ میلیون دلار خرید. این اتفاق برای فیسبوک خیلی مهم بود و باعث شد تا این شرکت با سرعت بیشتری به سمت ثروتمندشدن پیش بره. توی همین سال بود که فیسبوک حدودا ۱۵ میلیارد دلار ارزش داشت و این مبلغ ۲۰۰ میلیون دلاری تفاوت قابل‌توجهی رو توی درآمد اونا ایجاد می‌کرد.

مشارکت بین فیسبوک و مایکروسافت به نفع جفتشون بود. فیسبوک سود پول رو می‌گرفت و مایکروسافت هم تا سال ۲۰۱۱ منحصرا توی این شبکه‌ اجتماعی تبلیغ می‌کرد. در نهایت زاکربرگ امپراطوری اجتماعی خودش رو گسترش داد و مسیری رو شروع کرد که اون رو به سمت ثروتمندشدن برد.

 

زاکربرگ در IPO

 

فیسبوک چطوری به سود رسید؟

محبوبیت فیسبوک نه تنها کم نشد بلکه تا سال ۲۰۱۳ باز هم افزایش پیدا کرد. توی اون زمان ازرش خالص درآمد فیسبوک به ۱٫۵ میلیارد دلار رسیده بود و درآمدش رو هم از طریق تبلیغات متنی توی صفحات مختلفش شروع کرده بود که با بیشتر شدن تعداد کاربرها و زمانی که توی سایت صرف میکردن درآمد چشمگیری رو عاید فیسبوک کرد.

 

امپراطوری اجتماعی زاکربرگ

فیسبوک هر روز بیشتر رشد می‌کرد، اما زاکربرگ تلاش خودش رو برای خریدن بقیه سایت‌هایی که توی این زمینه فعالیت می‌کردن، ادامه داد. در سال ۲۰۱۴ زاکربرگ تونست به لطف فیسبوک، محبوب‌ترین برنامه اشتراک‌گذاری عکس موبایل یعنی اینستاگرام رو بخره و الان کاملا مشخصه که فیسبوک و اینستاگرام چقدر با همدیگه یکپارچه هستن.
در همون سال، مارک یه شرکت تولیدکننده دستگاه‌های واقعیت مجازی به اسم Oculus Rift رو هم خرید. البته خریدهای مارک زاکربرگ توی سال ۲۰۱۴ به همینا ختم نشد و چند وقت بعد، واتساپ رو هم خریداری کرد. زاکربرگ میلیون‌ها دلار برای خرید این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کرد و آینده فناوری رو به کلی تغییر داد.

 

زاکربرگ در طول این چند سال تلاش کرد تا مابقی اپلیکیشن های اجتماعی مثل اسنپ چت رو هم، با اینکه براش سودی نداشت، بخره|. او احتمالا در سال‌های آینده هم تلاش می‌کنه تا سایت‌ها و برنامه‌های بیشتری رو بخره. هرچند که زمان این خریدها دقیقا معلوم نیست، اما بنظر می‌رسه مارک زاکربرگ همیشه در حال مشخص‌کردن استراتژی بعدی خودشه.

تمام این کارها باعث رشد مارک و فیسبوک از لحاظ مالی شد تا اینکه در سال ۲۰۱۵ مارک زاکربرگ رتبه هفتم رو توی لیست ثروتمندترین افراد جهان بدست آورد. اون سال دارایی خالص مارک زاکربرگ حدود ۴۰٫۳ میلیارد دلار بود. مارک زاکربرگ جزو ۱۰ انسان ثروتمند دنیاست. یه میلیاردر خودساخته که در سال ۲۰۱۶ توسط مجله فوربز شناخته شد و تونست به یکی از تاثیرگذارترین افراد جهان تبدیل بشه. اما قدرت، جنجال هایی هم به دنبال داره

 

https://donyayeservat.com/%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D8%B2%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DA%AF-%D9%85%D9%88%D8%B3%D8%B3-%D9%81%DB%8C%D8%B3%D8%A8%D9%88/

https://miladacademy.com/mark-zuckerberg/

loader

لطفا شکیبا باشید ...