0

خواص خشخاش برای بدن چیست؟

خواص خشخاش فواید خشخاش مضرات خشخاش خواص خشخاش در طب سنتی خواص خشخاش برای چاقی خواص خشخاش برای دیابت
ثبت شده 3 سال پیش توسط نیلوفر موسوی ویرایش شده در 1400/3/11

می خواستم بدانم خواص خشخاش برای بدن چیست. 

خواص خشخاش برای بدن چیست؟

3 جواب

0
3 سال پیش توسط: پریسا قلی زاده

خواص خشخاش برای درمان ، سلامت و زیبایی مو

از زمان باستان تا کنون پزشکان از دانه های خشخاش برای درمان دردها و رفع برخی مشکلات جسمی استفاده و یافته های خود را در کتبی که امروزه از آن استفاده می شود ثبت می کردند ؛ این یافته ها و بررسی های امروزه خواص موجود در دانه های خشخاش را برملا کرده و باید اذعان داشت که خشخاش دارای مزایای شگفت انگیز است.

 

مهمترین مزیت دانه های خشخاش، پیشگیری از بیماری های قلبی است ؛ همچنین حاوی اسید لینولئیک که نوعی اسید چرب امگا 6 است، می باشند که برای سلامت قلب ضروری است.

لطفا توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد اسیدهای چرب امگا 6 می تواند به سلامت شما آسیب برساند از این رو، باید در مصرف آن تعادل را حفظ کنید.

-آهن و فسفر در دانه های خشخاش نیز سلامت استخوان را حفظ می کنند و این دو مواد معدنی برای حفظ استخوان ها و عضلات ضروری هستند.

-دانه های خشخاش همچنین حاوی کلسیم و منیزیم می باشند، که فعالیت مغز را کنترل می کنند و در رشد نورون تاثیرگذار می باشند و این دانه ها همچنین می توانند بیخوابی را درمان کنند و به بهبود و افزایش هضم کمک می کنند.

-این دانه ها حتی باعث افزایش میزان باروری زنان می شوند و همچنین می توانند در جلوگیری از سرطان کمک کنند ؛ البته خلاصه خواص خشخاشی که گفته شد و تمامی مواردی که در ادامه خواهیم گفت همگی باید با اجازه ی پزشک متخصص استفاده شود.

بررسی فواید و خواص خشخاش

لیستی از بهترین و مهم ترین مزایای سلامتی استفاده از دانه های خشخاش:

1. دانه های خشخاش برای بهبود باروری زنان و سلامت جنسی :

مطالعات نشان داده اند که شستشوی لوله های فالوپ با روغن دانه های خشخاش می تواند باروری را افزایش دهد. محققان بر این باورند که این روغن می تواند هر گونه آلودگی یا مخاط در لوله ها را از بین ببرد و شانس باروری را افزایش دهد.این روش، که هیستروسالپینگوگرافی نیز نامیده می شود، 40 درصد از زنان نابارور در گروه مورد آزمایش را به حاملگی های موفقیت آمیز رسانده اند. دانه های خشخاش همچنین می توانند سلامت جنسی را افزایش دهند، آنها حاوی لیگنان هستند، یک ترکیب شناخته شده که برای افزایش میل جنسی می باشد.

2. دانه های خشخاش برای بهبود و افزایش هضم:

دانه های خشخاش منابع غنی از فیبر نامحلول هستند، که می توانند به هضم آسان کمک کنند، همچنین میزان دفع مدفوع را افزایش داده و از یبوست جلوگیری می کنند اما همچنان در این باره تحقیقات بیشتری نیاز است.

3. دانه های خشخاش برای کمک به درمان بی خوابی:

مصرف یک نوشیدنی از دانه های خشخاش سطح کورتیزول را در بدن کاهش می دهد، این امر منجر به تأثیر آرام بخشی می شود، زیرا در نهایت سطح و میزان استرس کاهش می یابد.مطالعات نشان داده اند که بعد از مصرف آن،افراد احساس خستگی کمتری هم دارند.شما همچنین می توانید چای خشخاش را قبل از رفتن به رختخواب برای لذت بردن از خواب بهتر بنوشید.همچنین می توانید مقداری از دانه های خشخاش خیس خورده را با شیر گرم مخلوط کنید و قبل از خواب بنوشید.

درمان بی خوابی

4. دانه های خشخاش برای کمک به درمان زخم دهان:

اگرچه مطالعات محدودی در این زمینه وجود دارد، اما شواهد حاکی از آن است که دانه های خشخاش می توانند به درمان زخم های دهان کمک کنند، دارای اثر خنک کننده در بدن هستند، که نقش مهمی در درمان زخم دهان دارد. مخلوطی از نارگیل خشک خرد شده، آب نبات پودر قند و دانه های خشخاش تهیه کنید ، و برای تسکین فوری زخم دهان آن را بمکید.

5. دانه های خشخاش برای تقویت و افزایش انرژی:

این ویژگی از دانه ها را می توان به مقدار بالای کربوهیدرات های پیچیده اش نسبت داد - مواد مغذی آن برای بدن نیاز است و بدن برای عملکرد مناسب به انرژی نیاز دارد. دانه ها همچنین به جذب کلسیم کمک می کنند، اختلال در آن نیز می تواند منجر به خستگی شود.

6. دانه هاش خشخاش برای بهبود سلامت مغز:

مغز نیاز به مواد مغذی ضروری مانند کلسیم، آهن و مس - دارد که دانه های خشخاش در آن غنی هستند. این مواد معدنی به تنظیم انتقال دهنده های عصبی کمک و عملکرد مغز را تقویت می کنند. دانه های خشخاش همچنین ممکن است خطر اختلال شناختی را کاهش دهند با این وجود تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

7. دانه های خشخاش برای کمک به تقویت استخوانها:

دانه های خشخاش غنی از کلسیم و مس هستند و سلامت استخوان را بهبود می بخشد، و همچنین تقویت استخوان ها بافت همبند را شامل می شود.یکی دیگر از مواد معدنی که در دانه های خشخاش به وفور یافت می شود، فسفر است که همراه با کلسیم بخشی از بافت استخوانی را تشکیل می دهد و منگنز موجود در دانه خشخاش به تولید کلاژن، پروتئینی است که استخوان های شما را از آسیب شدید محافظت می کند، کمک خواهد کرد.

8. دانه های خشخاش برای کمک به تنظیم فشار خون:

اسید اولئیک موجود در دانه های خشخاش باعث کاهش فشار خون می شود و به تنظیم آن کمک می کند.

9. کمک به تقویت سیستم ایمنی با دانه های خشخاش:

زینک موجود در دانه های خشخاش می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. این دانه ها همچنین تولید سلول های ایمنی بدن را افزایش می دهند و آهن در خشخاش نیز در این زمینه کمک می کند و بی تاثیر نیست.

10. دانه های خشخاش برای کمک به بهبود سلامت قلب:

دانه های خشخاش سرشار از فیبر رژیمی هستند که به کاهش کلسترول کمک می کند و در نهایت باعث بهبود سلامت قلب می شود.همانطور که در یک مطالعه، مقدار کلسترول در یک مواد غذایی با میزان بسیاری از روغن دانه خشخاش کاهش یافت . این به سادگی ثابت می کند که اضافه کردن روغن خشخاش به رژیم غذایی شما می تواند سلامت قلب را افزایش دهد.

ما قبلا در بخش سلامت نمناک اشاره کردیم که دانه های خشخاش حاوی اسیدهای چرب امگا 6 هستند و چگونه استفاده از آنها برای قلب مفید است ؛ علاوه بر این، دانه ها حاوی اسید های چرب امگا 3 هستند که برای سلامتی قلب مفید است. امگا 3 مکی تواند در بدن تولید شود و از این رو باید از منابع خارجی بدست آید. یکی از این منابع عالی، دانه های خشخاش است.

11. دانه های خشخاش برای کمک به درمان دیابت:

با توجه به این که دانه های خشخاش دارای فیبر زیاد هستند، می توانند برای بیماران دیابتی نیز مفید باشند و منگنز در دانه نیز ممکن است در درمان دیابت تاثیرگذار باشد با این حال، ما بیشتر در این زمینه تحقیق می کنیم. قبل از اینکه دانه های خشخاش را برای این منظور مصرف کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

12. دانه های خشخاش برای بهبود سلامت چشم و بینایی:

دانه های خشخاش منبع خوبی از روی هستند، و مطالعات خاصی می گویند که این ماده معدنی می تواند به سلامت بینایی کمک کند و حتی از بیماری های جدی چشم مانند دژنراسیون ماکولا جلوگیری کند . آنتی اکسیدان ها در دانه های خشخاش نیز می توانند به چشم ها کمک کنند.

13. دانه های خشخاش برای جلوگیری از سرطان:

داروهایی که اسکاپاپین (تولید شده از مشتقات دانه های خشخاش تولید می شود) به مبارزه با تومور ها و حتی کوچک شدن سلول های سرطانی و پروستات منجر شده است.همچنین می تواند از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری کند. با توجه به مطالعات دیگری در هند، دانه های خشخاش می توانند تا حدود 78 درصد فعالیت آنزیم ضد سرطان زا را به نام گلوتاتیون S-transferase (GST) افزایش دهند. این فعالیت دانه خشخاش، به اندازه کافی توانایی درمان سرطان را دارد.

جلوگیری از سرطان

14. دانه های خشخاش برای کمک به درمان سنگ کلیه:

دانه های خشخاش دارای پتاسیم هستند، یکی از مواد معدنی شناخته شده که برای حفاظت و درمان سنگ های کلیه مناسب است. افراد مبتلا به هیپوکسالورژی (دفع اکستازی ادرار بیش از حد که خطر ابتلا به سنگ کلیه اگزالات را افزایش می دهد) باید میزان دانه های خشخاش را در رژیم غذایی خود محدود کنند - به این دلیل که این دانه ها سرشار از اگزالات هستند.

15. دانه های خشخاش برای بهبود عملکرد تیروئید:

روی، یکی از مواد معدنی است که غده تیروئید برای عملکرد بهینه و مناسب به آن نیاز دارد. دانه های خشخاش می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند، زیرا غنی از روی هستند همچنین روغن دانه های خشخاش یددار شده، در نقاط مختلف جهان برای درمان کمبود ید - علت اختلال عملکرد تیروئید استفاده می شوند.

16. دانه های خشخاش برای دارای اثرات ضد درد:

از زمان های قدیم، دانه های خشخاش به عنوان یک ضد درد و یا برای کاهش درد استفاده می شده است. حتی چای خشخاش (تهیه شده با مخلوط کردن دانه ها در آب گرم) می تواند مفید باشد؛ اثرات ضد درد دانه های خشخاش بسیار قوی است.

مزایای استفاده از دانه های خشخاش برای پوست:

آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی ضروری در دانه های خشخاش به سلامت پوست کمک می کنند. آنها به درمان التهاب و مرطوب سازی پوست کمک می کنند، همچنین پوست را تمیز می کنند و به درخشش آن میفزایند.

17. دانه خشخاش برای کمک به درمان اگزما و التهاب:

دانه های خشخاش به دلیل محتوای بالای اسید لینولینیک در درمان اگزما موثر هستند. دانه های خشخاش پس از خیساندن در آب یا شیر می توانند به همراه آب لیمو به صورت یک خمیر مورد استفاده قرار گیرند. اعمال این خمیر به درمان سوختگی ها و خارش پوست کمک می کند، همچنین التهابات پوستی را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.

خاصیت خشخاش

18. دانه خشخاش مرطوب کننده پوست:

ماسک بدست آمده حاصل از دانه خشخاش، به عنوان یک مرطوب کننده خوب و قوی عمل می کند و نرمی فوق العاده ای را به پوست می دهد. همه ی کاری که باید انجام دهید، این است که مقداری از دانه های خشخاش را در یک مخلوط کن قرار دهید و به آن شیر اضافه کنید. اگر پوست خشک دارید، می توانید عسل نیز اضافه کنید و سپس آن را روی صورت خود قرار دهید و بعد از 10 دقیقه شسشتشو دهید. انجام این کار، یک بار در هفته رطوبت مورد نیاز برای پوست شما را فراهم می کند.

19. دانه خشخاش برای کمک به پاک کردن پوست:

اسکراب دانه خشخاش می تواند به پاک کردن پوست شما کمک کند، به طوری که آن را کاملا پاک کنید. 2 قاشق چایخوری دانه خشخاش با کشک ترکیب کنید و اسکراب بدست آمده را به آرامی با حرکات دایره ای به مدت 10 دقیقه روی صورت و گردنتان ماساژ دهید، سپس صورتتان را با یک تکه پنبه پاک کنید و بطور معمول شستشو دهید ، این اسکراب به شما پوست درخشان خواهد داد.

مزایای استفاده از دانه های خشخاش برای مو:

دانه های خشخاش، منبع خوبی از اسیدهای چرب غیر اشباع و همچنین مواد معدنی مانند کلسیم، روی و منیزیم هستند که همه آنها به داشتن موهایی سالم کمک می کنند.

20. کمک به درمان شوره سر:

شوره سر یک مشکل رایج است که اگر درمان نشود،می تواند منجر به ریزش مو شود.برای درمان شوره سر، می توانید مخلوطی از دانه خشخاش خیس شده، کشک و یک قاشق چای خوری فلفل را روی پوست سر بمالید و بعد از نیم ساعت شستشو دهید. استفاده منظم از این ماسک، به طور چشمگیری میزان شوره سر را کاهش می دهد.

21. تحریک و تقویت رشد مو:

شما می توانید یک ماسک مو به روشی که در بخش سلامت نمناک خواهیم گفت تهیه کنید ؛ این ماسک تقویت کننده مو را با مخلوط کردن دانه های خشخاش خیس شده با شیر نارگیل تازه و پیاز خرد شده، آماده کنید. مخلوط را روی پوست سر خود بمالید و حدود یک ساعت بعد با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.استفاده منظم از این ماسک می تواند رشد مو را تحریک کند.

تقویت موها

22. دانه های خشخاش برای کمک به کاهش و درمان آسم:

دانه های خشخاش عامل بسیار خوبی برای کمک به سندرم آسم است بنابراین، بسیاری از افراد، از عصاره آن استفاده می کنند تا به افرادی که با مشکلات تنفسی برخورد می کنند، کمک کند. علاوه بر این، علائم آسم را کاهش می دهد.

23. دانه های خشخاش تنفس بهتر:

عصاره دانه های خشخاش نیز یک روش طبیعی برای ایجاد سیستم تنفسی بهتر است.این دانه ها برای جلوگیری از هر گونه ویروس و عفونت هایی که به سیستم تنفس حمله می کنند، موثر خواهد بود و در کل باعث تنفس بهتر خواهد شد.

24. دانه های خشخاش برای کمک به جلوگیری از سرفه:

از آنجا که دانه های خشخاش برای سیستم تنفسی مناسب هستند، درمان خوبی برای جلوگیری از سرفه نیز می باشند، همچنین سردرد ناشی از سرفه را نیز کاهش دهد ؛ علاوه بر این، خلط را کاهش می دهد.

25. دانه های خشخاش برای کمک به تسکین و کاهش التهاب:

یکی دیگر از مزایای سلامتی دانه های خشخاش، کمک به کاهش التهاب است. از درد و ورم نیز جلوگیری می کند. همچنین باعث کاهش تسکین و کاهش اثرات بیماری ها می شود.

26. دانه های خشخاش برای کمک به کاهش گلو درد:

یکی دیگر از مزایای مصرف دانه های خشخاش، کاهش اثرات گلو درد است علاوه بر این، می تواند از متورم شدن گلو نیز جلوگیری کند.

کاهش گلو درد

27. دانه خشخاش برای جلوگیری از کم خونی:

دانه های خشخاش غنی از آهن و منیزیم هستند، بنابراین، در تشکیل سلول های خونی موثر هستند علاوه بر این، یک راه خوب برای جلوگیری از کم خونی است، از جمله برای جلوگیری از سرگیجه های غیر منتظره که از این بابت رخ می دهند.

28. دانه خشخاش داشتن خواب بهتر:

دانه های خشخاش برای کمک به آرامش ذهن، خوب و مفید است بنابراین، منجر به خواب بهتر در شب خواهد شد، یک تنفس بهتر نیز می تواند به یک تجربه بهتر در خواب منجر شود.

29. دانه های خشخاش برای بهبود عملکرد ریه:

از آنجا که دانه های خشخاش برای سیسم تنفسی مناسب هستند، به بهبود ظرفیت ریه نیز کمک می کنند ؛ علاوه بر این، می تواند ریه را در افزایش سطح اکسیژن و بهبود سیستم متابولیسم بدن بهینه کند بنابراین، راه دیگری برای افزایش میزان متابولیسم بدن می باشد.

30. دانه های خشخاش برای افزایش و بهبود ظرفیت مغز:

اگر ریه در بهبود سطح اکسیژن کار کند، به بهبود اکسیژن مغز کمک خواهد کرد بنابراین، برای بهبود ظرفیت مغز نیز موثر و تاثیر گذار خواهد بود.

چندین استفاده دارویی از دانه های خشخاش وجود دارد:

بسیاری از آنها شبیه به مزایایی است که در مقاله ذکر شد، اما چند مورد دیگر از داروهای مورد استفاده ذکر نشده، عبارتند از:

 • کدئین و مورفین استخراج شده از دانه ها که در داروهای سرفه و ضد درد استفاده می شود.
 • عصاره دانه خشخاش که برای درمان بیماری های پوستی در آیورودا نیز استفاده می شود.

عوارض و اثرات جانبی دانه های خشخاش چیست؟

آلرژی:

در بعضی از مردم، دانه های خشخاش می توانند باعث آلرژی شوند.

نگهداری دانه خشخاش

استفراغ

ورم چشم

قرمزی پوست

مشکلات تنفس

مسائل مربوط به بارداری و شیردهی:

مصرف بیش از حد دانه های خشخاش در دوران بارداری یا تغذیه با شیر مادر موجب مسائل می شود و باید از آن اجتناب شود.

روش نگهداری و ذخیره سازی دانه های خشخاش:

بهترین روش برای ذخیره و نگهداری دانه های خشخاش، گذاشتن آنها در یک محل خنک، خشک و تاریک و در یک ظرف هوادهی می باشد به این طریق می توانید تا ماه از آنها استفاده کنید.

https://namnak.com/%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5-%D8%AE%D8%B4%D8%AE%D8%A7%D8%B4.p1855

طبع خشخاش در طب سنتی سرد و تر است. گیاهی است از خانواده خشخاش یا شقایقیان و علفی که ارتفاع آن به یک تا دو متر می‌رسد.

این گیاه دارای ساقه‌ای قائم، منشعب، بی‌کرک (در بعضی نمونه‌ها خشن) و برگ‌هایی متناوب به رنگ سبز غبارآلود است. برگ‌های قسمت فوقانی ساقه آن، پهنکی با بریدگی‌های نامنظم و نسبتا عمیق دارد. به علاوه پهنک برگ‌ها، دارای وضعی است که قسمتی از ساقه را فرا می‌گیرد.

گل‌های درشت و زیبای آن، در واریته‌های مختلف، به رنگ‌های متفاوت ولی بیشتر به رنگ سفید ارغوانی دیده می‌شود. میوه این گیاه کپسول، ناشکوفا و محتوای دانه‌های بسیار (تخم خشخاش) است.

میوه آن کپسول مانند است که در اثر ایجاد بریدگی روی آن ماده شیره مانندی به نام تریاک خارج می‌شود.

تریاک خام و کپسول‌های خشک آن حاوی آلکالوئیدهای سمی است و حدود ۱۲ درصد مورفین دارد. علاوه بر شیرابه (تریاک) که مصرف پزشکی دارد.

این گیاه بومی آسیای صغیر است و کشت آن در کشورهای افغانستان، ترکیه، هندوستان و چین مرسوم است.

خواص خشخاش در طب سنتی

برای این گیاه دارویی خواص زیادی ذکر شده است.
از جمله خواص خشخاش برای چاقی، برای پوست و مو و… عبارت‌اند از:

 1. با توجه به طبع خشخاش، خواب‌آور شدید، اخلاط کثیف بدن صفراوی را رقیق کننده، یک نوع مواد مخدر برای اعصاب متلاطم، ضد اسهال برای گرم مزاج‌ها است.
 2. خوردنش با عسل رافع خشونت سرفه گرم و خشک و خونی است.
 3. رفع‌کننده سوزش مثانه گرم مزاج، چاق کننده، حواس مغز را تقویت و دود آرام آن در منزل تولید خواب فراوان دارد.
 4. آهن و فسفر در دانه‌های آن نیز سلامت استخوان را حفظ می‌کنند و این دو مواد معدنی برای حفظ استخوان‌ها و عضلات ضروری هستند.
 5. دانه‌های خشخاش همچنین حاوی کلسیم و منیزیم است که فعالیت مغز را کنترل می‌کنند و در رشد نورون تاثیرگذار است. این دانه‌ها همچنین می‌توانند بی‌خوابی را درمان کنند و به بهبود و افزایش هضم کمک می‌کنند.
 6. دانه‌های خشخاش منابع غنی از فیبر نامحلول هستند که می‌توانند به هضم آسان کمک کنند. همچنین میزان دفع مدفوع را افزایش داده و از یبوست جلوگیری می‌کنند.
 7. تخم خشخاش در رفع تشنگی، تب، التهاب، یبوست و التهاب شکم موثر است.
 8. روغن دانه‌های آن در درمان سرطان به خاطر داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده موثر است.
 9. افزایش نیروی جنسی از خواص خشخاش بوده و زوج‌های سرد مزاج با این ویژگی آشنایی دارند.
 10. یکی دیگر از مزایای مصرف دانه‌های خشخاش، کاهش اثرات گلو درد است علاوه بر این، می‌تواند از متورم شدن گلو نیز جلوگیری کند.
 11. دانه‌های خشخاش می‌توانند به درمان زخم‌های دهان کمک کنند، دارای اثر خنک کننده در بدن هستند، که نقش مهمی در درمان زخم دهان دارد. مخلوطی از نارگیل خشک خرد شده، آب نبات پودر قند و دانه‌های آن تهیه کنید و برای تسکین فوری زخم دهان آن را بمکید.
 12. https://tabaye.ir/papaver-somniferum/
0
3 سال پیش توسط: زهره چراغی

 

دانه های خشخاش با خواصی شگفت انگیز

دانه های خشخاش دارای خواص و فواید بسیار فراوانی است، 

خواص خشخاش برای درمان ، سلامت و زیبایی مو

از زمان باستان تا کنون پزشکان از دانه های خشخاش برای درمان دردها و رفع برخی مشکلات جسمی استفاده و یافته های خود را در کتبی که امروزه از آن استفاده می شود ثبت می کردند ؛ این یافته ها و بررسی های امروزه خواص موجود در دانه های خشخاش را برملا کرده و باید اذعان داشت که خشخاش دارای مزایای شگفت انگیز است.

 

مهمترین مزیت دانه های خشخاش، پیشگیری از بیماری های قلبی است ؛ همچنین حاوی اسید لینولئیک که نوعی اسید چرب امگا 6 است، می باشند که برای سلامت قلب ضروری است.

 

لطفا توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد اسیدهای چرب امگا 6 می تواند به سلامت شما آسیب برساند از این رو، باید در مصرف آن تعادل را حفظ کنید.

 

-آهن و فسفر در دانه های خشخاش نیز سلامت استخوان را حفظ می کنند و این دو مواد معدنی برای حفظ استخوان ها و عضلات ضروری هستند.

 

-دانه های خشخاش همچنین حاوی کلسیم و منیزیم می باشند، که فعالیت مغز را کنترل می کنند و در رشد نورون تاثیرگذار می باشند و این دانه ها همچنین می توانند بیخوابی را درمان کنند و به بهبود و افزایش هضم کمک می کنند.

 

-این دانه ها حتی باعث افزایش میزان باروری زنان می شوند و همچنین می توانند در جلوگیری از سرطان کمک کنند ؛ البته خلاصه خواص خشخاشی که گفته شد و تمامی مواردی که در ادامه خواهیم گفت همگی باید با اجازه ی پزشک متخصص استفاده شود.

 

بررسی فواید و خواص خشخاش

لیستی از بهترین و مهم ترین مزایای سلامتی استفاده از دانه های خشخاش:

 

1. دانه های خشخاش برای بهبود باروری زنان و سلامت جنسی :

 

مطالعات نشان داده اند که شستشوی لوله های فالوپ با روغن دانه های خشخاش می تواند باروری را افزایش دهد. محققان بر این باورند که این روغن می تواند هر گونه آلودگی یا مخاط در لوله ها را از بین ببرد و شانس باروری را افزایش دهد.این روش، که هیستروسالپینگوگرافی نیز نامیده می شود، 40 درصد از زنان نابارور در گروه مورد آزمایش را به حاملگی های موفقیت آمیز رسانده اند. دانه های خشخاش همچنین می توانند سلامت جنسی را افزایش دهند، آنها حاوی لیگنان هستند، یک ترکیب شناخته شده که برای افزایش میل جنسی می باشد.

 

2. دانه های خشخاش برای بهبود و افزایش هضم:

 

دانه های خشخاش منابع غنی از فیبر نامحلول هستند، که می توانند به هضم آسان کمک کنند، همچنین میزان دفع مدفوع را افزایش داده و از یبوست جلوگیری می کنند اما همچنان در این باره تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

3. دانه های خشخاش برای کمک به درمان بی خوابی:

 

مصرف یک نوشیدنی از دانه های خشخاش سطح کورتیزول را در بدن کاهش می دهد، این امر منجر به تأثیر آرام بخشی می شود، زیرا در نهایت سطح و میزان استرس کاهش می یابد.مطالعات نشان داده اند که بعد از مصرف آن،افراد احساس خستگی کمتری هم دارند.شما همچنین می توانید چای خشخاش را قبل از رفتن به رختخواب برای لذت بردن از خواب بهتر بنوشید.همچنین می توانید مقداری از دانه های خشخاش خیس خورده را با شیر گرم مخلوط کنید و قبل از خواب بنوشید.

 

درمان بی خوابی 

 

4. دانه های خشخاش برای کمک به درمان زخم دهان:

 

اگرچه مطالعات محدودی در این زمینه وجود دارد، اما شواهد حاکی از آن است که دانه های خشخاش می توانند به درمان زخم های دهان کمک کنند، دارای اثر خنک کننده در بدن هستند، که نقش مهمی در درمان زخم دهان دارد. مخلوطی از نارگیل خشک خرد شده، آب نبات پودر قند و دانه های خشخاش تهیه کنید ، و برای تسکین فوری زخم دهان آن را بمکید.

 

5. دانه های خشخاش برای تقویت و افزایش انرژی:

 

این ویژگی از دانه ها را می توان به مقدار بالای کربوهیدرات های پیچیده اش نسبت داد - مواد مغذی آن برای بدن نیاز است و بدن برای عملکرد مناسب به انرژی نیاز دارد. دانه ها همچنین به جذب کلسیم کمک می کنند، اختلال در آن نیز می تواند منجر به خستگی شود.

 

6. دانه هاش خشخاش برای بهبود سلامت مغز:

 

مغز نیاز به مواد مغذی ضروری مانند کلسیم، آهن و مس - دارد که دانه های خشخاش در آن غنی هستند. این مواد معدنی به تنظیم انتقال دهنده های عصبی کمک و عملکرد مغز را تقویت می کنند. دانه های خشخاش همچنین ممکن است خطر اختلال شناختی را کاهش دهند با این وجود تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

 

7. دانه های خشخاش برای کمک به تقویت استخوانها:

 

دانه های خشخاش غنی از کلسیم و مس هستند و سلامت استخوان را بهبود می بخشد، و همچنین تقویت استخوان ها بافت همبند را شامل می شود.یکی دیگر از مواد معدنی که در دانه های خشخاش به وفور یافت می شود، فسفر است که همراه با کلسیم بخشی از بافت استخوانی را تشکیل می دهد و منگنز موجود در دانه خشخاش به تولید کلاژن، پروتئینی است که استخوان های شما را از آسیب شدید محافظت می کند، کمک خواهد کرد.

 

8. دانه های خشخاش برای کمک به تنظیم فشار خون:

 

اسید اولئیک موجود در دانه های خشخاش باعث کاهش فشار خون می شود و به تنظیم آن کمک می کند.

 

9. کمک به تقویت سیستم ایمنی با دانه های خشخاش:

 

زینک موجود در دانه های خشخاش می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. این دانه ها همچنین تولید سلول های ایمنی بدن را افزایش می دهند و آهن در خشخاش نیز در این زمینه کمک می کند و بی تاثیر نیست.

 

10. دانه های خشخاش برای کمک به بهبود سلامت قلب:

 

دانه های خشخاش سرشار از فیبر رژیمی هستند که به کاهش کلسترول کمک می کند و در نهایت باعث بهبود سلامت قلب می شود.همانطور که در یک مطالعه، مقدار کلسترول در یک مواد غذایی با میزان بسیاری از روغن دانه خشخاش کاهش یافت . این به سادگی ثابت می کند که اضافه کردن روغن خشخاش به رژیم غذایی شما می تواند سلامت قلب را افزایش دهد.

 

ما قبلا در بخش سلامت نمناک اشاره کردیم که دانه های خشخاش حاوی اسیدهای چرب امگا 6 هستند و چگونه استفاده از آنها برای قلب مفید است ؛ علاوه بر این، دانه ها حاوی اسید های چرب امگا 3 هستند که برای سلامتی قلب مفید است. امگا 3 مکی تواند در بدن تولید شود و از این رو باید از منابع خارجی بدست آید. یکی از این منابع عالی، دانه های خشخاش است.

 

11. دانه های خشخاش برای کمک به درمان دیابت:

 

با توجه به این که دانه های خشخاش دارای فیبر زیاد هستند، می توانند برای بیماران دیابتی نیز مفید باشند و منگنز در دانه نیز ممکن است در درمان دیابت تاثیرگذار باشد با این حال، ما بیشتر در این زمینه تحقیق می کنیم. قبل از اینکه دانه های خشخاش را برای این منظور مصرف کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

12. دانه های خشخاش برای بهبود سلامت چشم و بینایی:

 

دانه های خشخاش منبع خوبی از روی هستند، و مطالعات خاصی می گویند که این ماده معدنی می تواند به سلامت بینایی کمک کند و حتی از بیماری های جدی چشم مانند دژنراسیون ماکولا جلوگیری کند . آنتی اکسیدان ها در دانه های خشخاش نیز می توانند به چشم ها کمک کنند.

 

13. دانه های خشخاش برای جلوگیری از سرطان:

 

داروهایی که اسکاپاپین (تولید شده از مشتقات دانه های خشخاش تولید می شود) به مبارزه با تومور ها و حتی کوچک شدن سلول های سرطانی و پروستات منجر شده است.همچنین می تواند از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری کند. با توجه به مطالعات دیگری در هند، دانه های خشخاش می توانند تا حدود 78 درصد فعالیت آنزیم ضد سرطان زا را به نام گلوتاتیون S-transferase (GST) افزایش دهند. این فعالیت دانه خشخاش، به اندازه کافی توانایی درمان سرطان را دارد.

 

جلوگیری از سرطان 

 

14. دانه های خشخاش برای کمک به درمان سنگ کلیه:

 

دانه های خشخاش دارای پتاسیم هستند، یکی از مواد معدنی شناخته شده که برای حفاظت و درمان سنگ های کلیه مناسب است. افراد مبتلا به هیپوکسالورژی (دفع اکستازی ادرار بیش از حد که خطر ابتلا به سنگ کلیه اگزالات را افزایش می دهد) باید میزان دانه های خشخاش را در رژیم غذایی خود محدود کنند - به این دلیل که این دانه ها سرشار از اگزالات هستند.

 

15. دانه های خشخاش برای بهبود عملکرد تیروئید:

 

روی، یکی از مواد معدنی است که غده تیروئید برای عملکرد بهینه و مناسب به آن نیاز دارد. دانه های خشخاش می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند، زیرا غنی از روی هستند همچنین روغن دانه های خشخاش یددار شده، در نقاط مختلف جهان برای درمان کمبود ید - علت اختلال عملکرد تیروئید استفاده می شوند.

 

16. دانه های خشخاش برای دارای اثرات ضد درد:

 

از زمان های قدیم، دانه های خشخاش به عنوان یک ضد درد و یا برای کاهش درد استفاده می شده است. حتی چای خشخاش (تهیه شده با مخلوط کردن دانه ها در آب گرم) می تواند مفید باشد؛ اثرات ضد درد دانه های خشخاش بسیار قوی است.

 

مزایای استفاده از دانه های خشخاش برای پوست:

 

آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی ضروری در دانه های خشخاش به سلامت پوست کمک می کنند. آنها به درمان التهاب و مرطوب سازی پوست کمک می کنند، همچنین پوست را تمیز می کنند و به درخشش آن میفزایند.

 

17. دانه خشخاش برای کمک به درمان اگزما و التهاب:

 

دانه های خشخاش به دلیل محتوای بالای اسید لینولینیک در درمان اگزما موثر هستند. دانه های خشخاش پس از خیساندن در آب یا شیر می توانند به همراه آب لیمو به صورت یک خمیر مورد استفاده قرار گیرند. اعمال این خمیر به درمان سوختگی ها و خارش پوست کمک می کند، همچنین التهابات پوستی را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد

 

18. دانه خشخاش مرطوب کننده پوست:

 

ماسک بدست آمده حاصل از دانه خشخاش، به عنوان یک مرطوب کننده خوب و قوی عمل می کند و نرمی فوق العاده ای را به پوست می دهد. همه ی کاری که باید انجام دهید، این است که مقداری از دانه های خشخاش را در یک مخلوط کن قرار دهید و به آن شیر اضافه کنید. اگر پوست خشک دارید، می توانید عسل نیز اضافه کنید و سپس آن را روی صورت خود قرار دهید و بعد از 10 دقیقه شسشتشو دهید. انجام این کار، یک بار در هفته رطوبت مورد نیاز برای پوست شما را فراهم می کند.

 

19. دانه خشخاش برای کمک به پاک کردن پوست:

 

اسکراب دانه خشخاش می تواند به پاک کردن پوست شما کمک کند، به طوری که آن را کاملا پاک کنید. 2 قاشق چایخوری دانه خشخاش با کشک ترکیب کنید و اسکراب بدست آمده را به آرامی با حرکات دایره ای به مدت 10 دقیقه روی صورت و گردنتان ماساژ دهید، سپس صورتتان را با یک تکه پنبه پاک کنید و بطور معمول شستشو دهید ، این اسکراب به شما پوست درخشان خواهد داد.

 

مزایای استفاده از دانه های خشخاش برای مو:

 

دانه های خشخاش، منبع خوبی از اسیدهای چرب غیر اشباع و همچنین مواد معدنی مانند کلسیم، روی و منیزیم هستند که همه آنها به داشتن موهایی سالم کمک می کنند.

 

20. کمک به درمان شوره سر:

 

شوره سر یک مشکل رایج است که اگر درمان نشود،می تواند منجر به ریزش مو شود.برای درمان شوره سر، می توانید مخلوطی از دانه خشخاش خیس شده، کشک و یک قاشق چای خوری فلفل را روی پوست سر بمالید و بعد از نیم ساعت شستشو دهید. استفاده منظم از این ماسک، به طور چشمگیری میزان شوره سر را کاهش می دهد.

 

21. تحریک و تقویت رشد مو:

 

شما می توانید یک ماسک مو به روشی که در بخش سلامت نمناک خواهیم گفت تهیه کنید ؛ این ماسک تقویت کننده مو را با مخلوط کردن دانه های خشخاش خیس شده با شیر نارگیل تازه و پیاز خرد شده، آماده کنید. مخلوط را روی پوست سر خود بمالید و حدود یک ساعت بعد با یک شامپوی ملایم شستشو دهید.استفاده منظم از این ماسک می تواند رشد مو را تحریک کند.

 

تقویت موها 

 

22. دانه های خشخاش برای کمک به کاهش و درمان آسم:

 

دانه های خشخاش عامل بسیار خوبی برای کمک به سندرم آسم است بنابراین، بسیاری از افراد، از عصاره آن استفاده می کنند تا به افرادی که با مشکلات تنفسی برخورد می کنند، کمک کند. علاوه بر این، علائم آسم را کاهش می دهد.

 

23. دانه های خشخاش تنفس بهتر:

 

عصاره دانه های خشخاش نیز یک روش طبیعی برای ایجاد سیستم تنفسی بهتر است.این دانه ها برای جلوگیری از هر گونه ویروس و عفونت هایی که به سیستم تنفس حمله می کنند، موثر خواهد بود و در کل باعث تنفس بهتر خواهد شد.

 

24. دانه های خشخاش برای کمک به جلوگیری از سرفه:

 

از آنجا که دانه های خشخاش برای سیستم تنفسی مناسب هستند، درمان خوبی برای جلوگیری از سرفه نیز می باشند، همچنین سردرد ناشی از سرفه را نیز کاهش دهد ؛ علاوه بر این، خلط را کاهش می دهد.

 

25. دانه های خشخاش برای کمک به تسکین و کاهش التهاب:

 

یکی دیگر از مزایای سلامتی دانه های خشخاش، کمک به کاهش التهاب است. از درد و ورم نیز جلوگیری می کند. همچنین باعث کاهش تسکین و کاهش اثرات بیماری ها می شود.

 

26. دانه های خشخاش برای کمک به کاهش گلو درد:

 

یکی دیگر از مزایای مصرف دانه های خشخاش، کاهش اثرات گلو درد است علاوه بر این، می تواند از متورم شدن گلو نیز جلوگیری کند.

 

کاهش گلو درد

 

27. دانه خشخاش برای جلوگیری از کم خونی:

 

دانه های خشخاش غنی از آهن و منیزیم هستند، بنابراین، در تشکیل سلول های خونی موثر هستند علاوه بر این، یک راه خوب برای جلوگیری از کم خونی است، از جمله برای جلوگیری از سرگیجه های غیر منتظره که از این بابت رخ می دهند.

 

28. دانه خشخاش داشتن خواب بهتر:

 

دانه های خشخاش برای کمک به آرامش ذهن، خوب و مفید است بنابراین، منجر به خواب بهتر در شب خواهد شد، یک تنفس بهتر نیز می تواند به یک تجربه بهتر در خواب منجر شود.

 

29. دانه های خشخاش برای بهبود عملکرد ریه:

 

از آنجا که دانه های خشخاش برای سیسم تنفسی مناسب هستند، به بهبود ظرفیت ریه نیز کمک می کنند ؛ علاوه بر این، می تواند ریه را در افزایش سطح اکسیژن و بهبود سیستم متابولیسم بدن بهینه کند بنابراین، راه دیگری برای افزایش میزان متابولیسم بدن می باشد.

 

30. دانه های خشخاش برای افزایش و بهبود ظرفیت مغز:

اگر ریه در بهبود سطح اکسیژن کار کند، به بهبود اکسیژن مغز کمک خواهد کرد بنابراین، برای بهبود ظرفیت مغز نیز موثر و تاثیر گذار خواهد بود.

 

چندین استفاده دارویی از دانه های خشخاش وجود دارد:

 

بسیاری از آنها شبیه به مزایایی است که در مقاله ذکر شد، اما چند مورد دیگر از داروهای مورد استفاده ذکر نشده، عبارتند از:

 

کدئین و مورفین استخراج شده از دانه ها که در داروهای سرفه و ضد درد استفاده می شود.

عصاره دانه خشخاش که برای درمان بیماری های پوستی در آیورودا نیز استفاده می شود.

0
3 سال پیش توسط: مینا سلطانی

 

خواص خشخاش برای درمان ، سلامت و زیبایی مو

از زمان باستان تا کنون پزشکان از دانه های خشخاش برای درمان دردها و رفع برخی مشکلات جسمی استفاده و یافته های خود را در کتبی که امروزه از آن استفاده می شود ثبت می کردند ؛ این یافته ها و بررسی های امروزه خواص موجود در دانه های خشخاش را برملا کرده و باید اذعان داشت که خشخاش دارای مزایای شگفت انگیز است.

 

مهمترین مزیت دانه های خشخاش، پیشگیری از بیماری های قلبی است ؛ همچنین حاوی اسید لینولئیک که نوعی اسید چرب امگا 6 است، می باشند که برای سلامت قلب ضروری است.

لطفا توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد اسیدهای چرب امگا 6 می تواند به سلامت شما آسیب برساند از این رو، باید در مصرف آن تعادل را حفظ کنید.

-آهن و فسفر در دانه های خشخاش نیز سلامت استخوان را حفظ می کنند و این دو مواد معدنی برای حفظ استخوان ها و عضلات ضروری هستند.

-دانه های خشخاش همچنین حاوی کلسیم و منیزیممی باشند، که فعالیت مغز را کنترل می کنند و در رشد نورون تاثیرگذار می باشند و این دانه ها همچنین می توانند بیخوابی را درمان کنند و به بهبود و افزایش هضم کمک می کنند.

-این دانه ها حتی باعث افزایش میزان باروری زنان می شوند و همچنین می توانند در جلوگیری از سرطان کمک کنند ؛ البته خلاصه خواص خشخاشی که گفته شد و تمامی مواردی که در ادامه خواهیم گفت همگی باید با اجازه ی پزشک متخصص استفاده شود.

بررسی فواید و خواص خشخاش

لیستی از بهترین و مهم ترین مزایای سلامتی استفاده از دانه های خشخاش:

1. دانه های خشخاش برای بهبود باروری زنان و سلامت جنسی :

مطالعات نشان داده اند که شستشوی لوله های فالوپ با روغن دانه های خشخاش می تواند باروری را افزایش دهد. محققان بر این باورند که این روغن می تواند هر گونه آلودگی یا مخاط در لوله ها را از بین ببرد و شانس باروری را افزایش دهد.این روش، که هیستروسالپینگوگرافی نیز نامیده می شود، 40 درصد از زنان نابارور در گروه مورد آزمایش را به حاملگی های موفقیت آمیز رسانده اند. دانه های خشخاش همچنین می توانند سلامت جنسی را افزایش دهند، آنها حاوی لیگنان هستند، یک ترکیب شناخته شده که برای افزایش میل جنسی می باشد.

2. دانه های خشخاش برای بهبود و افزایش هضم:

دانه های خشخاش منابع غنی از فیبر نامحلول هستند، که می توانند به هضم آسان کمک کنند، همچنین میزان دفع مدفوع را افزایش داده و ازیبوست جلوگیری می کنند اما همچنان در این باره تحقیقات بیشتری نیاز است.

3. دانه های خشخاش برای کمک به درمان بی خوابی:

مصرف یک نوشیدنی از دانه های خشخاش سطح کورتیزول را در بدن کاهش می دهد، این امر منجر به تأثیر آرام بخشی می شود، زیرا در نهایت سطح و میزان استرس کاهش می یابد.مطالعات نشان داده اند که بعد از مصرف آن،افراد احساس خستگی کمتری هم دارند.شما همچنین می توانید چای خشخاش را قبل از رفتن به رختخواب برای لذت بردن از خواب بهتر بنوشید.همچنین می توانید مقداری از دانه های خشخاش خیس خورده را با شیر گرم مخلوط کنید و قبل از خواب بنوشید.

4. دانه های خشخاش برای کمک به درمان زخم دهان:

اگرچه مطالعات محدودی در این زمینه وجود دارد، اما شواهد حاکی از آن است که دانه های خشخاش می توانند به درمان زخم های دهان کمک کنند، دارای اثر خنک کننده در بدن هستند، که نقش مهمی دردرمان زخم دهان دارد. مخلوطی از نارگیل خشک خرد شده، آب نبات پودر قند و دانه های خشخاش تهیه کنید ، و برای تسکین فوری زخم دهان آن را بمکید.

5. دانه های خشخاش برای تقویت و افزایش انرژی:

این ویژگی از دانه ها را می توان به مقدار بالای کربوهیدرات های پیچیده اش نسبت داد - مواد مغذی آن برای بدن نیاز است و بدن برای عملکرد مناسب به انرژی نیاز دارد. دانه ها همچنین به جذب کلسیمکمک می کنند، اختلال در آن نیز می تواند منجر به خستگی شود.

6. دانه هاش خشخاش برای بهبود سلامت مغز:

مغز نیاز به مواد مغذی ضروری مانند کلسیم، آهن و مس - دارد که دانه های خشخاش در آن غنی هستند. این مواد معدنی به تنظیم انتقال دهنده های عصبی کمک و عملکرد مغز را تقویت می کنند. دانه های خشخاش همچنین ممکن است خطر اختلال شناختی را کاهش دهند با این وجود تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

7. دانه های خشخاش برای کمک به تقویت استخوانها:

دانه های خشخاش غنی از کلسیم و مس هستند و سلامت استخوان را بهبود می بخشد، و همچنین تقویت استخوان ها بافت همبند را شامل می شود.یکی دیگر از مواد معدنی که در دانه های خشخاش به وفور یافت می شود، فسفر است که همراه با کلسیم بخشی از بافت استخوانی را تشکیل می دهد و منگنز موجود در دانه خشخاش به تولیدکلاژن، پروتئینی است که استخوان های شما را از آسیب شدید محافظت می کند، کمک خواهد کرد.

8. دانه های خشخاش برای کمک به تنظیم فشار خون:

اسید اولئیک موجود در دانه های خشخاش باعث کاهش فشار خون می شود و به تنظیم آن کمک می کند.

9. کمک به تقویت سیستم ایمنی با دانه های خشخاش:

زینک موجود در دانه های خشخاش می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. این دانه ها همچنین تولید سلول های ایمنی بدن را افزایش می دهند و آهن در خشخاش نیز در این زمینه کمک می کند و بی تاثیر نیست.

10. دانه های خشخاش برای کمک به بهبود سلامت قلب:

دانه های خشخاش سرشار از فیبر رژیمی هستند که به کاهش کلسترول کمک می کند و در نهایت باعث بهبود سلامت قلب می شود.همانطور که در یک مطالعه، مقدار کلسترول در یک مواد غذایی با میزان بسیاری از روغن دانه خشخاش کاهش یافت . این به سادگی ثابت می کند که اضافه کردن روغن خشخاش به رژیم غذایی شما می تواند سلامت قلب را افزایش دهد.

ما قبلا در بخش سلامت نمناک اشاره کردیم که دانه های خشخاش حاوی اسیدهای چرب امگا 6 هستند و چگونه استفاده از آنها برای قلب مفید است ؛ علاوه بر این، دانه ها حاوی اسید های چرب امگا 3 هستند که برای سلامتی قلب مفید است. امگا 3 مکی تواند در بدن تولید شود و از این رو باید از منابع خارجی بدست آید. یکی از این منابع عالی، دانه های خشخاش است.

11. دانه های خشخاش برای کمک به درمان دیابت:

با توجه به این که دانه های خشخاش دارای فیبر زیاد هستند، می توانند برای بیماران دیابتی نیز مفید باشند و منگنز در دانه نیز ممکن است در درمان دیابت تاثیرگذار باشد با این حال، ما بیشتر در این زمینه تحقیق می کنیم. قبل از اینکه دانه های خشخاش را برای این منظور مصرف کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

12. دانه های خشخاش برای بهبود سلامت چشم و بینایی:

دانه های خشخاش منبع خوبی از روی هستند، و مطالعات خاصی می گویند که این ماده معدنی می تواند به سلامت بینایی کمک کند و حتی از بیماری های جدی چشم مانند دژنراسیون ماکولا جلوگیری کند . آنتی اکسیدان ها در دانه های خشخاش نیز می توانند به چشم ها کمک کنند.

13. دانه های خشخاش برای جلوگیری از سرطان:

داروهایی که اسکاپاپین (تولید شده از مشتقات دانه های خشخاش تولید می شود) به مبارزه با تومور ها و حتی کوچک شدن سلول های سرطانی و پروستاتمنجر شده است.همچنین می تواند از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری کند. با توجه به مطالعات دیگری در هند، دانه های خشخاش می توانند تا حدود 78 درصد فعالیت آنزیم ضد سرطان زا را به نام گلوتاتیون S-transferase (GST) افزایش دهند. این فعالیت دانه خشخاش، به اندازه کافی توانایی درمان سرطان را دارد.

جلوگیری از سرطان

14. دانه های خشخاش برای کمک به درمان سنگ کلیه:

دانه های خشخاش دارای پتاسیم هستند، یکی از مواد معدنی شناخته شده که برای حفاظت و درمان سنگ های کلیه مناسب است. افراد مبتلا به هیپوکسالورژی (دفع اکستازی ادرار بیش از حد که خطر ابتلا به سنگ کلیه اگزالات را افزایش می دهد) باید میزان دانه های خشخاش را در رژیم غذایی خود محدود کنند - به این دلیل که این دانه ها سرشار از اگزالات هستند.

15. دانه های خشخاش برای بهبود عملکرد تیروئید:

روی، یکی از مواد معدنی است که غده تیروئید برای عملکرد بهینه و مناسب به آن نیاز دارد. دانه های خشخاش می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند، زیرا غنی از روی هستند همچنین روغن دانه های خشخاش یددار شده، در نقاط مختلف جهان برای درمان کمبود ید - علت اختلال عملکرد تیروئید استفاده می شوند.

16. دانه های خشخاش برای دارای اثرات ضد درد:

از زمان های قدیم، دانه های خشخاش به عنوان یک ضد درد و یا برای کاهش درد استفاده می شده است. حتی چای خشخاش (تهیه شده با مخلوط کردن دانه ها در آب گرم) می تواند مفید باشد؛ اثرات ضد درد دانه های خشخاش بسیار قوی است.

مزایای استفاده از دانه های خشخاش برای پوست:

آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی ضروری در دانه های خشخاش به سلامت پوست کمک می کنند. آنها به درمان التهاب و مرطوب سازی پوست کمک می کنند، همچنین پوست را تمیز می کنند و به درخشش آن میفزایند.

17. دانه خشخاش برای کمک به درمان اگزما و التهاب:

دانه های خشخاش به دلیل محتوای بالای اسید لینولینیک در درمان اگزما موثر هستند. دانه های خشخاش پس از خیساندن در آب یا شیر می توانند به همراه آب لیمو به صورت یک خمیر مورد استفاده قرار گیرند. اعمال این خمیر به درمان سوختگی ها وخارش پوست کمک می کند، همچنین التهابات پوستی را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.

خاصیت خشخاش

18. دانه خشخاش مرطوب کننده پوست:

ماسک بدست آمده حاصل از دانه خشخاش، به عنوان یک مرطوب کننده خوب و قوی عمل می کند و نرمی فوق العاده ای را به پوست می دهد. همه ی کاری که باید انجام دهید، این است که مقداری از دانه های خشخاش را در یک مخلوط کن قرار دهید و به آن شیر اضافه کنید. اگر پوست خشک دارید، می توانیدعسل نیز اضافه کنید و سپس آن را روی صورت خود قرار دهید و بعد از 10 دقیقه شسشتشو دهید. انجام این کار، یک بار در هفته رطوبت مورد نیاز برای پوست شما را فراهم می کند.

https://namnak.com/%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5-%D8%AE%D8%B4%D8%AE%D8%A7%D8%B4.p1855

loader

لطفا شکیبا باشید ...