0

نتورک پلاس چیست؟

نتورک پلاس اموزش نتورک پلاس نتورک پلاس چیه مدرک نتورک پلاس چیستی نتورک پلاس مهندسی شبکه و نتورک پلاس
ثبت شده 3 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/11

می خواهم وارد حیطه مهندسی شبکه بشوم لطفاً به من بگید که نتورک پلاس چیه و چه کاربردی دارد

نتورک پلاس چیست؟

1 جواب

0
3 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

نتورک پلاس چیست؟

نتورک پلاس چیست؟

آیا تا به حال به شرکت در دوره نتورک پلاس به عنوان یکی از دوره های مقدماتی آموزش شبکه فکر کرده اید؟ مسیرهای بسیاری برای تبدیل شدن به یک مهندس شبکه وجود دارد،  بطوریکه در زمان انجام تحقیقات برای انتخاب مسیر شغلی خود برای ورود به حوزه شبکه، احتمالاً از بین مدارک موجود در حوزه آیتی، نام مدرک نتورک پلاس (CompTIA Network+) بیش از همه برای شما آشنا باشد. اگر تا به حال این مدرک را کسب نکرده اید و یا قصد دارید تا به تازگی در دوره های آموزش شبکه شرکت کنید، احتمالاً سؤالاتی برایتان در زمینه کسب مدرک نتورک پلاس پیش آمده است.

ما قصد داریم تا در این مقاله آموزشی پاسخ های مربوط به رایج ترین سوالات در زمینه اخذ مدرک نتوک پلاس را در ذیل مورد بررسی قرار می دهیم.

 

CompTIA چیست؟

CompTIA کوتاه شده عبارت Computing Technology Industry Association به معنای انجمن یا اتحادیه صنایع فناوری های رایانه ای است. این مرکز که یک موسسه غیر انتفاعی می باشد در زمینه ارائه مدارک مقدماتی شبکه که مورد قبول اکثر تولید کنندگان تجهیزات آیتی می باشد فعالیت می کند. مدارک موسسه CompTIA مانند مدارک A+ ، Network+ و  Security+ ، بیشتر زمینه های آیتی را پوشش داده و اثبات کننده توانایی شما در داشتن اطلاعات پایه ای برای مشاغل IT به حساب می آید.

نتورک پلاس چیست؟

مدرک نتورک پلاس (Network+) و در واقع تمامی مدارک CompTIA همگی مدارکی vendor-neutral  هستند. اما مفهوم این عبارت چیست؟ vendor-neutral  به عمومی بودن این مدرک در حوزه شبکه و وابسته نبودن آن به یک تولید کننده خاص اشاره دارد. برای درک بهتر این مطلب کافیست تا به عنوان مثال مدارک و دوره های سیسکو را در نظر بگیرید، این مدارک با هدف استفاده از تکنولوژی ها و محصولات سیسکو پایه ریزی شده اند. این موضوع عینا در رابطه با مایکروسافت و دوره های آن نیز صادق است و محوریت کلیه این دوره ها و مدارک نیز، محصولات مایکروسافت است. این ویژگی موجب شده است تا به اذعان بسیاری از شرکت های تولید کننده تجهیزات شبکه همچون سیسکو و مایکروسافت، دوره نتورک پلاس شروع بسیار مناسبی برای آموزش دوره های شبکه به شمار رود. سرفصل های نتورک پلاس متشکل از موضوعات و مفاهیمی مقدماتی است که موجب می شود تا شما دانش و مهارت های لازم به منظور طراحی، پیکربندی، مدیریت و عیب یابی انواع مختلف شبکه های کابلی و وایرلس را کسب نمائید.

مقدمانی بودن مدرک شناخته شده Network+ یا Net+ حاوی این پیغام است که شما با شرکت در این دوره تنها با اصول ابتدایی مربوط به شبکه آشنا خواهید شد. این اطلاعات در ادامه مسیر کاری شما در حوزه شبکه به شما کمک خواهد نمود تا با علایق خود در این زمینه بیشتر آشنا شده و تصویر بهتری از آینده کاری خود در حوزه شبکه داشته باشید.

 

چرا آموزش نتورک پلاس؟

این یک حقیقت غیر قابل انکار است که شما برای ورود در هر رشته و تخصصی ابتدا می بایست با مقدمات مربوط به آن آشنا شوید. رشته شبکه های کامپیوتری نیز از این قانون مستثنی نیست و فعالیت در آن مستلزم بهره مندی از دانشی مقدماتی مربوط به آن است. اگر به تازگی با دوره نتورک پلاس و مدرک آن آشنا شده اید در ابتدا با این واقعیت روبرو شوید که قرار نیست تا شما در پایان این دوره به درآمد و جایگاه شغلی بسیار بالایی دست پیدا کنید. در واقع آموزش نتورک پلاس مقدمه ای برای کسب مدارک ارزشمندی خواهد بود که در ادامه مسیر به مجموعه مهارت های IT شما اعتبار می بخشند، بطوریکه می توان به برخی از مزایای  بسیار ملموس اخذ این مدرک مانند افزایش حقوق، کسب توانایی و شایستگی لازم  برای ارتقاء علمی و شغلی اشاره نمود. براساس  برآوردهای انجام شده از منابع معتبر آیتی ، متوسط حقوق و دستمزد متوسط برای متخصصان Net+ در خارج از کشور حدود 107،143 دلار تخمین زده می شود. شاید برای شما قدری عجیب باشد اما این مدرک به همراه دیگر مدرک مقدماتی این موسسه یعنی مدرک Security+ جزو 15 مدرک پردرآمد سال 2019 میلادی شناخته شده است. فراموش نکنید این میزان درآمد در ایران قطعا متفاوت خواهد بود و از پارامترهای دیگری پیروی می کند. از شما دعوت میکنیم تا برای آشنایی بهتر با بازار کار و درآمد مدرک نتورک پلاس در ایران، ویدئو تکمیلی یکی از اساتید با تجربه ارژنگ در این حوزه را مشاهده کنید:

آیا برای یادگیری نتورک پلاس نیاز به شرکت در دوره وجود دارد؟

قطعا پاسخ به این سوال برای تمامی افرادی که هر یک دارای روحیات و شرایط متفاوتی هستند یکسان نیست. مرسوم ترین راه  فراگیری نتورک پلاس، شرکت در دوره های حضوری نتورک پلاس می باشد. به صورت خلاصه اگر قبلاً در زمینه شبکه فعالیت نداشته اید و حتی تفاوت بین کابل RD45 و RD11 یا RJ با RD را نمی دانید، اینجاست که نیاز به شرکت در دوره نتورک پلاس برای شما الزامی می باشد. شرکت در این دوره ها در هدایت درست فراگیران برای کسب مهارت ها و دانش های مورد نیاز به بهترین شیوه (شامل ارائه فعالیت های خاص که مجموعه مهارت های فراگیران را افزایش می دهد) موثر می باشد.

با همه این تفاسیر اما آموزش حضوری نتورک پلاس تنها یکی از چند انتخاب شما برای این کار می باشد. حتما در میان شما افرادی هستند که با مطالعه از روی کتاب نتورک پلاس یا حتی جزوه یا پاورپوینت های نتورک پلاس قادرند تا به آسانی این دوره را فرا بگیرند. فراموش نکنید که امروزه با توجه به گسترش اینترنت و آموزش های آنلاین، شرکت در دوره آنلاین نتورک پلاس هم جزو انتخاب های شما خواهد بود.

اما آیا برای دریافت مدرک بین المللی نتورک پلاس نیز این توضیحات صدق می کند؟ به وضوح مشخص است که تجربه عملی هیچگونه سنخیتی با امتحانات مربوط به مدرک های IT  ندارد، بدین مفهوم که متخصصان IT بسیاری وجود دارند که با سالها تجربه در این حوزه حتی قادر به قبولی در امتحانات سطح مقدماتی (entry-level) مدرک های آیتی نبوده در صورتیکه در نقطه مقابل افرادی تنها با تجربه شرکت در کلاس های آمادگی آزمون مورد نظر موفق به اخذ مدرک مورد نظر می گردند. مطالعه کتاب های راهنما  (guide book)و بررسی سوالات آنلاین مرتبط با حوزه امتحانی ، فعالیت کاری در حوزه شبکه و همچنین شرکت در دوره های آمادگی آزمون به منظور برنامه ریزی بهتر برای موفقیت در امتحان بسیار مفید و کمک کننده است.

 

هزینه دوره Network+

اگر نیم نگاهی به تقویم دوره نتورک پلاس در آموزشگاه های مختلف کشور داشته باشید متوجه این موضوع خواهید شد که  در مقایسه با سایر دوره های تخصصی شبکه، هزینه دوره Network+ بسیار متفاوت بوده و جزو ارزان ترین دوره های آموزش شبکه به حساب می آید. هزینه شرکت در دوره نتورک پلاس 30 ساعته در بیشتر آموزشگاه های کشور زیر 500 هزار تومان است که گاها در بسیاری از جشنواره های مختلف تا 30% این قیمت و یا حتی در قالب دوره رایگان نتورک پلاس عرضه می شود.

 

آزمون مدرک نتورک پلاس

چنانچه شما قصد دارید تا از  مدرک نتورک پلاس خود در جهت مهاجرت و یا خروج از کشور استفاده کنید نیازمند این خواهید بود تا علاوه بر شرکت در دوره های داخل کشور، درآزمون بین المللی نتورک پلاس نیز شرکت کنید. آزمون این مدرک در دو نسخه با نام های CompTIA Network + N10-006  و N10-007  عرضه می شود. نسخه N10-006 در تاریخ February 2015 عرضه شده و نسخه N10-007 جدیدترین نسخه از مدرک نتورک پلاس می باشد که در تاریخ March 2018 عرضه و جایگزین ورژن قبلی شده است. لازم به ذکر است بنا به اعلام کامپتیا ورژن N10-006 برای زبان انگلیسی در تاریخ  31/08/2018 و برای سایر زبان ها در تاریخ 31/01/2019 منسوخ شده است.

 

هزینه آزمون مدرک نتورک پلاس و شرایط آزمون

قیمت آزمون با توجه به محل برگزاری آزمون متفاوت است. به عنوان مثال در ایالات متحده آمریکا، هزینه این آزمون 319 دلار است. آزمون شامل 90 سوال (ترکیبی از فعالیت های عملی (شبیه سازهای شبکه) و سوالات چند گزینه ای) و شرط قبولی در امتحان کسب حداقل 720 امتیاز از 900 امتیاز در مدت زمان 90 دقیقه می باشد. امتحان از دشواری بالایی برخوردار نبوده اما نیاز به مطالعه و تمرین دارد.

کتاب Network+

کتاب رسمی معرفی شده توسط کامپیتا برای علاقه مندان ورود به حوزه شبکه CompTIA Network+ Study Guide: Exam N10-007 نام دارد که نسخه اصلی آن را می توانید به دو شکل چاپ شده و یا الکترونیکی از فروشگاه های اینترنتی معتبر نظیر آمازون تهیه کنید.

کتاب نتورک پلاس فارسی

اما شما برای شروع و آشنایی با نتورک پلاس می توانید از منابع فارسی نیز بهره بگیرید. یکی از این منابع کتاب فارسی نتورک پلاس موسسه ارژنگ می باشد که به تازگی منتشر شده است. این کتاب جامع و کاربردی طی 18 فصل پس از پرداختن به مفاهیم اولیه­ شبکه، در ادامه شما را قدم به قدم با بخش ها و مفاهیم پیشرفته تر شبکه آشنا خواهد ساخت. برای خرید این کتاب با تخفیف ویژه به بخش فروشگاه و انتشارات مراجعه نمائید.

کتاب نتورک پلاس فارسی

کلام آخر در مورد نتورک پلاس

انتخاب حرفه و شغلی جدید همواره چالش برانگیز بوده است، بهترین راه مدیریت این چالش ها توجه به سلایق و روحیات فرد می باشد. با این حال شناخت و پی بردن به مهارت ها فردی برای هر شخص کار ساده ای نیست و تنها طی تجربه و آزمودن توانایی های فرد محقق می شود. دوره نتورک پلاس و دیگر مدارک مقدماتی هم با همین هدف طراحی شده اند که بتوانند شما را در مسیری تصمیم گیری هر چه بهتر برای آینده شغلی تان یاری کنند. کوتاه بودن دوره هایی این چنینی به شما کمک خواهد نمود تا ریسک سنجیدن علایق خود در حرفه های مختلف را تا حد امکان پایین آورده و با چشمانی باز انتخاب بهتری داشته باشید.

https://arjang.ac.ir/blog/%D9%86%D8%AA%D9%88%D8%B1%DA%A9-%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F

loader

لطفا شکیبا باشید ...