0

طرز تهیه گراتن پاستا؟

طرز تهیه گراتن پاستا انواع پاستا گراتن پاستا پنیر پاستا آموزش پاستا آماده سازی پاستا
ثبت شده 2 سال پیش توسط پریسا قلی زاده ویرایش شده در 1400/3/15

گراتن پاستا یکی از غذاهای خوشمزه و پر طرفدار بین المللی است که با مواد متنوعی پخته می شود

طرز تهیه گراتن پاستا؟

1 جواب

0
2 سال پیش توسط: fsddff766

طرز تهیه انواع گراتن

گراتن چیست ؟ گراتن یک غذای فرانسوی است که در ظرف های مخصوصی که دیواره ی کوتاهی دارد تهیه می شود.در ترکیبات این غذااز گوشت وسبزیجات وپنیر پیتزا ونان استفاده میکنند .واژه گراتن در زبان فرانسوی یعنی رنده شده ودر این غذا به پنیر رنده شده وخرده های نان اشاره دارد .

انواع گراتن عبارتند از

گراتن سیب زمینی ،گراتن مرغ ،گراتن کدو سبز ،گراتن کدو حلوایی ،گراتن بادمجان ،گراتن گل کلم ،گراتن سوسیس وسیب زمینی ،گراتن اسفناج، گراتن پاستا ،گراتن گوشت ،گراتن سیب زمینی با سس بشامل و.... که در ادامه مطلب دستور تهیه آنها را از نظر خواهیم گذراند با ما همراه باشید :

طرز تهیه گراتن پاستا

 

گراتن

مواد لازم برای تهیه گراتن:

سینه مرغ چرخ شده یک پیمانه --- ماکارونی شکل دار (یک بسته )

فلفل دلمه ای (دو عدد)--- پیاز بزرگ (یک عدد )

قارچ (پنج عدد) --- پنیر پیتزا (به مقدار لازم )

سس بشامل (به میزان لازم ) مواد لازم جهت تهیه سس بشامل (آرد :دو قاشق ، شیر ولرم :دو لیوان

کره:50 گرم )

ابتدا ظرفی را با مقدار مناسب آب به دمای جوش رسانده سپس پاستا را با مقداری نمک در آب ریخته بگذارید نرم شود وکمی بپزد بعد آبکش کرده کنار بگذارید .مرحله بعد قارچ را با کمی آبلیموومقداری روغن تفت دهید.

تا زمانی که آب قارچ بخار شود .قارچ را هم کنار گذاشته فلفل دلمه ای را هم کمی تفت داده وروی قارچ بریزید حال نوبت پیاز خرد شده است تا با مرغ وکمی نمک و فلفل ،ادویه تفت دهید بگذارید تا مدتی پخته شود .

آرد را در ظرفی با کره خوب تفت دهید سپس شیر گرم را آرام آرام اضافه کرده ومرتب هم بزنید کمی نمک وفلفل هم افزوده غلیظ که شد از روی حرارت بردارید .

ظرف مناسبی را با کمی روغن چرب کرده مقداری سس بشامل ریخته سپس پاستا را در آن ریخته سطحش را صاف کنید از مخلوط مرغ و قارچ د وفلفل دلمه ای بریزید کمی دیگر سس بشامل افزوده پنیررا هم اضافه کنید.

در قرار دهید تا زمانی که روی گراتن طلایی رنگ شود.بعد با کمی جعفری خرد شده تزیین کرده وسپس سرو کنید. (نوش جان)

طرز تهیه گراتن مرغ

گراتن

گراتن

مواد لازم :

پنیر پیتزای رنده شده به مقدار لازم --- سس سفید سه پیمانه --- کره دو قالب 50 گرمی --- مرغ یک عدد

نمک و فلفل سیاه به میزان لازم--- یک بسته ماکارونی نواری

دستور پخت گراتن مرغ بدین شرح است، مرغ راتمیز کرده وپوست آن را جدا کنید تکه تکه کرده با مقداری پیاز ونمک وفلفل سیاه بگذارید بپزد.

ماکارونی را پخته و آبکش کرده کنار بگذارید .مرغ کاملا پخته شده را از روی حرارت بردارید استخوانهای مرغ را بیرون آورده وبه قطعات کوچک خرد کنید.

سپس مرغ خرد شده را به آب مرغ اضافه کرده بگذارید کمی دیگر روی شعله گاز باقی بماند تا کاملاغلیظ شود .ظرف مورد نظر را کمی چرب کرده

سپس مقداری سس سفید در آن ریخته بعد مقداری ماکارونی را اضافه کنید روی ماکارونی را با پنیر بپوشانید

کمی از گوشت مرغ بریزید دوباره سس سفید افزوده سپس ماکارونی وپنیر این کار را تا جایی که مواد تمام شود ادامه دهید فقط لازم به ذکر است

که لایه آخر حتما باید پنیر پیتزا باشد .ظرف گراتن را در فر از قبل گرم شده گذاشته وتا زمانی که روی گراتن طلایی شود فرصت دهید.

گراتن مرغ شما آماده سرو است . (نکته :منظور از سس سفید در تهیه این غذای خوشمزه سس بشامل است. که طرز تهیه آن را در دستورپخت گراتن پاستا از نظر گذراندیم .)

طرز تهیه گراتن کدو سبز

گراتن

گراتن

مواد لازم برا تهیه گراتن کدو سبز:

کدو سبز: سه عدد

شیر یک: پیمانه

آرد گندم: دو قاشق غذا خوری سر خالی

پنیر پیتزا :به میزان لازم

کره 20 گرم

نمک وفلفل به مقدار کافی

ابتدا کدو را بدون پوست گرفتن حلقه حلقه کنید .بعد کدورا در مقدار کمی آب در ظرف در داری بگذارید کمی پخته شود سپس آرد را با کمی کره در ظرفی تفت داده شیر را به آهستگی به آرد افزوده نمک وفلفل هم اضافه کنید تا زمانی که سس سفید غلیظ شود .

در مرحله بعد ظرف مناسب گراتن را کمی چرب کرده مقدار از سس سفید بریزید بعد کدوی پخته را هم افزوده با پنیر پیتزا روی آن را بپوشانید

دوباره سس سفید بریزید سپس کدو و بعد پنیر این کار را ادامه دهید تا مواد تمام شود در آخر روی گراتن را با پنیر پیتزا بپوشانید

در فر از قبل گرم شده قرار داده تا پنیر ذوب شده و طلایی رنگ شود گراتن کدوی سبز شما حاضر است با همان ظرف سرو کنید .

گراتن سوسیس وسیب زمینی

گراتن سوسیس و سیب زمینی

گراتن سوسیس و سیب زمینی

مواد لازم برای گراتن سوسیس و سیب زمینی:

سیب زمینی سه پیمانه

سوسیس نیم کیلو

کره دو قاشق سوپ خوری

تخم مرغ 6 عدد

پنیر چدار300 گرم

پنیر کاتیج 500 گرم

سیر له شده دو حبه

پیاز رنده شده یک عدد بزرگ

فلفل دلمه ای خرد شده دو قاشق غذا خوری

فر را روشن کرده تا گرم شود .سوسیس را حلقه حلقه کرده با مقدار کمی روغن سرخ کنید .سپس سیب زمینی را رنده کرده ،کره را در دمای محیط بگذارید تا نرم شود وبه سیب زمینی بیافزایید مخلوط کرده یک ظرف مناسب را کمی چرب کرده سیب زمینی رنده شده را کف قالب ریخته وسطحش راصاف کنید

در کاسه ای مناسب سوسیس سرخ شده را با پنیر کاتیج وتخم مرغ ها،پنیر چدار وپیاز رنده شده مخلوط کرده مخلوط را روی سیب زمینی رنده شده ریخته ودر فر گذاشته تا پخته شود .میتوانید پس از اتمام پخت با مقداری سس تند سرو کنید .

طرز تهیه گراتن کدو حلوایی

گراتن کدو حلوایی

گراتن کدو حلوایی

طرز تهیه گراتن کدو حلوایی:

کدو حلوایی یک کیلو نیم ----- پودر سوخاری نصف لیوان

سیر خرد شده4 حبه ------ پنیر پامزان به مقدار لازم

جعفری خرد شده دو قاشق سوپ خوری ----- کره نصف پیمانه

نمک وفلفل به مقدار لازم

کدو حلوایی را پوست گرفته خرد کنید ودر ظرف مناسب فر که از قبل چرب شده بچینید .سیر خرد شده را با مقداری از کره سرخ کنید کنار بگذارید آرد سوخاری را با بقیه کره ونصف سیر داغ ،مقدار نصف لیوان پنیر پارمزان مخلوط کنید سپس بقیه سیر سرخ شده را به کدو حلوایی اضافه کنید .مخلوط

آردسوخاری را با نمک وفلفل به مقدارمناسب را روی کدو حلوایی بریزید ودر فر قرار داده نیم ساعت فرصت دهید تا بپزد پس از پخته شدن کدو حلوایی در آخر چند دقیقه گریل فر را هم روشن کرده تا روی گراتن کدو حلوایی طلایی رنگ شود با مقداری برگ گشنیز تازه سرو کنید.

طرز تهیه گراتن بادمجان

گراتن بادمجان

گراتن بادمجان

مواد لازم برای گراتن بادمجان:

گوشت چرخ شده : 300 گرم
پیاز : یک عدد
قارچ :چهار عدد
بادمجان :دو عدد
سیر : دوحبه بزرگ
پنیر پیتزا : به مقدار لازم ---- رب گوجه فرنگی : دو قاشق غذاخوری
نمک , فلفل سیاه , اویشن , زردچوبه : به میزان لازم
سس سفید(بشامل)

سس سفید را به این رویه حاضر کنید (آرد را با مقداری کره تفت دهید بعد شیر گرم را آهسته آهسته اضافه کرده نمک وفلفل را هم بیافزایید سپس هم بزنید تا غلیظ شود کنار بگذارید)

در آغاز کار بادمجانها را به صورت راه راه پوست گرفته بعد حلقه حلقه خرد کنید .به مقدارمناسب نمک زده کنار بگذارید .پس از گذشت نیم ساعت بادمجان ها را شسته ودر روغن سرخ کرده ،سپس پیاز خرد شده را سرخ کنید وگوشت چرخکرده رابا مقداری نمک وفلفل سیاه به پیاز افزوده وتفت دهید.

پس از پختن گوشت، قارچ ورقه شده را هم اضافه کنید ودوباره چند دقیقه حرارت دهید.

در این مرحله سیر رابا رب گوجه افزوده حال باید کف ظرف مناسب گراتن را چرب کرده بعد حلقه های بادمجان را کف

ظرف چیده از سس سفید مقداری روی آن بریزید.

بعد مخلوط گوشت وقارچ را ریخته سپس مقداری پنیر روی آن بپاشید .سپس این روند را تکرار کرده تا مواد تمام شود در آخر مقداری پنیر روی گراتن ریخته ودر فر قرار دهید صبر کنید تا روی گراتن بادمجان طلایی شود .

طرز تهیه گراتن سیب زمینی

گراتن سیب زمینی

گراتن سیب زمینی

مواد لازم جهت تهیه گراتن سیب زمینی : پنیر پیتزا به مقدار لازم ،شیر نصف پیمانه ،سیب زمینی 800 گرم ،کره 50 گرم ،نمک وفلفل سیاه به مقدار لازم

در مرحله اول پوست سیب زمینی را گرفته شسته به صورت نازک برش بزنید سپس بشویید.

کره را به قطعات کوچک خرد کرده بعد ظرف مورد نظر رابا مقداری کمی روغن چرب کرده سپس برش سیب زمینی راکف ظرف چیده روی آن را چند تکه کره گذاشته مقداری پنیر پیتزا بریزید.

دوباره تکرار کرده تا مواد تمام شود و در آخر روی گراتن را با پنیر پیتزا بپوشانید بعد شیر را افزوده ودر آخر در فر قرار دهید تا بپزد ووقتی روی گراتن طلایی شد آماده سرو است (نوش جان)

طرز تهیه گراتن اسفناج

 

گراتن اسفناج

مواد لازم برای گراتن اسفناج:

اسفناج :یک کیلونیم ،شیر :یک پیمانه ، پیاز: دو عدد، خامه :نصف پیمانه ،کره :به میزان لازم

پنیر پیتزا :

به مقدار کافی ،نمک وفلفل :به مقدار کافی

اسفناج را تمیز کرده شسته وخرد کنید ،سپس در ظرف در داری بریزید وروی شعله ملایم بادر بسته بگذارید بپزد بعد از اینکه اسفناج ها نرم شدند در ظرف را بردارید تا تمام آب اسفناج بخار شود سپس پیاز را ریز خرد کرده با مقداری کره سرخ کنید.

حال اسفناج را هم افزوده تفت دهید نمک وفلفل را هم بیافزایید صبر کنید کمی اسفناج سرخ شود .

برای تهیه سس سفید باید آرد را کمی تفت داده بعد کره را اضافه کرده وتفت دهید شیر را به آرامی به آرد افزوده وهم بزنید تا غلیظ شود کمی نمک اضافه کرده در آخر کمی خامه هم بریزید وترکیب کنید

از روی حرارت بردارید .ظرف مناسب گراتن را کمی چرب کرده اسفناج رادر ظرف ریخته سس سفید را هم اضافه کرده پنیر پیتزا را روی تمام سطح گراتن پخش کنید.

ظرف حاوی گراتن اسفناج را در فر قرارداده وپس از سپری شدن 45 دقیقه گراتن آماده ی سرو است .

 

http://tanama.ir/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%BE%D8%AE%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%86-p10395

 

loader

لطفا شکیبا باشید ...