0

چه کفشی برای کویر مناسب است؟

کفش کفش کویر کفش اسپرت کفش خوب کفش راحت کفش ارزان
ثبت شده 3 سال پیش توسط فاطمه حمیداوی ویرایش شده در 1400/3/9

قصد دارم کفش مناسب کویر رفتن بخرم لطفا راهنمایی کنید ممنونم

چه کفشی برای کویر مناسب است؟

3 جواب

0
3 سال پیش توسط: فاطمه حمیداوی

کفش مناسب کویر

چه کسی‌ست که بتواند منکر لذت سفر به کویر و راه رفتن بر روی شن‌های نرم آن شود! قدم‌های شما در کویر باید محکم، استوار و آرام باشد، تا لحظه به لحظه لذت کویر‌نوردی را بیشتر بچشید. از نظر شما چه کفشی ضامن و محافظ قدم‌ها و پاهای شما در کویر هستند و یا به زبان ساده‌تر کفش مناسب کویر چیست.

در این قسمت از مقاله ایرنت کار همراه ما شوید تا رک و راست به شما پاسخ این سوالات را بگوییم.

اغلب کسانی که به صورت حرفه‌ای کویر‌نوردی می‌کنند و تجربه بسیاری در سفر به کویر دارند، در پاسخ به سوال چه کفشی برای کویر مناسب است تنها یک پاسخ دارند: پوتین

 

 چه کفشی برای کویر مناسب است

ممکن است فکر کنید مگر می‌شود گرمای کویر را با پوشیدن پوتین تحمل کرد! در ادامه دلایلی را ذکر می‌کنیم تا اهمیت پوشیدن این کفش برای شما روشن‌تر شود.

 

 • ساق بلند پوتین همچون سپری ایمن در برابر ورود حشرات، نیش عقرب، مار و شن و ماسه عمل می‌کند.
 • احتمال سر خوردن و پیچ‌خوردگی پای شما در شن‌های نرم کویر زیاد است. با پوشیدن پوتین احتمال آسیب به پاهای شما کمتر می‌شود.
 • پوتین حافظی مطمئن برای زانوهای شماست تا بهتر و قوی‌تر گام بردارید.

نکات مهم برای خرید یک پوتین راحت

 • این حرف‌ها را که اگر پوتین تنگ است جا باز می‌کند و یا اگر گشاد است، پایتان بهتر تنفس می‌کند جدی نگیرید. شما باید پوتینی را انتخاب کنید که کاملا با اندازه پاهای شما متناسب باشد؛ در غیر این‌صورت کویر‌نوردی با فشار و اذیت همراه خواهد‌بود.
 • پوتین را قبل از آنکه پا کنید به دست بگیرید و ببینید سنگین است یا سبک. سبک بودن پوتین راحتی شما را برای راه رفتن دو چندان می‌کند.
 • بخش رویی پوتین باید از چرم و بخش زیرین آن بهتر است از جنس پلاستیک باشد. چرم پاهای شما را در برابر گرما و سرما حفظ می‌کند و پلاستیک مانع سر خوردن شما می‌شود.

 پوتین کفش مناسب کویر

 • اگر جنس رویی پوتین پارچه‌ای بود، مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورد. این جنس پارچه‌ای اجازه می‌دهد تا پاهای شما بیشتر هواخوری کنند.
 •  

 •  

 • جوراب برای کفش کویر گردی

  آیا صندل کفش مناسب کویر است یا خیر؟

  ممکن است فکر کنید یکی از پا‌پوش‌های مناسب برای کویر‌نوردی صندلی سبک و راحت است. واقعیت اینست که راه رفتن با صندل برای زمانی کوتاه حس راحتی و خنکی برای پاهای شما به همراه دارد، اما اگر این زمان طولانی شود، چیزی جز آفتاب‌سوختگی و شن و ماسه نصیب شما نخواهد‌شد.

  کفش کوه‌پیمایی انتخابی معقول و مناسب برای کفش کویر نوردی

  کفش کوه‌پیمایی یا ترکینگ با توجه به ساختار محکمی که دارد، گزینه مناسبی برای کفش کویر‌نوردی‌ست. پس اگر این کفش را در منزل دارید نیازی نیست برای خرید پوتین هزینه کنید. کفش‌های کوه‌پیمایی برای پیاده‌روی‌های طولانی در کوه، کویر و طبیعت کاربرد دارند.

   کفش کویر نوردی

 • بعد از کفش نوبت به شلوار می‌رسد. مناسب‌ترین شلوار برای گلگشت در کویر، شلوارهای نخی ارتشی است. جنس این شلوارها پنبه‌ای بوده و از عرق‌کردن پاها جلوگیری می‌کند. همچنین جیب‌‌های زیاد آن بسیار به کار می‌آید. دیگر حسن این شلوارها ضخامت قسمت نشیمنگاه و زانوهاست. علاوه بر اینها دمپای این شلوارها جای عبور نخ یا کش را دارد که مانند گتر روی پوتین سفت شده و مانع ورود شن به کفش می‌شود.

  لباس مناسب برای کویر

  مسافران کویر برای پیاده‌روی در کویر اغلب از پوتین استفاده می‌کنند

  لباس بالاتنه نیز بسیار مهم است. لباس‌های سبک نخی که تمام بدن از گردن تا مچ دست را می‌پوشاند مناسب است البته فراموش نشود که این لباس‌ها باید چندلایه باشد تا در زمان گرما و سرما بتوان آن را کم و زیاد کرد.

  آخرین قسمت از پوشش، کلاه است. از انواع کلاه‌های سبک و آفتاب‌گیر برای محافظت از صورت و چشم می‌توان استفاده کرد. این کلاه‌ها ترجیحا روشن و حتی‌الامکان دولایه باشد تا یک لایه بین سر و لایه بالایی قرار گیرد. اگر کلاه دولایه نداشتید می‌توانید یک پارچه سفید زیر کلاه قرار دهید تا علاوه بر ایجاد یک لایه اضافی از گردن نیز در مقابل گرما محافظت کند.

  نکته های‌مهم کویر رفتن

  پابرهنه راه نروید

  هیچ وقت بدون کفش در کویر راه نروید، زیرا شن ها پاهای شما را اذیت می کنند و کم کمک دچار سوختگی سایشی خواهید شد. مراقب باشید که نوک پاهای شما دچار آفتاب سوختگی نشود، زیرا آفتاب سوختگی در این نقطه از بدن بسیار دردناک بوده و با وجود آن دیگر نمی توانید پوتین بپوشید.

  محافظت از پوست در کویر

 • فوت و فن‌های کویر نوردی


  اشعه خورشید و گرما در کویر به چهار صورت به بدن آسیب می رسانند:

  تابش مستقیم خورشید، گرمایی که جذب شن ها و سنگ ها شده، بادهای گرم که شاید توده های شن هم با خود داشته باشند، بازتابش نور خورشید از زمین.

  استفاده از کلاه دولایه، روسری های بزرگ و نخی برای پوشاندن گردن، عینک های مخصوص کویر، ضدآفتاب های پوستی و کرم های مخصوص لب را برای محافظت صورت و بدن در برابر نور خورشید فراموش نکنید.

  *
  ضدآفتاب مناسب کویر کدام است؟  مواد تشکیل دهنده کرم های ضدآفتاب به دو روش از پوست محافظت می کنند. آنها یا اشعه ماورای بنفش UV خورشید را جذب و راه عبور آن را مسدود کرده یا اینکه اشعه UV را منعکس و متفرق می کنند. کرم های ضدآفتاب براساس میزان توانایی آنها در جذب و دفع اشعه UV درجه بندی می شوند که به صورت معمول SPF نامیده می شوند. برای انتخاب کرم ضدآفتاب بهترین حالت ضرب کردن عدد 10 در عدد SPF است.

  اگر SPF کرم شما 15 باشد، شما 150 دقیقه یا 2 ساعت و نیم می توانید در آفتاب بمانید. اگر پس از مدتی مجددا از کرم استفاده کنید، میزان محافظت آن بیشتر می شود. ضدآب و ضدعرق بودن کرم ضدآفتاب مخصوص کویر بسیار مهم است.

  نقشه و برنامه سفر

  نقشه اي دقيق از مسير حرکت و محل اسکان تهيه کنيد و يک نسخه از آن را نزديک دوست بگذاريد و او را از زمان بازگشت مطلع سازيد. چنانچه به موقع بازنگرديد گمشدن شما را به مسئولين اطلاع خواهند داد. درحين سفر راه و مسير حرکت را رها نکنيد. چون در اين صورت تمام عوارض و صخره ها را شبيه هم خواهيد ديد و بنابراين گم خواهيد شد. درصورت داشتن هرگونه مشکلي در مسير حرکت و يا درصورت تغيير نقشه حرکت، رابط خود را مطلع سازيد.

  فوت و فن‌های کویر نوردی

  غذا و آب

  از آنجايي که يافتن غذا در صحرا مشکل است به اندازه کافي مواد غذايي همراه داشته باشيد و حداقل براي 2 يا 3 روز به ازاي هر نفر روزي 4 ليتر آب ببريد و با صرفه جويي از آن استفاده کنيد. براي حفظ طعم طبيعي آب از محفظه هاي بخصوصي استفاده کنيد و قمقمه هاي مخصوص نگهداري آب در هواي گرم به همراه داشته باشيد. اين قمقمه ها با کتان احاطه شده اند وقتي قمقمه را خيس ميکنيد رطوبت به تدريج تبخير ميشود و آب درون محفظه خنک نگه داشته ميشود.

   

  لباس و لوازم سفر

  لباسهاي مناسب پوشيده و براي شبهاي سرد آماده باشيد.لوازم از قبيل کلاه، دستمال، عينک آفتابي و کرم ضد آفتاب (حداقل با SPF) همراه داشته باشيد. براي ثابت نگه داشتن چادرها از کيسه هاي زيپ دار پر از شن استفاده کنيد و آنها را درون چادر جاي دهيد که آن را محکم نگه دارد. در مواقع وزش توان شن، چادر را جمع کنيد و به اتومبيل خود برگرديد.

   

  تجهيزات اتومبيل

  به اندازه کافي بنزين اضافي با خود ببريد و اطمينان حاصل کنيد که درون گالنها زنگ زده نباشد چون لايه هاي آهن زنگ زده سيستم سوخت رساني اتومبيل شما را مسدود خواهد کرد. آب مقطر اضافي براي باتري اتومبيل، شيلنگ رادياتور، تسمه پروانه و بيلچه با دسته اي حداقل به اندازه يک متر به همراه داشته باشيد.براي مواقعي که درنتيجه خروج از جاده با شن زياد مواجه ميشويد شاسي هاي بلند، لاستيکهاي پهن و ترجيحاً ماشين دو ديفرانسيل با خود داشته باشيد.

   فوت و فن‌های کویر نوردی

  پياده روي

  کویر

  پياده روي بر روي شن بسيار دشوار است چون شما به سمت عقب متمايل ميشويد. انرژي مورد نياز براي يک کيلومتر پياده روي روي شن معادل انرژي لازم براي 3 کيلومتر حرکت روي زمين عادي است. چکمه و جورابهاي ضخيم بپوشيد چون به دليل داغ بودن شنها ممکن است دچار سوختگي شويد.

   

  منابع غذايي

  يافتن غذا در صحرا بسيار مشکل است. از آنجا که غذا در درجه دوم اهميت نسبت به آب قرار دارد ميتوان آن را جيره بندي کرد. چنانچه مشکل پيش آمد، جيره بندي غذايي را از طريق نخوردن غذا به مدت 24 ساعت فوراً آغاز کنيد. اين به شما کمک خواهد کرد چرخه غذايي جديد را درپيش بگيريد.

  کویر

  منابع طبيعي غذا

  حيوانات در صحرا نايابند و مشکل ميتوان آنها را يافت. آنها معمولاً شب رو هستند و در مکانهاي خنک، چاله ها، در سايه و حتي در لباس شما يافت ميشوند. جوندگان، موشهاي صحرايي، خرگوشها و مارمولکهاي يافت شده در اطراف يک چاله آب ممکن است تنها غذاي شما در يک وعده باشد. بزهاي کوهي يا گوزنها بدون تفنگ به سخت به چنگ مي آيند. موجودات ديگر نيز ميتوان يافت از قبيل مارها، حشرات، حلزونها و پرندگان.پرندگان چون هوبره (از پرندگان پادراز و سنگين آسيا، اروپا و آفريقا است.)، پليکان و باقرقره در صحرا پيدا ميشوند. شما ميتوانيد از راه دميدن پشت دست خود و توليد صداي ساز مانند توجه آنها را جلب کنيد.حشرات نيز در قسمتهاي خنک زير سنگها يافت ميشوند. در موقع جابجا کردن سنگها مراقب مارها و عقربها باشيد. گياهان به طور معمول در نزديکي آبها به چشم ميخورند. هرچند که اين گياهان ممکن است پرآب و اشتهاآور به نظر نرسند اما داراي بخشهاي خوراکي و نرم نيز هستند. اين بخشها ممکن است ميوه، دانه، جوانه هاي تازه گياه و يا حتي پوسته آن باشند. اين دانه ها و ميوه ها ميتوانند لوبيايي باشند که روي بوته ها رشد کرده اند و يا ميوه هاي خاردار و گلابي شکل کاکتوسها باشند. تقريباً تمام گياهان قابل خوردن هستند.

  فوت و فن‌های کویر نوردی

  پخت و پز و آتش

  کویر

   

  برگهاي نخل و ديگر روييدني هاي نزديک آنها ميتوانند در نقش مواد سوختي عمل کنند، در صحرا شما ميتوانيد هر ماده سوختي که مي يابيد را به کار ببريد و نيز ميتوانيد يک اجاق خورشيدي بسازيد.هرچه بيشتر عرق کنيد نمک بيشتري را از دست ميدهيد.نمک بسيار زياد باعث تشنگي و احساس ضعف ميشود و ميتواند خطرناک باشد.نمک اضافي بايد به نسبت آب دردسترس، مصرف شود. قرصهاي نمک بايد قبل از استفاده حل شوند.آب بايد قبل از اضافه کردن نمک به آن مورد امتحان قرار گيرد چون ممکن است به اندازه نياز شما محتوي نمک باشد.

  منبع

 • http://irangard.loxblog.com/post/33/%D9%81%D9%88%D8%AA%20%D9%88%20%D9%81%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%B1%20%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C.htm

0
3 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

 

اغلب کسانی که به صورت حرفه‌ای کویر‌نوردی می‌کنند و تجربه بسیاری در سفر به کویر دارند، در پاسخ به سوال چه کفشی برای کویر مناسب است تنها یک پاسخ دارند: پوتین

 چه کفشی برای کویر مناسب است

ممکن است فکر کنید مگر می‌شود گرمای کویر را با پوشیدن پوتین تحمل کرد! در ادامه دلایلی را ذکر می‌کنیم تا اهمیت پوشیدن این کفش برای شما روشن‌تر شود.

 • ساق بلند پوتین همچون سپری ایمن در برابر ورود حشرات، نیش عقرب، مار و شن و ماسه عمل می‌کند.
 • احتمال سر خوردن و پیچ‌خوردگی پای شما در شن‌های نرم کویر زیاد است. با پوشیدن پوتین احتمال آسیب به پاهای شما کمتر می‌شود.
 • پوتین حافظی مطمئن برای زانوهای شماست تا بهتر و قوی‌تر گام بردارید.

مقاله‌ای مرتبط: همه چیز درباره انتخاب بهترین کفش کوهنوردی شما!

ویدئوی زیر مدل‌های متفاوت و جذابی را از کفش‌های مخصوص کویر به شما نشان می‌دهد و مو به مو ویژگی‌های آنها را توضیح می‌دهد.

نکات مهم برای خرید یک پوتین راحت

 • این حرف‌ها را که اگر پوتین تنگ است جا باز می‌کند و یا اگر گشاد است، پایتان بهتر تنفس می‌کند جدی نگیرید. شما باید پوتینی را انتخاب کنید که کاملا با اندازه پاهای شما متناسب باشد؛ در غیر این‌صورت کویر‌نوردی با فشار و اذیت همراه خواهد‌بود.
 • پوتین را قبل از آنکه پا کنید به دست بگیرید و ببینید سنگین است یا سبک. سبک بودن پوتین راحتی شما را برای راه رفتن دو چندان می‌کند.
 • بخش رویی پوتین باید از چرم و بخش زیرین آن بهتر است از جنس پلاستیک باشد. چرم پاهای شما را در برابر گرما و سرما حفظ می‌کند و پلاستیک مانع سر خوردن شما می‌شود.

 پوتین کفش مناسب کویر

 • اگر جنس رویی پوتین پارچه‌ای بود، مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورد. این جنس پارچه‌ای اجازه می‌دهد تا پاهای شما بیشتر هواخوری کنند.

جوراب ضخیم؛ همراهی مناسب برای کفش کویر گردی شما

جنس جورابی که همراه با پوتین می‌پوشید، باید ضخیم و ساق‌بلند باشد. اگر می‌خواهید ساق پاهایتان از هر آسیبی به دور باشند، از ساق‌بندهای ورزشی و یا بند کشی استفاده کنید.

جوراب برای کفش کویر گردی

آیا صندل کفش مناسب کویر است یا خیر؟

ممکن است فکر کنید یکی از پا‌پوش‌های مناسب برای کویر‌نوردی صندلی سبک و راحت است. واقعیت اینست که راه رفتن با صندل برای زمانی کوتاه حس راحتی و خنکی برای پاهای شما به همراه دارد، اما اگر این زمان طولانی شود، چیزی جز آفتاب‌سوختگی و شن و ماسه نصیب شما نخواهد‌شد.

کفش کوه‌پیمایی انتخابی معقول و مناسب برای کفش کویر نوردی

کفش کوه‌پیمایی یا ترکینگ با توجه به ساختار محکمی که دارد، گزینه مناسبی برای کفش کویر‌نوردی‌ست. پس اگر این کفش را در منزل دارید نیازی نیست برای خرید پوتین هزینه کنید. کفش‌های کوه‌پیمایی برای پیاده‌روی‌های طولانی در کوه، کویر و طبیعت کاربرد دارند.

در کویر چه بپوشیم؟


نکته‌ای که برای انتخاب لباس باید به آن توجه داشته باشید، مقصد و آب و هوای منطقه‌ایست که به آن سفر می‌کنید. این موضوع در سفرهای طبیعت‌گردی و زمانی که قرار است کمپینگ داشته باشید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. باید بدانید منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنید، آب وهوای گرمی دارد یا با سرما مواجه می‌شوید؟ به منطقه‌ای مرطوب سفر می‌کنید یا به جای گرم و خشکی می‌روید؟ اگر بخواهید از میان آب عبور کنید باید چه لباسی به تن داشته باشید و چه جنسی را انتخاب کنید؟
در مورد انتخاب کفش نیز باید به تمامی این موارد توجه کنید و مقصد موردنظر خود را خوب بشناسید. مسیرهایی که ممکن است از آن عبور کنید را مدنظر قرار دهید و با توجه به آن کفش مناسب را انتخاب نمایید. قطعا کفش کوه‌نوردی مناسب رودخانه‌نوردی نیست یا نمی‌توانید با کفش کتانی از روی برف و یخ عبور کنید. پس باید کفشی را انتخاب نمایید که برای سفر مناسب بوده و مشکلی را برای شما و پاهایتان ایجاد نکند.


انتخاب لباس مناسب کویرنوردی


اگر برای اولین بار است که به کویر سفر می‌کنید و با آب و هوا و شرایط مناطق کویری آشنایی ندارید، بهتر است اطلاعات کاملی در مورد آن به دست آورید تا بتوانید انتخاب بهتری برای لباس مناسب کویرنوردی داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که آب و هوای کویر چندان قابل پیش‌بینی نیست. در اغلب موارد روزها با آفتاب شدید و هوای گرم مواجه می‌شوید و شب‌های سردی را پیش رو خواهید داشت. در نتیجه باید هردوی این موارد را مدنظر قرار دهید و علاوه بر لباس خنک، لباس گرم نیز به همراه داشته باشید. نکته‌ دیگری که باید به یاد داشته باشید، وجود حشرات موذی در کویر است. این موجودات ممکن است به شما آسیب رسانده و سفرتان را با مشکلاتی مواجه کنند. اگر لباس مناسبی به تن داشته باشید تا حد بسیار زیادی می‌توانید از آسیب این موجودات در امان بمانید و سفر شیرین‌تری را تجربه کنید. در ادامه هریک از از لباس‌هایی که به آن نیاز دارید را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده و بهترین گزینه برای لباس مناسب کویرنوردی را معرفی می‌کنیم.

 


انتخاب لباس بالاتنه


همان‌طور که می‌دانید، کویر زمینی خشک و بی‌آب و علف است که معمولا روزهای گرمی دارد و آفتاب نیز مستقیما بر روی سر شما می‌تابد. با این تفاسیر بهتر است در طول روز از لباس‌های نخی پنبه‌ای و سبک برای کویرنوردی استفاده کنید. رنگ لباس نیز در جذب نور خورشید و گرما بسیار مهم است. بهتر است لباس‌های رنگ روشن را برای کویرگردی انتخاب کنید. دقت داشته باشید که لباس‌های پوشیده با آستین‌های بلند پوست بدن شما را از تابش مستقیم نور خورشید حفظ کرده و از آفتاب‌سوختگی بدنتان پیشگیری می‌کنند. در نتیجه، بهترین لباس برای بالاتنه لباسی است که از گردن تا مچ دست را به طور کامل بپوشاند. ضمن این که هرچه لباس پوشیده‌تر باشد از نیش حشرات و مزاحمت آنان نیز بیشتر در امان خواهید بود.
شب‌های کویر، عکس روزهای آن، بسیار سرد است. بهتر است علاوه بر لباسی که به تن دارید، یک بلوز یا ژاکت گرم نیز در کوله‌پشتی خود قرار دهید تا در مواقع لزوم بتوانید از آن استفاده کنید. دقت داشته باشید که به همراه داشتن لباس گرم خصوصا زمانی که چادر می‌زنید و شب را در دل کویر به صبح می‌رسانید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. البته به این نکته توجه داشته باشید که لباس گرم باید به راحتی در کوله پشتی‌تان جا شود تا در هنگام پیاده‌روی مزاحمتی برایتان ایجاد نکند. پس حتی‌الامکان از به همراه داشتن پالتو یا کاپشن‌های سنگین و حجیم خودداری کنید.


شلوار مناسب کویرنوردی


بخش عمده‌ای از کویرنوردی، پیاده‌روی بر روی شن‌های روان و ماسه‌های نرم کویر است. برای پیاده‌روی باید شلوار مناسبی داشته باشید تا بتوانید به راحتی قدم بردارید یا از روی شن‌ها سر بخورید. شاید دوست داشته باشید تفریحاتی چون دوچرخه‌سواری، موتورسواری، شترسواری و ... را نیز امتحان کنید. در این حالت اگر شلوار تنگ یا چسبان به تن داشته باشید، اذیت خواهید شد. ضمن این که همان‌طور که گفتیم، هوای روزهای کویر گرم است و شلوار نامناسب باعث عرق کردن پاها و ایجاد ناراحتی برای شما خواهد شد. در مورد شلوار نیز پوشیدگی و بلند بودن آن را در نظر داشته باشید تا از آفتاب سوختگی و نیش حشرات موذی در امان بمانید.
بهترین گزینه برای شلوار، پوشیدن شلوار نخی مدل ارتشی است. شلوارهای نخی پنبه‌ای بسیار سبک و خنک هستند و از عرق کردن پا جلوگیری می‌کنند. مدل شلوار نیز بسیار مهم است. شلوارهای ارتشی معمولا در قسمت باسن و زانوها ضخیم‌تر هستند. علاوه بر این، جیب‌های زیادی دارند که می‌توان استفاده‌های خوبی از آن‎‌ها کرد. مورد دیگری که باعث انتخاب این شلوار به عنوان بهترین گزینه برای کویرنوردی می‌شود، دم‌پای گشاد آن است. این شلوارها در ناحیه مچ پا دارای قسمتی هستند که با عبور نخ یا کش جمع می‌شود. جمع کردن این بخش و قرار دادن آن بر روی پوتین مانع ورود شن به داخل کفش می‌شود که این مسئله در کویرنوردی بسیار مهم است.

 


جوراب مناسب کویرنوردی


از دیگر بخش‌های انتخاب لباس مناسب کویرنوردی، جوراب است. جوراب‌های ضخیم با ساق‌های بلند برای کویرگردی مناسب هستند. ساق‌های بلند جوراب پاهای شما را از نیش موجوداتی چون مار و عقرب حفظ می‌کند. جنس جوراب نیز بسیار مهم است. جوراب باید از جنسی باشد که باعث عرق کردن پا و خیس شدن آن درون کفش نشود.


کفش مناسب کویرنوردی


کفش یکی از مهم‌ترین بخش‌های انتخاب لباس مناسب کویرنوردی است که در کیفیت سفر تاثیر بسیار زیادی دارد. هرچه کفش شما راحت‌تر و مناسب‌تر باشد، لذت سفر برایتان بیشتر خواهد بود. برای خرید کفش به این نکته توجه داشته باشید که کفش باید دقیقا اندازه پاهای شما باشد. کوچک یا بزرگ بودن کفش می‌تواند راه رفتن شما را دچار مشکل کرده و خستگی را برایتان به دنبال داشته باشد. علاوه بر این، جنس و اندازه نامناسب کفش در پیاده‌روی‌های طولانی باعث آسیب رسیدن به پاهایتان می‌شود. تاجایی که ممکن است شما را از ادامه سفر باز‌ ‌دارد.
همان‌طور که می‌دانید، کویر پوشیده از شن‌های نرم و روان است که به داخل کفش نفوذ کرده و باعث آزار و اذیت می‌شود. به همین دلیل، بهترین گزینه برای انتخاب کفش مناسب کویرنوردی، پوتین‌های ساق‌دار است. ساق کفش از نفوذ شن به داخل پیشگیری کرده و علاوه بر آن پا را از نیش مار و عقرب در امان نگه می‌دارد. همچنین، ساق پوتین از مچ پا حمایت کرده و از پیچ‌خوردگی آن در حین راه رفتن بر روی شن‌های روان جلوگیری می‌کند.
برای خرید پوتین، علاوه بر مدل و اندازه، به جنس آن نیز توجه داشته باشید. سبک بودن پوتین و قابل تنفس بودن آن، بسیار مهم است. پوتین‌‌هایی با رویه چرم انتخاب مناسبی هستند و پا از گرما و سرما حفظ می‌کنند، اما رویه‌های پارچه‌ای با قابلیت تنفس پا در سفرهای کویری بیشتر توصیه می‌شود. بهتر است پوتین‎هایی با زیره پلاستیکی بپوشید تا بر روی شن‌ها سر نخورید.

 


کلاه مناسب کویرنوردی


یکی از پوشش‌هایی که در کویرنوردی حتما باید به همراه داشته باشید، کلاه آفتاب‌گیر است. کلاه، از چشم‌های شما در مقابل نور خورشید محافظت کرده و پوستتان را در مقابل آفتاب‌سوختگی ایمن نگه می‌دارد. کلاه سبکی را برای سفر انتخاب کنید و ترجیحا ار کلاه‌های دولایه برای حفاظت بیشتر از پوست سر استفاده نمایید. می‌توانید زیر کلاه یک تکه پارچه سفید قرار دهید تا گردنتان نیز از آفتاب‌سوختگی حفظ باشد.

 


در این مقاله در مورد انتخاب لباس مناسب کویرنوردی با شما صحبت کردیم و تکه‌های مختلف لباس از کلاه تا کفش را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم این اطلاعات مورد توجه‌تان قرار گرفته و شما را در انتخاب بهتر و لباس مناسب‌تر یاری رساند.

 

 

https://irrentcar.com/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%81%D8%B4-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%B1/

https://kite.ir/blog/559/%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D9%BE%D9%88%D8%B4%DB%8C%D9%85

0
3 سال پیش توسط: زهره چراغی

چه کسی‌ست که بتواند منکر لذت سفر به کویر و راه رفتن بر روی شن‌های نرم آن شود! قدم‌های شما در کویر باید محکم، استوار و آرام باشد، تا لحظه به لحظه لذت کویر‌نوردی را بیشتر بچشید. از نظر شما چه کفشی ضامن و محافظ قدم‌ها و پاهای شما در کویر هستند و یا به زبان ساده‌تر کفش مناسب کویر چیست.
اغلب کسانی که به صورت حرفه‌ای کویر‌نوردی می‌کنند و تجربه بسیاری در سفر به کویر دارند، در پاسخ به سوال چه کفشی برای کویر مناسب است تنها یک پاسخ دارند: پوتین

ممکن است فکر کنید مگر می‌شود گرمای کویر را با پوشیدن پوتین تحمل کرد! در ادامه دلایلی را ذکر می‌کنیم تا اهمیت پوشیدن این کفش برای شما روشن‌تر شود.

ساق بلند پوتین همچون سپری ایمن در برابر ورود حشرات، نیش عقرب، مار و شن و ماسه عمل می‌کند.
احتمال سر خوردن و پیچ‌خوردگی پای شما در شن‌های نرم کویر زیاد است. با پوشیدن پوتین احتمال آسیب به پاهای شما کمتر می‌شود.
پوتین حافظی مطمئن برای زانوهای شماست تا بهتر و قوی‌تر گام بردارید.


نکات مهم برای خرید یک پوتین راحت
این حرف‌ها را که اگر پوتین تنگ است جا باز می‌کند و یا اگر گشاد است، پایتان بهتر تنفس می‌کند جدی نگیرید. شما باید پوتینی را انتخاب کنید که کاملا با اندازه پاهای شما متناسب باشد؛ در غیر این‌صورت کویر‌نوردی با فشار و اذیت همراه خواهد‌بود.
پوتین را قبل از آنکه پا کنید به دست بگیرید و ببینید سنگین است یا سبک. سبک بودن پوتین راحتی شما را برای راه رفتن دو چندان می‌کند.
بخش رویی پوتین باید از چرم و بخش زیرین آن بهتر است از جنس پلاستیک باشد. چرم پاهای شما را در برابر گرما و سرما حفظ می‌کند و پلاستیک مانع سر خوردن شما می‌شود.
 پوتین کفش مناسب کویر
اگر جنس رویی پوتین پارچه‌ای بود، مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورد. این جنس پارچه‌ای اجازه می‌دهد تا پاهای شما بیشتر هواخوری کنند.

جوراب ضخیم؛ همراهی مناسب برای کفش کویر گردی شما
جنس جورابی که همراه با پوتین می‌پوشید، باید ضخیم و ساق‌بلند باشد. اگر می‌خواهید ساق پاهایتان از هر آسیبی به دور باشند، از ساق‌بندهای ورزشی و یا بند کشی استفاده کنید.

جوراب برای کفش کویر گردی
آیا صندل کفش مناسب کویر است یا خیر؟
ممکن است فکر کنید یکی از پا‌پوش‌های مناسب برای کویر‌نوردی صندلی سبک و راحت است. واقعیت اینست که راه رفتن با صندل برای زمانی کوتاه حس راحتی و خنکی برای پاهای شما به همراه دارد، اما اگر این زمان طولانی شود، چیزی جز آفتاب‌سوختگی و شن و ماسه نصیب شما نخواهد‌شد.

کفش کوه‌پیمایی انتخابی معقول و مناسب برای کفش کویر نوردی
کفش کوه‌پیمایی یا ترکینگ با توجه به ساختار محکمی که دارد، گزینه مناسبی برای کفش کویر‌نوردی‌ست. پس اگر این کفش را در منزل دارید نیازی نیست برای خرید پوتین هزینه کنید. کفش‌های کوه‌پیمایی برای پیاده‌روی‌های طولانی در کوه، کویر و طبیعت کاربرد دارند.

loader

لطفا شکیبا باشید ...