0

قلب یک انسان در هر دقیقه چند بار میتپد؟

نبض سرخرگ آئورت سیاهرگ ششی قلب انسان تعداد ضربان در دقیقه
ثبت شده 3 سال پیش توسط سیده فاطمه موسوی ویرایش شده در 1400/3/9

میخواهم بدانم قلب یک انسان چگونه کار میکند


1 جواب

0
3 سال پیش توسط: fsddff766

سرعت ضربان قلب بسته به فعالیت فیزیکی، استرس و پاسخ عاطفی فرد تغییر می کند. ضربان قلب در حالت استراحت به زمانی اشاره دارد که فرد در آرامش بوده و فعالیت چندانی انجام نمی دهد. با این که طبیعی بودن ضربان قلب تضمین کننده عدم ابتلا به بیماری نیست اما نشانه مناسبی برای شناسایی طیفی از مشکلات سلامتی است. در این مقاله قصد داریم به تعداد ضربان طبیعی قلب در حالات مختلف و برای سنین مختلف بپردازیم.

ضربان قلب چیست؟

ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب در مدت ۱ دقیقه می تپد. قلب یک اندام عضلانی در مرکز قفسه سینه است. این اندام در هنگام تپش خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی را به سرتاسر بدن پمپاژ کرده و محصولات زائد را باز می گرداند. یک قلب سالم بسته به فعالیت بدن مقدار خون کافی را در زمانی مناسب پمپاژ می کند.

برای مثال در هنگام ترس یا شوکه شدن، بدن به طور خودکار هورمون آدرنالین آزاد کرده و ضربان قلب را افزایش می دهد. این اقدام بدن را جهت استفاده اکسیژن و انرژی بیشتر جهت مقابله یا فرار از خطر احتمالی آماده می کند.

نبض به تعداد انبساط و انقباض شریان ها در پاسخ به عملکرد پمپاژ قلب گفته می شود. نبض اغلب با ضربان قلب اشتباه گرفته می شود. تعداد نبض دقیقا برابر با ضربان قلب است زیرا انقباض قلب سبب افزایش فشار خون در شریان ها و نمایان شدن نبض می شود.

ضربان نرمال قلب

ضربان قلب نرمال در حالت استراحت برای سنین مختلف

ضربان قلب تعداد تپش های قلبی در مدت ۶۰ ثانیه است. شناسایی طبیعی بودن ضربان قلب بسیار اهمیت دارد. در صورتی که قلب در اثر آسیب یا بیماری ضعیف شود، اندام ها خون کافی دریافت نکرده و از عملکرد طبیعی خود باز می مانند. همگام با افزایش سن از کودکی به نوجوانی ضربان قلب به طور پیش رونده ای کاهش می یابد.

ضربان طبیعی قلب در حالت استراحت در افراد بالای ۱۰ سال بین ۶۰ تا ۱۰۰ تپش در دقیقه است. قلب ورزشکاران حرفه ای می تواند در حالت استراحت تنها ۶۰ یا حتی گاهی اوقات ۴۰ بار در دقیقه تپش داشته باشد. در جدول پایین ضربان قلب نرمال در سنین مختلف بیان شده است:

سن ضربان قلب طبیعی

تا سن ۱ ماهگی۷۰ تا ۱۹۰

از ۱ تا ۱۱ ماهگی۸۰ تا ۱۶۰

از ۱ تا ۲ سالگی۸۰ تا ۱۳۰

از ۳ تا ۴ سالگی۸۰ تا ۱۲۰

از ۵ تا ۶ سالگی۷۵ تا ۱۱۵

از ۷ تا ۹ سالگی۷۰ تا ۱۱۰

بالای ۱۰ سالگی۶۰ تا ۱۰۰

ضربان قلب در حالت استراحت می تواند در این محدوده طبیعی نوسان داشته باشد. این عدد در پاسخ به تغییرات مختلف از جمله ورزش کردن، دمای بدن، محرک های عاطفی و موقعیت بدن افزایش می یابد.

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت

ضربان قلب در حالت استراحت به زمانی اشاره دارد که فرد در آرامش بوده و فعالیت چندانی انجام نمی دهد. بهترین زمان برای سنجش ضربان قلب صبح هنگام و قبل از بیرون آمدن از رخت خواب است. بسته به سن و وضعیت بدنی فرد، ضربان طبیعی قلب در حالت استراحت در افراد دارای ۱۸ سال یا بیشتر عددی بین ۶۰ تا ۱۰۰ است.

ضربان طبیعی قلب در حالت استراحت در کودکان ۶ تا ۱۵ ساله ۷۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه است. با این حال، داشتن ضربان قلب کمتر از ۶۰ نیز الزاما به معنای ابتلا به بیماری نیست. افراد فعال اغلب ضربان قلب کمتری دارند زیرا عضلات قلب آن ها جهت حفظ ضربان پایدار نیازی به فعالیت شدید ندارند. ورزشکاران و افرادی که ورزش را به صورت حرفه ای دنبال می کنند می توانند در حالت استراحت ضربان قلبی با ۴۰ تپش در دقیقه داشته باشند.

ضربان نرمال قلب در حال استراحت-min

ضربان قلب کمتر از ۶۰ در حالت استراحت می تواند در اثر مصرف برخی دارو ها نیز به وجود آید. بسیاری از دارو هایی که با هدف کاهش فشار خون مصرف می شوند، ضربان قلب را نیز کمتر می کنند. از جمله این دارو ها می توان بتا بلاکر ها را نام برد. کاهش ضربان قلب در صورت همراهی با علائم دیگر ممکن است بیانگر وجود یک مشکل باشد. افت ضربان قلب در افراد دچار به گیجی یا احساس سبکی در سر بیانگر حضور مشکلات نیازمند به درمان است.

ضربان قلب نرمال در هنگام ورزش

ضربان قلب در هنگام ورزش افزایش می یابد. در هنگام ورزش کردن با هدف کسب تناسب اندام، باید از وارد کردن فشار زیاد به قلب خودداری کرد. با این حال، بدن جهت رساندن انرژی و اکسیژن بیشتر به تمام نواحی بدن در هنگام فعالیت نیاز به افزایش ضربان قلب دارد. در حالی که ضربان قلب در اثر فعالیت فیزیکی افزایش می یابد، با گذشت زمان ضربان قلب در هنگام فعالیت تا به مقادیر کمتری افزایش می یابد.

ضربان طبیعی قلب هنگام ورزش-min

این بدان معناست قلب به دلیل ورزیده شدن، برای رساندن اکسیژن و مواد مغذی کافی به دیگر نواحی بدن نیاز به تلاش کمتری خواهد داشت. تمرینات قلبی عروقی بر کاهش ضربان قلب هدف در طول زمان تمرکز دارند. ضربان قلب هدف ایده آل همگام با افزایش سن کاهش می یابد. ضربان قلب بیشینه اصطلاح دیگری است که بیانگر بیشترین توانایی قلب تپیدن ظرف مدت ۱ دقیقه است.

ضربان قلب بیشینه افراد باید ۲۲۰ منهای سن فرد باشد. از آن جایی که بدن هر فرد نسبت به ورزش واکنش متفاوتی خواهد داشت، ضربان قلب هدف به صورت یک محدوده بیان می شود. جدول زیر محدوده ضربان قلب هدف را برای سنین مختلف بیان کرده است. فرد در هنگام فعالیت با ۵۰ تا ۸۰ درصد توان بیشینه خود باید ضربان قلبی در محدوده های طبیعی زیر داشته باشد:

سن محدوده ضربان قلب هدف در ۵۰ تا ۸۰ درصد توان بیشینه محدوده ضربان قلب هدف در ۱۰۰ درصد توان بیشینه

۲۰۱۰۰ تا ۱۷۰۲۰۰

۳۰۹۵ تا ۱۶۲۱۹۰

۳۵۹۳ تا ۱۵۷۱۸۵

۴۰۹۰ تا ۱۵۳۱۸۰

۴۵۸۸ تا ۱۴۹۱۷۵

۵۰۸۵ تا ۱۴۵۱۷۰

۵۵۸۳ تا ۱۴۰۱۶۵

۶۰۸۰ تا ۱۳۶۱۶۰

۶۵۷۸ تا ۱۳۲۱۵۵

۷۰۷۵ تا ۱۲۸۱۵۰

ضربان قلب هنگام ورزش

ضربان قلب غیر نرمال

سرعت ضربان قلب تنها عامل تعیین کننده سلامت قلب نبوده و باید ریتم آن را نیز در نظر گرفت. قلب باید با ریتم یا آهنگی منظم تپش کرده و بین هر دو تپش فاصله ای طبیعی وجود داشته باشد. عضله قلب دارای یک سیستم الکتریکی است که زمان ضربان و پمپاژ خون به دیگر نواحی بدن را تعیین می کند.

اختلال در عملکرد این سیستم می تواند به بروز ناهنجاری در ضربان قلب منجر شود. تغییر ضربان قلب در طول روز و در پاسخ به ورزش، اضطراب، هیجان و ترس طبیعی است. با این حال، افراد در هنگام استراحت نباید متوجه تپیدن قلب خود شوند.

 

قلب در طول عمر انسان چند بشکه خون پمپاژ می‌کند؟

مسائل مربوط به قلب از زمان آغاز آفرینش، انسان‌ها را به خود مشغول داشته و همه کتابها و شعرها آن را با معنی عشق استفاده کرده‌اند اما اکنون دانشمندان به یافته‌های بیشتر در مورد این عضو بدن دست‌یافته‌اند از جمله اینکه پمپاژ خون درون قفسه سینه نیز به همان اندازه پیچیده است.

مسائل مربوط به قلب از زمان آغاز آفرینش، انسان‌ها را به خود مشغول داشته و همه کتابها و شعرها آن را با معنی عشق استفاده کرده‌اند اما اکنون دانشمندان به یافته‌های بیشتر در مورد این عضو بدن دست‌یافته‌اند از جمله اینکه پمپاژ خون درون قفسه سینه نیز به همان اندازه پیچیده است.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این گزارش به معرفی هشت حقیقت جالب در مورد قلب پرداخته شده است.

 

1- قلب انسان بطور متوسط در هر دقیقه 72 بار، در هر روز 100 هزار بار، در هر سال سه میلیون و 600 هزار بار و در کل عمر 2.5 میلیارد بار می‌تپد.

 

2- قلب انرژی کافی برای هدایت یک تراکتور برای 32 کیلومتر را تولید می‌کند. از این رو، در کل طول عمر این میزان انرژی معادل سفر رفت و برگشت به ماه است!

 

3- قلب در طول یک عمر متوسط حدود 1.5 میلیون بشکه خون پمپاژ کرده که برای پر کردن 200 واگن مخزن قطار کافی است.

 

4- خنده واقعا برای قلب معجزه کرده و بهترین درمان برای تنش است. یک خنده خوب از ته دل می‌تواند 20 درصد خون بیشتر به کل بدن ارسال کند. از این رو بهتر است به تماشای فیلمهای خنده‌دار پرداخته و با افراد خوشگذران و شاد وقت بگذرانید.

 

5- گوشی طبی توسط رنه لینک، پزشک فرانسوی اختراع شد که چسباندن گوش را بر روی سینه بیماران برای شنیدن صدای قلب آنها نامناسب می‌دانست.

 

6- قلب زنان معمولا سریعتر از مردان می‌تپد. قلب یک مرد متوسط تقریبا 70 بار در ثانیه و قلب یک زن متوسط 78 بار در دقیقه می‌زند.

 

7- پژوهشها نشان داده که فردای روز تعطیل بر قلب بیشترین تاثیر را داشته، چرا که بیشتر حملات قلبی در ساعات اولین صبح روز بعد تعطیلی بین 8 تا 9 رخ می‌دهد.

 

8- تصور می شود که تداعی معنی عشق برای قلب از یک شهر باستانی در یونان موسوم به شحات نشات گرفته که در آن گیاه Silphium با دانه‌های قلبی شکل پرورش داده می‌شد.

https://www.isna.ir/news/92090604033/%D9%82%D9%84%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D9%88%D9%84-%D8%B9%D9%85%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%B4%DA%A9%D9%87-%D8%AE%D9%88%D9%86-%D9%BE%D9%85%D9%BE%D8%A7%DA%98-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

loader

لطفا شکیبا باشید ...