0

چطور انسان ها را از روی حرف زدنشان بشناسیم؟

شناخت انسانها شناخت انسانها با حرف زدن شناخت کلامی درک کلامی رابطه با ادماها شناخت ادما از روی کلمات
ثبت شده 3 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/9

می خوام بدونم چطور میشه آدم ها را از روی حرف زدنشون بشناسیم و بدون اینکه چطور رابطه باید با آنها برقرار کنیم ممنون

چطور انسان ها را از روی حرف زدنشان بشناسیم؟

2 جواب

0
3 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

شخصیت شناسی افراد از روی حرف زدن از نظر روانشناسی

 

چهره خندان

اگر چشم پنجره روح است، کلمات دروازه ورود به ذهن هستند. کلمات بیانگر افکار است. نزدیک ترین راه برای درک افکار شخص دیگر، گوش دادن و توجه به کلماتی است که او صحبت می کند یا می نویسد. برخی از کلمات منعکس کننده ویژگی های رفتاری شخصی است که آن ها را گفته یا نوشته است. ما به این کلمات، Word Clues یا کلمات کلیدی می گوییم. کلمات کلیدی احتمال پیش بینی ویژگی های رفتاری افراد را با تجزیه و تحلیل کلماتی که هنگام صحبت یا نوشتن انتخاب می کنند، افزایش می دهد.

کلمات کلیدی به تنهایی نمی توانند ویژگی های شخصیتی افراد را تعیین کنند، اما آن ها بینشی در مورد روند تفکر و ویژگی های رفتاری فرد ارائه می دهند. فرضیه ها می توانند بر اساس کلمات کلیدی ایجاد شوند و سپس با استفاده از اطلاعات اضافی که از شخص یا تأیید شخص سوم به دست می آید، آزمایش شوند.

 

مغز انسان فوق العاده کارآمد است. وقتی فکر می کنیم، فقط از افعال و اسم ها استفاده می کنیم. اما در هنگام تبدیل افکار به زبان گفتاری یا نوشتاری؛ صفت ها، قیدها و سایر بخش های گفتار اضافه می شوند. کلماتی که ما اضافه می کنیم بازتاب کننده این است که چه کسی هستیم و به چه چیزی فکر می کنیم.

جمله از یک اسم و یک فعل تشکیل شده است. به عنوان مثال جمله ساده “من راه افتادم” از ضمیر “من” تشکیل شده است که اسم است و کلمه “راه افتادم” فعل است. هر کلمه ای که به ساختار جمله اصلی اضافه شود، کیفیت اسم یا عملکرد فعل را تغییر می دهد. این تغییرات آگاهانه سرنخ هایی را درمورد شخصیت و ویژگی های رفتاری گوینده یا نویسنده ارائه می دهد.

کلمات کلیدی به بینندگان اجازه می دهد فرضیه ها را بسازند یا حدس های بررسی شده ای راجع به ویژگی های رفتاری دیگران ایجاد کنند. به عنوان مثال، در جمله “من به سرعت راه افتادم”، کلمه “به سرعت” حس فوریت را نشان داد، اما دلیل فوریت را ارائه نکرد. ممکن است فرد “به سرعت راه برود” زیرا دیر کرده یا پیش بینی می کند که دیر به سر قرار می رسد. افراد با وجدان خود را قابل اعتماد می دانند و نمی خواهند حتی چند دقیقه برای قرار ملاقات ها تاخیر کنند. افرادی که می خواهند به موقع و آن تایم باشند، تمایل دارند هنجارهای اجتماعی را رعایت کنند و می خواهند مطابق انتظارات دیگران عمل کنند.

 

افراد با این ویژگی رفتاری کارکنان خوبی می شوند زیرا نمی خواهند کارفرمایان خود را ناامید کنند. مردم هنگام مواجهه با تهدیدهای عمومی “سریع راه می روند”. ممکن است هنگام رد شدن از یک محله بد یک تهدید عمومی به وجود آید. نزدیک شدن به آب و هوای بد نیز می تواند تهدید ایجاد کند. سریع راه رفتن خطر رعد و برق، صاعقه یا خیس شدن را کاهش می دهد. افراد ممکن است به دلایل مختلف از کلمه “سریع” استفاده کنند، اما دلیل خاصی برای انتخاب آن ها وجود دارد.

کلمات کلیدی یک تکنیک غیر تهاجمی برای آشنایی موثر با افراد بدون داشتن اطلاعاتی از آن ها ارائه می دهند. مثال های زیر نشان می دهد که کلمات کلیدی چگونه در هنگام صحبت کردن و نوشتن، ویژگی های رفتاری افراد را ارائه می دهند.

1- من یک جایزه دیگر بردم.

کلمه کلیدی “دیگی” این تصور را ایجاد می کند که گوینده قبلا برنده یک یا چند جایزه شده است. این شخص می خواهد اطمینان حاصل كند كه افراد دیگر می دانند كه او حداقل یك جایزه دیگر برده است، بنابراین عزت نفس خود را بالا می برد. این فرد ممکن است برای بالا بردن عزت نفس خود به چاپلوسی دیگران نیاز داشته باشد. دیگران می توانند از این آسیب پذیری همراه با چاپلوسی و سایر اظهارات بالا بردن عزت نفس، سوء استفاده کنند.

2- من برای رسیدن به هدفم بسیار زحمت کشیدم.

کلمه کلیدی “بسیار” نشان می دهد که برای این شخص اهدافی که دستیابی به آن ها دشوار است ارزشمند می باشد. شاید هدفی که این شخص به دست بیاورد دشوارتر از اهدافی باشد که معمولا برای رسیدن به آن ها تلاش می کند. همچنین کلمه کلیدی “بسیار” نشان می دهد که این شخص می تواند رضایت خود را ابراز کند یا این عقیده را دارد که سخت کوشی و فداکاری نتایج خوبی را به ارمغان می آورد. متقاضی شغلی با این خصوصیات احتمالا می تواند یک کارمند خوب باشد زیرا احتمالا چالش ها را می پذیرد و برای انجام موفقیت آمیز آن وظایف، عزم راسخ دارد.

3- من با صبر و حوصله در جلسه سخنرانی نشسته ام.

کلمه کلیدی “صبر و حوصله” چندین فرضیه را ارائه می دهد. شاید این فرد حوصله اش سر رفته است. شاید مجبور شده است یک تماس تلفنی مهم را قطع کند. شاید او مجبور است از دستشویی استفاده کند. صرف نظر از دلیل، این شخص مشغول چیز دیگری غیر از محتوای سخنرانی بوده است. کسی که برای ترک اتاق با صبر و حوصله منتظر زمان استراحت باشد، احتمالا فردی است که به هنجارها و قوانین اجتماعی پایبند است.

شخصی که به محض زنگ خوردن گوشی بلند می شود و جلسه سخنرانی را ترک می کند، شخصی است که احتمالا دارای مرزهای اجتماعی سفت و سخت نیست. افرادی که دارای مرزهای اجتماعی هستند کارمندان خوبی می شوند زیرا از قوانین پیروی می کنند و به بالا دست خود احترام میگذارند.

برعکس، کسی که از هنجارهای اجتماعی پیروی نمی کند، احتمالا برای شغلی مناسب خواهد بود که نیازمند تفکر جدید باشد. فردی که زمینه ی فعالیت در خارج از هنجارهای اجتماعی دارد، جاسوس بهتری نسبت به فردی خواهد شد که به دنبال پیروی از قوانین اجتماعی است، زیرا معمولا از جاسوسان خواسته می شود که هنجارهای اجتماعی را نقض کنند.

4- من تصمیم گرفتم آن مدل را بخرم.

کلمه کلیدی “تصمیم” نشان می دهد که این شخص قبل از خرید گزینه های مختلفی را سبک سنگین کرده است. حتی شاید قبل از تصمیم گیری برای خرید، تا حدی تلاش کرده است. این ویژگی رفتاری حاکی از آن است که این فرد به همه چیز فکر می‌کند، به خصوص اگر این خرید جزئی باشد. کلمه “تصمیم” نیز نشان می دهد که این شخص احتمالا دمدمی نیست. یک شخص دمدمی مزاج احتمالا می گوید یا می نویسد، “من آن مدل را تازه خریدم.” کلمه کلیدی “تازه” نشان می دهد که این شخص بدون این که فکر زیادی به خرید کند، جنس مورد نظرش را خریداری کرده است.

بر اساس کلمه کلیدی “تصمیم”، خواننده یا شنوندگان می توانند فرضیه ای را مطرح کنند که گوینده یا نویسنده درون گرا است. افراد درون گرا قبل از عمل فکر می کنند. آن ها قبل از تصمیم گیری، هر گزینه را با دقت بررسی می کنند. برون گراها بیش تر تحت تاثیر قرار می گیرند. استفاده از فعل “تصمیم گرفتن” این شخص را مطلقا درون گرا به حساب نمی آورد، اما نشان می دهد که او ممکن است درون گرا باشد. ارزیابی نهایی شخصیت نیاز به ارزیابی روانشناختی جامع تری دارد. با این وجود، دیگران می توانند از او سوء استفاده کنند، به خصوص اگر بدانند که شخص برون گرا یا درون گرا است.

 

افراد برون گرا انرژی خود را از بودن با افراد دیگر می گیرند و به دنبال تحریک از محیط خود می گردند. این افراد اغلب بدون فکر کردن و به طور خود جوش صحبت می کنند و با اطمینان از روش آزمایش و خطا استفاده می کنند. برعکس، افراد درون گرا هنگامی که از نظر اجتماعی درگیر هستند، انرژی مصرف می کنند و به تنهایی به دنبال شارژ مجدد باتری های خود هستند. درون گراها به دنبال تحریک از درون هستند و به ندرت بدون فکر کردن صحبت می کنند. افراد درون گرا قبل از تصمیم گیری، با دقت گزینه ها را سبک سنگین می کنند.

قبل از شروع هر نوع مذاکرات تجاری، دانستن این که طرف مقابل شما برون گرا یا درون گرا است، می تواند یک مزیت استراتژیک و مهم فراهم کند. فروشندگان باید به مشتریان درون گرا اجازه دهند تا در مورد پیشنهادات فروش فکر کنند. افراد درون گرا اطلاعات را مورد ارزیابی قرار می دهند و سپس تصمیم می گیرند.

 

فشار آوردن به افراد درون گرا برای تصمیم گیری های آنی ممکن است آن ها را وادار به گفتن “نه” کند زیرا در تصمیم گیری های فوری راحت نیستند. از سوی دیگر، افراد برون گرا را می توان تا حدی تحت فشار قرار داد تا تصمیمات فوری اتخاذ كنند زیرا برای تصمیم گیری های آنی راحت تر هستند. افراد به ندرت ویژگی های کاملا برون گرایانه یا کاملا درون گرایانه نشان می دهند. صفات شخصیتی در امتداد یک زنجیره حرکت می کنند. بسیاری از افراد هر دو ویژگی برون گرایانه و درون گرایانه را نشان می دهند. علاوه بر این، افراد درون گرایی که در محیط اطراف خود راحت هستند، اغلب رفتارهای مرتبط با برون گرایی را نشان می دهند. به همین ترتیب، افراد برون گرا می توانند ویژگی های درون گرایانه را نشان دهند.

5- من درست عمل کردم

کلمه کلیدی “درست” نشان می دهد که این شخص با یک معضل قانونی، روحی یا اخلاقی دست به گریبان بوده و بر یک سری از تقابل های درونی یا بیرونی غلبه کرده تا تصمیمی عادلانه و منصفانه بگیرد. این ویژگی رفتاری نشان می دهد که این فرد از شخصیت کافی برای تصمیم گیری درست حتی در مواجهه با دیدگاه های مخالف برخوردار است.

 

https://honarfardi.com/public-skills/personality/personality-from-talking/

0
3 سال پیش توسط: مینا سلطانی

 

شخصیت شناسی افراد از روی کلماتی که میگویند

شخصیت شناسی از روی صحبت

شخصیت شناسی از روی صحبت

آیا فرد کلمه ای را مدام تکرار میکند ؟

آن ماشین واقعا قدرتمند است !
نور این چراغ قوه بسیار قوی است !
توان کافی را برای مطالعه ندارم.

در مثالهای بالا میبینید که عبارات، درباره موضوعات متنوع و پراکنده ای بیان شده اند اما اگر دقیق تر نگاه کنید، متوجه خواهید شد که کلمه “قدرت” یا کلماتی معادل آن، در هر عبارت ذکر شده است. کنار هم چیده شدن واژه ها در مغز، بصورت اتفاقی نیست بلکه کلماتی که به زبان می آوریم، معمولا توسط نیازهای اساسی ما، آرزوها و نگرانیهایمان شکل میگیرد. به عبارت دیگر، فردی که جملات بالا را بیان کرده است، در لایه های درونی ساختار مغز خود درباره قدرت، و البته ضعف، نگرانی فکری دارد.

ممکن است بخواهد قوی باشد، ممکن است نیاز داشته باشد که قویتر باشد یا اینکه در رابطه با قویتر شدن نگران باشد.

شخصیت شناسی افراد توسط داستانهایی که میگویند

شخصیت شناسی از روی صحبت

شخصیت شناسی از روی صحبت

دیروز با دوتا از دوستانم در حال قدم زدن بودم که یک مرد بسیار قوی هیکل به یکباره ظاهر شد. ما فکر کردیم که او قصد دارد به سمت ما بیاید و با ما دعوت کند اما در ثانیه ی آخر، به طرف دیگری نگاه کرد و عبور کرد.

آیا میتوانید از این داستان چیزی را نتیجه گیری کنید ؟

این داستان نشان میدهد که این فرد، درباره قوی بودن و قدرت، نگرانی دارد. کلمه “مرد قوی هیکل” نشان میدهد که آرزوی فرد این است که از نظر حسی، روحی یا فیزیکی قوی باشد.
ممکن است تصور کنید که هر کسی میتواند چنین داستانی بگوید، اما وقتی حین تعریف کردن، همه مسائل دیگر رها شده و تمام تمرکز و تاکید فرد، بیشتر روی کلمات مذکور باشد، نشان دهنده این است که مواردی که گفتیم، بزرگترین نگرانی این فرد است.

آیا فکر میکنید حافظه بصورت اتفاقی کار میکند ؟ خیر ! ما تنها چیزهایی را به یاد می آوریم که بیشترین تاثیر را روی ما گذاشته اند. بسیار محتمل است که حسی را به یاد بیاورید که احساسات بسیار شدیدی را در شما به وجود آورده و چیزهایی که تاثیر زیادی روی شما نداشته است را به سادگی از یاد ببرید.

اگر داستان مذکور را از زبان فرد دیگری میشنیدیم، قطعا برخی جزییات تماما یکسان میبود.

نکته دیگری که میتوان از داستان مربوطه متوجه شد، این است که فرد با نگران شدن، مشکل دارد. در واقع آنچه که او تجربه کرده است، حاصل نحوه درک او از دنیای اطراف بوده و نه واقعیت، به همین علت نشانگر لایه های درونی شخصیت اوست.

مرد قوی هیکل فقط درحال راه رفتن به سمت آنها بوده است و کار دیگری نکرده است، اما به این دلیل که این شخص نگرانی بسیاری در این زمینه دارد، فکر کرده است که قرار است آسیبی به او وارد شود.

شخصیت شناسی از روی صحبت در جک های افراد

شخصیت شناسی از روی صحبت

شخصیت شناسی از روی صحبت

باید بدانید جکهایی که افراد سر هم میکنند، نمایشگر باورها و نیازهای اساسی آنها هستند. اگر فردی جکی را تکرار کرد و به خاطر آورد، باید بدانید که آن جک با باورهای اساسی آن فرد، تطابق داشته است و به همین علت حافظه او،مدام آنرا به یاد می آورد(حافظه انتخابی است، یعنی چیزهایی را به یاد می آورد که با باورها سازگار است و باورها را محکم تر میکند).

مثلا ممکن است یکی از دوستانتان، درحالیکه در خیابان، و از کنار یک ماشین گرانقیمت رد میشود، بگوید : ای وای ! کلید ماشین را فراموش کردم ! شاید این جمله فقط یک شوخی بنظر بیاید اما در حقیقت، بیانگر نگرانی، تمایل و نیاز شدید این فرد به پول، مقام و تجملات است.

بعضی افراد در جکها، سعی دارند دشمنان خود را هدف گرفته و به نمایش بگذارند تا بتوانند حس بهتری داشته باشند. بنابر این میتوانید دشمنان آنها را شناسایی کنید و سطح فکری آنها را متوجه شوید.

همچنین، مردم با استفاده از جکها بعضا سعی دارند باورهای خود را محکم تر کنند. مثلا :

“یه ضرب المثل آموزنده هست که می گه : مردن برای زنی که عاشقشی از زندگی باهاش آسون تره !”

فرد مذکور باور خود درباره مسائل عشقی و زنان را مطرح کرده است اما معمولا، بعلت اینکه حین شنیدن طنز، ضمیر خودآگاه شما خاموش میشود، به آن دقت نکرده و آنرا تحلیل نمیکنید.

شخصیت شناسی از نحوه حرف زدن

مواردی که گفتیم نکاتی بودند که با استفاده از آنها یادبگیرید چطور میتوانید با شنیدن و توجه کردن به کلمات افراد، شخصیت آنها را تشخیص دهید. نکته آخری که در اینجا به شما میگوییم این است که هیچوقت یک تک عبارت را تحت قضاوت قرار ندهید تا نتایج غلط بدست نیاورید. بلکه،شما نیاز دارید که تا میتوانید عبارات مختلفی را از سخنان فرد مورد نظر یافته و با استفاده از مجموع آنها بتوانید پس از بدست آوردن اشتراکات، نتیجه دقیقی کسب کنید.

خصوصیات شخصیت های مختلف

شخصیت شناسی از روی صحبت

شخصیت شناسی از روی صحبت

شخصیت رهبری

شخصیت های رهبری بلافاصله بعد از شروع به صحبت کردن قادر هستند با انرژی مضاعف و شور و شعف مخاطبان را به نفع خود متقاعد سازند. شاید کلمات یا عبارات این افراد از آن دسته جملات هیپنوتیزم کننده برای جذب دیگران نباشد و اتفاقا خیلی هم ساده صحبت کنند اما خیلی خوب می دانند چه طور نقش خود را در هر لحظه ایفا کنند و به تعامل با بقیه بپردازند.

شما هم با این رهبران در زندگی روزمره بارها برخورد کرده اید. بانوان اصولا رهبران بهتری در مدیریت مباحث هستند و خیلی سریع تر می توانند به تعامل با بقیه برسند. بسته به درونگرا یا برونگرا بودن توانایی ما در رهبری متفاوت است.

شخصیت معتمدان

معتمدان یا افراد قابل اعتماد همان کسانی هستند که می توانند قطار اعتماد شما را سر موقع در مسیر مشخص هدایت کنند. افرادی که وسواس زیادی در حرف زدن به خرج می دهند، در طول سخنرانی به شدت شیوه ادا کردن جملات حساس هستند و در روابط رومزه خود به عبارت هایی که نباید در مکالمات روزانه استفاده شوند توجه دارند.

شخصیت داستان سرایان

سخنوری بر اساس تیپ های شخصیتی نیازی به تجریه و تحلیل ندارد. همین که برخی از افراد طبق طبیعت و خلق و خو ذاتی خود حرف بزنند و سعی نکنند شخصیت های کاذب و تقلبی از خود نشان دهند کفایت می کند. یکی دیگر از کاراکترهای آشنا داستان سرایان هستند. داستان سرایان کسانی هستند که بدون هیچ ترس و استرسی توانایی شگرفی در تعریف کردن با جزئیات کامل دارند. داستان سرایان با احساس و ریتم خاصی صحبت می کنند و مجلس گردان های خوبی هستند که می توانند با تعاریف خود عده زیادی را سرگرم کنند.

شخصیت مولد

کاراکتر مولد اساسا برای سخن گفتن ساخته شده است و خیلی خوب می داند چه طور باید ساختار صحبت هایش را کنترل و تنظیم کند. مولدان شخصیت های پشت صحنه هستند؛ به این معنا که باید به آنها فرصت فکر کردن کافی را داد و سپس از آن ها توقع داشت.
مولدان انسان های هوشمندی هستند که خیلی خوب می دانند کجا باید قلاب خود را بیندازند تا بیشترین مخاطب در کوتاه ترین زمان را صید کنند.

شخصیت توسعه دهنده

توسعه دهندگان ۱۲ درصد از کل جمعیت دنیا را تشکیل می دهند. اگر با فن بیان استیو جابز آشنا باشید متوجه می شوید که سخنوری بر اساس تیپ های شخصیتی حقیقت دارد و کاراکتر استیو جابز به عنوان یک توسعه دهنده چه قدر در تاثیر گذاری سخنرانی های عمومی جهانی آن تاثیرگذار بوده است.

یک توسعه دهنده واقعی متفکری مستقل است که بدون تاثیر پذیری از اطرافیان خود تصمیم می گیرد. موضع این افراد مشخص است: قطعیت و پیروزی. در سخنوری کاراکتر توسعه دهنده ثبات خاصی دیده می شود. توسعه دهندگان به خاطر شرایط کاری خاص و متمایز خود ( که عمدتا کارآفرین هستند) بدون توجه به صحبت های اطرافیان خود و با استقلال کافی سخنوری می کنند.https://harfetaze.com/17886/%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B5%D8%AD%D8%A8%D8%AA/

loader

لطفا شکیبا باشید ...