0

چگونه برای خود ارزش قائل شویم؟

ارزش گذاری ارزش قائل شدن برای خود دوست داشتن خودمان قدر دانستن خود خودمان را ارزشمند بدانیم ارزشمندی انسان
ثبت شده 2 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/7

می خوام بدونم چطوری آدم میتونه برای خودش ارزش قائل باشه و بیشتر خودش رو دوست داشته باشه ممنون میشم به سوالم جواب بدین

چگونه برای خود ارزش قائل شویم؟

1 جواب

0
2 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

به گزارش مشرق، بهای شخصی و ارزش شخصی در زندگی روزمره هر فردی نقش جدایی ناپذیری دارند و به همین خاطر باید یاد بگیرید که چگونه از طریق گفتار و کردار خود برای ارزش دادن به خود استفاده کنید.

 

 

 

ایده بهای شخصی به این احساس برمی‌گردد که شما فرد خوبی هستید که لیاقت برخورد با احترام را دارید و اگر برای خود ارزش قائل باشید، ذاتاً احساس می‌کنید مهربان، دلسوز و محترم هستید و در ازای آن شایسته همان چیزها و دریافت همان رفتارهای قبل احترام هستید.

 

 

 

همسو شدن با بهای شخصی خود به ما این امکان را می‌دهد که به مراحل عملی‌تری برویم که این ارزش را رشد و پرورش دهند و این کار از طریق ارزش‌گذاری شخصی انجام می‌شود.

 

 

 

ارزش شخصی چیست؟

 

 

 

در حالی که بهای شخصی احساسی است، ارزش شخصی اخلاقی است و اینجاست که ما اساس احساسات خود را می‌گذاریم و آن را عملی می‌کنیم.

 

 

 

به طور مثال؛ ارزش شخصی وسیله نقلیه رانندگی است که به ما امکان می‌دهد پیاده‌روی را طی کنیم و به گونه‌ای عمل کنیم که با آنچه برای آن ارزش قائل هستیم، همسو باشد.

 

 

 

این در نحوه صحبت ما با مردم یا در گام‌هایی که برای بیان حقیقت خود برمی‌داریم، نشان داده می‌شود و بهای شخصی و ارزش شخصی هر دو از یکدیگر تغذیه می‌کنند، اما ذکر تفاوت‌های ظریف آن‌ها بسیار مفید است.

 

 

 

بها و ارزش شخصی چه تفاوتی با هم دارند؟

 

 

 

بهای شخصی در هسته اصلی وجود ماست، بدین معنا که چگونه گام برداشتن در زندگی و هدفمان و چگونه لیاقت خود را به عنوان انسان رشد دادن از نشانه‌های آن است و ما همچنین می‌توانیم استدلال کنیم که احساس سالم ارزشمندی شخصی در قبال تصمیماتی که می‌گیریم، روابطی که برقرار می‌کنیم و مسیرهای زندگی که انتخاب می‌کنیم، نقش بسزایی دارند.

 

 

 

از طرف دیگر، این نکته مهم را در نظر بگیرید که اگر برای خود ارزش قائل نشوید، این موضوع می‌تواند منجر به شاخه‌هایی از خود انتقادی تهاجمی و تخریب چهره از خود شود.

 

 

 

بیشتر بخوانید:

 

شیوه های مشترک مذهب و روان‌شناسی در کاهش غم

 

ارزش شخصی عملی است که ما را با آن بهای شخصی همسو می‌کند و ما همچنین می‌توانیم ارزش خود را به عنوان عنصر تغذیه‌ای دیگر و در اصطلاح، چتر بزرگتر و ارزشی خود بدانیم که ارزش گذاری، خود به روش‌های عملی نشان داده می‌شود که بسیاری از آن‌ها در این مطلب زیر بیان شده است.

 

 

 

هنگامی که یاد می‌گیریم چگونه برای خود ارزش قائل شویم، نه تنها ارزش شخصی خود را پرورش می‌دهیم، بلکه این انرژی را به جوامع خود و افراد موجود در آن‌ها نیز انتقال می‌دهیم.

 

 

 

چگونه برای خودمان ارزش قائل شویم؟

 

 

 

 منتقد درونی خود را بپذیرید

 

 

 

همه ما آن صدای بلند درونی را داریم که همیشه مهربان نیست. هنگامی که ایده‌ها و پروژه‌هایی در دست داریم، این صدا مداخله می‌کند و اغلب، ما را ترغیب می‌کند که به خودمان ایمان نداشته باشیم و در صورت عدم کنترل، منتقد درونی می‌تواند تأثیرات مخربی بر عزت نفس ما بگذارد.

 

 

 

این جایی برای رشد ارزش شخصی ما نیست و درگیر شدن با این منتقد اغلب یک سفر مادام‌العمر است. اما اولین قدم خوب تصدیق آن است. بنابراین، بسیاری از مردم با این صدا عمر خود را می‌گذرانند و هرگز نمی‌دانند که این منتقد درونی یک دیکتاتور و به نوعی افسارگسیخته شده است و هنگامی که می‌توانید مکث کنید و تصدیق کنید که شما هم دارای منتقد درونی هستید، می‌توانید قدرت و ارزش خود را پس بگیرید.

 

 

 

راه‌های ساده برای بیشتر ارزش قائل شدن برای خود

 

 

 

دریافت کردن تعریف و تمجید 

 

 

 

دفعه بعدی که شخصی از شما تعریف کرد، متوجه شوید که آیا آن تعارف را به سرعت به عقب می‌فرستید یا دست خود را با اهانت تکان می‌دهید تا جلب توجه نکند.

 

 

 

ما آنقدر از بی‌نیاز شدن می‌ترسیم که به سختی کلمات خوبی که کسی برای ما ارسال می‌کند را دریافت می‌کنیم و واقعاً، مقصر واقعی در اینجا این است که ما غالباً باور نداریم که لیاقت تعریف را داریم!

 

 

 

حقیقت زیبا در اینجا این است که ما اغلب خودمان را به همان روشی که دیگران ما را می‌بینند، نمی‌بینیم. بنابراین، دفعه بعدی که شخصی حرف خوبی درباره شما زد، آن‌ها را باور کنید و سخنان آن‌ها را کاملاً دریافت کنید.

 

 

 

برای تلاش‌ها قدردان باشید

 

 

 

همیشه نشان دادن زندگی آسان نیست و ما همیشه متوقف نمی‌شویم تا ببینیم که چقدر در زندگی روزمره تلاش می‌کنیم و یکی از راه‌های بالا بردن ارزش خودتان این است که از همه کارهایی که انجام می‌دهید، سپاسگزار باشید.

 

 

 

انتقادپذیری آسان است، اما شما همیشه بهترین تلاش خود را می‌کنید و این کار را ادامه دهید و پیشرفت کوچک را جشن بگیرید که با این کار، تمام وجود شما ده برابر سپاسگزار شما خواهد بود.

 

 

 

خودتان را ببخشید

 

 

 

وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود، بخشش را تمرین کنید.

 

 

 

وقتی مردم به شما آسیب می‌رسانند، گذشت را تمرین کنید و نگه داشتن کینه، چه از جانب دیگران و چه از طرف خودتان، مانند این است که عمداً خود را با بارهایی روبه‌رو کنید که نیازی به حمل آن‌ها نیست.

 

 

 

بخشش، درمانی رایگان است که می‌تواند وقتی که تلخی را تحمل می‌کنیم، بسیاری از رنج‌های ما را تسکین دهد و شایسته است که آن را در زندگی روزمره‌مان پیاده کنیم، اما این بدان معنا نیست که برخی از افراد، از بخشش‌های مداوم ما سوءاستفاده کنند.

 

 

 

 تأیید کردن را جلوی آینه تمرین کنید

 

 

 

کلمات، قدرت بالایی دارند و کلمات مثبت مانند معجزات کوچکی هستند که منتظر جوانه زدن هستند و از آنجا که چشم‌ها آینه روح هستند، تمرین اظهارات گفتاری در آینه حتی بیشتر قدرتمند است.

 

 

 

وقتی می‌توانیم نگاه خود را بگیریم و فضای خود را با کلمات مثبت پر کنیم، آن انرژی را به اعماق روان خود می‌فرستیم.

 

 

 

 به رویاهای خود توجه کنید

 

 

 

خواه بخواهید آن‌ها را در دفترچه یادداشت خود بنویسید یا یک صفحه بینایی درست کنید، توجه به رویاهایتان یک چرخه ارزش و در حقیقت، یک ارزش بی پایان است و رویاهای شما عمیق‌ترین آرزوهای شما هستند.

 

 

 

وقتی به آن‌ها شکل نوری می‌تابید، روح و قلب خود را به شکلی روحانی و عاطفی برآورده می‌کنید. شما همچنین در حال آموزش دادن و تقویت خود هستید که باور کنید لیاقت این آرزوها را دارید.

 

 

 

خودتان را مقایسه نکنید

 

 

 

شما به اندازه یک دانه برف منحصر به فرد هستید و هیچکس دیگری مثل شما وجود ندارد و همه ما می‌دانیم که "مقایسه دزد شادی است" و آسان است که خودمان را با دیگران مقایسه کنیم و فکر کنیم که به نوعی عقب هستیم یا فقدان آن را داریم اما در حقیقت، این درست نیست.

 

 

 

شما دقیقاً همان جایی هستید که باید در بازه زمانی زندگی خود باشید و اعتماد و اعتقاد داشته باشید که هرکس در زمان مناسب و الهی مسیر خود را طی می‌کند. به جای تمرکز بر آنچه دیگران بر شما دارند، بر سفر منحصر به فرد خود تمرکز کنید و از فرصت‌های پیش رو هیجان زده شوید.

 

 

 

راه‌های خدمت به دیگران را پیدا کنید

 

 

 

هنگامی که ما به خدمات روی می‌آوریم، به طور همزمان بها و ارزش شخصی خود را تغذیه می‌کنیم و بخشش به دیگران چیزی فراتر از داوطلب شدن است و این چیزی از خودمان ارائه می‌دهد که کاملاً گرانبها و متعلق به خود ماست.

 

 

 

اگر مهارت خاصی دارید که مایلید آن را به اشتراک بگذارید، این کار را کنید تا وضعیت کنونی مرتب شود و با این کار، جامعه از اشتراک سهم شخصی شما در جهان بهره‌مند می‌شود.

 

 

 

خودتان را همان گونه که هستید، بپذیرید

 

 

 

زندگی مجدد گذشته هیچ فایده‌ای ندارد، چراکه تمام شده است و تعجب از آینده فایده‌ای ندارد، چون هنوز نیامده است و بزرگترین هدیه شما به خود این است که خود را همان طور که الان هستید، قبول کنید.

 

 

 

راه‌های ساده برای بیشتر ارزش قائل شدن برای خود

 

 

 

دنیا کامل‌تر می‌شود تا می‌توانید معتبر ظاهر شوید. زیرا دنیا این طور است که به دیگران نیز جرأت چنین کاری را می‌دهد و بدون شک با پیشرفت زندگی خود، تغییر کرده و رشد خواهید کرد، اما در حال حاضر، چگونه می‌توانید خود واقعی تان را نشان دهید و به این شکل ظاهر شوید؟

 

 

 

به کم قانع نباشید

 

 

 

اگر ناراضی هستید، به وجود خود توجه کنید و از خود بپرسید چه چیزی باعث خوشحالی شما می‌شود؟ شما مجبور نیستید چیزی یا کسی را که برای شما شادی و رضایت ایجاد نمی‌کند، تحمل کنید.

 

 

 

ما اغلب فکر می‌کنیم که باید خوشبختی خود را فدای برخی از نکات اساسی کنیم، اما این صحت ندارد. همیشه انتخاب‌هایی در زندگی وجود دارد و این شما هستید که باید باور کنید لیاقت بهترین‌ها را دارید.

 

 

 

 وقتی شک دارید، پشتکار خود را به یاد بیاورید

 

 

 

اگر موردی وجود دارد که می‌تواند ارزش خود را کاهش دهد، فکر کردن به این موضوع است که شما کافی نیستید و یا به نوعی شکست خورده‌اید.

 

 

 

وقتی این اتفاق افتاد، به هدف نهایی یا رویای خود فکر کنید و به یاد داشته باشید که استقامت، تأمین سوخت، بی حد و حصر است و این همیشه در اختیار شماست تا بیشتر به هدف برسید.

 

 

 

نتیجه‌گیری

 

 

 

بهای شخصی اصطلاحی است که نمایانگر وجود اصلی ما و کسانی است که در مرکز انسانیت خود هستیم و مراحلی که ما برای همسویی عملی با آن ارزش انجام می‌دهیم، تعریف و هدف از ارزش شخصی است.

 

 

 

ممکن است تصور شود که این مراحل پیچیده و زمان‌بر هستند و یادگیری اینکه برای خود ارزش قائل شوید نیاز به یک تغییر ملایم در دیدگاه نحوه ظاهر شدن در زندگی خود دارد، اما باید بدانید که چنین تغییرات کوچک و در عین حال قوی می‌تواند همه چیز را برای خودتان و سود بیشتر متفاوت کند و شما را به سمت موفقیت پیش ببرد.

https://www.google.com/amp/s/www.mashreghnews.ir/amp/1169097/

loader

لطفا شکیبا باشید ...