0

مهارتهای رشد و توسعه فردی؟

مهارت های رشد رشد و توسعه توسعه فردی رشد و توسعه فردی توسعه زندگی شخصی رشد و توسعه فردی در زندگی
ثبت شده 3 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/7

همه انسان ها میخواهند رشد کنند و زندگی پر ثمری داشته باشند میخواهم بدانم برای این هدف چه کارهایی را باید انجام بدیم ممنون میشم راهنمایی کنید 

مهارتهای رشد و توسعه فردی؟

1 جواب

0
2 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

اکنون عصری رقابتی در جریان است که تنها ویژگی‌های منحصربفرد می‌تواند شما را در زمره موفق‌ترین افراد قرار دهد. بنابراین، برای ایستادن در برابر بقیه، شما باید روی ایجاد آن مهارت‌های خاص کار کنید. با این حال، اشتیاق افراد و خواست آنها برای یادگیری چیزهای جدید همیشه مربوط به حوزه توسعه فردی می‌شود.

 

در این مقاله برخی از مهم‌ترین مهارت‌های توسعه فردی که به شما کمک می‌کند شخصیتی قوی داشته باشید آورده شده است و از آنجا که می‌گویند «تغییر از خود شما آغاز می‌شود»، بنابراین برای مواجهه با دنیا خود را آماده کنید. در ادامه با زوم لایف همراه باشید.

1. ایجاد فضای الهام‌بخش

اولین مهارت توسعه فردی ایجاد فضای الهام‌بخش برای خودتان است. این فضا با داشتن آرامش به شما کمک می‌کند تا خودتان را تحلیل کنید. فضای تمیز، آرام و مرتب، سطح انرژی مثبت شما را بالا برده و بنابراین به شما انگیزه می‌دهد. این انگیزه در ادامه، تمرکز شما را افزایش داده و باعث اثرات فوق‌العاده و شگفت‌انگیز مثبت در زندگی می‌شود. با این حال، یک فضای نامرتب و کثیف خلق شما را از خوب به بد تبدیل می‌کند و انگیزه شما را نابود می‌کند.

 

2. تمرین کنید

آیا در زمان مدرسه، فوتبال و یا هر ورزش دیگری انجام داده‌اید؟ معلم و یا مربی شما مطمئناً شما را با این جمله راهنمایی کرده است: «تمرین باعث پیشرفت می‌شود». این جمله بسیار قدیمی است اما معنای آن هنوز جدید است و هنوز به افراد کمک می‌کند تا مهارت‌های توسعه فردی خود را تقویت کنند. همچنین، تمرین مداوم روی مهارت‌هایتان باعث افزایش توانایی می‌شود تا جایی که یک فرد در آن مهارت خاص به استاد تبدیل می‌شود. برای مثال، جکی چان با تمرین‌ها و سختی زیاد به استاد کنگ‌فو تبدیل شده است.

3. بر ترس خودتان غلبه کنید

مهارت دیگر از توسعه فردی، پیروز شدن بر ترس است. عبارت اشتباهی وجود دارد مبنی بر اینکه یک انسان باید در هیچ موقعیتی نترسد! همه انسان‌های روی زمین ترس‌هایی دارند و این ترس‌ها باعث کند ساختن توسعه فردی می‌شود. بنابراین شما باید همیشه روی جنبه مثبت هر چیزی کار کنید و در این مورد شما باید بر ترس خود پیروز شده و به سمت جلو حرکت کنید تا به موفقیت بالاتر و جدیدتری در زندگی برسید.

 

4. از منطقه امن خود خارج شوید

در قدم بعدی توسعه فردی، باید از منطقه امن خودتان خارج شوید. شما باید همیشه نگاه رو به جلو داشته باشید و تلاش کنید تا آن مناطق را پشت سر بگذارید. اگر یک کشاورز به سختی تلاش نکند، هیچ‌گاه قادر نخواهد بود که بر گرسنگی مردم دنیا غلبه کند. بنابراین باید با تلاش زیاد همه آن راحتی‌ها را پشت سر بگذارید.

سختی ناشی از پشت سر گذاشتن این راحتی‌ها به موفقیت شما کمک می‌کند. همچنین، پشت سر گذاشتن راحتی‌های پرهزینه شما را به اندازه کافی قوی خواهد ساخت تا با مشکلات زندگی مواجه شوید.

5. داشتن لیست کارهایی که باید انجام شود

برای تکمیل همه کارها شما باید عادت نوشتن لیست کارها را داشته باشید. این لیست باعث انجام کارهای درست می‌شود و همچنین به شما این اطمینان را می‌دهد که کارها سر موقع انجام می‌شوند. چنین لیستی همچنین کیفیت و کمیت کار را به شما یادآوری می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که همه کارها انجام می‌شوند. این کار باعث راحتی و پربار شدن زندگی شده و موفقیت شما را تضمین می‌کند.

6. زمان انجام کار رسیده است

بهترین روش برای یادگیری، انجام کارهاست. بعد از ایجاد لیست کارهایی که باید انجام دهید، نوبت انجام کار رسیده است! بعد از انجام کار انرژی مثبت زیادی دریافت خواهید کرد و می‌توانید کارهای بعدی را انجام دهید.

 

7. کار کردن روی ویژگی‌های منفی

روش بسیار مهم دیگر در توسعه فردی این است که عادت‌های بد را متوقف کنیم. همه ما می‌دانیم که در این دنیا هیچ‌کس کامل نیست. هر کسی عادت‌های بدی دارد که باید آنها را متوقف کند. بنابراین برای توسعه فردی، بسیار مهم است که شما عادت‌های بد مانند خواب زیاد، جویدن ناخن، سیگار کشیدن، تأخیر در کار و چیزهای دیگر را پشت سر بگذارید.

8. روی عادت‌های خوب تمرکز کنید

از سوی دیگر، شما همیشه باید به ایجاد عادت‌های جدید و خوب بپردازید. این عادت‌ها ممکن است شامل زود خوابیدن و زود بیدار شدن، تمرین منظم، عادت یوگا، مطالعه و ... باشند. توسعه این عادت‌ها به شما کمک می‌کند تا شخصیت جذاب و فوق‌العاده‌ای بسازید. عادت مطالعه به شما کمک می‌کند تا دانش خود را گسترش دهید در حالی‌که عادت نرمش و یا یوگا به شما کمک می‌کند تا تناسب اندام داشته باشید.

9. با افراد سرسخت دست و پنجه نرم کنید

نکته مهم دیگر برای توسعه فردی یاد گرفتن روش‌هایی برای دست و پنجه نرم کردن با افراد سخت است. بسیاری از مواقع، این موقعیت‌ها برای ما ایجاد می‌شود و ما نمی‌توانیم با دسته‌ای خاص از افراد که واقعاً سخت هستند، ارتباط بگیریم. این افراد ممکن است در همنوعان، رئیس و دیگر افراد دیده شوند. بنابراین شما باید همیشه روش‌هایی را برای متقاعد ساختن آنها یاد بگیرید تا هنگام کار با مشکلی مواجه نشوید.

10. سعی کنید روش‌های جدید یاد بگیرید

برای توسعه فردی شما باید بر روی یافتن روش‌های جدید برای مواجهه با چالش‌های روزانه که زندگی در برابر شما قرار می‌دهد، تمرکز کنید. بنابراین، بازی‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند؛ بازی‌های فکری مثل شطرنج به ما تکنیک‌های توسعه فردی متفاوتی را یاد می‌دهند که می‌تواند به ما برای بردن بازی کمک کند. به‌طور مشابه، این فوت‌وفن‌ها می‌توانند در زندگی ما نیز برای حل کردن برخی مشکلات استفاده شوند.

 

11. مراقبه کنید

رایج‌ترین و ساده‌ترین روش برای خالی کردن تنش‌های زندگی، مراقبه است. مراقبه سیستم عصبی بدن شما را آرام کرده و بنابراین آرامش درونی را فعال می‌کند. این آرامش درونی روی مغز عمل کرده و به پایین آوردن جریان خون در بدن کمک می‌کند که باعث از بین رفتن تنش می‌شود. مراقبه بسیار شبیه یک تیر و دو نشان است. اول اینکه به استرس خاتمه می‌دهد و دیگر اینکه به افزایش تمرکز و متمرکز شدن توان فرد که برای توسعه فردی بسیار مهم است، کمک می‌کند.

12. همراه خوبی داشته باشید

یک همراه خوب همیشه انرژی مثبت شما را افزایش داده و شما را به سمت مسیر درست هدایت می‌کند. انضباط و دیگر ویژگی‌های خوب به‌راحتی با وجود یک همراه خوب قابل دستیابی هستند. شما همچنین نکات بسیار خوبی درباره روش ارائه، سخنرانی کردن و دیگر موارد یاد می‌گیرید.

13. بپذیرید که چیزی که رفته است، رفته!

ما اغلب افرادی را در اطراف خود می‌بینیم که برای کارهای گذشته خود مانند اشتباهات و تعهدات اشتباه، افسوس می‌خورند و پشیمان هستند که این کار به عادت توسعه فردی آسیب می‌رساند. بنابراین شما باید همیشه روی موقعیت‌های کنونی تمرکز کنید و گذشته را به گذشته بسپارید. این یک واقعیت است که چیزی که گذشته، دیگر گذشته و ما باید آن را رها کنیم. بنابراین ما نباید شادی امروز خود را با به‌یاد آوردن گذشته، خراب کنیم.

14. دشمنان، آینه شما هستند!

یک دوست ممکن است قادر باشد که ویژگی‌های بد و رفتارهای بد شما را مخفی کند اما یک دشمن مانند آینه عمل می‌کند که هیچ‌گاه راجع به شما دروغ نمی‌گوید. یک دشمن تنها تصویر واقعی شما را نشان می‌دهد که شما را از واقعیت‌هایی که درباره شخصیت خود نمی‌دانستید آگاه می‌کند. چنین چیزی همچنین یک روش توسعه فردی است که به شما چیزی را نشان می‌دهد که باید روی آن کار کنید و یک شروع جدید برای شماست.

 

15. با یک تعطیلات چطورید؟

همه ما می‌دانیم که کار کردن در طول زمان و بالا رفتن بهره‌وری کارها می‌تواند به یک بدن خسته و تنبل بیانجامد. به همین دلیل، لازم است که برای حفظ عملکرد خوب خود، به بدنتان استراحت دهید. بنابراین چطور است که چند روز به مسافرت بروید؟ شما می‌توانید یک مسافرت کوتاه را برنامه‌ریزی کنید تا بدنتان را خوشحال کرده و ذهنتان را باطراوت کنید که در نتیجه خروجی شما را به‌طور خودکار افزایش می‌دهد. حرفم را باور کنید، همیشه جواب می‌دهد.

16. یک سرگرمی جدید پرورش دهید

انگیزه برای انسان‌ها لازم است زیرا عملکرد سیستم عصبی را در بدن ما حفظ می‌کند. بنابراین شما باید همیشه به دنیال یادگیری چیزهای جدید باشید مانند: نقاشی، سفالگری، مطالعه و یا چیزهای دیگر، که به شما کمک می‌کند تا جنبه‌های فیزیکی، احساسی و ذهنی شخصیت خود را گسترش دهید. همچنین به شما کمک می‌کند تا روی چیزهایی که شادی درونی شما را افزایش داده و زندگی شما را خالی از استرس می‌کند، کار کنید.

 

17. آمادگی جسمانی خود را حفظ کنید

یک شخصیت خوب همچنین با ساختار فیزیک بدنی خوب سنجیده می‌شود؛ بدین‌ترتیب وظیفه شماست که روی مسائل مربوط به فیزیک بدنی خود نیز کار کنید. همچنین برای جذاب‌تر کردن بدن خود، لازم است که 15 دقیقه پیاده‌روی به مدت سه روز در هفته داشته باشید که با ورزش‌های دیگر مانند شنا همراه باشد. این کار بدن شما را شکل داده و همچنین قدرت بدنی شما را افزایش می‌دهد.

18. رقیب خوبی پیدا کنید

برای چشیدن طعم موفقیت واقعی در زندگی، لازم است که رقابتی صورت گیرد و احساس رقابت زمانی شکل می‌گیرد که شما با یک رقیب مستقل قوی مواجه می‌شوید. این می‌تواند به یک مقایسه بسیار سالم تبدیل شود که شما را به جلو هدایت می‌کند تا بهترین عملکرد را داشته باشید و بنابراین همه توانایی‌های مخفی شما را آشکار می‌سازد. بنابراین به شما کمک می‌کند تا شخصیت خود را ارتقا دهید.

19. یک شخصیت ایده‌آل انتخاب کنید

ما اغلب برخی افراد را در زندگی خود ملاقات می‌کنیم که اثر عمیقی روی ذهن و روح ما می‌گذارند و ما آن فرد را تحسین می‌کنیم. این شخصیت‌های محبوب برخی ویژگی‌ها را دارند که ما آنها را دوست داریم و بنابراین وظیفه ما این است که ایده‌آل خود را دنبال کنیم تا به بالاترین حد توسعه فردی در زندگی خود دست پیدا کنیم.

20. تعهد به رشد

شما باید همیشه به دنبال تعهد باشید که بخشی از برنامه توسعه فردی است. یک تعهد تغییراتی که ما در زندگی خود جذب می‌کنیم را نشان می‌دهد که ممکن است دنبال کردن یک برنامه مشخص و یا زمان گذاشتن برای چیزهایی باشد که شما را خوشحال می‌کند، باشد. شادمان نگه داشتن روحتان باعث ساختن یک شخصیت شاد و خوشحال می‌شود که بودن او در یک محیط باعث شادی آن می‌شود. بنابراین تعهد نیز اثرات زیادی بر توسعه فردی دارد.

 

21. یک نامه به خودتان در آینده بنویسید

ما اغلب به آرزوها و اهداف خودمان فکر می‌کنیم که پس از چندین سال می‌خواهیم به آن برسیم، بنابراین چطور است که یک نامه به خودتان در آینده بنویسید؟ این کار مطمئناً یک کار ماجراجویانه است زیرا هنگام نوشتن این نامه، شما باید همه ویژگی‌های ایده‌آلی که می‌خواهید در او باشد را در نظر بگیرید. لذا باعث الهام‌بخشی به شما برای داشتن سطوح خاصی از آن شخصیت می‌شود.

22. بازخوردها را بررسی کنید

بازخوردها به شما درباره تغییراتی که در شما ایجاد شده است می‌گویند. آنها به شما می‌گویند که شدت تغییرات شما چقدر بوده است. این کار شما را از مثبت بودن و درست بودن جهت تغییرات در شخصیت شما، مطمئن می‌کند. همچنین این کار یک گام ضروری است که باید توسط همه برداشته شود تا تغییر واقعی که در فرایند توسعه فردی رخ داده است، مشخص شود.

23. چالش‌های 30 روزه داشته باشید

برای بررسی میزان پیشرفت خود در توسعه فردی، این آزمون نهایی و بهترین نوع آن است. کاری که باید انجام دهید در نظر گرفتن یک هدف برای خودتان و یک بازه زمانی 30 روزه است تا آن کار را انجام دهید. یک هدف می‌تواند هر چیزی باشد که شما می‌خواهید انجام دهید و یا یک عادت بد است که می‌خواهید آن را نابود کنید. همچنین، زمان تخصیص یافته برای هر فردی که می‌خواهد یک چرخه PDCA (یعنی برنامه، کار، بررسی) داشته باشد کافی است. بنابراین شما می‌توانید کارها را در بازه زمانی داده شده انجام دهید.

https://zoomlife.ir/success/individual-development/674-self-development-skills-to-learn.html

loader

لطفا شکیبا باشید ...