0

داشتن اعتماد به نفس چه اهمیتی دارد؟

اعتماد به نفس داشتن اعتماد به نفس تقویت اعتماد به نفس افزایش اعتماد به نفس تاثیر اعتماد به نفس اثر اعتماد به نفس بر زندگی
ثبت شده 2 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/9

میخواهم بدانم اعتماد به نفس چه تاثیری بر زندگی و رابطه فرد با دیگران دارد ممنون میشم راهنمایی کنید 

داشتن اعتماد به نفس چه اهمیتی دارد؟

2 جواب

0
2 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

اهمیت اعتماد به نفس

همه ما دوست داریم زندگی بهتری داشته باشیم، در اعماق ذهنمان می دانیم توانایی ها و قابلیت های ما خیلی زیاد است و توانایی رسیدن به زندگی بهتر را هم داریم، می دانیم باید هدف انتخاب کنیم و تلاش کنیم به آن برسیم تا زندگی بهتری برای خود بسازیم، پس چرا خیلی از افراد دست روی دست می گذارند و هیچ کاری انجام نمی دهند؟ اینجاست که اهمیت اعتماد به نفس داشتن خودش را نشان می دهد.

به جرئت می توان گفت بزرگترین مانعی که بین ما و آن زندگی بهتری که آرزویش را داریم، وجود ترس است، ترس سیستم عصبی ما را فلج می کند و اجازه حرکت را به ما نمی دهد و کاری می کند که قدم از قدم بر نداریم و حالا اگر ما بتوانیم به هر طریقی که شده به این ترس ها غلبه کنیم، می توانیم به آن زندگی بهتری که لایقش هستیم، دست پیدا کنیم.


اهمیت اعتماد به نفس

اهمیت اعتماد به نفس زمانی پرُرنگ می شود که می فهمیم، افراد موفق با ما تفاوتی ندارند، آنها فقط توانسته اند از نیروی شگفت انگیز اعتماد به نفس برای غلبه بر ترس هایشان استفاده کنند و با این نیروی شگفت انگیز کارهای خارق العاده ای انجام دهند که در حالت عادی امکان پذیر نیست، مطمئنا شما هم جزو این افراد موفق هستید فقط ممکن است فعلا تاکید می کنم فعلا به اهمیت اعتماد به نفس پی نبرده باشید و از نیروی فوق العاده آن استفاده نکرده باشید.

خیلی از افراد حتی بیشتر از افراد موفق یا فوق موفق کار می کنند، انرژی صرف می کنند ولی متاسفانه آن مقدار بازدهی که باید داشته باشند را ندارند، پس این افراد، تنبل نیستند و حتی ممکن است اهداف بزرگی را هم تعیین کنند و از طرفی توانایی های لازم برای رسیدن به آن اهداف را هم داشته باشند اما چون از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند به همین خاطر شهامت شروع کردن و پیش رفتن را ندارند، آنها می ترسند اگر مشکلی پیش آید، نتوانند از پس آن برآیند.

سال ها قبل می خواستم از بازار به منزل بروم، سوار ماشین شدم، راننده شروع به صحبت کرد، یک جوان فوق العاده خوش صحبتی بود، از اختراعاتی که تا به حال داشته حرف زد، اینکه چقدر وسایل کاربردی برای منزلش یا دیگران درست کرده و حتی یکی دو نفر اختراعات او را به خارج از کشور برده و به نام خود ثبت کرده بودند.

وقتی از اختراعاتش صحبت می کرد، چشمانش برق می زد و چنان با شور و شوق صحبت می کرد که هر کسی می شنید دوست داشت برود و مخترع شود، او یک میلیاردر مسافرکش بود و با اینکه توانایی های بسیاری داشت اما جسارت، شهامت و شجاعت بزرگ شدن را نداشت و در یک جمله او به اهمیت اعتماد به نفس پی نبرده بود وگرنه همه ما و شاید کل دنیا او را می شناختند.

اعتماد به نفس می تواند از ما یک شخصیت قرص و محکم بسازد، یک خودساخته به تمام معنا، یک فرد قوی که می تواند به همه آنچه که در زندگی اش می خواهد برسد، اعتماد به نفس یعنی اعتماد به خود داشتن، به اینکه من می توانم انجامش دهم، من می توانم از عهده اش برآیم، من می توانم هر کاری که لازم باشد انجام دهم تا پیروز میدان باشم.


انتخاب اهداف بزرگتر و ارزشمندتر

اگر کمی توجه کنید، می بینید که افراد موفق، هدف های خیلی بزرگ و ارزشمندی انتخاب می کنند، طبیعی است که این اهداف به شجاعت، تلاش، توانایی ها و قابلیت های بیشتری هم نیاز دارد و کارهای خیلی زیادی باید انجام شود تا این اهداف و پروژه ها محقق شوند، از طرفی افراد معمولی، یا هدفی انتخاب نمی کنند یا اگر هم انتخاب کنند به احتمال خیلی زیاد نمی توانند به آن برسند.

سوالی که باید از خودمان بپرسیم این است:

چرا افراد موفق می توانند به اهداف بزرگتر دست یابند، به اهدافی که نیاز به شجاعت، تلاش، توانایی و قابلیت های بیشتری دارد و شاید صدها و حتی هزاران برابر هدف های افراد معمولی به تلاش و کوشش نیاز دارد اما افراد معمولی به همان اهداف کوچک که به تلاش، زحمت و حتی شجاعت و شهامت کمتری هم نیاز دارد نمی توانند برسند؟

دلیلش این است که افراد موفق به اهمیت اعتماد به نفس پی برده اند و هر روز تلاش می کنند تا آن را افزایش دهند ولی افراد معمولی اهمیت اعتماد به نفس را نمی دانند و از نیروی فوق العاده اعتماد به نفس استفاده نمی کنند.

پس متوجه شدیم که اعتماد به نفس حتی می تواند روی اهداف ما هم تاثیر بگذارد، اینکه اهدافمان کوچک باشد یا بزرگ به میزان اعتماد به نفس ما بستگی دارد، اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم، اهداف بزرگتر و ارزشمندتری انتخاب می کنیم اما اگر کمبود اعتماد به نفس داشته باشیم، جرئت انتخاب اهداف بزرگتر را نخواهیم داشت و در نهایت به همان اهداف کوچک یا حتی نداشتن هدف اکتفا می کنیم.


غلبه بر ترس ها

دومین موردی که باعث می شود اهمیت اعتماد به نفس پُررنگ تر شود، غلبه بر ترس هاست، این اشتباه بزرگی است که فکر کنیم افراد موفق نمی ترسند و به همین خاطر می توانند به خواسته هایشان برسند، افراد موفق هم می ترسند و حتی شاید بیشتر از ما ولی آنها یاد گرفته اند بر ترس هایشان غلبه کنند آنها اعتماد به نفس و شجاعت لازم را در خودشان ایجاد کرده اند.

نلسون ماندلا می گوید:

شجاعت به معنی نبود ترس نیست بلکه غلبه بر آن است و شجاع هم کسی نیست که نترسد، بلکه کسی است که بر ترس هایش غلبه کند.

ما نمی توانیم از خودمان انتظار داشته باشیم که اصلا نباید بترسیم، چون ترسیدن مربوط به مغز قدیم ما می شود و ما هیچ کنترلی روی آن نداریم، اما می توانیم بیشتر این ترس ها را نادیده بگیریم و این در صورتی است که ما به اهمیت اعتماد به نفس پی ببریم و آن را در خودمان افزایش دهیم.

مغز به ما هشدار می دهد که قرار است با یک خطر و تهدیدی مواجه شویم و این را به صورت ترس نشان می دهد، این هشدارها و خطاها می تواند خیلی مواقع جان ما را نجات دهد و خیلی دردسرها را تجربه نکنیم، اما مشکل اینجاست که مغز ما به شدت حساس است و هر خطر و تهدید را به منزله یک خطر جدی می بیند، ولی واقعا اینطور نیست.

یک ماشین را در نظر بگیرید که دزدگیر آن روی حساسیت خیلی بالا تنظیم شده باشد، حالا اگر یک گربه، کبوتر او را لمس کند دزدگیر فعال شده و شروع به آژیر کشیدن می کند ، حتی اگر هواپیما از بالای ماشین رد شود، دزدگیر فعال می شود و حتی مهم نیست ما به عنوان صاحب ماشین به آن دست بزنیم یا یک دزد، کبوتر، گربه یا هواپیما.

کار دزدگیر ماشین یک چیز است اخطار دادن و آژیر کشیدن، حالا سوالی که پیش می آید این است:
آیا هر وقت دزدگیر ماشین فعال شد و آژیر کشید به معنای این است که یک نفر در حال دزدیدن ماشین است؟
مطمئنا اینطور نیست.

در مورد مغز هم همینطور است، مغز دائم به ما هشدار می دهد ولی قرار نیست همه آنها را جدی بگیریم، ما حتی وقتی می خواهیم یک هدفی برای خودمان انتخاب کنیم که به نفعمان است، مغز ما شروع می کند به اخطار دادن، آیا در این حالت، ما واقعا در حال تهدید شدن هستیم؟

افراد موفق هم این اخطارها را از طرف مغزشان دریافت می کنند و حتی بیشتر ولی آنها یاد گرفته اند به همه این اخطارها توجه نکنند، آنها به اهمیت اعتماد به نفس پی برده اند و با تقویت این نیروی شگفت انگیز می توانند از سد این اخطارها عبور کرده و به راهشان ادامه دهند و به موفقیت هم برسند ولی بیشتر افراد این اخطارها را خیلی جدی می گیرند و از همان ابتدا تسلیم می شوند.


استفاده از توانایی های واقعی

زمانی اهمیت اعتماد به نفس برای ما ملموس می شود که بتوانیم توانمندی های واقعی مان را به کار بگیریم، بیشتر افراد از اعتماد به نفس و شجاعت کافی برخوردار نیستند و اطمینان ندارند که می توانند به اهدافشان برسند، به همین خاطر از حداکثر توانمندی هایشان استفاده نمی کنند و دقیقا همین موضوع باعث شکستشان می شود.

آنها مطمئن نیستند که می توانند موفق شوند به همین خاطر از همان ابتدا شکست را می پذیرند و پذیرفتن شکست یعنی محکوم به شکست بودن اما افراد موفق عکس این را عمل می کنند، آنها از اعتماد به نفس و شجاعت لازم برخوردارند، آنها به خودشان اطمینان دارند، به همین خاطر تمام تلاششان را می کنند و از حداکثر پتانسیل و توانمندی هایشان استفاده می کنند تا در نهایت موفق می شوند.

آنها از همان ابتدا تمرکزشان روی پیروزی و موفقیت است و به دستش هم خواهند آورد زیرا می دانند هر اتفاقی هم که بیفتد از پس آن برمی آیند زیرا قدرت شگفت انگیز اعتماد به نفس را در یافته اند، آنها می دانند مشکلات کاملا طبیعی هستند و ممکن است برای هر کسی پیش آید و آن را پذیرفته اند به همین خاطر می توانند به آنها غلبه کنند.

اما افراد معمولی از مشکلات می ترسند و از دست آن فراری اند، متاسفانه مشکلات مانند سایه است اگر از آنها فرار کنیم، آنها بزرگتر و بزرگتر می شوند تا جایی که نتوانیم از پس آنها برآییم، اگر توجه کنید می بینید افرادی که از مشکلات فرار می کنند بیشتر از همه درون مشکلات گیر می افتند پس باید به جای فرار از مشکلات به اهمیت اعتماد به نفس واقف باشیم و تا می توانیم روی اعتماد به نفسمان کار کنیم.


غلبه بر مشکلات

آیا به نظرتان افراد موفق هم در زندگی شان مشکل یا مشکلاتی دارند؟
جواب قطعا بله است.

آنها یاد گرفته اند فراتر از مشکلاتشان باشند و این از طریق داشتن اعتماد به نفس بالا امکان پذیر است، ممکن است حتی مشکلات آنها خیلی بیشتر از افراد معمولی هم باشد اما چون به اهمیت اعتماد به نفس پی برده اند و روی اعتماد به نفسشان کار کرده اند بنابر این توانسته اند به کمک این نیروی شگفت انگیز به مشکلاتشان غلبه کنند.

داشتن اعتماد به نفس یعنی داشتن قدرت و با وجود قدرت هم می توان بر مشکلات غلبه کرد، برعکس افرادی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند و به کوچک ترین مشکلی که بر می خورند متوقف می شوند، آنها می دانند اهداف بزرگتر یعنی مشکلات بیشتر و بزرگتر و به خاطر اینکه توانایی غلبه بر مشکلات را ندارند پس اهدافشان را به اندازه ای کوچک می کنند که بتوانند از پس آن برآیند.

همانطور که گفتم، نکته مهمی که وجود دارد این است که مشکلات مانند سایه هستند وقتی به سمت آنها می رویم کوچکتر می شوند و زمانی که از آنها فرار می کنیم بزرگتر می شوند، برای اینکه بتوانیم به مشکلات غلبه کنیم لازم است به نیروی شگفت انگیز اعتماد به نفس مجهز باشیم.

خیلی از محققان معتقدند، موفقیت یعنی حل مشکل، اگر هم توجه کنیم به نوعی حق با آنهاست، افراد موفق توانسته اند مشکلات بیشتری از مردم را حل کنند و زندگی را برای آنها ساده تر کنند به همین خاطر هم به موفقیت و ثروت رسیده اند.

زمانی که هنری فورد ماشین را به تولید انبوه رساند، ماشین اختراع شده بود و او فقط آن را بهبود بخشید و در دسترس همگان گذاشت به همین خاطر بسیار ثروتمند شد، ادیسون لامپ را اختراع نکرد، قبل از او لامپ اختراع شده بود، ادیسون لامپ را بهینه کرد طوری که طول عمرش بیشتر شود و سپس آن را در اختیار کل دنیا قرار داد، اولین لامپ او 40 ساعت پیوسته روشن بود، او توانست روشنایی را به جهان هدیه دهد.

پس همین مشکلاتی که از آنها فرار می کنیم می توانند گنج بزرگی درون خود داشته باشد، افراد معمولی خود مشکل را می بینند ولی افراد موفق گنجی را که درون آن مشکل وجود دارد را می بینند و برای حل آن تلاش می کنند و بهترین راهکار را می یابند و آن را در اختیار عموم قرار می دهند.


احساس شایستگی

یکی از دلایلی که باعث می شود به اهمیت اعتماد به نفس پی ببریم احساس شایستگی است، وقتی ما اعتماد به نفس بالایی داریم، خودمان را ارزشمندتر می بینیم چون می توانیم اهداف بزرگتری انتخاب می کنیم و باور داریم که می توانیم به آنها برسیم و وقتی که موفق می شویم به آنها دست یابیم، احساس موفقیت و شایستگی می کنیم.

همانطور که گفتم افراد موفق معمولا مشکلات بزرگتری را از مردم حل می کنند و همین امر باعث می شود هم خودشان احساس ارزشمندی و شایستگی کنند و هم اینکه این حس را به دیگران انتقال دهند، اگر شما ادیسون را می دیدید آیا از او تشکر نمی کردید که باعث شده زندگی تان اینقدر راحت شود؟ اگر بیل گیتس را ببینید از او تشکر نمی کنید به خاطر اینکه باعث شده کامپیوتر وارد زندگی ما شود؟


نکته پایانی

اگر به اهمیت اعتماد به نفس پی نبرید، احتمال دارد هیچ وقت هم نخواهید که به طور جدی اعتماد به نفستان را افزایش دهید و در نهایت نتوانید از نیروی شگفت انگیز اعتماد به نفس استفاده کنید، پس باید یادآور شوم که تحقیقات بسیاری صورت گرفته که چرا خیلی از افراد بسیار موفق می شوند ولی خیلی افراد به چنین موفقیت هایی دست پیدا نمی کنند، دلایل زیادی در آن تحقیقات آورده شده است اما اعتماد به نفس در همه این تحقیقات دلیل اصلی بوده است.

هر چقدر اعتماد به نفس ما بالاتر باشد، کارهای بزرگتر و باارزش تری می توانیم انجام دهیم.

https://modirehadaf.com/importance-self-onfidence/

0
2 سال پیش توسط: مینا سلطانی

.

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن

اهمیت اعتماد به نفس در زندگی و راه‌های افزایش آن

روانشناسی فردی - پنجشنبه 6 تیر 1398

اعتماد به نفس به این معناست که از ارزش‌ها و مهارت‌هایتان در زمینه‌های مختلف آگاه باشید و قادر باشید به گونه‌ای رفتار کنید که این ارزش‌ها را به دیگران نشان دهید.

 

اعتماد به نفس یکی از اولین لازمه‌های موفقیت است،افراد موفق اغلب اعتماد به نفس بالایی دارند.افراد با اعتماد به نفس بالا به‌راحتی به بیان خواسته‌های خود می‌پردازند و در کارهای خود و روابط خود موفق‌تر هستند.اغلب افراد برای رسیدن به موقعیت دلخواه خود و موفقیت فقط به کمی اعتماد به نفس نیاز دارند.

حتماً شما هم مکرراً شنیده‌اید که اعتماد به نفس تا چه اندازه می تواند در بهبود زندگی به شما کمک کند. اما دلیل اهمیت اعتماد به نفس چیست و چگونه می‌توان اعتماد به نفس خود را تقویت کرد و بالا برد؟

اعتماد به نفس چیست؟ داشتن اعتماد به نفس به چه معناست؟

اعتماد به نفس به این معناست که از ارزش‌ها و مهارت‌هایتان در زمینه‌های مختلف آگاه باشید و قادر باشید به گونه‌ای رفتار کنید که این ارزش‌ها را به دیگران نشان دهید.در نظر داشته باشید که داشتن اعتماد به نفس با تکبر و پایین بودن سطح اعتماد به نفس متفاوت است. منظور از تکبر این است که در موضوعی خاص خود را نسبت به آنچه که هستید بهتر و بالاتر بپندارید و پایین بودن سطح اعتماد به نفس به این معناست که ارزش خود را نسبت به آنچه که در واقع هستید پایین تر قلمداد کنید. اگر اعتماد به نفستان متناسب با ارزش‌هایتان باشد و بتوانید بر این اساس رفتار کنید به اعتماد به نفس صحیح و مناسب دست یافته‌اید.

چرا تعریف اعتماد به نفس مهم است؟ اگر قصد دارید به سطحی از اعتماد به نفس دست یابید که به نفعتان است (نه سطحی که برایتان مضر است) ضروری است که از هدف خود مطلع باشید. مثبت اندیشیدن بیش از حد لزوماً سودمند نیست و ممکن است که شما را از هدفتان دور کند. در برخی موارد از این طرز تفکر به عنوان اثرDunning-Kruger یاد می‌شود و این زمانی است که فرد توانایی‌های خویش را بیش از حد توان خود تصور کرده و از اعتماد به نفس کاذب برخوردار است.

 

شکل گیری اعتماد به نفس

از عوامل شکل گیری اعتماد به نفس می توان از روش تربیت و نوع رفتار والدین با فرزند خود نام برد . والدینی که فرزندان خود را به دلایل مختلف محدود کرده و مانع کسب تجربه در جنبه های مختلف زندگی می شوند ، باعث می شوند که حس توانمندی در کودک رشد زیادی نکند و در بزرگسالی نسبت به دیگر کارها هم خود را ناتوان احساس کند .
در ایران در برخی خوانواده های سنتی هنوز موضوع اطاعت از والدین بسیار اهمیت دارد و والدین می کوشند که با صدور دستورات مختلف و ایجاد محدودیت های غیر ضروری کودک خود را تحت کنترل داشته باشند و نتیجه ی چنین فرهنگی ، بزرگسالانی می شوند که خودباوری و اعتماد به نفس پایینی در بسیاری امور دارند و مسلما شانس پایین تری در کسب مهارت های حرفه ای و موفقیت خواهند داشت . 
بهترین روش برای تربیت کودکان با اعتماد به نفس این است که اجازه دهیم کودک با چالش های مختلف روبرو شود و طعم موفقیت ، شکست و تلاش و پیروزی را بچشد و همواره او را تشویق به انجام کارهای مختلف و جدید کنیم . اگر به سختی در تلاش است که کاری را انجام دهد به او کمک نکنیم و این فرصت را به او بدهیم که خود از عهده ی انجام آن به تنهایی برآید .

داشتن اعتماد به نفس بیشتر از نظر احساسی مهم است تا جذابیت فیزیکی

طبق مطالعات صورت گرفته توسط مجله بین‌المللیCosmetic Science با دادن اودکلن به مردان می‌توان اعتماد به نفسشان را تا حدی بالا برد که حتی در عکس نیز جذاب به نظر برسند. همچنین تحقیقات دانشگاه وبستر حاکی از آن است که تنها لبخند زدن خانم‌ها برای گذاشتن قرار ملاقات کافی است.

بر اساس تحقیقات مجله روانشناسی اجتماعی و شخصیتی، هنگامی که در یک رابطه موفقیت یا موقعیت اجتماعی زن از مرد بالاتر باشد، مرد احساس ناخوشایندی نسبت به خود و این رابطه پیدا می‌کند. البته از نظر اخلاقی این موضوع صحیح نیست که موفقیت زنان باید کمتر از مردان باشد. در چنین شرایطی مردان می‌بایست تلاش کنند تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.

کسب اعتماد به نفس در زندگی باعث آسایش و راحتی در محل کار خواهد شد

جای هیچ‌گونه تعجبی نیست که داشتن اعتماد به نفس کافی در محل کار،باعث موفقیت شما خواهد شد.مطالعات آزمایشی صورت گرفته در دانشگاه ملبورن نشان داده است که بین داشتن اعتماد به نفس در مدرسه و موفقیت‌های کاری در جوانی رابطه وجود دارد.

این موضوع تنها به موفقیت در کار مربوط نیست.تحقیقات دانشگاه تگزاس حاکی از آن است که دانش‌آموزانی در توانایی و کارهایشان اعتماد به نفسشان بالا می رود،حتی هنگامی که مورد انتقاد قرار می‌گیرند،در آینده عملکرد بهتری خواهند داشت نیست به دانش‌آموزانی که به آن‌ها گفته می‌شود استانداردهایشان را ارتقا دهند.

داشتن اعتماد به نفس بیش از حد نیز گاهی اوقات سودمند است

طبق تحقیقات دانشگاه ادینبرگ و دانشگاه سان دیاگو کالیفرنیا هنگام بحث پیرامون موضوعی خاص،اگر این امکان را می‌دهید که نتیجه دلخواه را نمی‌گیرید و موضوع بحث نیز برایتان ارزشمند است، داشتن اعتماد به نفس زیاد منجر به پیروزی می‌شود.داشتن اعتماد به نفس کمک می‌کند به نتیجه دلخواه خود برسید،حتی اگر حق با شما نباشد.

تقویت اعتماد به نفس و روش‌های انجام آن

صحبت کردن پیرامون اعتماد به نفس مثل این است که بخواهیم مکانیک کوانتوم را از طریق رقص توضیح دهیم.تفاوت میان اعتماد به نفس و تکبر واضح و روشن است.اعتماد به نفس ندارید؟چاره کار چیست؟ “بهتر باش” توصیه مناسبی نیست.بنابراین راه تقویت اعتماد به نفس چیست؟

وقتی مشکلی پیش می‌آید اعتماد به نفس است که می‌تواند به شما کمک کند که در برابر مشکلات صبور باشید. پس همیشه سعی کنید به خودتان باور داشته باشید و آن را افزایش دهید.

اعتماد به نفس یکی از ارکان مهم زندگی هر شخص است و می‌تواند بر هر بخشی از زندگی انسان نیز تاثیرگذار بوده و زندگی را شگفت انگیز کند. پس دست به کار شوید و در فکر افزایش خود باوری و عزت نفس خود باشید.

بهتر است برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس خود مانند هر مهارت دیگری تمرین کنید. براساس یک نظریه، اثبات شده است که کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، افرادی موفق‌تر و شاد‌تر هستند و این افراد از زندگی نیز لذت بیشتری خواهند برد.

در ادامه به بررسی تکنیک‌هایی می‌پردازیم که بهتر است برای تقویت اعتماد به نفس آنها را در نظر داشته باشیم. زنان، مردان، کودکان، بزرگسالان، دانش‌آموزان و تمامی افراد می‌توانند با رعایت این نکات، اعتماد به نفس خود را به خوبی افزایش دهند.

۱هیچگاه خود را با دیگران مقایسه نکنید!

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، دست کشیدن از مقایسه خود با دیگران است. بسیاری از افراد در زمینه‌های مختلف خود را با افرادی دیگر مقایسه می‌کنند که این مسئله می‌تواند بر اعتماد به نفس تاثیری عکس داشته باشد.

هر فردی در زندگی، تفکر، درک، احساس و ویژگی‌های متفاوت و خاص خود را دارد و هر فردی نیز با دیگری متفاوت است. پس در اینجا مقایسه اصلا کار درستی نیست زیرا ما فقط بخش کوچکی از شخصیت افراد را می‌بینیم.

شما در هنگام مقایسه خود با سایر افراد، آنها را بهتر از خود می‌بینید و این موضوع شدیدا بر باور شما به خودتان، تاثیر دارد. پس بهتر است برای بالابردن اعتماد به نفس از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.

۲در روابط خود ارتباطات چشمی را فراموش نکنید!

داشتن ارتباطات چشمی در روابط با سایر افراد، بسیار مهم است و در افزایش خودباوری نیز نقش بسیار زیادی دارد. ارتباط چشمی باعث می‌شود که افراد، شایسته، نترس و با اعتماد به نفس نشان داده شوند.

عده‌ای از افراد از نگاه مستقیم به چشمان افراد دیگر ترس دارند اما باید بدانند که ارتباط چشمی در بالا بردن اعتماد و رضایت از خود، تاثیری ویژه دارد. توصیه‌ای که برای این افراد وجود دارد این است که به جای نگاه مستقیم به چشمان طرف مقابل به فاصله بین دو ابروی وی نگاه کنند.

 

۳تغذیه سالم داشته و ورزش کنید

داشتن ظاهری مناسب، در تقویت خود باوری نقش اساسی دارد. ظاهر نامناسب می‌تواند یکی از علل اصلی اعتمادبه‌نفس پایین باشد. پس در فکر بهبود و تغییر ظاهر خود باشید تا اعتماد به نفس بالاتری را تجربه کنید.

برای این کار نیز بهتر است در فکر ورزش کردن و استفاده از تغذیه‌ای مناسب باشید و به هیچ عنوان به عمل زیبایی فکر نکنید! باید گفت که ورزش باعث ترشح اندورفین می‌شود و این ماده احساس نشاط و بالا رفتن روحیه را در شما ایجاد می‌کند.

ورزش کردن به خودی خود باعث بهبود خودباوری می‌شود و ادامه دادن آن نیز تناسب اندام و همچنین سلامتی را نیز به دنبال دارد.

 

۴شیک بپوشید!

وقتی شیک پوش باشید، احساس خوبی نیز خواهید داشت. این احساس خوب، اعتماد به نفس شما را نیز بالا می‌برد.. شیک پوشی احساس رضایت را به شما می‌دهد و تاثیری مثبت بر روحیه شما خواهد داشت.

شیک پوشی به معنای این نیست که هزینه‌های زیادی را به خود تحمیل کنید، بلکه بهتر است اطلاعاتی در مورد لباس و همنشینی رنگ‌ها در پوشیدن آنها کسب کنید. اگر سلیقه خوبی برای خرید لباس ندارید بهتر است از دوستانتان کمک بگیرید.

یکی از ساده‌ترین تکنیک‌ها برای تقویت روحیه‌ی خودباوری، همین شیک پوشی است!

۵مثبت اندیش باشید و نقاط مثبت دیگران را نیز ببینید!

مثبت اندیشی باعث بهبود اعتمادبه‌نفس می‌شود. این مساله باعث می‌شود تا نقاط قوت دیگران را نیز ببینید و از آن‌ها نیز تعریف کنید. اما تعریف از نقاط مثبت دیگران چه ارتباطی با تقویت خود باوری در شما دارد؟

تعریف شما از دیگران باعث می‌شود که دیگران نیز اینگونه با شما رفتار کنند و از شما و نقاط قوت شما تعریف کنند. افرادی که از نقاط قوت شما تعریف می‌کنند، مانند یک ذره بین، رفتارهای مثبت شما را بهتر نشان می‌دهند و این امر پیشرفت و افزایش روحیه را برای شما به همراه دارد و باعث می‌شود خود را بیشتر باور کنید.

۶به کسانی که نیاز دارند کمک کنید

شاید کمک به نیازمندان در ابتدا حس ناراحتی را در شما ایجاد کند، اما این کار نه تنها باعث ناراحتی نمی‌شود بلکه باعث می‌شود شما خودتان را بیش از پیش باور داشته باشید. بسیاری از افراد به صورت داوطلب این کار را انجام می‌دهند زیرا می‌دانند که با این کار، خودباوری خود را افزایش داده و تقویت می‌کنند.https://onlineamoozan.ir/%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86/%D8%A7%D9%87%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A2%D9%86

البته باید گفت که فقط دادن پول، کمک حساب نمی‌شود بلکه با انجام کاری که شما از پس آن بر می‌آیید و در آن تخصص دارید نیز می‌توانید به افراد نیازمند کمک کنید.

 

۷با ترس های خود روبه رو شوید و از آنها فرار نکنید!

یکی از مهم‌ترین دلایلی که مانع افزایش اعتماد به نفس و اعتماد افراد به خود می‌شود، داشتن ترس‌هایی در زندگی است. این افراد به جای اینکه با ترس‌های خود روبه رو شوند، از آنها فرار می‌کنند.

ترس از یک مساله در واقع حس ناتوانی از آن مسئله را در افراد ایجاد می‌کند و باعث کاهش اعتمادبه‌نفس می‌شود. پس بهتر است به جای فرار از ترس‌های موجود، با آنها روبه رو شد تا فهمید چرا به وجود آمده‌اند و از شکست نیز هراسی نداشت. شکست لازمه پیروزی است، پس یاد بگیرید که هیچ گاه از شکست نترسید.

 

۸خود را قبول داشته باشید!

اکنون به این فکر نکنید که اعتماد به نفس دارید یا خیر، بلکه سعی کنید آن را همیشه داشته باشید. حتی اگر بتوانید آن را در ظاهر خود نیز نشان دهید، خوب است. به عنوان مثال با روش‌های زیر می‌توانید آن را در ظاهر خود نشان دهید:

آهسته سخن بگویید و عجله‌ای نداشته باشید.

در هنگام صحبت کردن صدا و تن مناسبی داشته باشید.

در نوع ایستادن خود دقت کنید.

حالت بازو و دست‌هایتان درست و مناسب باشد.

فراموش نکنید که در هنگام صحبت کردن از زبان بدن خود نیز بهره بگیرید.

۹آنچه را در ذهن دارید به دست آورید.

با تلاش می‌توان به آنچه که در ذهن داریم دست پیدا کنیم. حتما قانون جذب را شنیده‌اید. این مساله در مورد بالا بردن خودباوری کاملا درست است. یعنی در واقع می‌توانید وانمود کنید که شما فردی با اعتماد به نفس بالا هستید.

بالا بردن خودباوری، با تمرین اینکه شما چنین فردی هستید امکان پذیر است. ظاهر خود را کنترل کنید و یک فردِ با اعتماد به نفس را در ذهن تجسم نمایید.

۱۰به تقویت مهارت‌های اجتماعی خود بپردازید

گوشه گیر بودن را کنار بگذارید و روابط اجتماعی خود را تقویت کنید. مطمئن باشید که این مسئله در اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارد زیرا روابط افراد یکی از مهمترین قسمت‌های زندگی هر فردی است. پس، از همین حالا شروع کنید و روابط اجتماعی خود را تقویت نمایید.

loader

لطفا شکیبا باشید ...