0

چطور به فرزندمان بیاموزیم شغل خوبی برای اینده اش انتخاب کند؟

انتخاب شغل شغل اینده کاراموزی شغل اینده فرزندان کمک به انتخاب شغل اموزش به کودکان برای انتخاب شغل
ثبت شده 3 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/7

من نگران اینده شغلی بچه هام هستم میخوام به عنوان یک مادر کمک کنم که شغل مناسب خودشون رو پیدا کنند ممنون میشم راهنمایی کنید

چطور به فرزندمان بیاموزیم شغل خوبی برای اینده اش انتخاب کند؟

1 جواب

0
3 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

شادی و رضایت آینده فرزندان تا حد زیادی به انتخاب صحیح رشته و شغل آینده آنها بستگی دارد اما اگر عقاید و نظراتمان را به فرزندان تحمیل کنیم آیا در حقشان ظلم نکرده ایم؟
والدین چگونه می توانند به فرزندان کمک کنند تا بر اساس توان، استعداد و علاقه خود همگام با تغییرات سریع جهان شغل خوبی را برگزینند؟
ما باید از کودکی به فرزندان کمک کنیم تا کار را هدف خود قرار دهند آن را تنها وسیله امرار معاش ندانند بلکه با برنامه ریزی صحیح خود را برای آن آماده کنند و از آن لذت ببرند . برنامه ریزی تحصیلی باید در طی دوران کودکی فرزندان صورت گیرد، نباید از آنان انتظار داشت که در کوتاهترین مدت به بهترین مشاغل دست یابند . مهارتهایی را که از کودکی به فرزندان می آموزید در سراسر زندگیشان مفید خواهد بود.
علاقه به یادگیری
از سالهای نخست کودکی ، علاقه به یادگیری را در فرزندانمان شکوفا و بارور سازیم. زیرا در جهان امروز علاقه به یادگیری برای پیشرفت در کار بسیار مهم است.
هادان نویسنده کتاب "نیروی کار سال 2000" می نویسد افرادی که در آستانه سال 2000 جذب بازار کار می شوند با مشاغل جدید تناسب ندارند.
کودکانی که به یادگیری علاقمندند در دوران تحصیل با فرصتهای خوب روبرو می شوند و مدرسه را جالب و نوعی کار می دانند تجربه های مثبت در دوران تحصیلی موجب رضایت شغلی آنان در آینده می شود.
"جلب اگبرت" مشاور شغلی می گوید:
"نباید نسبت به یادگیری بی توجه بود و پس از فراغت از تحصیل آن را کنار گذاشت .یادگیری سرمایه آینده است با کمک آن می توانید با تجربه های جدید آشنا شوید."
"جفری هالت" نویسنده کتاب "نگرشی به کار" عقیده دارد در بازار کار امروز و آینده آموزش و یادگیری هرگز متوقف نمی شود. پیشرفت سریع در کار یعنی نیاز و علاقه به یادگیری در سراسر زندگی .
چگونه می توانید فرزندان را به یادگیری علاقمند کنید؟
فرزندان با مشاهده شما در هنگام مطالعه ، پژوهش و .... به یادگیری علاقمند می شوند. علاوه بر این برایشان کتابهای مفید تهیه کنید. تا کنجکاویشان برانگیخته شود.
با همکاری معلمان در جهت پیشرفت آنان بکوشید ، پیشرفت مشوق کودک است ولی تحسین والدین از آن مهم تر می باشد.
فرزندان باید بدانند تلاش و کوشش به موفقیت و تنبلی به شکشت منجر می شود.
کودکی یا نوجوانی که بیش از توان و استعدادش از او انتظار داشته باشیم دچار فشار روانی می شود.
جوانان که برای کسب موفقیت تحت فشارشدید والدین هستند و در کنکور پذیرفته نمی شوند یا شغل خوبی پیدا نمی کنند سرخوردهف ناامید و افسرده می شوند و حتی برخی خودکشی می کنند.همه بالاترین تحصیلات و بهترین مشاغل را ندارند . همه استاد ، دانشگاه پزشک و تاجر موفق نیستند راه های دیگری برای موفقیت در زندگی وجود دارد.
نگرشی صحیح نسبت به کار
نگرش صحیح شما به کار باعث موفقیت فرزندانتان می شود. در منزل مسائل مثبت و سازنده کار را به جای نکات منفی آن مطرح کنید.
بسیاری از فرزندان نسبت به شغل والدینشان نگرشی مبهمی دارند. در صورت امکان آنان را به محل کارتان ببرید تا با محیط کار و نوع کار، مهارتهای شما ، همکارانتان یا محصولات کارخانه آشنا شوند.
اصول مثبت کار مهمترین مهارتهایی است که فرزندان باید بیاموزند به گفته اگبرت فرزندان از طریق طرحها و برنامه های خانوادگی می توانند لذت موفقیت را بچشند.
کار را جالب و مفرح نشان دهید نه خسته کننده، یکنواخت و بی ارزش ، فرزندان را تشویق کنید تا در حل مشکلات کار ابتکار و خلاقیت به خرج دهند و کار را با ارزش و بخشی از زندگی خود بدانند.
به فرزندان کمک کنید تا اصول و مهارتهای متناسب با مشاغل مختلف را بیاموزند. به عقیده "فوارد میگر" در بخشهای خصوصی ، دولتی، آموزشی و صنعتی نگارش موثر، صریح و روان بسیار مهم است.
قدرت بیان ، برقراری ارتباط مناسب با دیگران، کارگروهی، صداقت ، خلاقیت و ابتکار، استقلال ، توان رویارویی و غلبه بر مشکلات نیز بسیار ضروری است.
یکی از بازرگانان می گوید ما داوطلبان انعطاف پذیر ، مستقل و برخوردار از ارزشهای مثبت پذیر، مستقل و برخوردار از ارزشهای مثبت اخلاقی را استخدام می کنیم . البته یافتن چنین افرادی چندان آسان نیست.
کشف استعداد فرزندان
فرزندانتان چه مهارت، توانایی و استعداد منحصر به فردی دارند؟ برای انتخاب شغل مناسب ، باید علاقه، مهارت، انگیزه و ارزشهای خود را کشف کنید.
"میلتون کبیرلی" نویسنده کتاب "شغل ما" معتقد است که استعدادتان باید با شغل مورد نظر متناسب بهره وری ، لذت و رضایت از کار را افزایش می دهد. "دیوید یمن" مدیر یکی از شرکتهای بزرگ در مصاحبه ای تاکید می کند شغل تفریح است نه کار، به آن علاقه داشته باشید و فعالیتی بدانید که در اوقات فراغت می توانید انجام دهید.
چگونه می توانید به فرزندان در کشف استعدادشان کمک کنید؟
ریچارد نلسون بلر در کتاب برنامه ریزی شغلی تاکید می کند علاقه ، آرزو و خواسته های شما باعث می شود عملکرد و کارایی شما بیش از توان و استعدادتان باشد.
او پیشنهاد می کند برای شناخت استعداد و مهارت خود ، مختصری از کارهای روزانه تان را در مدرسه یا محل کار و نیز سرگرمی ها و ورزش مورد علاقتان را یادداشت کنید. در مرحله بعد لیستی از فعالیتهایی که مستلزم مهارت خاصی است به ترتیب بر اساس علاقه و عملکرد بهتر تهیه کنید تا به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرید .
هرگز به مهارتها و رشته هایی که ثروت فراوان یا موقعیت اجتماعی خوبی دارند توجه نکنید ، از نوجوانی فرزندانتان را تشویق کنید تا فعالیتهای متفاوتی را که به مهارت و استعداد خاصی نیاز دارد امتحان کنند. در غیر این صورت به توانایی و استعداد خود در انجام کارها پی نمی برند.
اگر در این آزمون توانایی و استعداد فرزندتان در انجام شغلی مشخص شد، چگونه می توانید به علاقه او پی ببرید؟
شناخت مشاغل
برای کمک به فرزندانتان در انتخاب کار متناسب با استعداد و علاقه خود، فرصتهایی را فراهم کنید تا در مورد مشاغل مختلف اطلاع جامع و کاملی بدست آورند.
در راهنمای شغلی "سی ای اس" اشاره می شود از کودکی با فرزندانتان در مورد مشاغل مختلف و معارتهای مورد نیاز آنان صحبت کنید . فرزندان را با افرادی که مشاغل جالبی دارند آشنا کنید تا به میزان تحصیلات و مهارت مورد نظر ، نقاط ضعف و قوت ، ماهیت و خطرات هر شغل پی ببرند. به فرزندان کمک کنید در انتخاب رشته از نظرات مشاوران تحصیلی مجرب استفاده و مدتی کارآموزی کنند کتاب یا مقالاتی در این مورد برایشان تهیه کنید.
"لرتا فاکسمن" مدیر گروه نیروهای انسانی کمبریج در مصاحبه ای به خبرنگار لس آنجلس تایمز گفت: به فرزندانتان کمک کنید تا با مشاغل مختلف آشنا شوند و به هر شغلی که علاقه نشان دادند مهارتهای آن را بیاموزند و برای آینده خود سرمایه گذاری کنند.
برای مثال پدری به پسرش کمک کرد تا هر تابستان حرفه جدیدی را بیاموزد یکسال نجاری، سال بعد تعمیر وسایل برقی و سال سوم مکانیکی بدین ترتیب او با چند شغل آشنا شد، مهارتهایی آموخت و درآمد نیز کسب کرد.
فرزندانتان با شناخت مشاغلی متناسب با علاقه، استعداد و مهارتشان می توانند 2 یا 3 شغل مورد نظر را انتخاب کنند و برای آنها برنامه ریزی کنند . زیرا طی سالها کار شغل فرد تغییر می کند پس بهتر است آنان در دوران کودکی و نوجوانی خود را فقط برای یک کار آماده نکنند.
نقش والدین
امروز در سراسر جهان فرزندان در انتخاب شغل آزاد هستند. نوجوانان و جوانان رشته و شغلشان را خود انتخاب می کنند و مسئولیت آن را می پذیرند ما فقط باید در این راه کمک و تشویق شان کنیم . اگر مشوقشان باشید خوشحال و موفق می شوند.
اگر فرزندان بر خلاف میلشان یا به اجبار والدین شغلی را انتخاب کنند ناامید و ناموفق می شوند به گفته "دکتر گرسمن" رئیس بخش ازدواج و خانواده درمانی در کالیفرنیا پدران و مادرانی که نیاز دارند در مقام والدین احساس کفایت کنند از فرزندانشان انتظار دارند دکتر یا مهندس شوند یا شغلی را که نیاز آنان را بر طرف می کند انتخاب کنند و به تواناییهای ذاتی خود بی توجه باشند.
در حقیقت توقع زیاد والدین چندان مشکل ساز نیست بلکه فشار شدید آنان نوجوانان و جوانان را بسوی اهداف نادرست سوق می دهد. به موفقیت فرزندانتان در رشته مورد علاقه شان اعتماد داشته باشید و برای دست یابی به موفقیت کمکشان کنید.
وظیفه والدین بسیار مهم است. حمایت و تشویق شما در کنار مهارتهای ذاتی ، علاقه به یادگیری و آموزش اصول اخلاقی به موفقیت و رضایت شغلی فرزندان منجر خواهد شد.

http://www.iranjewish.com/Ravan/Ravan_Amozash.htm

loader

لطفا شکیبا باشید ...