0

علل درد مچ پا چیست؟

در د مچ پا درمان درد مچ پا علل در مچ پا خطرات درد مچ پا اسیب مچ پا شکستگی مچ پا
ثبت شده 3 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/6

مچ پای من معمولا درد میکند میخواهم بدانم علت این درد چیست ممنون میشم کمک کنید 

علل درد مچ پا چیست؟

2 جواب

0
3 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

علت و درمان درد مچ پا

رایج ترین علت درد مچ پا، پیچ خوردگی مچ پا است. درمان پیچ خوردگی مچ پا به شدت آسیب دیدگی شما بستگی دارد. اهداف درمانی کاهش درد و تورم ، بهبود ترمیم رباط و بازیابی عملکرد مچ پا است. برای صدمات شدید ، ممکن است شما باید به یک متخصص آسیب های اسکلتی عضلانی، مانند یک جراح ارتوپدی مراجعه کنید.

درد مچ پا چیست؟

درد مچ پا به هر نوع درد یا ناراحتی مربوط به هر قسمت از مچ پا گفته می شود. درد مچ پا می تواند به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. شایعترین علل شامل آسیب، آرتروز و ساییدگی طبیعی است. بسته به علت، ممکن است در هر نقطه از مچ پا احساس درد یا سفتی کنید. مچ پای شما نیز ممکن است متورم شود و شما نتوانید وزنی را روی آن تحمل کنید.

قسمت های مختلف مچ پا

مچ پا شما بخشی از سیستم اسکلتی عضلانی است. آنها از وزن بدن شما پشتیبانی می کنند و به شما کمک می کنند بایستید، تعادل و حرکت داشته باشید. مفصل مچ پا قابل انعطاف است به شما امکان می دهد تا پای خود را از یک طرف به طرف دیگر حکت دهید و بچرخید.

استخوان های پایین پا (درشت نی و فیبولا) با برخورد با استخوان پا (تالوس)، مچ پا را تشکیل دهند. رباط ها این استخوان ها را در کنار هم نگه می دارند. ساختار پیچیده ای از تاندون ها، عضلات و سایر بافت های نرم باعث حرکت پا و مچ پا می شود. مچ پا به دلیل همین پیچیدگی مستعد آسیب است.

درد مچ پا چقدر شایع است؟

مچ پا و آسیب مچ پا بسیار شایع است. موارد زیر احتمال درد مچ پگا را افزایش می دهند:

· بالای 65 سال سن دارند.

· ورزش کنید یا فعالیتهایی انجام دهید که شامل پریدن، حرکات کنار هم یا تغییر سریع جهت باشد.

· وزن اضافی داشته باشید.

شایع ترین دلایل درد مچ پا چیست؟

درد در مچ پا می تواند ناشی از چندین آسیب و بیماری باشد. برخی از رایج ترین آسیب هایی که باعث درد مچ پا می شوند عبارتند از:

بورسیت

کیسه های پر از مایعات به نام بورس هنگام حرکت استخوان های شما را محافظت می کند. بورسیت هنگامی اتفاق می افتد که این کیسه ها تحریک شده و ملتهب شوند.

شکستگی

یک حادثه یا آسیب می تواند باعث شکستگی استخوان شود. مچ پا شکسته شده می تواند استخوان ها را در هر قسمت از مفصل مچ پا درگیر کند. شکستگی مچ پا باعث تورم و درد مچ پا می شود.

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا یکی از دلایل عمده درد مچ پا است. در اثر کشیدگی یا پارگی رباط ها، پیچ خوردگی مچ پا اتفاق می افتد. مچ پا پیچ خورده یا پیچ خورده زمانی اتفاق می افتد که مچ پا با زور از حالت طبیعی خود خارج شود.

تاندونیت

تاندون های تحریک شده و ملتهب یک آسیب بافت نرم است که تاندونیت نامیده می شود. تاندون ها عضلات را به استخوان متصل می کنند. گاهی اوقات، یک تاندون می تواند پاره شود (مانند پارگی تاندون آشیل). تاندون پاره شده ممکن است نیاز به ترمیم جراحی داشته باشد.

چه بیماری هایی منجر به درد مچ پا می شوند؟

بسیاری از بیماری ها، اختلالات و شرایط نیز می توانند منجر به درد مچ پا شوند. این شامل:

آرتروز

درد و سفتی مفصل مچ پا می تواند ناشی از آرتروز مچ پا باشد. آرتروز هنگام تجزیه غضروف (بافت مفصلی که استخوان را محافظت می کند) اتفاق می افتد. آسیب ها و استفاده بیش از حد ممکن است منجر به آرتروز شود و این در افراد بالای 65 سال بیشتر دیده می شود. انواع مختلفی از آرتروز می تواند مچ پا را تحت تأثیر قرار دهد. انواع متداول آن شامل آرتریت روماتوئید و آرتروز است.

قوس کف پا

قوس بسیار کم (یا بدون قوس) می تواند باعث درد و تورم مچ پا و پا شود. گاهی اوقات، قوس کف پا بچه ها با بزرگ شدن به طور عادی رشد نمی کنند و در نتیجه منجر به این بیماری می شوند.

نقرس

نوعی از آرتروز، نقرس در اثر تجمع اسید اوریک در بدن است. به طور معمول، اسید اوریک بدن را در ادرار رها می کند. اسید اوریک بیش از حد باعث ایجاد بلورهایی در مفاصل می شود. نقرس در مچ پا می تواند بسیار دردناک باشد.

عفونت

انواع مختلفی از عفونت، از جمله سلولیت، می تواند باعث تورم و درد در مفصل مچ پا شود. عفونت استخوانی به نام استئومیلیت می تواند در نتیجه عفونت استاف ایجاد شود.

مراقبت از درد مچ پا در خانه

از قرار دادن وزن روی مچ پا خودداری کنید. سعی کنید تا چند روز اول کمترین حرکت را داشته باشید. اگر مجبور به راه رفتن یا حرکت هستید از عصا استفاده کنید.

ابتدا با قرار دادن یک کیسه یخ روی مچ پا حداقل 20 دقیقه در یک نوبت شروع کنید. این کار را سه تا پنج بار در روز و به مدت 3 روز پس از آسیب انجام دهید. این روش به کاهش تورم و بی حسی کمک می کند.

مچ پا آسیب دیده خود را با بانداژ بپیچید. آن را محکم نپیچید تا مچ پا بی حس شود یا انگشتان پا کبود شوند.

برای تسکین درد و تورم می توانید داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید. هنگامی که درد شما فروکش کرد، به آرامی ورزش کنید. در هر دو جهت بچرخید و اگر شروع به درد کرد ورزش را متوقف کنید.

 

https://vrgl.ir/BD4mG

0
3 سال پیش توسط: عسل غضنفری

علت درد مچ پا و درمان آن

علاوه بر ورزشکاران، ماجراجویان و حتی کسانی که ورزش سرگرمی همیشگی آن‌ها است، هر کس دیگری نیز ممکن است دچار درد مچ دست و مچ‌پا شود. در حقیقت، اغلب درد مچ پا ناشی از اشکالات بیومکانیکی و ژنتیک (عملکرد ضعیف مچ پا و ضعف ساختار و راستای آن) بوده و حتی به‌ هم خوردن تعادل، پوشیدن کفش‌های نامناسب یا راه رفتن روی زمین‌های ناصاف هم می‌تواند باعث آسیب دیدن مچ پا از جمله نیمه دررفتگی مچ پا شود. همچنین، آرتریت، تاندونیت و فشرده شدن مفصل یا عصب نیز می‌تواند باعث درد مچ پا شود.

 

فهرست مطالب [نمایش]

 

آناتومی مفاصل مچ پا

مفصل مچ پا دارای مکانیزم پیچیده‌ای بوده و شامل دو مفصل است. مفصلی که مچ پا را قادر به حرکت رو به بالا و پایین می‌کند مفصل تالوکرورال نام داشته و از سر استخوان‌های تیبیا (درست نی) و فیبولا (نازک نی) و تالوس در زیر مچ‌پا تشکیل شده است. مفصل دوم که ساب‌تالار نام دارد، متشکل از تالوس در بالا و کالکانه (استخوان پاشنه) در پایین بوده و به مچ پا امکان می‌دهد به طرفین حرکت کند. یک کپسول مفصلی، که یک محفظه فیبری محکم است، به همراه نوارهای نیرومندی که مانند رباط بوده و درهر دو طرف مفصل مچ پا قرار دارند از این مفصل پشتیبانی می‌کنند. عضلات و تاندون‌های متصل به هر دو طرف مفاصل مچ پا، به همراه رباط‌های این مفاصل، نقش مهمی در تعادل و پایداری آن‌ها ایفا می‌کنند.

 

lkj

 

علت درد مچ پا

آسیب‌دیدگی‌های مچ پا بسیار شایع بوده و هر کسی در هر سنی ممکن است به آن‌ها دچار شود. پیچ‌خوردگی‌ها، کشیدگی‌ها و شکستگی‌ها از جمله آسیب‌هایی هستند که بسیار اتفاق می‌افتند و تاندونیت و آسیب‌دیدگی‌های ناشی از استفاده بیش‌ازحد نیز بسیار مشکل‌ساز هستند.

 

شکستگی: شکستگی عبارت است از ایجاد هرگونه گسستگی در یک یا چند استخوان. معمولاً درمان شکستگی مچ پا ها با استفاده از گچ گرفتن میسر است. البته بسته به‌نوع و میزان پایداری شکستگی ممکن است درمان آن با جراحی یا بدون آن انجام شود. معمولاً برای بازیابی کامل دامنه حرکتی، قدرت و الگوهای طبیعی راه رفتن، بعد از برداشتن گچ در شکستگی مچ پا به انجام فیزیوتراپی نیاز است.

پیچ‌خوردگی: پیچ‌خوردگی حاصل پارگی یک یا چند عدد از رباط‌های مچ پا است. این پارگی‌ها، ازنظر اندازه متنوع بوده و از پارگی‌های میکروسکوپی تا پارگی‌های کامل را شامل می‌شوند. رباط‌های جانبی (بیرونی) بیش از همه مستعد پیچ‌خوردگی هستند؛ پیچ‌خوردگی آن‌ها معمولاً ناشی از غلتیدن روی بیرون مچ پا است. درد، کبودی، ورم و ناتوانی در قرار دادن وزن بدن روی مچ پا، شایع‌ترین علائم این‌گونه آسیب‌دیدگی‌ها هستند. معمولاً رباط‌ها بین ۶ تا ۸ هفته بهبود می‌یابند، در مواردی که علائم بیش از این مقدار طول می‌کشند می‌بایست به یک پزشک عمومی یا فیزیوتراپ مراجعه کرد.

کشیدگی: کشیدگی‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که عضلات و تاندون‌ها بیش از توانایی‌شان کشیده می‌شوند. در اغلب مواردی که مفصل بیش از حد طبیعی‌اش کشیده می‌شود، کشیدگی و پیچ‌خوردگی همزمان اتفاق می‌افتند.

تاندونیت: گاهی اوقات تاندون‌ها، که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند، به‌خاطر استفاده و کشیدگی بیش از حد ملتهب می‌شوند، که در نتیجه پارگی‌های ریزی به‌وجود می‌آید که به مرور زمان روی هم انباشته می‌شوند. استراحت از انجام فعالیت‌های مستلزم حرکات تکراری و تشدید کننده و استفاده از یخ (دست کم روزی سه بار و هر با ۱۰ دقیقه) به‌کاهش علائم آن کمک می‌کند. فیزیوتراپی به درمان و رفع دلیل تاندونیت کمک کرده و از بروز آن در آینده جلوگیری می‌کند.

از علایم پارگی تاندون مچ پا می توان به درد و ورم در مچ پا ، ممکن است به هنگام آسیب صدای "پاپ" از درون مفصل به گوش برسد ، حساسیت نسبت به لمس و تغییر رنگ و اکیموز احتمالی در ناحیه‌ی مچ پا ، برآمدگی در بالای تاندون آسیب‌دیده و مشکل در راه رفتن و حرکت کردن اشاره نمود .

علائمی که باید برای آن‌ها به یک متخصص مچ پا مراجعه کرد

اگر به‌دنبال انجام یک فعالیت، زمین خوردن یا یک تصادف، در مچ پایتان درد، ناراحتی یا خشکی احساس کردید، یک متخصص مچ پا می‌تواند در تشخیص علت درد مچ پا به‌شما کمک کند. درد ابزاری است که بدن با استفاده از آن به شما می‌گوید اشکالی پیش آمده، بنابراین چنین دردهایی همیشه باید توسط مناسب‌ترین متخصصان بررسی شوند. بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای این مشکلات، یک متخصص عضلات و اسکلت پا است، خصوصاً متخصصی که در زمینه تشخیص و درمان مشکلات مچ و قوزک پا آموزش دیده باشد. جراحان، اعمال جراحی انجام می‌دهند و پزشکان عمومی بر مشکلات عمومی سلامت تمرکز داشته و اغلب برای درمان دارو تجویز می‌کنند، اما یک پزشک متخصص عضلات و اسکلت عارضه شما را با شیوه‌ای عملی، طبیعی و مؤثر ارزیابی و درمان می‌کنند.

 

آسیب‌دیدگی‌ مچ پا را باید چگونه درمان کرد؟

ما، پس از تعیین منبع و نوع درد، می‌توانیم بهترین گزینه‌های درمانی را، با توجه به سبک زندگی و نیازهای خاصتان، برایتان تعیین کنیم. معمولاً، درمان کشیدگی یا پیچ‌خوردگی، شامل بی‌حرکت‌سازی و توانبخشی مفصل آسیب دیده است. در صورت بروز آرتروز مفصل یا آسیب‌دیدگی بافت‌های نرم، پرولوتراپی یا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (پی‌آرپی)، به همراه سایر گزینه‌های ضروری درمان مانند درمان با آرتوزها، تکنیک متحرک‌سازی مفصل، تمرینات کششی ویا تمرینات توانبخشی، ماساژ درمانی و تزریق دارو تجویز می‌شود.

 

تشخیص صحیح علت درد قوزک و مچ پا بسیار مهم است. قوزک و مچ پا، پی بدن هستند، بنابراین آن‌ها می‌توانند بر سایر بخش‌های بدن تأثیر بگذارند. تشخیص نادرست یا درمان غیرمؤثر آسیب‌دیدگی یا درد قوزک یا مچ پا مشکل را بدتر کرده و علاوه بر داشتن تأثیر منفی بر سایر بخش‌های بدن، باعث تأخیر در بهبودی می‌شود.

بروز مکرر پیچ‌خوردگی

پیچ‌خوردگی مکرر (راجعه) را می‌توان با فیزیوتراپی درمان کرد؛ در فیزیوتراپی علاوه‌بر تقویت عضلات پا، با انجام تمریناتی روی یک تخته تعادل، واکنش شخص به ناهمواری‌های زمین زیر پایش سریع‌تر می‌شود. این سرعت عمل به جلوگیری از پیچش غیرمنتظره مچ پا کمک می‌کند. متأسفانه، این کار به تقویت رباط‌هایی که باعث پایداری مچ ما می‌شوند کمکی نمی‌کند، حال آنکه ضعف رباط‌های مچ پا دلیل اساسی تکرار پیچ‌خوردگی‌های مچ‌پا است. تنها روشی که می‌تواند رباط‌های مچ‌پا را تقویت کند فیزیوتراپی است.

 

شکستگی گنبد تالوس

اگر دچار شکستگی گنبد تالوس شده باشید، باید مچ پا استراحت کند، یعنی باید از چوب زیر بغل استفاده شده یا حتی مچ پا گچ گرفته شود. البته، در موارد شدید به جراحی نیاز است. بعد از بهبودی نیز، برای تقویت عضلات، بهبود دامنه حرکتی و تعادل به فیزیوتراپی نیاز خواهد بود. در مواردی که گنبد تالوس می‌شکند، رباط‌های قرار گرفته در دوطرف مچ‌پا که باعث ثبات مفصل می‌شوند شدیداً آسیب می‌بینند. استفاده از پرولوتراپی، برای تقویت این رباط‌ها و پایدار کردن مچ پا مفید است.

 

تاندونیت تیبیال خلفی

در مواردی که تاندونیت تیبیال خلفی بروز می‌کند، بهتر است مچ‌پا استراحت کند. یک فیزیوتراپ می‌تواند ورزش‌های کششی و تقویتی مناسب را به بیمار آموزش دهد. یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از این تاندونیت استفاده از آرتوزهایی است که به عنوان تکیه‌گاهی برای قوس کف پا عمل کرده و از چرخیدن آن به داخل جلوگیری می‌کنند. به این ترتیب، نیازی نخواهد بود که با برداشته شدن هر قدم، عضله تیبیال خلفی، مچ پا را به مقدار زیادی بکشد. به برخی بیماران، برای کاهش درد و ورم، کورتیزون تزریق می‌شود، که البته می‌تواند باعث ضعیف شدن تاندون و افزایش احتمال پاره شدن آن شود.

 

درد مچ پا به دلایل متفاوتی به وجود می آید و درمان آن نیازمند دانستن علت است.امیدوارم که تونسته باشم کمکتون کنم.

 

https://doctoryazdani.ir/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%85%DA%86-%D9%BE%D8%A7-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%86/

loader

لطفا شکیبا باشید ...