0

بواسیر چیست؟

بواسیر هموروئید بواسیر یا هموروئید درمان هموروئید علل بواسیر علائم بواسیر
ثبت شده 2 سال پیش توسط کوثر نازاریان ویرایش شده در 1400/3/9

میخواهم با بیماری هموروئید علل علائم و درمان بیشتر اشنا بشم ممنون میشم راهنمایی بکنید 

بواسیر چیست؟

3 جواب

0
2 سال پیش توسط: کوثر نازاریان

در این مقاله قصد داریم علل به وجود آمدن بواسیر، علائم بواسیر ، راه های پیشگیری و در نهایت درمان بواسیر، این بیماری آزار دهنده را به تفصیل شرح دهیم.

بواسیر چیست؟

متخصصان حوزه ی علوم پزشکی و طب، آورده اند که در بخش انتهایی مجرای مقعدی ماهیچه ی حلقوی شکل ارادی وجود دارد. در اطراف این ماهیچه، سیاهرگ های بسیاری یافت می شود. این سیاهرگ ها به انبساط و انقباض ماهیچه ی حلقوی بسیار کمک می کنند. حال اگر این سیاهرگ ها به دلیل فشار های وارده ملتهب و متورم شوند، در اصطلاح پزشکی فرد دچار بواسیر و یا هموروئید شده است.

علل به وجود آمدن بواسیر چیست؟

امروزه در دنیا به دلیل عدم وجود تغذیه مناسب و همچنین استفاده ی بیش از حد مردمان از فست فود ها، عملکرد دستگاه گوارش دچار اختلالات فراوانی می گردد. نبود فیبر و سبزیجات در برنامه ی غذایی شایع ترین علت به وجود آمدن یبوست در سنین مختلف شناخته شده است. ابتلا به یبوست و ایجاد فشارهای شکمی در طولانی مدت آسیب های جدی به دیواره ی روده و همچنین سیاهرگ های موجود در مقعد وارد می کند که در نهایت باعث شکل گیری بواسیر یا همان هموروئید می گردد.

از دیگر علل این بیماری شایع و زجر دهنده می توان به چاقی مفرط، ایستادن برای مدت طولانی، نشستن های غیر استاندارد و مداوم، سرطان کولون و روده ی بزرگ، ناتوانی در کنترل ماهیچه ی ارادی مقعد به علت کهولت سن، عدم استفاده از آب کافی در شبانه روز، کبد چرب و … اشاره کرد.

انواع بواسیر

در بیمارانی که به علت درد و سوزش شدید در ناحیه مقعد به پزشک مراجعه کرده اند، اغلب دو نوع متفاوت از بواسیر دیده شده است که در ادامه به شرح آن می پردازیم:

الف) بواسیر داخلی

در بواسیر داخلی، قسمت انتهایی جداره ی روده ی بزرگ در اثر یبوست های طولانی مدت و یا دیگر عللی که قبل تر عنوان شد، دچار التهاب و تورم در اکثر مواقع نیز منجر به خون ریزی های شدید می شود. این خونریزی ها به هنگام دفع مدفوع، سوزش بسیار زیاد و غیر قابل تحملی را به همراه دارد.

فرد به هنگامی که برای درمان به پزشک مراجعه می کند، ابتدا داروهای ضد یبوست، آنتی هموروئید و انواع پماد های موضعی تجویز می شود. در صورت عدم بهبود فرد پس از طی کردن دوره ی درمان با دارو، بنا به تشخیص پزشک فرد بستری و جراحی می شود. به دلیل شیوع زیاد این بیماری در افراد مختلف، عمل جراحی هموروئید بسیار رواج دارد و جای نگرانی و اضطراب وجود ندارد چراکه در اغلب موارد این عمل موفقیت آمیز گزارش شده است.

ب) بواسیر خارجی 

به هنگامی که فرد در ناحیه ی بیرونی ماهیچه ی مقعدی خود کیسه های کوچک و گاهی اوقات متورمی را مشاهده کند، در اصطلاح پزشکی به بواسیر خارجی و یا هموروئید مبتلا شده است. اگر در ناحیه ی مقعد خود به هنگام اجابت مزاج احساس سوزش و درد دارید و همچنین کیسه های کوچک و متورم را لمس می کنید توصیه می شود که حتما به پزشک مراجعه نمایید.

در اکثر موارد پزشک پماد های موضعی تجویز می کند که اغلب پس از گذراندن دوره ی درمان، این کیسه های خونی متورم شروع به کوچک شدن و بهبود می کنند.

در حال حاضر درمان قطعی و صد در صدی برای بواسیر وجود ندارد و حتی ممکن است بعد از معالجه به دلیل تغذیه ی نامناسب و عدم توجه به توصیه های پزشک این بیماری و علایمش دوباره پدیدار شود و آرامش فرد را سلب نماید.

علائم بواسیر چیست؟

بواسیر از آن دست بیماری هایی است که علائمش کاملا مشهود و قابل مشاهده است؛ به همین علت تشخیص آن به سادگی صورت می پذیرد. در ادامه به چندین مورد از شایع ترین علائم بواسیر می پردازیم:

  • خونریزی: مهم ترین و نگران کننده ترین علائم بواسیر یا هموروئید، خونریزی از ناحیه مقعد می باشد. در ابتدا حجم خون در حد چند قطره است و ممکن است فرد متوجه خونریزی نشود. اما رفته رفته خونریزی ها پس از دفع مدفوع بیشتر می شود و نگرانی فرد بیشتر می شود. این خونریزی ها علل مختلفی همچون سرطان کولون می تواند داشته باشد اما در اغلب موارد به دلیل ابتلا به بواسیر می باشد.
  • پدیدار شدن کیسه های متورم: پس از گذشت مدت زمان طولانی که فرد دچار یبوست های شدید است، در ناحیه ی خارجی دیواره ی مقعد او کیسه های متورم و ملتهب پدیدار می شود که ظاهر زیبایی ندارند.
  • سوزش و خارش ناحیه ی مقعدی: یکی دیگر از علائم بواسیر، سوزش و خارش مداوم پس از دفع مدفوع می باشد. توصیه می شود برای بهبود این خارش ها در تشت آب ولرم همراه با مقداری بتادین حل شده، برای مدت پنج الی ده دقیقه بنشینید تا سوزش تسکین یابد. توجه داشته باشید که ممکن است این خارش ها علل دیگری از جمله بیماری های انگلی دستگاه گوارشی داشته باشد که با انجام آزمایش تشخیص کامل می شود.
  • باریک شدن مدفوع: از دیگر علائم بواسیر، غیر طبیعی شدن و باریک شدن اندازه ی مدفوع می باشد. در این مورد توصیه می شود سریعا به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است این عارضه علل دیگری همچون سرطان کولون داشته باشد که پزشک با معاینه متوجه آن خواهد شد.

علائم بواسیر بسیار متعدد اند. علاوه بر موارد فوق عللی همچون: درد ناحیه ی مقعد، خروج ترشحات لزج از مقعد، خروج ناکامل مدفوع، عدم اختیار بر دفع مدفوع و ترومبوز وریدی و … می توانند نشانه های ابتلا به بواسیر باشند.

نشانه ها را جدی بگیرید!

در نهایت توصیه ما این است که به هنگام مشاهده ی هر یک از علائمی که ذکر شد به جای درمان های خانگی و غیر اصولی، حتما به پزشک معتبر مراجعه کنید و علائم بواسیر را جدی بگیرید. برخی افراد به دلیل سهل انگاری مراجعه به پزشک را به تعویق می اندازند و برخی دیگیر نیز به دلیل خجالت کشیدن از طرح موضوع با پزشک درمان شان را به تعویق می اندازند. باید بدانیم که هیچ امری مهم تر از حفظ سلامت نیست و بهتر است با مشاهده ی کوچکترین علامت به پزشک مراجعه شود تا زمینه ی شکل گیری بیماری های سختر همچون سرطان روده فراهم نشود.

چه سوالاتی در هنگام مراجعه از پزشک بپرسیم ؟

اکثر بیماران بهبودی بدون عارضه و بدون عود بواسیر دارند. بهبودی کامل معمولاً با حداکثر دو هفته زمان انتظار می رود. چنانچه می خواهید برای درمان بیماری بواسیر خود نزد پزشک بروید می توانید قبل از شروع عمل سوالات زیر را بپرسید . دانستن پاسخ سوالات زیر در صورت مثبت بودن استرس قبل عمل را از شما به خوبی می گیرید .

می توانید از این سوالات استفاده کنید : 
تاکنون چه تعداد از بیماران شما بدون انجام عمل جراحی بواسیرشان درمان شده ؟
چند بار عمل جراحی هموروئید را انجام داده اید ؟
چه تعداد از بیماران شما عوارض ناشی از برداشتن بواسیر توسط جراحی را گزارش کرده اند؟
احتمال عود مجدد بواسیر چیست؟

عوامل خطر هموروئید چیست ؟

بواسیر می‌تواند به صورت ژنتیکی از والدین به فرزند منتقل شود، بنابراین اگر والدین شما بواسیر داشتند، به احتمال زیاد گرفتار این مشکل خواهید شد. بلند کردن مداوم وسایل سنگین، چاقی یا فشار ثابت روی بدن می‌تواند خطر بواسیر را افزایش دهد.

ایستادن بیش از حد و بدون استراحت و نشستن باعث بواسیر می‌شود. رابطه جنسی مقعدی مداوم و اسهال می‌تواند خطر بواسیر و عوارض بواسیر و گشادی مقعد را افزایش دهد.

اگر حامله هستید احتمال ابتلا به بواسیر نیز بیشتر است. هنگامی که رحم بزرگ می‌شود، روی رگ روده بزرگ فشار آورده و باعث برآمدگی آن می‌شود. بارداری می‌تواند علت بواسیر در زنان باشد و درمان بواسیر در زنان حامله ضروری است.

 

https://healing-colorectal.com/symptoms-of-hemorrhoids/

https://www.darmankade.com/blog/symptoms-of-hemorrhoid/

0
2 سال پیش توسط: nmoein

سلام دوست عزیز ممنون از توضیحاتتون. بواسیر یه بیماریه خیلی عذاب آوریه که متاسفانه من بهش دچار شده بودم و به هزار بدبختی داخل کلینیک نشیمنگاه لیزر هموروئید انجام دادم. خیلی بیماری عذاب آوریه. پیشنهاد میکنم اگر بیماریتون تو مراحل اولیه هست و قابل درمانه حتما اقدام کنید چون اگه به مرحله آخر برسه واقعا درد ناک میشه.

0
1 سال پیش توسط: yeganeh sorani

سلام، پدر من چند ماه پیش این بیماری گرفته بود. همه میگفتن با پماد درست میشه اما اصلا کار ساز نیست تا زمانی که جراحی انجام بدین.به توصیه یکی از آشنایان پیش آقای دکتر عابدیان رفتیم کارشون واقعا عالی بود. جراحی بواسیر با لیزر انجام میدن. پدر من کلا 50 دقیقه پیش دکتر بود. بعد از اینکه اومدن خونه هم درد نداشتن. توصیه میکنم حتما بهشون مراجعه کنید.

loader

لطفا شکیبا باشید ...